عراق

کُردها قومی غیور، دلاور، با ابهت و البته بسیار مهربان و انسان‌دوست هستند و جمعیت بسیاری از شهرهای مختلف ایران به ویژه در نوار غربی کشور را همین قوم دوست داشتنی تشکیل می دهند. شیر مردان و شیر زنان کردی همواره با مشکلاتی عظیم دست و پنجه نرم کرده اند و هرگز قامتشان در برابر تمامی ناملایمات جهان خم نگردیده است، البته کردها در چند کشور مختلف زندگی می کنند و به عنوان قومی یک پارچه، خانه ای واحد ندارند.

آن ها در کردستان ترکیه، کردستان عراق، کردستان سوریه و همچنین در ایران، ازبکستان، تاجیکستان، ارمنستان و جمهوری آذربایجان ساکن هستند. زبانشان کردی است و شامل چندین گویش زیبا و متنوع می شود و اکثر آن ها مسلمان و در بسیاری مناطق غالبا شیعه و بخش هایی دیگر اکثریت سنی هستند، همچنین ادیان دیگری چون ایزدی، یارسان یا حق گو و مسیحی و یهودی نیز در میانشان حضور دارند و همانند ما نوروز را در ابتدای بهار جشن می گیرند و گرامی می دارند.

این قوم اشتراکات فرهنگی بسیاری با ما دارند و یکی از مهم ترین این مشترکات جشن گرفتن اعیاد مذهبی مانند عید قربان، عید فطر و به ویژه میلاد حضرت رسول است. کردها مانند ما برای مراسم مذهبی ارزش بسیاری قائلند و حتی گاهی در برگزاری تمام و کمال مراسم از سایر اقوام مسلمان پیشی می گیرند. از دیگر جشن های مشترکشان با ما جشن سال نو شمسی است. همواره در هنگام سال نو تمام اعضای خانواده موظفند بر سر سفره هفت سین در کنار هم بنشینند و هنگام تحویل سال صدای شادی و هلهله از همه خانه ها بلند می شود، ابتدا کوچکترها ادای احترام می کنند و دست بزرگتر ها را می بوسند و سپس بزرگترها با عیدی دادن و بوسیدن روی کوچکترها سال نو را گرامی می دارند.

در ادامه با کارناوال همراه شوید تا نوروز را در کنار کردهای دوست داشتنی جشن بگیریم:

تاریخ یعنی تمام گذشته زمین، از خیلی دور تا خیلی نزدیک. همه چیز بخشی از تاریخ است و این گستره تمام نشدنی جهان خاکی ماست. مطالعه و ورود به بخش های مختلف تاریخ برای بسیاری از ما اتفاق جالب و هیجان انگیزی به شمار می آید و آنچه که این هیجان را چند برابر می کند دیدن تصاویری واقعی از روزهای گذشته مان است. این که بتوانیم واقعیت زمان، مکان و افراد را ببینیم و تجسمی واقعی از تخیلاتمان داشته باشیم لذت کَند و کاو در گذشته را دو چندان می کند.

حال تصاویری زیبا و فریبنده از زندگی امپراطوران در کاخ هایشان یا زندگی به ثبت رسیده مردمان جنگ زده و آواره و هر تصویر دیگری می تواند جذابیت خودش را داشته باشد. امروز هم با تصاویری نه چندان با کیفیت اما واقعی و بکر از جنگ جهانی اول در عراق همراهتان هستیم. تصاویر کمیابی که سربازی انگلیسی به نام مونتر هری دراکر Mounter Harry Druquer ) از جنگ اعراب در دوران جنگ جهانی اول به ثبت رسانده و هم اکنون به حراج و مزایده گذاشته شده. عکس های هریی دراکر در واقع از روابط میان ارتش انگلستان و منطقه میانرودان (که امروز با نام عراق شناخته می شود)، به هنگام شکست متحد آلمان، یعنی امپراتوری عثمانیی پرده بر می دارد. مغز متفکر این درگیری ها را لورنس عربستان می دانند، زیرا او بود که به پسر رهبر شورشی ها، شریف حسین، مشاوره مستقیم می داد و در ادامه تصویری از او خواهید دید. خوب است بدانید که دراکر این عکس ها را در طی سه سال، از ۱۹۱۷ تا ۱۹۱۹ میلادی گرفته است.

هری دراکر تنها لحظه ها و تصاویر را ثبت نمی کرد و علاوه بر آن ها، هفت دفترچه خاطرات دارد که در آن ها از دستاورد غنایم جنگی بریتانیا به هنگام شکست نیروهای عثمانی سخن می گوید. تصاویری که در ادامه می بینیم، تنها بخشی از ۱۳۰ تصویر به ثبت رسیده آقای دراکر است که به همراه خاطرات و همچنین نقشه جوهری وی با قیمت ۲۰۰۰ پوند در حراج ژانویه ۲۰۱۷ شرکت داده شده است.

مدیر انجمن حراج لندن درباره این مجموعه با ارزش چنین گفته است: این تصاویر از اهمیت بسیاری برخوردارند چرا که زندگی سخت ارتش انگلستان را در بیابان ها نشان می دهند و تعامل با مردمان بومی و هزاران مشکل دیگر از جمله گرمای طاقت فرسا و بیماری و شوق بازگشت به خانه در آنها به ثبت رسیده است.

کارناوال شما را به تماشای این آلبوم قیمتی دعوت می کند.

از عجایب هفتگانه چه می دانید؟ قطعا تا به حال نامش را بسیار شنیده اید و مطمئنا می دانید که با لیستی هفت عددی از تعدادی آثار باستانی رو به رو هستید. چندی پیش از عجایب هفتگانه جهان باستان گفتیم و سپس هر یک از موراد لیست را به اختصار معرفی کردیم. حالا نوبت آن است تا با تمام جزئیات هر یک، داستان ها و افسانه های مربوط به آن ها و مهم تر از همه با حقایق ناگفته و جالب این آثار و عجایب بیش تر آشنا شویم.

تا به حال از هرم بزرگ جیزه و غول رودوس گفته ایم و این بار می رویم سراغ باغات معلق و افسانه ایِ بابل.

باغات معلق در واقع مجموعه ای از گیاهان متنوع بوده که همگی بر روی طبقات مختلفی از قصر بزرگ بابل احداث شده بودند.

گویند در این باغ از هر نوع گیاهی می دیدی و زیبایی اش هوش از سرت می بُرد.

اما سوالات بسیاری در ذهن کنجکاو آدمی جولان می دهد!

به راستی چنین باغاتی وجود داشتند؟ برای آبیاری این باغات چه می کردند؟ مدارکی از وجود این باغات در دسترس است؟ بقایایی از این باغ چطور؟

بسیاری از محققان به کل، وجود این باغات را رد می کنند و بسیاری نیز برای اثبات حرف خود، به مدارک و کشفیات باستانی در شهر بابل استناد می کنند.

با این حال به تازگی مدارکی رو شده که نشان می دهد شاید باغات معلق بابل در شهر دیگری بوده اند.

همراه با کارناوال باشید و از راز باغات معلق پرده بردارید.

باغ های معلق بابل

در جایی میان رود دجله و فرات، یعنی درست همان‌ جلگۀ بین النهرین که در کتاب‌های تاریخ مدرسه و دانشگاه زیاد اسمش را می‌شنیدیم، همان‌جایی که تمدن سومر، خط و اولین شهرها شکل گرفت، مردمانی برای بیش از هفت هزاز سال و تا همین سه دهۀ اخیر در هارمونی نابی با طبیعت و حیات وحش زندگی می‌کرده‌اند. پر بیراه نبوده که لقب ونیز خاورمیانه را به این مرداب مملو از زندگی داده بودند…
اما دیری نگذشت که درایت و بینش انسان متمدن جای خود را به غفلت و خودخواهی او داد و …

راهنمای گام به گام پیاده روی اربعین حسینی به سمت کربلا ، ۲۰ صفر ١۴٣٧

با ما همراه شوید ….

This is search results
در حال بارگذاری ...