ایرانگردی

یکی از مقاصدی که می توانند اوقات خوشی را برای ما رقم بزنند، روستاها هستند که در دل طبیعت جای دارند و نشانه هایی از تاریخ را در خود حفظ کرده اند. زندگی در این سکونتگاه ها به شیوه ی خاصی جریان دارد. آنها می توانند ما را برای لحظاتی از تمامی دغدغه ها دور کنند و با زیبایی هایشان دنیای دیگری را به ما نشان دهند. مناظر تماشایی، جاذبه های تاریخی، بافت معماری و شیوه ی زندگی و امرار معاش مردم هر یک می توانند ما را به سوی خود جلب کنند و جذابیت خاصی برایمان داشته باشند. برای لذت بردن از حال و هوای این سکونتگاه ها سفر به برخی از آنها را تجربه کردیم و به طور کامل آنها را معرفی نمودیم:

روستای لافت قشم | سرزمین بادگیرهای برافراشته

روستای کندلوس نوشهر | ییلاق چهارهزار ساله مازندران

روستای ورکانه همدان | جلوه ای از معماری سنگی اروپا

روستای خرانق یزد | زادگاه خورشید در سرزمین ایران

وجود برخی روستاها در نزدیکی شهرهای بزرگ این امکان را به شهرنشینان می دهد که تعطیلات خود را به گونه ای متفاوت بگذرانند و خاطره ای خوش برای خود بیافرینند. با هم سفری خواهیم داشت به استان البرز تا یکی از روستاهای زیبای آن را بشناسیم؛ روستایی که به سبب قرار گرفتن در منطقه ای کوهستانی، به عنوان یکی از ییلاقات استان به شمار می رود.

کارناوال را در سفر به روستای برغان همراهی کنید.

فرش بافی صنعتی است غرق در رنگ و عشق و هنر که اثری خیره کننده از خود برجای می گذارد؛ اثری که به زیر پایتان می نشیند و جلوه ای تازه به خانه تان می دهد و یا بر دیوار خانه تان سال های سال خودنمایی می کند.

نقش ها و رنگ ها در هم می آمیزند تا مهر افتخاری را بر سینه ی فرهنگ و هنر این مرز و بوم بزنند. هنرمندان نگاه هایشان را به نقش های قالی و نخ های رنگین می دوزند و دستانشان با ظرافت بر روی دار قالی نقش می زند تا آبروی فرش ایرانی را بخرند. تار عشق و پود هنر در هم تنیده می شوند تا شگفت انگیزترین طرح ها به تصویر کشیده شوند و روحتان را نوازش دهد.

البته فرش قسمتی از زیبایی اش را را مدیون دست رنگرز است که با حوصله و با رنگ های تماشایی، به نخ ها جانی تازه می بخشد تا بر تن دار قالی بنشیند و اثری قیمتی را بیافریند. گاهی هم باید دعا به جان رفوگر کند که دوباره زنده اش می کند و به آن ارزش می دهد.

به هر گوشه از این کشور که بنگری از یک خانه ی کوچک قدیمی در یک روستای دورافتاده گرفته تا مرکز شهرها هنوز هم صدای قالی بافی به گوش می رسد. در این میان، تبریز یکی از مراکز مهم این صنعت در کشور به شمار می رود و تنوعی کم نظیر در میان قالی های آن وجود دارد. دستان هنرمندان قالی بافان از پیش از دوره ی صفوی تا کنون به خلق اثراتی چشم نواز مشغول بوده و باعث شده اند تا تبریز از سوی شورای جهانی صنایع دستی با عنوان شهر جهانی بافتت فرش شناخته شود.

این هنر به حدی زیباست که وسوسه مان می کند سری به دکان های فرش فروشی و کارگاه های قالی بافی بزنیم و حس و حال این فضا را با شما به اشتراک بگذاریم

با کارناوال به دنیای رنگین فرش تبریز بیایید و غرق در تماشا شوید…

فرش بافی در تبریز

یکی از جذاب ترین قسمت های یک شهر، روستا و یا منطقه ویژگی های فرهنگی و آداب و رسوم رایج در آن ها است که در هر نقطه نمایشی خاص را به راه می اندازند و رنگ تازه ای به آن می پاشند. بیشتر این آداب و رسوم ها ریشه در تاریخ دارند و از وقایعی کهن با ما سخن می گویند.

کشور ایران با مهربانی، اقوام مختلفی را از فرهنگ های متنوع در آغوش گرفته است و یکی از غنی ترین کشورها در زمینه ی تنوع قومی به شمار می رود. در هر گوشه ای از این سرزمین مردمانی را می بینیم که به شیوه ی خاصِ خود به زندگی ادامه می دهند، جشن های خاصی را برگزار می کنند و غم هایشان را نیز به شیوه ای خاص به نمایش می گذارند. پیش تر برایتان از برخی از این مراسم ها و آداب و رسوم ها سخن گفتیم و در مطالب زیر آنها را به شما معرفی نمودیم:

مراسم قالیشویان مشهد اردهال | میراث جهانی ایران در یونسکو

آداب و رسوم مراسم ازدواج بختیاری ها

باز هم قصد داریم یکی دیگر از مراسم های خاص کشورمان ایران را مورد بررسی قرار دهیم و به دنبال ریشه ی پیدایش آن باشیم. برای این کار به سمت استان اراک و شهرستان محلات می رویم و در شهر نیم ور به تماشای مراسم بیل گردانی می نشینیم…

کارناوال را در شناخت این مراسم همراهی کنید…

آبشارها یکی از حیرت انگیز ترین جلوه های طبیعت هستند که با استفاده از سقوط آب یکی از زیباترین نمایش ها را در طبیعت به راه می اندازند. آنها به عنوان یکی از تماشایی ترین جاذبه های طبیعی در هر گوشه ای از این جهان جای دارند و به عنوان یکی از پرطرفدارترین مقاصد طبیعت گردی از آنها یاد می شود.

طبیعت چشم نواز ایران نیز از این جلوه بی نصیب نمانده و تعدادی از زیباترین آنها را در خود جای داده است. آبشارهایی که هریک با ویژگی های منحصر به فرد خود گردشگران زیادی را به سوی خود می کشانند و لحظاتی خوش را در کنار خنکای آب به آنها هدیه می کنند. در مطالب زیر تعدادی از این آبشارها را به شما معرفی نمودیم:

آبشار کمردوغ کهگیلویه و بویر احمد | هفتمین آبشار بلند ایران

آبشار شاهاندشت آمل | مرتفع ترین آبشار مازندران

آبشار شوی دزفول | منحصر به فردترین آبشار خاورمیانه

آبشار ویسادار رضوانشهر | طبیعت دلبرانه گیلان

حالا راهی استان لرستان می شویم که به سبب وجود آبشارهای فراوان شهرت بسیاری دارد و تعداد زیادی از آنها در گوشه گوشه ی آن به چشم می خورد. این آبشارها حال و هوای دیگری را به استان لرستان داده و آن را به یکی از مقاصد مناسب طبیعت گردی تبدیل نموده اند.

با هم به شهرستان الیگودرز می رویم و به دامان طبیعت قدم می گذاریم تا به آبشار برنجه برسیم…

کارناوال را همراهی کنید…

آبشار برنجه

در آن سوی مرزها بسیاری تصوری گنگ و مبهم از ایران دارند و با آمدن نام این کشور هزاران علامت سوال در ذهنشان شکل می گیرد. آنها به واسطه ی شنیدن اخبار رسانه ها و تبلیغات منفی، کمتر رویای سفر به ایران را در سر می پرورانند و شاید هیچوقت به آن به عنوان یک مقصد برای گذراندن تعطیلاتشان فکر هم نکنند. اما با وجود همه ی این موانع باز هم شاهد ورود گردشگران از ملیت های مختلف به این سرزمین کهن هستیم و در سطح شهرها و روستاها با آنها برخورد می کنیم.

این گردشگران در بازگشت به کشورشان تمامی معادلات را در ذهن اطرافیانشان بر هم زده و تصویر واقعی از ایران را به آنها ارائه می کنند. آنها با اشتراک گذاشتن تصاویر سفرشان دیگران را به سفری مجازی در ایران دعوت می کنند و از خاطراتشان سخن می گویند. این بار نوبت جیمی داو (Jimmy Dau) است که از تجربه یی سفرش به ایران بگوید و و تصاویر ثبت شده اش را با علاقه مندان در سراسر جهان به اشتراک بگذارد.

جیمی که کودکی خود را در استرالیا گذرانده است، در سال ۲۰۱۳ کارش را برای همیشه کنار گذاشت و سفرهایش را آغاز کرد. او تا کنون به کشورهای زیادی سفر کرده؛ از آمریکای جنوبی و مرکزی تا اروپا و خاورمیانه و آسیای جنوب شرقی…

 

در ادامه با هم سری به آلبوم عکس های جیمی می زنیم و نگاهی به تصاویرش از ایران عزیزمان می اندازیم…

با کارناوال همراه باشید…

تماشای درختان سر به فلک کشیده و گوش سپردن به صدای پرندگان و نوازش نسیمی که با هربار وزش تازگی را برایت به همراه می آورد، همه و همه نشانه های یک مقصد رویایی هستند. مقصدی که در میان روزمرگی هایمان به معجزه ای شبیه می ماند و می تواند آرامشی از جنس طبیعت را برایمان به ارمغان بیاورد. جنگل ها نمونه های بسیار خوبی از این دست مقاصد هستند و با جلوه های بی بدیل خود توانسته اند گردشگران بسیاری را به ویژه از میان علاقه مندان به طبیعت گردی به سوی خود بکشانند. هر یک از آنها ویژگی خاص خود را دارد؛ یکی به خاطر شکل درختانش مشهور شده، دیگری محل زندگی جانور خاصی است و برخی نیز آبشارها، دریاچه ها و رودخانه ها را در دل خود جای داده اند.

شمال کشورمان به دلیل پوشش گیاهی غنی خود، همچون انبوهی سبز رنگ به نظر می رسد و در هر گوشه اش جنگلی را با ویژگی های متمایز جای داده است. می خواهیم به استان مازندران برویم و برایتان از جنگلی بگوییم کهه یکی از مقاصد پرطرفدار در کشورمان به شمار می آید و به ویژه در فصل بهار و پاییز به تماشایی ترین حالت خودد می رسد.

کوله بارتان را ببندید و با ما راهی جاده شوید تا به جنگل الیمستان برسیم و در میان انبوه درختانش قدم بزنیم.

کارناوال را در این سفر همراهی کنید…

ایران، محل تولد هنرمندان بسیاری است که اثر و رد پایی را از خود بر این مرز وبوم برجای گذاشته و هر گوشه ی آن را به گونه ای زیبا آراسته اند. آنها تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا بهترین ها را از خود بر جای گذارند و حال و هوای گذشته را برای ساکنان امروز این سرزمین به تصویر بکشند.

پیش از آنکه ساختمان های بلند و کوتاه با شکل های متفاوت و متنوع در جای جای ایران سر برآورند و هر روز بر ارتفاعشان افزوده شود، معماران هنرمند ایرانی به ساختن شاهکارهایی اصیل مشغول بوده و ساختمان هایی بی بدیل را به یادگار گذاشته اند. هر تکه از این ساختمان ها حکایت از هوشمندی سازندگان آنها دارد و چشم های بسیاری را به خود خیره کرده است. برخی از این آثار آن قدر چشم نوازند که توجه کارشناسان جهانی را نیز به خود جلب کرده و توانسته اند نام خود را در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت نمایند.

پیش از این به تعدادی از این دست شاهکارها سرزدیم و از آنها در مطالب زیر برایتان سخن گفتیم:

گنبد سلطانیه زنجان | بزرگترین گنبد آجری جهان

باغ دولت آباد یزد | میزبان بلندترین بادگیر جهان

باغ شاهزاده ماهان | معجزه ای سبز در میان کویر کرمان

حالا باز هم کوله بارمان را می بندیم تا راهی یکی دیگر از آثار جهانی کشور عزیزمان شویم و سر تا پا غرور به تماشای زیبایی های آن بنشینیم. به اردبیل سفر می کنیم و مهمان ساکنان این شهر میی شویم. در میان خیابان های شهر سراغ بنایی تاریخی را می گیریم و به آن قدم می گذاریم.

با کارناوال به مجموعه خانقاه و بقه شیخ صفی الدین اردبیلی وارد شوید و از تماشای زیبایی های آن لذت ببرید…

شیخ صفی

دریاچه ها یکی از جاذبه های طبیعی هستند که در سراسر جهان به شکل های گوناگون وجود دارند و مناظری متفاوت را در طبیعت ایجاد کرده اند. گاهی این دریاچه ها در قلب جنگل و در کنار درخت های سر به فلک کشیده هستند و به تفرجگاهی زیبا تبدیل شده اند. گاهی هم سر از کوهستان ها در می آورند و یا در دل کویر به صورت دریاچه نمک ظاهر می شوند. به هر حال هر یک از آنها می توانند تجربه ای تازه از سفر و گردشگری را برای ما به ارمغان بیاورند و خاطره ای متفاوت را برای ما رقم بزنند.

کشورمان ایران نیز در بسیاری از نقاط خود میزبان دریاچه هایی تماشایی است که هر یک ویژگی خاص خود را دارند و در اقلیم های متفاوتی به چشم می خورند. پیش از این به تعدادی از آنها سر زدیم و در مطالب زیر درباره ی آنها سخن گفتیم:

دریاچه کیو خرم آباد | چشمه ای جوشان در قلب شهر

دریاچه آویدر مازندران | تفرجگاهی بکر در شمال ایران

دریاچه شورمست مازندران | تنها دریاچه طبیعی سوادکوه

دریاچه ولشت مرزن آباد | طعم شیرین طبیعت در نزدیکی کلاردشت

کرمانشاه یکی از استان هایی است که تعدادی از این دریاچه ها را در خود دارد. در این استان، مجموعه ای از دریاچه ها با عنوان سرآب شناخته می شوند و نام های مختلفی دارند. سرآب ها از جمله دیدنی های شاخص طبیعت کرمانشاه می باشند و از اهمیت خاصی برای طبیعت این استان برخوردار هستند.

امروز می خواهیم به سراغ یکی از این سرآب ها برویم و از این جاذبه ی زیبا دیدن کنیم.

کارناوال را در سفر به سرآب نیلوفر همراهی کنید…

سراب نیلوفر

روستاهای ایران جزء شگفت انگیزترین سکونت گاه هایی هستند که در اقلیم های متفاوتی شکل گرفته و محل امنی را برای زندگی ایجاد کرده اند. یکی از انواع معماری هایی که به وفور در ایران وجود دارد و در روستاها نمود پیداکرده، معماری پلکانی می باشد که با شنیدن نامش همه به یاد روستای ماسوله در گیلان می افتند؛ روستایی که خانه هایش بر دوش یکدیگر سوار شده و جلوه ای متفاوت را به آن بخشیده اند.

اما شاید کمتر کسی بداند که در چهار گوشه ی این سرزمین پهناور نمونه های بسیاری از معماری پلکانی وجود دارد که هر یک با جاذبه های خاصشان میزبان گردشگران می شوند. به نقاط مختلف ایران سر زدیم تا روستاهایی از این دست را ببینیم و کشف کنیم. ماسوله هایی که به برخی از آنها سفر کردیم و به بررسی ویژگی ها و جاذبه هایشان پرداخته ایم:

روستاهای پلکانی ایران

باز هم می خواهیم به سراغ یکی دیگر از نمونه های معماری پلکانی برویم که در دل کویر قرار دارد و با درختان سر به فلک کشیده اش همچون جزیره ای سبز در میان شن های داغ کویری به نظر می رسد. شاید این روستا در نگاه اول همچون سرابی غیر قابل باور به نظر برسد اما با نزدیک شدن به آن می فهمید که همه چیز حقیقت دارد.

شما هم کوله بارتان را ببندید و با ما به استان خراسان جنوبی و شهرستان طبس بیایید ..

با کارناوال در سفر به روستای نایبند همراه شوید.

روستای نایبند

ذهن کنجکاو بشر در مقوله ی سفر نیز وارد شده و او را راهی مقاصد تازه می کند. برخی هم پا را از یک کنجکاوی معمولی فراتر گذاشته و می خواهند ناشناخته ها را کشف کنند. در میان مقاصدی که این افراد انتخاب می کنند نام ایران نیز به چشم می خورد چرا که نبود تبلیغات مناسب برای جاذبه های کشورمان و گفتهه های جانب دارانه ی رسانه های غربی تصویری مبهم را در ذهن بسیاری از مردمان سرزمین های دیگر حک می کند. نام ایران برای آنها مساوی با تروریسم وو محرومیت است و شاید هیچگاه فکر سفر به آن به سرشان نزند.

در این میان افرادی چشم و گوش خود را بر همه ی این اخبار بسته اند تا خودشان واقعیت را کشف نمایند. پیش از این درباره ی برخی از این افراد با شما سخن گفتیم و تجربیات آنها را از سفر به ایران برایتان بازگو نمودیم:

 خاطرات خانم گردشگر انگلیسی از سفر به ایران

ماه عسل زوج افغان در ایران، کشور امنیت و مهربانی

تصاویری از ایرانگردی های جالب زوج جوان اروپایی از جنوب تا تهران

نظر آمریکایی ها درباره ایران | چرا به ایران می آیند

این بار همسفر یکی دیگر از این افراد به نام جو کری (Jo Currie) می شویم که در اکتبر ۲۰۱۲ به ایران سفر کرده و تصاویری از این سفر را در مجموعه ای به نام تجربه ایران منتشر نموده است.

در ادامه با کارناوال همراه باشید تا تصاویر این گردشگر را با هم مرور کنیم…

طبیعت همیشه برایمان شگفتی های تازه ای دارد. در هر فصلی که به سراغش برویم می توانیم جلوه ای تازه را در آن ببینیم و آرامش را از آن هدیه بگیریم. ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود، به سرزمین چهار فصل شهرت دارد و در هر زمانی از سال، گوشه گوشه ی آن، رنگ تازه ای به خود می گیرد. در این میان مناطقی وجود دارند که نمایشی خاص از هنرنمایی طبیعت هستند و می توانند برای ساعت ها با آغوشی پر از آرامش میزبان شما باشند. شمال ایران یکی از همین مناطق است که به عنوان دیار سبز ایران شناخته می شود و سایه اش را بر سر این سرزمین افکنده است.

استان مازندران یکی از استان هایی است که جاذبه های طبیعی مشهوری را در خود دارد و سالانه گردشگران زیادی را به ویژه از میان علاقه مندان به طبیعت گردی به سوی خود می کشاند.

زیبایی های این استان تمامی ندارد و ما را دوباره راهی جاده کرده است. این بار می خواهیم به گوشه ای دیگر از این خطه برویم و از طبیعت چشم نواز آن لذت ببریم. خودمان را به تنکابن می رسانیم و به یکی از دیدنی ترین مقاصد طبیعت گردی کشورمان می رسیم.

کارناوال را در سفر به دشت دریاسر همراهی کنید…

به هر گوشه از این سرزمین چهارفصل که سر بزنیم باز هم جاذبه ای تازه از جنس طبیعت پیش رویمان قرار می گیرد که برای لحظاتی ما را به نوشیدن معجون آرامش مهمان می کند. این جاذبه ها به شکل های گوناگونی وجود دارند؛ گاه در دل کویر پیدایشان می کنیم، گاه در کوهستان به جستجوی آنها می پردازیم و یا برای دیدنشان به جنگل قدم می گذاریم.

همه ی ما بارها و بارها مهمان آغوش طبیعت شده و از آن لذت برده ایم. ساعاتی را در آن سپری کرده ایم تا دغدغه هایمان را به فراموشی بسپاریم و برای لحظاتی از روزمرگی هایمان دور شویم. این بار برای دیدن یکی از جلوه های تماشایی طبیعت کشورمان به استان کهگیلویه و بویراحمد می رویم و کمی آن طرف تر از شهر یاسوج قدم به دنیایی متفاوت در قلب طبیعت می گذاریم.

در این سفر در کنار رودخانه ای خروشان قدم می زنیم و از تماشای زیبایی های طبیعت لدت می بریم. گوش به صدای پرندگان می سپاریم و نسیم خنک را بر روی صورتمان احساس می کنیم.

مناظری بهشتی در انتظار ما هستند تا تجربه ای متفاوت را برایمان رقم بزنند.

با کارناوال راهی این سفر شوید و به تنگ تامرادی قدم بگذارید…

بازدید از ایران برای بسیاری از ساکنان آن سوی مرزها، همانند سفر به دنیایی از ناشناخته ها به نظر می رسد که گاه ترسناک نیز هست. این نگاه ناشی از اطلاع رسانی نادرست رسانه ها درباره ی ایران است که تلاش می کنند ایران را کشوری ناامن جلوه دهند و به عنوان مقصدی خطرناک از آن یاد کنند.

در این میان گاه نیروی کنجکاوی فرد بر این حرف و حدیث ها پیروز می شود و با نادیده گرفتن این گفته ها، وی را راهی سفر می کند. همین نیرو باعث شده تا طی سال های اخیر بسیاری از گردشگران مسیر سفر خود را به سمت ایران تغییر دهند و به گفته ی خودشان لحظاتی فراموش نشدنی و پر از تجربیات جدید را در آن بگذرانند. آنها به تعریف از این سفر برای اطرافیانشان اکتفا نکرده و با انتشار تصاویری در سایت های مختلف سعی می کنند تا تصویر مبهمی که از ایران در ذهن ها نقش بسته است را شفاف و شفاف تر کنند.

یکی از این افراد لوسین مارین (Lucian Marin) است که بار و بندیلش را جمع کرده و پس از سالها کشمکش با خود و اطرافیان تصمیم گرفته با گروه کوچکی از دوستانش، مراحل دریافت ویزای ایران را طی کند و راهی این کشور پر رمز و راز شود. آنها گشت و گذار خود را در نوامبر ۲۰۱۴ از شیراز آغاز کرده و پس از آن بهه شهرهای یزد، کرمان، فرحزاد، گرمه، اصفهان، کاشان و تعدادی از شهرهای بین راهی سرزده اند.

با هم سری به آلبوم عکس های لوسین مارین می زنیم و تصاویر وی از کشور عزیزمان را مرور می کنیم.

با کارناوال همراه باشید…

بسیاری از مردم با شنیدن نام طبیعت به یاد جنگل های سرسبز و یا ییلاقات مرتفع می افتند که احتمالا رودخانه ای نیز از میان آنها می گذرد و یا آبشاری نیز در آن وجود دارد. کمتر کسی به جلوه های دیگر طبیعت می پردازد؛ جلوه هایی که انواع و اقسام آنها در قسمت های مختلف سرزمین خودمان وجود دارند و به چشممان نمی آیند. شاید بارها و بارها از کنار آنها بگذریم اما متوجه حضور آنها نشویم. ممکن است حتی تصاویر این زیبایی ها را برایمان به نمایش درآورند و ما تصور کنیم که برای دیدنشان باید فراتر از مرزهای کشورمان به سفر بپردازیم.

ایران کشوری است که از سمت شمال و جنوب به آب ختم می شود و توسط دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان از کشورهای دیگر جدا می گردد. بسیاری از ما به سواحل این آب ها سفر کرده ایم و شاید بارها و بارها آن ها را دیده ایم. آلبوم تصاویر افراد را که ورق بزنیم متوجه می شویم که این قسمت ها همیشه به عنوان یک مقصد برای سفر مطرح بوده و طرفداران زیادی دارند. شاید از نظر شما این مناطق هیچ فرقی با یکدیگر نداشته و همه شان شبیه به یکدیگر باشند اما واقعیت غیر از این است.

در گوشه ای از مناطق جنوبی کشورمان یکی از نمونه های منحصر به فرد از این سواحل وجود دارد که از شهرتی جهانی برخوردار است اما هنوز به درستی با آن آشنایی نداریم و کمتر اسمش را شنیده ایم. ساحلی به رنگ سرخ که رنگش را به آب دریا نیز قرض داده و به خوبی با آن تلفیق شده است.

می خواهیم شما را به سفری متفاوت دعوت کنیم و راهی جزیره هرمز شویم…

کارناوال را در گشت و گذار در ساحل سرخ ایران همراهی کنید…

ساحل سرخ هرمز

واژه ی شب در ذهن بسیاری از ما تداعی کننده ی سیاهی و تاریکی است؛ زمانی که خورشید بار و بندیلش را جمع می کند و به خواب فرو می رود تا برای تابیدن دوباره در روز آماده شود. در شهرها خداحافظی موقت خورشید از زمین برابر می شود با زمان آغاز گردش های شبانه و پهن شدن بساط نورهای رنگارنگی که زینت بخش گوشه گوشه ی شهر می شوند. در اینجا شب به معنای زمانی است برای تفریح و لذت بردن از اوقات فراغت از کار روزمره…

اما آن طرف تر از شهرها، جایی که خبری از لامپ ها، پروژکتورها و این نورهای مصنوعی نیست، آسمان، خودش در شب ها دست به کار شده و یکی از زیباترین لباس های پر زرق و برق خود را بر تن می کند تا نمایشی خیره کننده به راه بیاندازد. دیدن این تن پوش حیرت انگیز فقط کمی صبر و حوصله می خواهد؛ باید در یک شب صاف و نورانی کوله بار ببندیم و از شهر دورتر و دورتر شویم تا نورهای مصنوعی دست از سرمان بردارند. بعد در سکوت شب بنشینیم و سراپا چشم، غرق تماشا شویم.

این تن پوش پولکی آسمان به نام کهکشان راه شیری شناخته می شود. کهکشان راه شیری، کهکشانی است که منظومه شمسی در آن قرار دارد که به صورت نوار شیری رنگ در آسمان صاف دیده می شود و میلیون‌ها ستاره آن را تشکیل داده اند. این کهکشان تنها در جایی رخ می نماید که هیچ گونه آلودگی نوری وجود نداشته باشد و نورهای مصنوعی دیده نشوند.

در بسیاری از نقاط ایران امکان تماشای این کهکشان وجود دارد اما بسیاری کویر ها را مناسب ترین مکان برای این کار و ثبت تصاویر حیرت انگیز می دانند.

تماشای این کهکشان در کویر به قدری لذت بخش است که می خواهیم برخی از تصاویر آن را با شما به اشتراک بگذاریم تا از تماشای این جلوه ی شبانگاهی لذت ببرید.

با کارناوال به تماشای کهکشان راه شیری در کویرهای ایران بیایید…

یکی از مقاصدی که همیشه به هنگام برنامه ریزی سفر جایگاه خاصی برای بسیاری از گردشگران دارد، جاذبه های طبیعی هستند که هر یک زیبایی خاصی دارند. خطه ی شمالی ایران، یکی از مقاصد گردشگری می باشد که به سبب داشتن طبیعت تماشایی، مناظر و چشم انداز های حیرت انگیز، جاده های زیبا، جنگل ها و ارتفاعات متعددد شهره خاص و عام است. شیب تند رشته کوه های البرز که سرچمه ی رودهای فراوانی را در خود جای داده استت باعث شده تا استان مازندران میزبان خوبی برای آبشارهای کوچک و بزرگ زیادی شود که در جای جای این دیار بهه چشم می خورند.

برخی از این آبشارها در ارتفاعات قرار دارند و برخی دیگر در قلب جنگل های انبوه واقع شده و هر یک جلوه های متفاوتی را به نمایش گذاشته اند. پیش از این به یکی از این آبشارها سر زدیم و در مطلب زیر آن را به طور کامل معرفی نمودیم:

آبشار آب پری رویان | تماشای خروش آب در طبیعت مازندران

حالا دوباره راهی این استان شدیم تا در گوشه ای دیگر از آن به تماشای تصویر متفاوتی از طبیعت بنشینیم. کوله بارمان را می بندیم و به جاده می زنیم تا به روستای شاهاندشت در لاریجان برسیم.

کارناوال را در سفر به آبشار شاهاندشت همراهی کنید…

آبشار شاهاندشت

ثبت تصاویر از مقاصدی که به آنها سفر می کنیم به ما این فرصت را می دهد تا تجربیات شیرین خود را با عزیزانمان به اشتراک بگذاریم. این تصاویر سال های سال مهمان خانه های ما می شوند و هر بار به ما کمک می کنند تا طعم سفر را دوباره مزه مزه کنیم و به یاد خاطرات گذشته مان بیفتیم. اما برای خیلی از گردشگران، عکاسی در سفر معنای دیگری به خود می گیرد و آنها را وارد دنیایی تازه می کند.

نمونه اش یکی از ایرانیانی است که برای نشان دادن زیبایی های سرزمینش قدم در جاده گذاشته و دوربین به دست به گوشه گوشه ی کشورش سفر کرده است تا جاذبه های کشور را به بهترین شکل به نمایش بگذارد و وسوسه ی سفر را به جان بینندگان بیاندازد.

وی تصاویر ثبت شده اش را در شبکه های اجتماعی با عنوان ” با مهدی سفر کنید “ به اشتراک گذاشته و تمام سعی خود را در نشان دادن جلوه های تماشایی ایران به کار گرفته است. او برای آنکه زیبایی های سرزمینش را به ساکنان آنسوی مرزها نشان دهد، تصمیم گرفته تا تصاویرش را در وبسایتی به نام بورد پاندا (Boredpanda) منتشر کند. بورد پاندا وبسایتی است که در زمینه به اشتراک گذاری تصاویر فعالیت می کند و جامعه ای مجازی را برای طراحان، هنرمندان و عکاسان خلاق به وجود آورده است.

پیش از این مجموعه ای از عکس های او در این وبسایت را برای شما به نمایش در آوردیم که  در آن از همگان خواسته شده تا برای دیدن جاذبه های دیدنی ایران به این کشور سفر کنند:

تصاویری از زیباترین و دیدنی ترین جاذبه های ایران

این بار این عکاس، مجموعه ای دیگر از عکس هایش را در وبسایت بورد پاندا منتشر کرده است. وی معتقد است که این جاذبه ها کمتر شاخته شده اند و درباره ی آنها چنین می گوید:

در طی سفرهایم به نقاط مختلف ایران به جاذبه هایی برخوردم که شاید کمتر نامی از آنها به میان آمده است. پیشنهاد من به شما این است که در سفر به ایران بازدید از این جاذبه های کمتر شناخته شده را از دست ندهید.

در ادامه این مجموعه تصاویر را به شما ارائه می کنیم تا با این جاذبه ها آشنا شوید.

با کارناوال همراه باشید…

یکی از جاذبه هایی که رنگ و بوی دیگری به کشورمان داده است، روستاهایی هستند که در گوشه و کنار این سرزمین شکل گرفته و سکونتگاه امنی را برای ساکنان مناطق مختلف ایران فراهم کرده اند. در هر نقطه ای از ایران تعداد زیادی از این سکونتگاه ها را می بینیم که هر کدامشان تصویری تازه از معماری را به ما نشان می دهند و با جاذبه های متفاوت به استقبال ما می آیند؛ جاذبه هایی از جنس تاریخ، فرهنگ، آداب و رسوم و غذاهای محلی پیش از این با هم به تعدادی از این روستاها سر زدیم و برایتان از دیدنی های آنها سخن گفتیم:

روستاهای ایران

همه ی این روستاها به خوبی با ویژگی های منطقه شان خو گرفته اند و از الگوی خاصی در ساخت پیروی می کنند. هر کدامشان با در دسترس ترین مصالح موجود ساخته شده و از منابع موجود در اطرافشان نهایت استفاده را برده اند. همدان یکی از استان هایی است که تعدادی از روستاهای زیبای کشورمان را در خود جای داده است و گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند. زیبایی یکی از این روستاها به حدی است که ما را راهی جاده کرده تا به تماشای آن بنشینیم و از دیدن جلوه هایش لذت ببریم. روستایی که تماما از سنگ می باشد و با لقب روستای رنسانسی ایران شناخته می شود. مقصدمان همان روستایی است که به تازگی در یک سریال به نمایش درآمده و با عنوان روستای چشمه قل قل شهرت یافته است.

کارناوال را در سفر به روستای ورکانه همراهی کنید…

نوروز تمام شد و اتفاقات آن به خاطره ای در ذهن مردم تبدیل گشت. هر کس به نوعی این جشن باستانی را برگزار کرد و در شادی آن سهیم شد تا این فرهنگ کهن را پاس بدارد. در این تعطیلات شاهد بازار داغ مسافرت ها و بازدید مردم از گوشه و کنار کشور بودیم. بسیاری کوله بار بستند و برای دیدن جاذبه های کشورمان راهی سفر شدند. برخی طبیعت را برای گذراندن اوقات فراغتشان انتخاب کردند و برخی دیگر ترجیح دادند با تاریخ کهن سرزمینشان آشنا شوند و به سراغ متاطق تاریخی بروند. پیش از این تصاویری را از بازدید از تخت جمشید، یکی از شکوهمندترین آثار تاریخی ایران برایتان به نمایش درآوردیم و مهمان نوازی این بنای چشم نواز را به نظاره نشستیم:

تصاویری از تخت جمشید در نوروز ۹۶ | عید دیدنی از میراث ایران

اما ماجرای بازدیدهای نوروزی مردم از آثار تاریخی، به تخت جمشید ختم نمی شود. این سرزمین کهن در هر گوشه اش اثری خاص را به نمایش گذاشته که همگان را محو تماشا می کند و وسوسه ی سفر را به جانشان می اندازد. این بار می خواهیم به کرمان برویم و تصاویری از حال و هوای نوروزی ارگ تاریخی بم را با هم مرور کنیم. تصاویری که علاقه ی مردم به این اثر حیرت انگیز را نشان می دهد و نگاه های مشتاقشان را به میراث سرزمینشان به نمایش می گذارد.

نوروز ۹۶ با خودش خبرهای خوشی آورد و درهای بخش حاکم نشین پس از ۱۴ سال به روی مردم گشوده شد تا بتوانند به طور کامل از مجموعه بازدید نمایند. بخش حاکم نشین در شمال ارگ قرار دارد و قسمت هایی همچون برج اصلی، چهارفصل، خانه حاکم، چاه آب، حمام، خانه رییس سرباز خانه (ساختمان معروف به آسیاب بادی)، سرباز خانه، دروازه (ساسانی) و برج و بارو را در خود جای داده است.

اعلام خبر بازگشایی بخش حاکم نشین شهر باعث شد تا مسافران زیادی راهی ارگ تاریخی بم شوند و از این میراث تاریخی به طور کامل بازدید نمایند. در ادامه تصاویری از حضور مردم در این مجموعه را به نمایش می گذاریم که توسط ابوذر احمدیزاده ثبت گردیده و در خبرگزاری ایرنا منتشر شده است.

با کارناوال همراه باشید…

جاذبه هایی در سراسر دنیا وجود دارند که با دیدنشان سوالات زیادی به ذهن شما هجوم می آورند و شما را به فکر وا می دارند. برخی از این جاذبه ها ساخته ی دست انسان هستند و هوش و ذکاوت او را به رخ می کشند و برخی دیگر در دل طبیعت جای دارند و از رمز و رازهای آفرینش با شما سخن می گویند. هر چه هست علاقه به کشف واقعیت و سر درآوردن از رموز این گونه جاذبه ها شما را راهی سفر می کنند تا کشفشان کنید. پیش از این برایتان از تعدادی از این جاذبه ها سخن گفتیم:

جنگل هویا باکیو | مثلث برمودای ترانسیلوانیا

ناوگان اشباح مریلند | خلیج مالوز آمریکا

مرداب مانچاک لوئیزیانا | گور دسته جمعی آمریکا

ایران نیز از این دست جاذبه ها، بی نصیب نمانده و تعدادی از آنها را در خود جای داده است. از چندی پیش سفر به میان رمزآلودهای ایران را نیز آغاز کردیم و با سر زدن به گوشه و کنار سرزمینمان به کشف رمز و رازهای آنها پرداختیم. راهی بیابان شدیم و پهنه ی وسیع آن را کشف کردیم. مبهوت ساخته های دست بشر شدیم و در جایی دیگر سحر و جادوی طبیعت را به نظاره نشستیم. در مطالب زیر همه ی این جاذبه های شگفت انگیز را به شما معرفی نمودیم:

قنات قصبه گناباد | سفر به دالان های رمزآلود

کویر ریگ جن | مثلث برمودای ایران

غار پرآو کرمانشاه | غار قاتل

باغ سنگی درویش خان کرمان | باغی اسرار آمیز

کال جنی طبس | دره ای مرموز و اسرارآمیز

چمن متحرک چملی | جزیره شناور ایران

دریاچه تخت سلیمان | گنجینه رمزآلود تاریخ ایران

این بار هم یکی دیگر از دیدنی های سحر انگیز و رمزآلود ما را راهی جاده کرده و سفری تازه را برایمان رقم زده است. برای کشف این رمزآلود راهی شمال کشور عزیزمان می شویم و به استان گیلان می رویم.

با هم در روستایی به نام فکجور، از توابع شهرستان رودسر به تماشای چشمه دَمکِش می نشینیم.

با کارناوال همراه باشید…

چشمه دمکش
صفحه 1 از 2612345...1020...انتها »
This is search results
در حال بارگذاری ...