ایرانگردی

جاذبه‌های طبیعی جلوه‌‌ هایی از رمز و راز هستی می باشند که نشانه های کوچکی از قدرت بی انتهای خداوندند. ایران سرشار از این جاذبه هاست و در هر نقطه ای از خود یکی از آنها را در آغوش کشیده است. با همه ی شناختی که از طبیعت کشورمان داریم باز هم گوشه هایی بکر و ناشناخته در سراسر آن وجود دارند که تصویر خود را از نگاه ها پنهان کرده اند.

آبشار کمردوغ نمونه‌ای خارق العاده و شگفت انگیز از این دست جاذبه هاست که در میان تنگه ای زیبا و تماشایی جا خوش کرده و سقوطی شکوهمند را به نمایش گذاشته است. این آبشار با آب نمکین خود طعم شوری به طبیعت استان کهگیلویه و بویر احمد می دهد و به عنوان یکی از آبشار های منحصر به فرد منطقه به شمار می رود.

برای دیدن و شناختن این جاذبه ی تماشایی کوله بارمان را می بندیم و قدم در جاده می گذاریم. از شهر دهدشت عبور می کنیم و در یک جاده ی پرپیچ و خم کوهستانی از کنار جنگل های بلوط عبور می کنیم تا به شهر قلعه رئیسی برسیم.

آبشار کمردوغ با زیبایی های کم نظیرش در انتظار ماست…

کارناوال را در این سفر همراهی کنید…

تهران در کنار همه ی شلوغی هایش جلوه های زیبایی نیز دارد؛ جاذبه هایی که خودشان را در میان طبیعت اطراف این شهر پنهان کرده اند تا مدت زمان بیشتری را مهمان زمین باشند. این جلوه ها می توانند روزی خاطره انگیز را برایت رقم بزنند و خستگی هایت را به دست فراموشی بسپارند.

برای دیدنشان باید شهر و دلبستگی هایت را کنار بگذاری و راهی جاده شوی. دل به مسیرهای کمتر شناخته شده بسپاری و منتطر باشی هر لحظه با تصویری تازه از طبیعت رو به رو گردی. پیش تر با هم به یکی از این جاذبه ها سر زدیم و در مطلب زیر آن را به شما معرفی نمودیم:

غار بورنیک فیروزکوه | طولانی ترین غار پایتخت

این بار هم می خواهیم به سراغ یکی دیگر از دیدنی های طبیعت در نزدیکی پایتخت همیشه بیدار ایران برویم. از شهر تهران فاصله می گیریم و مسیر خود را به سوی شهرستان دماوند ادامه می دهیم. آنچه که انتظارمان را می کشد منظره ای تماشایی از طبیعت ایران است که شاید کمتر کسی آن را بشناسد.

کارناوال را در این سفر همراهی کنید تا با هم به تماشای زیبایی های دریاچه های تار و هویر بنشینیم…

کشور ما به دلیل قدمت تاریخی و همچنین موقعیت جغرافیایی ویژه ای که دارد با بخش عظیمی از مراسم و مناسک آیینی، مذهبی و باستانی سر و کار دارد و هیچ ماهی در سال نمی توان یافت که خالی از هرگونه مراسم تاریخی باشد؛ از جشن های باستانی مانند مهرگان و یلدا گرفته تا اعیاد اسلامی چون نیمه شعبان و عید فطر و قربان. همچنین گاهی در گوشه و کنار ایران پهناورمان مراسم آئینی ویژه ای برگزار می شود که اگر به دنبال ریشه تاریخی آن ها بگردیم رد و نشانی از کشورهایی می یابیم که یا روزی خاک ایران را استثمار کرده اند و یا خود بخشی از سرزمین ما به شمار می آمده اند.

در میان این حجم از مراسم زیبا و با شکوه با درجه اهمیت های متفاوت، یقینا مهم ترین آن ها جشن عید نوروز است، چرا که هم گاه شمار ایرانی براساس این عید تغییر می کند و هم قدمتی چندین هزار ساله دارد و از دل افسانه های ایران سربرآورده است. آیین عید نوروز، رسمی بسیار ارزشمند و مورد احترام است و نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر جهان جشن گرفته می شود و تمامی این سرزمین ها در بخشی از مراسم این عید زیبا با هم مشترک هستند. یکی از این ویژگی های مهم خصوصا در کشور ما خرید کردن پیش از آغاز سال جدید است. از میوه و شیرینی و آجیل و همچنین عناصر سفره هفت سین گرفته تا تهیه پوشاک و برخی لوازم خانه به مناسبت سال جدید و شاید این جذاب ترین بخش نو شدن سال، به ویژه برای کودکان و البته خانم هاست!

به همین منظور قصد داریم شما را در گوشه و کنار تهران همراه کنیم؛ با شلوغی های پرهیاهوی روزهای آخر سال و البته آرامش حاکم بر چند روز اول تعطیلات نوروزی در پایتخت خلوتی که در کم تر از ۲۴ ساعت رنگ رخسارش تغییر می کند. به تماشا بنشینیم همه افرادی که تا آخرین لحظه در خیابان ها در حال خرید بوده اند و در اندک زمانی به سال تحویل خیابان ها را خالی می کنند تا در آغوش گرم خانه و خانواده به استقبال سال جدید بروند.

در این گشت و گذار جانانه و هیجان انگیز در خیابان های تهران، که رنگ و بوی عید دارد همراه شوید با کارناوال.

گوشه و کنار ایران پر است از جاذبه هایی که شاید کمتر اسمشان را شنیده باشیم و یا تنها تصاویری از آن ها به چشممان خورده باشد. این جاذبه ها گاه از جنس طبیعت اند و هر بار که به دیدن آنها برویم با چشم اندازی تازه به استقبالمان می آیند. بسیاری از این جاذبه ها را بارها و بارها دیده ایم و می توانیم ساعت ها درباره ی آنها و زیبایی هایشان سخن بگوییم اما در این میان هستند جاذبه هایی که حتی یک بار هم به دیدنشان نرفته ایم…

جنوب ایران سرشار از این جاذبه های دیدنی است که شاید کمتر به آنها پرداخته ایم و گاه این خطه ی زیبای کشورمان را از یاد برده ایم. شاید هم به دلیل شناخت کمتر از آن، به عنوان مقصد سفرهایمان به آن توجه نکرده ایم. پیش از این گوشه ای از زیبایی های جنوب کشورمان را در مطالب زیر به شما معرفی کردیم:

روستای لافت قشم | دنیایی پر از شگفتی

آبشار شوی دزفول | منحصر به فردترین آبشار خاورمیانه

اما جلوه های این دیار تمام شدنی نیستند و می توانیم بارها و بارها به آن سر بزنیم و برایتان از جاذبه ای تازه سخن بگوییم. کوله بارمان را برمی داریم و راهی استان خوزستان می شویم تا یکی از جاذبه های جهانی ایران را به تصویر بکشیم. به جاده می زنیم و خودمان را به شهرستان شادگان می رسانیم و به قلب تالاب شادگان می رویم.

کارناوال را در این سفر همراهی کنید…

تالاب شادگان

بهار، بهار، بهار! حتی نامش آرامش می نشاند به جان و نوازش می کند چون مادری مهربان، تن خسته آدمی را در گذر از سالی سخت. شاید اگر محبتش نبود هیچ کس این دَور طاقت فرسای جان کاه را تاب نمی آورد و سال ها معنای خود را از دست می دادند. اسفند که از راه می رسد با این که خستگی ها بر تن، خانه کرده اند و گرد و غبار خوشی و ناخوشی یک سال بر شانه هایمان جا خوش کرده، اما به امید رسیدن فروردین، رنگی تازه به جهان می پاشد و حالمان را تازه می کند. به شوق می رسیم و انرژی می گیریم. خانه می تکانیم و به تکاپو می افتیم تا روز و ماه و سال را نو کنیم.

تمام دنیا جشن می گیرد تولد دوباره این سنگ سخت و پیر را، اما طبیعت خودش آغازگر این تحول است و پیش از آن که ما دست به کار آمدنش شویم، خودش  شیپور به دست تمام دنیا را خبر می کند از زایش دوباره اش و آن وقت است که می گوییم گویی بوی بهار می آید. آری! به راستی بهار خوش ترین عطرهاست و زیباترین لباس ها را به تن دارد و زینت بخش تمام دنیاست. بادهای تغییر فصل، وزیدن می گیرند و خبر سر رسیدنش را کوی به کوی و شهر به شهر می برند تا مژدگانی بگیرند از طبیعت و اشک شوق گاهی سرازیر می شود از چشم آسمان و ما روح می شوییم

این بار کارناوال به یمن قدوم مبارک بهار، آستین بالا زده و در گزارشی اختصاصی، لبخند سبز طبیعت را به ثبت رسانده است.

با کارناوال همراه باشید در حال و هوای بهارانه طبیعت زیبای ایران.

نفس های سال کهنه به شماره افتاده و دارد جای خودش را به سالی نو می دهد. نوروز، این آیین کهن و باستانی ایرانی در راه است و با خودش سرسبزی و طراوت را سوغات می آورد. ننه سرما بار و بندیلش را جمع کرده و منتظر عمو نوروز نشسته است تا با او تجدید دیدار کند و با خاطره ای شیرین طبیعت را ترک نماید.

حاجی فیروزها در خیابان ها به راه افتاده اند و نوید برچیده شدن سرما و سیاهی شب های زمستانی را می دهند. بازار وسایل هفت سین داغ شده و آجیل و میوه ی شب عید هم از راه رسیده است. همه چیز بوی بهار را به مشام می رساند؛ فصل دلدادگی زمین و طبیعت…

این فصل سبز آغازی دوباره برای زمین است که با جشن و سرور همراه می شود و رنگی تازه به شهرها، روستاها و خانه ها می دهد. نوروز بهانه ی خوبی به دستمان داده تا همه چیز را بشوییم و نو کنیم. خانه ها را از آلودگی و نا پاکی و دل ها را از نفرت و کینه…

پیش از این برایتان از مقدمات این جشن بزرگ گفتیم و در مطلبی جداگانه به آداب و رسوم پیش از نوروز در ایران پرداختیم:

آداب و رسوم پیش از نوروز در ایران | سنت استقبال از بهار

 حالا وقت آن است که از نوروز و رسم رسومش بیشتر بدانید و این کهن‌جشنِ گره خورده با فرهنگ ایرانی را بیشتر بشناسید. می خواهیم برایتان از فلسفه ی پیدایش این روز بگوییم، گشتی در تاریخ برگزاری این مراسم دیرین بزنیم و سپس آداب و رسوم امروزه آن را مرور کنیم…

با کارناوال همراه باشید …

نوروز در شهرهای مختلف

بهار مقدس، دلفریب و افسونگر است و روح را نوازش می کندو در فرهنگ ما نشانی از تولد دوباره زمین است. هر بهار که از راه می رسد دل خوش می کنیم به آغاز روزهایی متفاوت و به خودمان قول می دهیم تلاشی دو چندان کنیم برای رسیدن به آرزوها و اهداف کوچک و بزرگمان، با خودمان عهد می بندیم بدی ها را فراموش کنیم و مهربانی ها را در جانمان ابدی. همه چیز به چشممان زیبا می آید و بی جهت شادمان و با محبت می شویم. بیشتر مراقب زمین و آسمانیم و بیشتر به فکر عزیزانمان و دلخوشی های ساده ایشان هستیم و به راستی که بهار نه فقط برای مادرمان زمین، که برای ما هم شبیه تولدی مجدد است. به یمن این همه مهربانی جهان در حق موجودات زنده، ما ایرانیان از دیرباز خود را موظف داشته ایم، با جشن و شادمانی به استقبال عروس زیبای بهار رویم و حضور دوباره اش بر جهان را سپاس گوییم. در این راه رسوم بسیاری را به جا می آوریم و از باشکوه ترین و لذت بخش ترین آن ها چیدن سفره ی زیبای هفت سین است. سفره ای که تک تک عناصر آن با برهان و نیت خاصی به کار برده می شود و نماد و نشانه ای ویژه است. خوبی این سفره آن است که هر کس به سلیقه خود و بر اساس آداب و رسوم شهر و دیارش چینش می کند و همین دلیلی می شود که هر خانه ای رنگ و بویی متفاوت از دیگر خانه ها داشته باشد.

امروز هم به بهانه نوروز و رسم با ارزش سفره هفت سین به سراغ تصاویری از سفره های متفاوت رفته ایم که مردم با سلیقه شخصی خود آن ها را مزین کرده اند.

در ادامه کارناوال شما را به تماشای گوشه ای از زیبایی های عید نوروز دعوت می کند

سفره های هفت سین

روستا ها، سکونتگاه های خاصی هستند که ترکیبی از طبیعت و معماری را به نمایش گذاشته اند. این سکونتگاه ها در سراسر جهان وجود دارند و سرزمینمان ایران نیز تعداد زیادی از آنها را در خود جای داده است.

به هر خطه از این سرزمین که می روی شکلی خاص از آنها جلوه گر می شود و حال و هوای خاصی را به شما هدیه می دهد. همه چیز در این روستاها با شرایط آب و هوایی سازگار شده تا به بهترین مکان برای زندگی ساکنانشان تبدیل شوند. هر یک از آنها جلوه هایی خاص را از جنس فرهنگ، تاریخ و طبیعت در خود دارند که لمسشان لذتی وصف ناشدنی را به همراه می آورد.

به شمال کشور عزیزمان، ایران، می رویم؛ خطه ای سبز با جاذبه هایی تماشایی و شگفت انگیز که میزبان روستاهای بسیاری است. به استان مازندران می رویم و راه شهرستان نوشهر را در پیش می گیریم تا به یکی از زیباترین روستاهای ایران برسیم. روستایی به نام کندلوس که شهرتی جهانی دارد و نامش زبانزد خاص و عام است.

می خواهیم برایتان از دیدنی ها و ویژگی های این روستای زیبا و پاک سخن بگوییم تا در سفرهای بعدیتان سری به آن بزنید.

با کارناوال همراه باشید…

روستای کندلوس

اواسط اسفندماه که از راه می رسد، تکاپوی مردم ایران دو برابر و زندگی کمی از حالت روزمره خارج می شود و رنگی متفاوت به خود می گیرد. هیجان مردم و رفت و آمدهای بیشمار و گاهی هم بی دلیل در ترافیک های سنگین شهرهای بزرگ، به ویژه تهران گاهی این روزها را سخت و طاقت فرسا می کند و آرزوی مکانی سبز و آرام ذهنمان را پر می کند. به ویژه حال و هوای روزهای قبل از سال نو و فرا رسیدن بهار که گویی طبیعت همه ما را به سمت خود فرا می خواند. اما آنچه برای ما شهرنشینان آرزو است، در واقع زندگی عادی و روزمره بسیاری از هموطنانمان است.

آن هایی که در نهایت آرامش و صبوری ذره ذره دَر می گشایند و بهار را به خانه هایشان دعوت می کنند و البته آئین و مراسم را تمام و کمال به جا می آورند و هرگز چیزی را از قلم نمی اندازند. مردمان روستایی، با اصالت بیشتری بر آداب پایبند می مانند و تمامی رفتار را به نسل های بعدشان منتقل می کنند.
یکی از زیباترین و دوست داشتنی ترین روستاهای ایران، پالنگان است؛ روستایی پلکانی در استان کردستان با مردمانی دلاور از قبیله کردهای ایران. این روستای دیدنی و منحصر به فرد را پیش از این به صورت کامل در کارناوال معرفی کرده بودیم، جهت یادآوری مطالعه مطلب زیر را بار دیگر به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم:

روستای پالنگان | ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

هدف از سفر مجدد ما به این روستای زیبا، فرا رسیدن روزهای پیش از سال نو و برپایی مراسمی دیرینه و با اصالت است که به مناسبت نوروز برگزار می گردد و رنگ و بویی متفاوت به پالنگان می دهد. روزهایی پر شور و هیجان که از کودک تا کهنسال لباس های سنتی و رنگین به تن می کنند و با رقص و پایکوبی سر رسیدن بهار و تولد زمین را جشن می گیرند.

در ادامه شما را همراه می کنیم با تصاویری از جشن استقبال از نوروز ۹۶ در این بهشت نام آشنای ایرانی که به تازگی به دلیل ثبت ملی آن مورد استقبال بیشتر گردگشران داخلی و خارجی قرار گرفته است و مردم زیادی در مراسم با شکوه نوروزانه این روستا شرکت می کنند.

کارناوال شما را در لحظه های شاد پالنگانی ها شریک می کند.

مراسم نوروز در روستای پالنگان

ایران، کشور هزار رنگ و چهار فصل، کشوری که هر گوشه اش تحفه ای برای پیشکش دارد؛ از کویر و زیبایی هایش تا سواحل دریای خزر و خلیج همیشه فارس گرفته تا جنگل های شمال ایران و حتی بناهای تاریخی که در جای جای ایران، داستان ها از روزهای گذشته در سینه دارند. اما این همه زیبایی تا زمانی که نروی و از نزدیک آن ها را نبینی، معنایی برای زندگی ندارند، باید کسی باشد تا گوش به داستان هایشان دهد وگرنه انگیزه ای برای تاب آوردن روزها برایشان باقی نمی ماند.

ما به عنوان یک ایرانی و فردی که در این خاک زندگی می کند، سفر و بازدید از این جاذبه ها شاید خیلی برایمان اتفاق تازه ای نباشد، اما وقتی یک گردشگر خارجی از یک فرهنگ دیگر برای دیدن زیبایی ها به ایران می آید، داستان فرق می کند؛ داستان این بار با تبلیغات و فضاسازی های سوء علیه ایران رنگی دیگر به خود می گیرد. خود را به جای یک گردشگر خارجی بگذارید، فردی که هیچ ذهنیتی از چهره ی خوب ایران ندارد و می خواهد به کشورمان سفر کند. به او می گویند ایران امن نیست، مردمان نامهربانی دارد و نباید به آن سفر کرد. عده ی زیادی تحت تاثیر این صحبت ها قرار می گیرند و با همین تصویر نادرست، برای همیشه فکر سفر به ایران را فراموش می کنند، و عده ای اما به چشم یک ماجراجویی و کشف واقعیت به آن می نگرند. درست مثل کاری ایسا ( Asa ) و آندری ( Andri )، زوج ایسلندی کردند.

این زوج قرار نبود به ایران بیایند، می ترسیدند، ایران را کشوری نا امن می پنداشتند و با آن که قصد سفر به دور آسیا را داشتند، اما چیزی نمانده بود که از سفر به ایران منصرف شوند. اما راه ایران را پیش گرفتند و آن طور که می گویند تا به خود آمدند، یک ماه از اقامتشان در شهرهای مختلف کشورمان گذشته بود.

اما در طول سفرشان چه اتفاق هایی برایشان پیش آمد؟ از چه جاهایی دیدن کردند و در نهایت چه تصویری از ایران را با خود به یادگار بردند؟ این ها سوالاتی است که تنها با خواندن خاطرات سفرشان میسر می شود؛ کاری که اگر در ادامه همراه کارناوال باشید، آن را انجام خواهیم داد…

سفر توریست ها به ایران

صدای قدم هایش را می شنوی؟ هر لحظه نزدیک تر می شود و به سوی تو می آید…

نشانه هایش روز به روز آشکارتر می شوند؛ همهمه ی خیابان ها، شیشه های شسته شده، جمعیت به راه افتاده در بازار، بازار داغ ماهی های قرمز و سبزه و … همه و همه حکایت از آمدنش دارند.

جوانه های سبز درختان و شکوفه های رنگارنگ به تو می گویند که قرار است بهار بیاید؛ بهاری که با آمدنش گویی دنیا دگرگون می شود، روح ها تازه  و سالی جدید آغاز …

زمین لباس نو به تن می کند، چشم های خورشید برق می زند و گرمتر از همیشه بر زمین می تابد. خاک به ریشه های درختان مژده ی جانی تازه می دهد و قامتشان را برافراشته می کند.

مگر می شود به راحتی از کنار این همه اتفاق خوب گذشت؟ از روزها قبل باید به تکاپو افتاد و برایش تدارک دید.

روزهای آخر سال که می رسد نگران می شویم از اینکه مبادا چیزی کم و کسر باشد. باید از راه رسیدن بهار را خوش آمد گفت و بساط یک مهمانی باشکوه و جشن نوروز را آماده کرد. همگان به تلاش و تکاپو می افتند؛ گویی بهار عهد بسته تا همه چیز آماده نباشد قدم به زمین نمی گذارد…

حالا که همه ی کارها را انجام داده ایم باید به پاس آمدنش سفره ای برپا سازیم و به رسم دیرین برای از راه رسیدن فصل تازگی و رویش آماده شویم. تو هم آماده شو، سفره ای را پهن کن و به دور آن بنشین و منتظر باش تا زمانی که بهار زنگ در خانه ات را بزند.

اما این خوراکی های رنگارنگ و این نمادها از کجا آمده اند که این گونه برایمان اهمیت دارند؟ با کارناوال همراه باشید تا نگاهی نزدیک تر به یکی از مهم ترین نماد های جشن نوروز، سفره هفت سین داشته باشیم…

اصفهان یکی از شهرهای ایران می باشد که در کویر مرکزی آن واقع شده است. این شهر به سبب داشتن بناهای تاریخی متعدد و تعدادی از میراث جهانی گردشگران بسیاری را از داخل و خارج کشور به سوی خود جلب می کند. پل های تاریخی، موزه ها، بناهای چشم نواز و محله های قدیمی گوشه هایی از جاذبه های این شهر تماشایی هستند. شهری که با قدم زدن در خیابان هایش می شود سفری به تاریخ داشت و از مرور آن لذت برد.

گفتنی ها از این شهر بسیار است پس راهی این شهر شدیم و از گوشه گوشه اش برایتان سخن گفتیم. برای آنکه بتوانید برنامه ریزی خوبی برای سفرتان داشته باشید راهنمای سفر به این شهر را در اختیارتان قرار دادیم:

راهنمای سفر به اصفهان

اما همه چیز در سفر به گشت و گذار ختم نمی شود. ممکن است در هر لحظه از سفر به کالایی احتیاج پیدا کنیم و مجبور به تهیه آن شویم. شاید هم بخواهیم گشتی در بازارها و مراکز خرید داشته باشیم و برای عزیزانمام سوغات تهیه کنیم. برای آنکه در این مواقع دچار سردرگمی نشوید بهتر است شناختی کلی از این مراکز داشته باشید تا زمان سفرتان را مدیریت کنید و آن را به هدر ندهید. در ادامه قصد داریم شما را با بازارها و مراکز خرید شهر اصفهان آشنا کنیم تا خریدی لذت بخش را در نصف جهان سرزمینمان تجربه نمایید.

با کارناوال همراه باشید…

بازار اصفهان

خوب است بدانید که کهن ترین مهمانسرای جهان که امروزه پابرجا و قابل استفاده است در ایران بنا شده و مربوط به دوران حکومت صفویان و مکتب معماری اصفهان است. مکان باشکوهی که امروزه به نام هتل عباسی می شناسیمش و یادگار ۳۰۰ ساله ای از هنر اصیل ایرانی در مرکز شهر باشکوه اصفهان است. هتل عباسی را از این جهت کهن ترینِ دنیا می دانند که ساختمان آن بر بازمانده های بنای اولیه ساخته شده و به نوعی این کاروانسرا با همان سبک و سیاق اصیل، مورد بازسازی اساسی قرار گرفته است. امروزه این هتل زیبا و با شکوه به نظر بسیاری از گردشگران، جهانگردان، مورخان و معماران برجسته دنیا یکی از زیباترین هتل ها و مهمانسراهای جهان است.

هتل عباسی در سال ۱۱۰۶ هجری قمری به دستور سلطان حسین صفوی، آخرین پادشاه سلسله صفویان در کنار مجموعه ای از مدرسه، بازار و باغ به عنوان کاروانسرا بنا شد و آن را به مادرش تقدیم کرد. به همین دلیل این کاروانسرا را در ابتدا کاروانسرای مادر شاه می نامیدند. هر چند که پس از حمله افغان ها به ایران تمامی این مجموعه از جمله کاروانسرای آن رو به ویرانی گذاشت اما شواهد بسیاری موجود است که این کاروانسرا در آخرین سال های عمر حکومت صفویان استوار و پابرجا بوده و مورد استفاده مسافران قرار می گرفته است.

آن چه که موجب شده تا امروز با تصاویری از گوشه و کنار این هتل باشکوه در کنارتان باشیم تیتر قابل توجه و ارزشمند خبرگزاری CNN درباره آن بوده است. براساس گزارش این شبکه خبری هتل عباسی به عنوان زیباترین هتل خاورمیانه برگزیده شده است و ما با افتخار این مطلب را با شما همراهان همیشگی بهه اشتراک می گذاریم.

شگفتی های اصفهان تمام نشدنی است و هرچه از زیبایی های نصف جهان بگوییم بازهم به خوبی حق مطلب را ادا نکرده ایم اما جهت شناخت بهتر اماکن دیدنی اصفهان و آشنایی دقیق تر با این شهر ارزشمند تاریخی حتما مطالب بخش راهنمای سفر به اصفهان را مطالعه کنید:

راهنمای سفر به اصفهان

و در ادامه با کارناوال همراه شوید و بخشی از ظرافت های هنرمندانه این هتل زیبا را به نظاره بنشینید.

شمارش معکوس برای رسیدن به نوروز آغاز شده و تقویم سال، روزهای پایانی اش را پشت سر می گذارد. قدم به قدم به این جشن باستانی نزدیک و نزدیک تر می شویم و همه چیز از نو شدن سال برایمان می گوید…

این روزهای پایانی، میزبان یکی از نورانی ترین جشن های کهن ایرانی است که آتش ها را در هر کوی و برزن برپا می کند و آخرین روزهای زمستان را با حضورش گرم می گرداند. آخرین ساعات آخرین سه شنبه ی سال که فرا می رسد، کم کم نور خورشید بساطش را از زمین جمع می کند اما به رسم دیرین و کهن هر ساله، ایرانیان با شعله های آتش نوری تازه را به سیاهی شب هدیه می دهند.

صدای جشن و پایکوبی به گوش می رسد و شور و هیجان مهمان دل های مردم می گردد. همه می خواهند به بهترین شکل جشنی را در این شب برپا کنند و با قلب هایی سرشار از شادی و شعف به استقبال نوروز بروند.

چهارشنبه سوری از راه رسیده و  می خواهد با شعله های زرد و نارنجی و سرخ، گرما بخش وجودمان شود و ما را برای آغازی دوباره آماده سازد. شاید رنگ و بوی چهارشنبه سوری های امروز با آنچه که پدربزرگ ها و مادربزرگ ها نقل می کنند، متفاوت باشد اما باز هم زیبایی های خاص خودش را دارد؛ زیبایی هایی که نمی توان آنها را نادیده گرفت.

حالا کارناوال هم می خواهد آتشی برپا کند و به سنت و آیین کهن باستانی چنین بخواند : ” زردی من از تو        سرخی تو از من ”

می خواهیم در کنار شما و با تماشای تصاویر جشن کوچکی را برگزار کنیم و حال هوای این شب را با هم مرور کنیم. امیدواریم دل هایتان گرما و نور این شعله ها را به خود بگیرد تا ابد روشن و گرم بماند.

با ما همراه باشید…

چهارشنبه سوری

در قلب کویر ایران، شهری قرار دارد که بارها و بارها نامش را شنیده ایم و  به خاطر داشتنش در کشور عزیزمان بر خود بالیده ایم.

شهری پر از جلوه های تاریخی و فرهنگی که هر کدامشان داستان های زیادی را از قلب تاریخ برای مردم روایت می کنند و با لب های بسته از فراز و نشیب روزگار سخن می گویند.

پل های تاریخی، کاخ ها و عمارت ها، مساجد، مدرسه ها و کلیساها، همه و همه روزگاری طولانی را مهمان این شهر بوده و هستند تا علاقه مندان را از سراسر دنیا به این دیار بکشانند و زیبایی های نصف جهان را به رخشان بکشند. دیدنی های این شهر آنقدر زیاد است که ممکن است برای برنامه ریزی دچار سردرگمی شوید پس برای آنکه از هیچ تجربه ای در نصف جهان جانمانید برایتان راهنما سفر به این شهر را تهیه کردیم و از گوشه و کنار آن برایتان سخن گفتیم:

راهنمای سفر به اصفهان

حالا می خواهیم نگاهی متفاوت به این شهر داشته باشیم و معجونی از تاریخ و معنویت را بچشیم. به جای جای اصفهان سر می زنیم و آستان مقدس امامزادگان در این شهر را جستجو می کنیم.

خودتان را برای سفری معنوی به نصف جهان آماده سازید و با کارناوال به بارگاه های مقدس اصفهان قدم بگذارید…

نگاهی به فرهنگ های دیرینه در سراسر جهان در می یابیم که هر یک از آنها بنا به پیشینه، داشته های تاریخی، اقلیمی و قومی خویش، رسم و رسوم و آیین هایی نمادین را ارج می نهند که بیشترشان ریشه هایی چند صد ساله و چندین هزار ساله در قلب فرهنگ آن مرز و بوم دارند.

ایرانیان به عنوان ساکنان یکی از قدیمی ترین سرزمین های جهان، در هزارتوی فرهنگ و تمدن بشریت پیشتاز بوده و مراسم ها و جشن های باستانی متفاوتی را به پا داشته اند. یکی از این مراسم های باستانی، جشنی است که با نزدیک شدن به آخر سال حال و هوایش به خوبی حس می شود و در مراسم بدرقه زمستان و به استقبال بهار رفتن حضوری دیرینه دارد.

نامش چهارشنبه سوری است و در آخرین سه شنبه سال، با آغوشی  پر از نور و شادی به میان مردم می آید تا رنگی تازه به شب های آخر سالشان بپاشد. این جشن پایش را از مرزهای ایران نیز فراتر گذاشته و ایرانیان ساکن در سایر کشورها را نیز به تکاپو انداخته است.

هوا تاریک می شود اما شعله های آتش در هر کوی و برزن لشگری از نور را راه می اندازند تا سیاهی را شکست دهند. مردم از روی آتش می پرند و می خندند و زیر لب به هنگام پرش می خوانند : زردی من از تو ، سرخی تو از من …

بد نیست در کنار لذت بردن از این همه سرور و شادی، نگاه نزدیکتری هم به این جشن باستانی داشته باشیم.

همراه کارناوال باشید تا برایتان از این جشن باستانی سخن بگوییم…

معماری هنری است که از دیرباز هوش و خلاقیت بشر را به بازی گرفته تا سازه هایی متفاوت را در زمین خلق کند. این هنر به هر سرزمینی که رسیده به گونه ای خاص جلوه گر شده و در قالب ساختمان های متنوع و گوناگون به نمایش گذاشته شده است.

ایران نیز از این هنر بی نصیب نمانده و در هر گوشه و کنارش اثری خارق العاده و شگفت انگیز خودنمایی می کند. برخی از این آثار به حدی متفاوت و منحصر به فردند که توجه مردم سراسر جهان را به خود جلب می نمایند و به عنوان یک اثر جهانی در مجامع بین المللی مطرح می گردند. شنیدن نام این آثار وجودمان را سرشار از غرور می کند و حسی لذت بخش به سراغمان می آید.

می خواهیم به سراغ یکی از شهرهای ایران عزیزمان برویم که یکی از همین آثار جهانی را در خود جای داده و بخش مهمی از فرهنگ و تاریخ ایران را در آغوش کشیده است. راهی استان زنجان می شویم و سراغ شهر تاریخی سلطانیه را می گیریم که قدمتش به سالهای دور باز می گردد.

در گوشه ای از این شهر گنبدی فیروزی ای همچون نگینی درخشان توجه همه ی رهگذران را به خود جلب می کند. با هم چشم به این گنبد می دوزیم و به سوی آن می رویم تا به بنای جهانی گنبد سلطانیه برسیم …

کارناوال را در این سفر همراهی کنید…

گنبد سلطانیه

اصفهان به دلیل وجود جاذبه های متنوع تاریخی و معماری از گذشته تا به امروز یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری ایران برای گردشگران داخلی و خارجی بوده است. به هر گوشه ای از این شهر که سر بزنیم بنایی تاریخی را می بینیم که قد برافراشته و نگاه رهگذران را به خود جلب می کند.

تعداد جاذبه های دیدنی این شهر آنقدر زیاد است که می توانید روزهای بسیاری را در آن به گشت و گذار بپردازید و هر بار با یک جلوه ی تازه غافلگیر شوید. مسلم است که برای خلق خاطره ای خوش احتیاج به یک اقامتگاه دارید تا بتوانید در آن استراحت کنید و انرژی لازم برای ادامه ی سفرتان را به دست آورید.

پیش از این برای آشنایی با مزایا و ویژگی های انواع اقامت در مطلب راهکارهایی برای انتخاب اقامت مناسب در سفر به بررسی انواع اقامت پرداختیم تا برای برنامه ریزی این بخش از سفرتان دچار سردرگمی نشوید. این بار مقصدمان شهر اصفهان است و می خواهیم شما را با انواع اقامتگاه های این شهر آشنا کنیم تا انتخاب درست تری داشته باشید و برنامه ریزی بهتری انجام دهید.

با کارناوال همراه باشید…

اقامت در اصفهان

امروز می خواهیم به سراغ یکی از زیباترین جلوه های طبیعت ایرن برویم که رنگ تازه ای به سرزمینمان بخشیده و حیات را به آن هدیه داده است و قصد داریم با نگاهی متفاوت آن را مورد بررسی قرار می دهیم. راهی یکی از دریاچه های آب شیرین کشورمان هستیم اما سفرمان طعم تلخ گزنده ای دارد. سفر می کنیم تا نابودی یک دریاچه را به تماشا بنشینیم و دردهایش را بشناسیم…

این اولین بار نیست که شاهد زوال یکی از جاذبه های کشورمان هستیم؛ بارها و بارها از گوشه و کنار این سرزمین خبر های بدی را شنیده ایم که شاید برای لحظاتی ما را در فکر فرو برده باشند و شاید هم بی تفاوت از کنارشان گذشته ایم.

چندی است که مشکلات زیادی به جان دریاچه زریوار در استان کردستان افتاده و  زخم های فراوانی را بر پیکرش زده اند. زخم هایی که روز به روز بزرگ و بزرگ تر می شوند و تا جان دریاچه را نگیرند، دست بردار نیستند. در این میان اگر بخواهیم به دنبال مقصر بگردیم باید انگشت اتهام را به سوی خودمان بگیریم و منشا همه ی این اتفاقات را در رفتار غلط خودمان جستجو کنیم.

بد نیست برای لحظاتی با ما همراه شوید و ببینید که چگونه یکی از مهم ترین سرمایه های طبیعی کشورمان در حال چشیدن طعم مرگ است…

با کارناوال همراه باشید…

دریاچه زریوار

ایران سرزمینی پهناور است که مامن امنی برای اقوام و گروه های مختلف به شمار می رود. مردم در چهار گوشه ی این سرزمین در نهایت صلح و آرامش در کنار یکدیگر زندگی می کنند و مجموعه ای کم نظیر از فرهنگ ها و روحیات مختلف را به نمایش می گذارند. این تنوع علاوه بر آنکه زیبایی های بسیاری دارد، همبستگی ایرانیان را در عین تفاوت به تصویر می کشد و نشان از وحدت ساکنان این سرزمین دارد.

برای شناخت این گروه های متنوع باید به میان آنها رفت و رفتار و روحیاتشان را کشف کرد تا بتوان ارتباط خوبی را با آنها برقرار کرد. پیش از این به مردمان ساکن در برخی نقاط مختلف ایران زمینن سر زدیم و در مطالب زیر از ویژگی های رفتاری و روحیات آنها برایتان سخن گفتیم:

ویژگی های رفتاری خاص قوم غیور لر

ویژگی های رفتاری خاص قوم بزرگ کرد

ویژگی های رفتاری خاص آذری های غیور ایران

ویژگی های رفتاری مردمان مرکز ایران

ویژگی های رفتاری مردم جنوب ایران | ساکنان دیار آب و آفتاب

این بار ایل قشقایی را انتخاب کرده ایم تا قدم به میان مردم آن بگذاریم و رفتار ها و روحیاتشان را مورد بررسی قرار دهیم.

با کارناوال همراه باشید…

صفحه 1 از 2512345...1020...انتها »
This is search results
در حال بارگذاری ...