نام شیراز که می آید، معجونی از عشق، فرهنگ و ادب و… در ذهن تداعی می شود؛ شهری پر از باغ های باصفا و قدیمی..

به آرامگاه سعدی که آمدی، پس از دیدار حکیم سخن، لحظه ای درنگ کن تا کمی آن طرف تر به باغی سرسبز و زیبا قدم گذاری و سرمست شوی از عطر بهار نارنج…

باغ مصفای دلگشا، یکی از باغ های تاریخی شیراز است که نام دلگشا را به حق بر آن نهادند. دلت از هرجا و هرکس گرفته باشد به محض ورود، فراموش خواهی کرد همه را، و روحت آرام می گیرد.

کارناوال قصد بازدید از این باغ و عمارت آن را دارد. پس تو نیز همراه ما شو تا به شیراز برویم و در یکی از باغ های ایرانی مشهور با تاریخی پر فراز و نشیب قدم زنیم و از کنار جوی آب و درختان سر به فلک کشیده بگذریم و گاهی برروی نیمکتی نشسته و تامل کنیم.

اینجا باغ دلگشاست ، باغی با اولین کلاه فرنگی به ثبت رسیده.

پس درنگ نکنید و با کارناوال همراه شوید..

باغ دلگشا

چند روز پیش با هم به باغ زیبای نیاوران در شمال تهران رفتیم و با تاریخ و طبیعت آن آشنا شدیم. که در مطلب باغ نیاوران تهران | معجونی از تاریخ و طبیعت در پایتخت می توان مروری به سفر گذشته داشته باشیم.

کمی بعد تر به گوشه و کنار این باغ سر زدیم تا گشت و گذاری متفاوت را درون آن تجربه کنیم و همه ی آنچه دیدیم را با شما در مطالب زیر به اشتراک گذاشتیم:

کاخ نیاوران تهران | خانه مجلل پهلوی ها

کوشک احمدشاهی | عمارت قاجاری در باغ نیاوران

موزه خودرو های اختصاصی نیاوران

امروز به یکی از محوطه شرقی خواهیم رفت و با ابتکار جالب و فوق العاده مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با همکاری پژوهشکده زبان و گویش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آشنا می شویم.

فضایی متفاوت از دیگر بخش های باغ، که برای گردشگران بسیار جالب و دوست داشتنی است. چرا که میتوان از لابه لای درختان سربه فلک کشیده و  فضای سرسبز گذر کرد و کتیبه هایی با خطوط  و نقوش باستانی را مشاهده کرد و گه گاهی با همراهان استراحتی لذت بخش داشت.

باغ کتیبه ها در مجموعه فرهنگی نیاوران، نمایشگاهی متفاوت است از برخی کتیبه ها و سنگ نگاره های ایران.

با کارناوال به باغ کتیبه های نیاوران بیایید…

 

باغ موزه کتیبه ها

تهران کلانشهری است با جلوه های دیدنی بسیار…

از انصاف به دور است اگر بگوییم تهران فقط خیابان های شلوغ را ساکنان و مسافرانش هدیه می کند. با همه ی این شلوغی ها هستند جاهایی که در تهران زیبایی های خاصی را به نمایش گذاشته اند. کافیست کی به جستجوی آنها بپردازیم مثلا یکی از آنها باغ نیاوران است که قدم به قدمش را در مطلب باغ نیاوران تهران | معجونی از تاریخ و طبیعت در پایتخت از نظر گذراندیم. زیبایی ها یی که در دل تاریخ جا خوش کرده اند را با هم مرور کردیم و برایتان از جای جایِ این باغ زیبا سخن گفتیم.

کمی بعد تر به گوشه و کنار این باغ سر زدیم تا گشت و گذاری متفاوت را درون آن تجربه کنیم و همه ی آنچه دیدیم را با شما در مطالب زیر به اشتراک گذاشتیم:

کاخ نیاوران تهران | خانه مجلل پهلوی ها

کوشک احمدشاهی | عمارت قاجاری در باغ نیاوران

موزه خودرو های اختصاصی نیاوران

باز هم می خواهیم به گوشه ای از این باغ قدم بگذاریم و به یکی از موزه های آن وارد شویم. موزه ای با نام جهان نما که به راستی جهانی را در خود جای داده است. به هر قسمتش که نگاه می کنیم گویی تکه ای از دنیا را به ما نشان می دهد.

با کارناوال قدم به موزه جهان نما بگذارید…

موزه جهان نما

امروز کارناوال یک پیشنهاد ویژه برای علاقمندان به هنر و معماری ایرانی و گردشگری فرهنگی دارد؛ سفری که شمارا شگفت زده خواهد کرد.

در این سفر با یکی از شاهکارهای هنر و معماری اسلامی آشنا خواهیم شد که آوازه اش نه تنها در جهان اسلام بلکه در دنیا پیچیده است.

مسجدی در شهر تبریز  متعلق به قرن ۹ هجری قمری که بازدید از آن دنیای تازه ای از هنر و معماری اسلامی را برروی بیننده می گشاید و لقب ” فیروزه اسلام “ را به خود اختصاص داده است.

مسجد کبود تبریز یکی از مساجد مسقف ایران است که اوج توانایی هنرمندان کاشیکار ایرانی در کاشی های معرق آن قابل مشاهده است.

سیاحان بسیاری که از این بنا دیدن کرده اند بسیار درباره آن قلمفرسایی نموده اند. از آن جمله نادرمیرزا قاجار است که درباره مسجد کبود می نویسد:

“روزگار بگذرد که چشم روزگار چنین بنایی را نخواهد دید”

همراه با کارناوال به شهر تبریز برویم و با فیروزه اسلام ( مسجد کبود ) آشنا شویم.

%d9%85%d8%b3%d8%ac%d8%af-%da%a9%d8%a8%d9%88-%d8%aa%d8%a8%d8%b1%db%8c%d8%b210

شما را دعوت می کنیم به تماشای جاذبه ها و دیدنی های بکری که در گوشه ای از کشور ایران چشم انتظار دیده شدن هستند…

دیدنی هایی که از چشم ها دورمانده اند و تنها چیزی که انتظارشان را می کشد فراموش شدن است . روستا ها ، این جلوه گاه های زندگی ساده و زیبای مردم با همه ی مشکلاتشان برای ادامه ی حیات در تلاش هستند اما روز به روز بیشتر فراموش می شوند و لحظه به لحظه ، آبادانی خود را بیشتر از دست می دهند .

روستاهایی که با نمایش ذره ای از چشم اندازهایش، دیدگان همه را خیره می کنند. طبیعت هم به یاری سادگی و صفای این سکونتگاه های دیرینه ی ایرانیان می آید و با آغوشی باز آنها را در برمی گیرد.

مقصد امروز ما یکی از همین روستا هاست که در نیمه ی غربی کشور عزیزمان ایران ، زیبایی های بسیاری را به نمایش گذاشته است . روستایی که با ##معماری پلکانی## در قلب کوهستان زاگرس جلوه ای خاص را به رهگذران می نمایاند.

قصد سفر به روستای سرآقا سید در استان چهارمحال و بختیاری را داریم .

با کارناوال در این سفر همراه باشید.

sarghaseyed0

از ترافیک ها و سر و صداهای وقت و بی وقت پایتخت که بگذریم، در گوشه هایی از آن اماکنی برای دور شدن از هیاهوهای شهر وجود دارند. مکان هایی که می توانید ساعاتی خوش و دلپذیر را در آنها بگذرانید. یکی از همین مکان ها ##باغ نیاوران## است که چندی پیش در مطلب باغ نیاوران تهران | معجونی از تاریخ و طبیعت در پایتخت به آن سرزدیم. قدم به قدم با زیبایی های آن همراه شدیم و تاریخ این باغ را با هم مرور کردیم.

بعدها ورود به هریک از بناها را آغاز کردیم و در مطالب کاخ نیاوران تهران | خانه مجلل پهلوی هاو کوشک احمدشاهی | عمارت قاجاری در باغ نیاوران قدم به درون بناهای باغ نیاوران گذاشتیم و برایتان از قصه ها و سرگذشت این بناها گفتیم. به همه ی گوشه های آنها نگاهی انداختیم تا مبادا چیزی از قلم بیفتد.

باز هم به شمال تهران خواهیم رفت تا به گشت و گذارمان در باغ نیاوران ادامه بدهیم. درست است که بناهای زیادی در این باغ جلوه گری می کنند اما این بار از میان بناهای رنگارنگ پای به یکی از موزه های آن می گذاریم. نوبت به ##موزه ی خودروهای اختصاصی نیاوران## رسیده است تا ما را به سفری در تاریخ ببرد.

با ما راهی باغ نیاوران شوید و کارناوال را در تماشای گوشه گوشه ی این موزه همراهی کنید.

nn0

سفری تصویری به ایران در دوران صفویه را به یاد دارید؟ همراه با ژان شاردن هنرمند و جهانگرد فرانسوی به دل تاریخ رفته بودیم و از بناهای تاریخی ایران در دوره صفویه بازدید کردیم.

امروز نیز قصد داریم سفرهایی تصویری ولی متفاوت به دوره قاجاریه را آغاز کنیم.

اوژن فلاندن خاورشناس و جهانگردی است که این سفرهای تاریخی را برایمان مهیا کرده است. اوژن در زمان حکومت محمدشاه قاجار به همراه پاسکال کوست وارد ایران شده و به جای جای ایران سفره کرده است.

او یک نقاش و معمار بود به همین دلیل بناهای شاخصی که در حین سفر ایران دیده بود را به طراحی و نقاشی کرد. آثاری که دارای ارزش بسیار زیادی می باشد و یادگاری از دورانی است که دیدن آن بری هیچ کدام ما امکان پذیر نیست اما با این تصاویر چرا!

سفر تاریخی امروزمان به  تبریز، ماکو، روستای خسروا، زنجان، ابهر، سلطانیه و قزوین خواهد بود. در آینده نیز به شهرهای دیگر ایران نیز به همرا فلاندن خواهیم رفت.

برای برخی از طراحی ها که مربوط به دوران قاجار می باشد، تصاویر جدید این بناها را نیز قرار دادیم تا تغییراتشان در این ۲ سده را نیز ببینید و لذت ببرید.

با کارناوال همراه شوید و تاریخ را از نزدیک لمس کنید.

karnaval-ir0

تاریخ و هنر ایران در همه ی آثارش خودش را نمایان کرده است . به هر گوشه ای که قدم می گذاریم رد پایی از آن ها را می بینیم . جلوه های تاریخی وقتی با هنر در می آمیزند آدمی را به سوی خود می کشانند. بناهای قدیمی ایران یکی از همین جلوه گاه ها هستند که تصاویر تازه ای را از تاریخ به ما هدیه می دهند .

رفتن به این بناها آدمی را راهی سفری تاریخی می کند و او را به گذشته ها می برد . گذشته هایی که تنها با دیدن آثار به جا مانده اش می توان آن را لمس کرد .  هر کدام از این آثار گرانبها قصه ای برای خودش دارد و روزها و سال های زیادی را به خود دیده است . هر چه قدر هم که از تاریخ بشنوی فایده ای ندارد . باید راهی سفر شوی و به قلب تاریخ بروی تا شنیده هایت را از نزدیک ببینی .

امروز می خواهیم به تاریخ یکی از استان های کشورمان برویم . قصد سفر به استان سمنان را داریم تا گشتی در یک بنای تاریخی که امروزه موزه ای را در خود جای داده است ، بزنیم .

با کارناوال به گرمابه پهنه سمنان بیایید..

hd0hd0

امروز به شهر قزوین سفر کرده ایم. شهری که فاصله زیادی از پایتخت ایران ندارد و از نظر تعداد جاذبه های تاریخی، جزو ۵ شهر نخست ایران می باشد.

قصد داریم سری به قلب تپنده اقتصادی شهر، یعنی بازار قزوین بزنیم. بازاری که دارای قدمتی چند سده ای است و بنای کنونی آن یادگاری از دوره های صفویه و قاجاریه می باشد.

بازار قزوین مجموعه ای بی نظیر از معماری ایرانی در بین بازارهای سنتی ایران است، بازاری که جای جای آن چشمان شما را به خود خیره خواهد کرد و از تنوع کالا و خرید در این فضای زیبا لذت خواهید برد.

بازاری که شاهدی گویا از تاریخ شهر قزوین و توسعه و پیشرفت معماری ایرانی در گذر زمان است.

همراه کارناوال باشید تا از نزدیک با این بازار تاریخی آشنا شویم.

*  اگر با اجزای سازنده بازار آشنایی ندارید می توانید با مطالعه مطلب بازار ; خرید و فروش , تاریخ و فرهنگ زیر یک سقف ، با معماری و بخش های اصلی یک بازار سنتی آشنا شوید.

hd0hd%d8%b10

شهر تهران با همه ی شلوغی ها و دود و دم هایش باز هم اماکن دیدنی بسیاری را در خود جای داده است. برای گذراندن یک روز به یادماندنی و ثبت خاطرات شیرین به همراه دوستان یا خانواده نیازی نیست که کیلومترها از شهر دور شوید . کافیست فقط گشتی در شهر بزنید تا تماشایی ترین تصاویر را در آن بیابید. یکی از اماکنی که برای خلق یک روز خوب می توانید روی آن حساب باز کنید باغ نیاوران است.

اگر مطلب  باغ نیاوران تهران | معجونی از تاریخ و طبیعت در پایتخت را خوانده باشید به یاد دارید که به باغ نیاوران رفتیم تا قدم به قدم با تاریخ و طبیعتی تماشایی همراه شویم. هرسوی باغ ما را به گوشه ای از تاریخ برد و لحظات به یادماندنی را برایمان رقم زد. جلوه های دیدنی در این باغ بسیار است و خستگی به هنگام حضور در آن معنایی ندارد.

کمی بعد تر قدم به درون یکی از بناهای این باغ وسیع گذاشتیم و در مطلب کاخ نیاوران تهران | خانه مجلل پهلوی ها هر آنچه دیده بودیم را برایتان به تصویر کشیدیم. تک تک اتاق ها و فضاهای کاخ اختصاصی نیاوران ره که روزگاری محل زندگی آخرین پادشاه ایران و خانواده اش بوده است را از نظر گذراندیم. اشیاء و آثار گرانبهای بسیاری را دیدیم و همه ی آنها را به شما معرفی کردیم.

امروز بنای دیگری در میان باغ با زیبایی هایی کم نظیر در انتظار ماست تا ما را به اعماق تاریخ خود ببرد و لذت گشت و گذارمان را چند برابر کند. این بنا در چند قدمی ما و در نزدیکی کاخ نیاوران جلوه گری می کند . بنایی که سوژه ی عکس بسیاری از عکاسان و نشانی از به کار گیری هنر معماری در این باغ است.

با کارناوال به کوشک احمدشاهی قدم بگذارید…

کوشک احمدشاهی

امروز در تهران هستیم، کلان شهر و پایتخت بزرگ ایران و یکی از مهمترین شهرهای قاره آسیا.

می خواهیم به قلب اقتصاد کشور در تهران برویم و ساعتی را در هیاهوی این بازار بگذرانیم. بازاری که یادگاری از دوره های صفویه، زندیه و قاجار می باشد. در نگاه اول ممکن است از بزرگی و شلوغی بازار کمی متعجب شوید اما گذراندن وقت در جای جای این بازار برایتان تجربه ای خاطره انگیز خواهد بود.

بازاری که بسیاری از دیپلمات های مقیم تهران در اواخر قرن ۱۹ از آن به عنوان زیباترین نقطه تهران یاد کرده اند.

بازار تهران علاوه بر زیبایی های ساختاری و معماری، تاریخ پرفراز و نشیبی داشته است و در تمامی وقایع تاریخی بزرگ در صحنه حاضر بوده و نقش خود به عنوان یک مرکز اجتماعی بزرگ و مهم را ایفا کرده است.

همراه کارناوال باشید تا از نزدیک با این بازار تاریخی آشنا شویم.

نکته : اگر با اجزای سازنده بازار آشنایی ندارید می توانید با مطالعه مطلب بازار ; خرید و فروش , تاریخ و فرهنگ زیر یک سقف ، با معماری و بخش های اصلی یک بازار سنتی آشنا شوید.

%d8%b4%d8%ae%d8%b50

گشت و گذار در تاریخ یکی از تجربیاتی است که آموزه های ارزشمندی را برای هر آدمی به ارمغان می آورد. بناهای تاریخی یکی از بهترین جلوه گاه های تاریخ ایران هستند که چهار سوی ایران را مزین کرده اند.

می خواهیم شما را به سفری در قلب یک شهر کویری دعوت کنیم. شهری که عنوان اولین شهر خشتی جهان و دومین شهر تاریخی دنیا را به یدک می کشد. به هر جای شهر که بنگریم سند افتخاری از تاریخ، خودش را به ما می نمایاند. ذره ذره ی بناهایش تاریخ کم نظیرش را به نمایش می گذارند و در قدم به قدم کوچه هایش می توان تصویری از تاریخ شهر را دید.

امروز قدم به کوچه های شهر یزد می گذاریم تا یکی از بناهای تاریخی این شهر را با هم ببینیم خانه ای که در گذر سال ها هنوز هم زیبایی های خود را حفظ کرده است و چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

خانه لاری ها در یزد یکی از خانه هایی است که شکوه معماری ایران را به تصویر می کشد ….

کارناوال شما را به تماشای جلوه های خانه لاری ها دعوت می کند …

خانه لاری ها یزد

چندی پیش در مطلب باغ نیاوران تهران | معجونی از تاریخ و طبیعت در پایتخت به گشت و گذاری در باغ نیاوران تهران پرداختیم . تاریخچه ی این باغ زیبای پایتخت را بررسی کردیم و به تماشای مناطر زیبای آن نشستیم .

امروز باز هم راهی این باغ شده ایم تا طبق وعده ای که دادیم قدم به داخل بناهای آن  بگذاریم. میخواهیم تمام دیدنی های این باغ را به تصویر بکشیم تا در گشت و گذارتان چیزی از قلم نیفتد .

انتخاب میان بناهای چشم نواز این باغ سخت است . اما این بار کاخ اختصاصی نیاوران در شمال غربی باغ ما را به دنیای درون خود می کشاند . کاخی که آخرین پادشاه ایران و خانواده اش را به خود دیده و اتفاقات زیادی را در قلب خود حفظ کرده است . عنوان مدرن ترین بنای باغ نیاوران به این کاخ اختصاص می یابد که عمر چندانی هم ندارد اما یکی از جلوه گاه های هنر معماری ایرانی به شکلی مدرن است .

ستون های بلند در قسمت ورودی ابهت خاصی به این بنا بخشیده و جلوه ای خاص را در باغ ایجاد کرده اند . نقوش کاشیکاری ایرانی در ورودی کاخ استقبالی چشم نواز را به مهمانان هدیه می دهد .

این کاخ که در تاریخ ششم خرداد ماه سال ۱۳۷۷ با شماره ی ۲۰۲۵ به ثبت ملی رسیده است امروزه علاقه مندان زیادی را به سوی خود می کشاند .

با کارناوال به دنیای درون کاخ نیاوران بیایید .

کاخ نیاوران تهران

امروز به شهر زیبای شیراز سفر کرده ایم تا یکی از بازار های قدیمی و زیبای ایران را از نزدیک مشاهده کنیم.

شیراز یکی از مهمترین شهرهای ایران از نظر موقعیت جغرافیایی استراتژیکی، تاریخی و فرهنگی می باشد، نقش و اهمیت این شهر را در طول تاریخ ایران به راحتی می توان لمس کرد. بزرگی این شهر در طول تاریخ ارتباط مستقیمی با قدرت اقتصادی شهر داشته و پشتوانه این اقتصاد پویا قطعا بازارهای بزرگ شهر بوده.

بازار تاریخی وکیل از مهمترین بازارهای شیراز از گذشته تا کنون بوده و یادگاری زیبا از کریم خان زند می باشد.

بازار شیراز از مشهور ترین بازارهای سنتی در ایران می باشد. بازاری که در مرکز شیراز قرار گرفته و حال و هوایی تاریخی به این شهر می دهد.

همراه کارناوال باشید تا از نزدیک با این بازار تاریخی آشنا شویم.

shakhes0

در میان شلوغی ها و روزمرگی های تهران هم مکان های زیبایی برای گذراندن اوقاتی خوش و به در کردن خستگی ها پیدا می شود . در چهار گوشه ی تهران زیبایی های زیادی وجود دارند که شاید از نگاه ها جا مانده اند . تاریخ و طبیعت گاه در کنار هم غوغا می کنند . هم به چشمانمان زیبایی هدیه می کنند و هم ما را به گذشته ها می برند و در خود غرق می کنند .

به هر طرف که سر بزنیم یکی از همین مکان ها را می بینم که با ورود به آنها دنیای تازه ای را پیش روی خود می بینیم که با شهر و هیاهوهایش خیلی فرق دارد . خیلی هم لازم نیست از شهر دور شویم . کافیست کمی دقت کنیم تا مقصدمان را در همین شهر پیدا کنیم . امروز می خواهیم به شمال تهران برویم . منطقه ای که یکی از آثار تاریخی را در خود جای داده و جلوه های تماشایی خود را به نمایش گذاشته است .

قصد گشت و گذار در تاریخ و طبیعت را داریم تا کمی از هیاهو ها و روزمرگی ها فاصله بگیریم و وارد دنیای دیگری شویم . مقصدمان یکی از باغ های زیبای تهران است که می تواند نمونه ای از باغ های ایرانی را به تصویر بکشد.

با کارناوال به دنیای باغ نیاوران بیایید…

باغ نیاوران تهران

باغ ایرانی (persian garden) نوعی خاص از معماری و ساختار باغ و کاخ سازی می باشد که ایرانیان آن را ابداع و طراحی کرده اند.

این نوع باغ با طراحی زیبا و چشم نوازش، نمادی از غنای معماری، تاریخی و فرهنگی ایران زمین می باشد.

شما در باغ های ایرانی جریان و زندگی را خواهید یافت، گیاهان و گل ها، آب های روان و . . . بخشی از زیبایی های این نوع باغ می باشد که با طراحی استادانه و منظم آن مجموعه ای ماندگار در طول تاریخ را ایجاد کرده. به گونه ای که این معماری و ساختار در میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است.

این باغ ها گوشه ای از بهشت بر روی زمین می باشند، قدم زدن در کنار آب های روان، دیدن فواره های زیبا، نوازش طبیعت زنده، درختان سربه فلک کشیده و چشم انداز بنا و یا کاخ ساخته شده در باغ حس و حالی وصف نشدنی برای شما رقم خواهد زد.

با کارناوال همراه شوید تا با تاریخچه و معماری این باغ ها آشنا شویم.

باغ های ایرانی

کنجکاوی همیشه دردسرهایی برای آدمی به ارمغان آورده است . گاهی به سفری دست می زند که پایانش را هم نمی داند . کشف رمز و راز همیشه بازی خوبی را به راه انداخته و بشر را به سوی خود کشانده است .

این بشر کنجکاو از هر دری شده وارد می شود تا به کشف رمزها بپردازد و پاسخ سوالاتش را بیابد . نیاز به تجربه ی چالش های هیجان انگیز همیشه در وجود انسان جریان داشته و دارد . برخی دل به دریا می زنند و به قلب رمز و راز ها می روند و برخی دیگر به احتیاط روی می آورند و منتظر کشف واقعیت می شوند .

فرقی نمی کند که این رمزآلودها چه قدر با ما فاصله دارند . مساله ی مهم سوالاتی است که دست از سر ما بر نمی دارند و لحظه ای رهایمان نمی کنند . کشف واقعیت انگیزه ی راهی شدن در جاده ها را با خود به همراه می آورد .

امروز باز هم راهی دنیای رمزآلودی می شویم تا یکی از اماکن اسرارآمیز ایران را بشناسیم . رمز آلودی که در استان خراسان جنوبی جا خوش کرده و ما را به سوی دنیای پر رمز و رازش می کشاند .

برای سفر به این رمزآلود راهی شهرستان طبس می شویم …

فقط حواستان باشد که در این سفر نباید تنهایی به جاده زد حتی اگر رمزآلودها برایتان معنا نداشته باشند!

با کارناوال در سفر به قلب رمز و راز های کال جنی همراه باشید…

کال جنی طبس

رازآلودگی چیزی است که  در هر جایی می تواند سرک بکشد و از خودش رد پایی به جای بگذارد . برایش کوهستان و کویر و جنگل و دریاچه فرقی نمی کند . در هرجایی که بتواند اثری از خودش حک می کند تا کنجکاوی انسان را تا آنجا که می تواند درگیر خود کند .

سفر به رمز و راز ها گاهی به چاشنی خطر در می آمیزد و گاه تنها حجم زیادی از سوالات را روانه ی دهنمان می کند . سوالاتی که شاید برای همیشه بی پاسخ بمانند و در گوشه ای از ذهنمان مدفون شوند.

کنجکاوی همان چیزی است که ما را هم راهی سفر در دور ایران کرده است . به اماکن اسرارآمیز ایران سر می زنیم تا سر از رمز و رازشان دربیاوریم . گاهی رمز و راز ها کار دست طبیعت هستند و گاهی زاده ی تفکر انسان .

ایناماکن رمزآلود با کنجکاوی انسان سر جنگ دارند . گاه پیروز میدان می شوند و گاه مغلوب. اما هیچ چیزی ما را از رفتن به قلب اسرار آمیزها باز نمی دارد . چرا که هدفمان شناختن رمزآلودهای ایران است که در گوشه گوشه ی این سرزمین پراکنده هستند .

این بار قصد سفر به رمز آلودی را داریم که ساخته ی دست انسان است و در گوشه ای از کشورمان جا خوش کرده است .

به استان خراسان رضوی می رویم تا یکی از رمزآلودهای ایران را بشناسیم .

با کارناوال در سفر به قنات قصبه گناباد همراه باشید…

قنات قصبه گناباد

امروز به اصفهان سفر کرده ایم تا یکی از بزرگترین و زیباترین بازار های  ایران را از نزدیک ببینم.

بازار اصفهان از نظر موقعیت گردشگری یکی از ممتاز ترین بازارهای ایران به دلیل حضور در میدان نقش جهان، می باشد.

بازاری که شکوه دوره صفویه را به صورت کامل برای شما معنا می کند. کمتر کسی را می یابید که از دیدن معماری و هنر به کاررفته در این بازار و بناهای اطرافش جادو نشود. جهانگردان و سیاحان بسیاری از این بازار بازدید کرده و نوشته هایی را درباره آن به یادگار کذاشته اند.

بنایی که شهر ساختار شهر اصفهان در گذشته بر روی وسعت و معماری آن استوار بود.

شاید خواندن این جمله ژان شاردن سیاح فرانسوی درباره بازار اصفهان خالی از لطف نباشد:

” از سردر قیصریه، وارد بزرگ ترین و مجلل ترین بازار های اصفهان می شویم که محل فروش پارچه های گرانبهاست و گنبد منقش بزرگی در وسط آن قرار دارد. در طرف راست این گنبد، ضرابخانه و در طرف دیگر آن کاروانسرای لَله بیک بنا شده است. “

با کارناوال قدم در این بازار تاریخی و مجلل بگذارید.

همراه اول0

در هر گوشه ای از این سرزمین چهار فصل که می نگری جاذبه ای پیدا می شود که در نگاه ها جا خوش می کند و تصویری می سازد فراموش نشدنی …

در جایی قهر طبیعت حیات را از بین برده و در جایی دیگر با سخاوت ومهر انسان ها را در آغوش خود جای داده و حیات را به آنها هدیه می کند . سایه اش را بر سرشان افکنده و خنکای نسیم خود را بر صورتشان می نوازد . همه ی داشته اش را در دستانش گرفته و به ساکنان زمین هدیه می کند .

روستاها جلوه گاه همین هدایای پر از سخاوت طبیعت هستند که طعم خالص زندگی را به ساکنانش می چشانند . طعمی فراموش نشدنی که گویی با چاشنی آرامش درآمیخته است

امروز باز هم کوله بارمان را بسته ایم و می خواهیم راهی جاده ها شویم …

روستایی زیبا در گوشه ای از کشورمان با همه ی جلوه هایش ما را به سوی خود می خواند …

روستایی که پله پله به سوی آسمان اوج گرفته است و عطر سادگی و اصالت در همه جایش به مشام می رسد …

راهی استان کهگیلویه و بویر احمد می شویم تا به روستای کَریَک برسیم .

با کارناوال در این سفر همراه باشید

روستای کریک یاسوج
صفحه 1 از 512345
This is search results
در حال بارگذاری ...