سازمان هواپیمایی کشوری بین المللی (ICAO)

سازمان هواپیمایی کشوری بین المللی (ICAO)

دانشنامه گردشگری

چندی پیش با انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی ( یاتا ) آشنا شدیم امروز قصد داریم یکی از سازمان های مهم و مرتبط به یاتا را معرفی کنیم. سازمانی که به منظور مشخص شدن حقوق بین المللی و هوانوردی و تمایز قلمرو و تابعیت هواپیماها در سال ۱۹۴۷ با نام سازمان هواپیمایی کشوری بین المللی و نام اختصاری ایکائو (ICAO)، پایه گذاری گردید .

این سازمان فعالیت های خود را بر اساس پیمان شیکاگو به عنوان بخشی از سازمان ملل متحد پایه گذاری نمود .

امروز در کارناوال با سازمان ایکائو آشنا می شویم .

ایکائو

سازمان هواپیمایی کشوری بین المللی (ICAO) چیست؟

سازمان هواپیمایی کشوری بین المللی در سال ۱۹۴۷ بر اساس پیمان شیکاگو به عنوان بخشی از سازمان ملل متحد پایه گذاری شد. ایکائو گروهی است که شامل جمعی از کشور های علاقه مند به استاندارد کردن رویه ها و تسهیلات مسافرت بین المللی می باشد.

کشور ایران در سال ۱۳۲۷ رسما پیمان شیکاگو را بپذیرفت و به ایکائو پیوست.

شورای ایکائو نهاد اصلی تصمیم‌گیری در این سازمان می باشد و اعضای مجمع عمومی آن را ۳۶ کشور که عضو ایکائو هستند تشکیل می دهد که به مدت ۳ سال برای این شورا انتخاب می شوند.

برای عضویت در ایکائو کشور ها ملزم به پرداخت حق عضویت همانند سازمان ملل می باشند و عدم پرداخت حق عضویت موجب تعلیق حق رای آن ها خواهد شد که این اتفاق برای کشور هایی چون نیکاراگوئه، اردن و لهستان پیش آمده است.

پیمان شیکاگو در ۹۶ ماده تدوین شده و در ضمن آن براصول کلی حقوق بین المللی و هوانوردی از جمله اصل حاکمیت دولت ها بر قلمرو و تابعیت هواپیما تاکید دارد. بر اساس توافق ، مقر سازمان در مونترال کانادا می باشد.

ضمائم پیمان شیکاگو،یا همان انکس های ICAO، حاوی مقررات بین المللی هواپیمایی کشوری می باشد که به صورت مقررات توصیه شده طبق ماده ۳۷ پیمان شیکاگو توسط ICAO  تهیه و منتشر می گردد.

ایکائو با تدوین استانداردها و مقررات لازم، به اعضای خود کمک کرده است تا علاوه بر داشتن پروازهایی امن و ایمن، حفاظت از محیط زیست را نیز در سرلوحه ی اهداف خود قرار دهند. ایکائو هفتم دسامبر، مطابق با ۱۷ آذر، را روز هواپیمایی کشوری نامگذاری کرده است و در این روز ضمن تبریک به اعضای خود، چشم انداز صنعت هواپیمایی کشوری را نیز تبیین می کند. 

ایکائو

خلاصه ای از ضمائم ایکائو

در بخش زیر به تعدادی از ضمائم پیمان شیکاگو، یا همان انکس های ایکائو اشاره می کنیم تا دید کلی از چگونگی این مقررات بدست آورید.

انکس ۱ ) حاوی قوانین و مقررات بین المللی در زمینه آموزش و امتحان در موردصدور گواهینامه های خلبانی،مهندسی پرواز و تعمیر و نگهداری هواپیما و گواهینامه هایمربوط به تعمیر و نگهداری وسایل رادیویی و دستگاه های ناوبری و آلات دقیق هواپیما و همچنین گواهینامه های مراقبت پرواز و عملیات شرکت های هواپیمایی می باشد.

انکس ۲ ) قواعد و مقررات بین المللی برای خلبانان و کارکنان مراقبت پرواز درزمینه بعضی از نکات که در هوا باید مورد توجه قرار گیرد،میباشد.از جمله این قواعد و مقررات حق تقدم هواپیما ها نسبت به یکدیگر در هوا می باشد.

انکس ۵ )  واحد های اندازه گیری مورد استفاده در هواپیمایی کشوری را مشخص کرده است.

انکس ۸ ) حاوی مقررات بین المللی ساخت و نگهداری هواپیما می باشد.

انکس ۱۰ ) حاوی مقررات مربوط به ساخت و نصب و نگهداری دستگاه های ارتباطی و ناوبری و رادار و نحوه تهیه و مخابره تلکس های هواپیمایی می باشد.

انکس ۱۲ ) حاوی مقررات تجسس و نجات می باشد.

انکس ۱۴ ) در این انکس خصوصیات فرودگاههای بین المللی از نظر حداقل طول و عرض و استقامت باند و تاکسی رو ها و سایر محموله های فرودگاهی و همچنین مقررات بین المللی احتراز از نصب موانع در فرودگاه ها و نیز حداقل احتیاجات آتش نشانی و بعضی از سایر خدمات فرودگاهی درج شده است .

انکس ۱۷ ) حاوی مقررات بین المللی در زمینه امنیت هواپیمایی می باشد و هدف آن وضع مقررات درموردهواپیما ربایی و اقدامات خرابکاری درهواپیمایی است.

مقر ایکائو

منشور ایکائو

۱) اطمینان از رشد منظم و ایمن هواپیمائی کشوری بین المللی در سراسر جهان

۲) تشویق صنعت و طراحی هواپیما برای مقاصد صلح جویانه

۳) ترغیب توسعه خطوط هوائی،فرودگاه ها و تسهیلات هوانوردی برای هواپیمائی کشوری بین المللی

۴) پاسخ به نیاز مردم جهان به حمل و نقل هوائی ایمن ،منظم،کارا و با صرفه

۵) جلوگیری از تضییع اقتصادی ناشی از رقابت مضره

۶) حفظ حقوق دول عضو و تامین فرصت مساوی برای اعضاء برای برقراری سرویس هوائی بین المللی

۷) از بین بردن تبعیض میان کشورهای عضو

۸) افزایش ایمنی پروازها در ناوبری بین المللی

۹) ارتقاء عمومی همه ابعاد هوانوردی

عکس قدیمی از مجمع ایکائو

کد فرودگاهی ایکائو

کد فرودگاهی ایکائو، کدی ۴ رقمی یا ۴ حرفی است که هر یک از فرودگاه های دنیا کد مختص به خود را دارد. این کد ها را ایکائو تعریف و در اسناد خود منتشر کرده است.

این کد ها با کد های یاتا که برای مقاصد عمومی مثل جدول شرکت های هوایی، رزور کردن ها و یا جابه جایی بار استفاده می شوند، تفاوت دارند. ( برای مثال کد یاتا فرودگاه بین المللی مدنی تبریز TBZ  است اما کد ایکائو آن OITT می باشد.)

کد ایکائو برای برنامه ریزی پرواز و کنترل ترافیک هوایی می باشد.

دانشنامه گردشگری

با #مفاهیم و دانش گردشگری در کارناوال آشنا شوید.

سازمان هواپیمایی کشوری بین المللی (ICAO)
4.27 4

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...