شناسایی ۱۰۰محوطه باستانی دردشت دهلران

شناسایی ۱۰۰محوطه باستانی دردشت دهلران

اخبار گردشگری

کشف ۱۰۰ محوطه باستانی

به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی ، محسن زینی وند سرپرست هیات شناسایی و بررسی #باستان شناسی دشت دهلران با اعلام این خبر گفت: بررسی باستان شناسی دشت دهلران در قالب پروژه طرح موسوم به گرمسیری به صورت پیمایشی به وسعت ۵۴ هزار هکتار از اراضی دشت دهلران را پوشش می دهد.
به گفته وی، دشت دهلران از منظر باستان شناسی یکی از مهمترین مناطق کشور است که پژوهش‌های فراوانی نیز در آن صورت پذیرفته است. این #دشت به دلیل همجواری با دشت شوشان، بین النهرین و #زاگرس مرکزی موقعیت فوق العاده ای در درک برهمکنش های #فرهنگی این مناطق دارد.
او افزود: این منطقه پیش از انقلاب توسط جیمز نیلی باستان شناس آمریکایی که محوطه‌های بسیاری را شناسایی کرده بود بررسی هدفمند شده اما هشت سال جنگ تحمیلی و همچنین تسطیح اراضی برای کشاورزی طی دو دهه اخیر صدمات جبران ناپذیری به محوطه‌های باستانی وارد کرده است.
این باستان شناس تاکید کرد: از این رو، پروژه حاضر فرصت مناسبی است تا بعد از نزدیک به نیم قرن، این منطقه به صورت هدفمند و پیمایشی مورد بازبینی قرار گیرد تا ضمن پیگیری اهداف پروژه گرمسیری، از وضعیت کنونی محوطه‌ها آگاهی پیدا کنیم و همچنین اطلاعات دقیقی از آن برای وارد کردن در نقشه باستان شناسی کشور به دست اوریم.
اوبا اشاره به اینکه دربررسی اخیر، ده‌ها محوطه نویافته شناسایی شده که نتایج ارزشمندی به همراه دارد گفت: شایان ذکر است در این مدت بیش از ۱۰۰ محوطه باستانی شناسایی شده که درصد قابل توجهی از این محوطه‌ها از راههای گوناگون آسیب دیده اند.
به گفته زینی وند برخی محوطه‌های شناسایی شده پیشین نیز دیگر قابل رصد نیستند؛ از آن جمله می توان به محوطه مهم خزینه اشاره کرد که بر اثر تسطیح اراضی برای کشاورزی دیگر وجود خارجی ندارد.
این باستان شناس اظهار داشت :بررسی ها تاکنون نشان می دهد که جنگ تحمیلی ، تسطیح اراضی دشت و ساخت کانالهای بزرگ انتقال آب برای کشاورزی، #جنگل کاری در منطقه سرگراب و حاشیه رودخانه میمه، ساخت جاده‌ها و راه‌های ارتباطی بین شهری و روستایی، گسترش بدون برنامه شهر دهلران از مهمترین آسیب های وارده به محوطه‌ها و تپه‌های باستانی دشت دهلران توسط ارگان های دولتی است.
به گفته وی، حفاری‌های متعدد و غیرمجاز افراد سودجو در محوطه‌های باستانی برحجم آسیب ها و تخریبها افزوده است.
دشت دهلران به بخش مرکزی شهرستان دهلران از توابع استان #ایلام گفته می شود که در ادبیات باستان شناسی در بخش جنوب غربی فلات ایران قرار می گیرد. با وجود اینکه این زون یا منطقه ویژگی‌های ساختاری سرزمینهای پست را داراست اما در مقابل در منتهی‌الیه جنوب ارتفاعات زاگرس مرکزی قرار گرفته است؛ از این نظر، قابلیت های فراوانی در جذب گروههای انسانی داشته است. دو رود میمه و دوایرج و همچنین چشمه‌های آبگرم و قیر اهمیت این منطقه را دو چندان کرده است. همچنین دشت حاصلخیز دهلران به مثابه کریدور ارتباطی دشت شوشان و میان رودان مطرح است

شناسایی 100محوطه باستانی دردشت دهلران

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید …..

شناسایی ۱۰۰محوطه باستانی دردشت دهلران
4.6 12

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...