هیترو | سفر در زمان به مقصد پر رفت و آمد ترین فرودگاه دنیا

هیترو | سفر در زمان به مقصد پر رفت و آمد ترین فرودگاه دنیا

عکاسی در سفرلندن

در زمان سفر خواهیم کرد، به چندین دهه قبل و به #لندن می رویم . به جایی که امروز به پر رفت و آمد ترین فرودگاه اروپا و سومین فرودگاه پر رفت و آمد دنیا بر اساس شمارِ مسافر است. مقصد #فرودگاه هیترو لندن ” London Heathrow Airport ”  نام دارد . جایی که در سال ۱۹۴۰ به عنوان یک فرودگاه کوچک ساخته شد اما رفته رفته  گسترش پیدا کرد و شد یکی از شلوغ ترین فرودگاه ها در دنیا .

فرودگاه هیترو در سال ۱۹۴۶ به روی عموم بازگشایی شد و در همان سال اول فعالیت خود با وجود آن که تنها یک باند پرواز داشت، توانست در حدود ۶۳ هزار مسافر را جا به جا کند. موفقیت های این فرودگاه و پیشرفت آن ادامه داشت و تعداد مسافران خود را در سال ۱۹۵۱ به چیزی در حدود ۷۹۶ هزار نفر رساند تا این که امروز به یکی از پررفت‌ و آمدترین فرودگاه در #بریتانیا و اروپا شناخته می شود .

امسال بیش از ۷ دهه است که از اولین روزهایِ آغاز به کار این فرودگاه می گذرد و به همین مناسبت کتابی با نام ” هیترو ” منتشر شده است که حاوی تصاویر جالبی است؛ تصاویری که نشان می دهد این #فرودگاه چه روزهایی را پشت سر گذاشته است تا امروز به چنین فرودگاه مجهز و شلوغی تبدیل شده است . فرودگاهی که در سال ۲۰۱۴ میلادی بیش از ۷۴٫۳ میلیون مسافر را به ۱۸۰ مقصد در سراسر دنیا و بیش از ۹۰ کشور مختلف فرستاده است .

فرودگاه هیترو که گاهی با نام هیثرو نیز از آن یاد می شود در مرکز لندن در منطقه ای با نام هیلینگدون در ۲۲ کیلومتری غرب چرینگ کراس  واقع شده است .

با کارناوال همراه باشید تا با هم به  تعدادی از این تصاویر نگاهی بیاندازیم و و روند رشد و گسترش این فرودگاه را از دیرباز تا به امروز به چشم بینیم .

 

۱) تصویری از یکی از چادرهای برپاشده در محوطه ی فرودگاه در سال ۱۹۴۶ برای اسکان مسافران . این چادر با گل و وسایل دیگر تزئین شده تا شاید ذهن مسافران خسته را از گرمی هوا و سر و صداهای محیط بیرون منحرف کند .

منحرف کردن ذهن مسافران با تزئین محیط-1946

۲) تصویری از مسئولین فرودگاه در ۲ سپتامبر سال ۱۹۴۸ که برنامه ی پرواز های فرودگاه را به صورت دستی و با استفاده از گچ و تخته سیاه به روز می کردند ؛ شاید روند آهسته ی این عملکرد در تصویر به خوبی مشخص باشد .

بروز رسانی برنامه ی پرواز ها به صورت دستی-1948

۳) تصویری مربوط به سال ۱۹۴۹ ؛ این تصویر ناظرانی را نشان می دهد که در محوطه ی فرودگاه نشسته اند و پرواز ها را نظارت می کنند . در این تصویر هواپیمایی متعلق به خطوط هوایی ترانس کانادا ستاره شمالی  ” Trans-Canada Airlines Canadair North Star “به خوبی مشخص است .

تماشای هواپیماها در محوطه ی فرودگاه-1949

۴) تصویری که به صورت هوایی در سال ۱۹۵۵ از باند فرود فرودگاه به ثبت رسیده است . هواپیماهایی از خطوط هوایی BEA مشخص است .

تصویری هوایی از باند فرود-195

۵) آرامشی در این عکس مربوط به سال ۱۹۵۷ دیده می شود . مسافرانی که در کمال آرامش در ترمینال ۲ فرودگاه قدم می زنند .

آرامش مسافران در پایانه 2 فرودگاه-1957

۶) نمایی از برج های کنترل جدید فرودگاه در سال ۱۹۵۷ . در این عکس اتوبوس های جدید فرودگاه که متعلق به خطوط هوایی BEA هستند نیز قابل مشاهده هستند .

برج کنترل فرودگاه-1957

۷) تصویری مربوط به سال ۱۹۵۸ که باند فرود فرودگاه را از پنجره ی یک رستوران در ترمینال نشان می دهد . هواپیمایی که در این تصویر مشخص است مربوط به خطوط هوایی Alitalia Douglas DC-6B I-DIMB است .

تماشای باند فرود - 1958

۸) تصویری مربوط به سال ۱۹۵۹ ؛ تصویری که به خوبی می تواند ازدحام جمعیت در فرودگاه رانشان دهد ؛ مسافرانی که در یک صف طولانی منتظر رسیدن نوبت و سوار شدن به اتوبوسی هستند تا خود را به هواپیمایشان برسانند .

صف مسافران برای سوار شدن به اتوبوس-1959

۹) تصویری از یک هواپیما متعلق به خطوط هواپیمایی BOAC  در باند فرود فرودگاه هیترو . این تصویر متعلق به سال ۱۹۶۱ است ، ۱۵ سال قبل از آن که  خطوط هوایی BIAC و  BEA  با هم ادغام شوند و خطوط هواپیمایی BAS را تشکیل دهند . در این تصویر هواپیمای BOA  در مقابل مرکز BOAC خود نمایی می کند .

هواپیمای خطوط هوایی BEA در مقابل مرکز BOAC -1961

۱۰) سال ۱۹۶۷ در فرودگاه هیترو . تصویری که در آن کودکانی را نشان می دهد که در محوطه ی مخصوص سوار بر دستگاه های بازی هستند ؛ دستگاهی که یک بوئینگ BOAC  است .

کودکان در حال بازی در محوطه فرودگاه-1967

۱۱)  تصویری ثبت شده در سال ۱۹۶۹ از ترمینال فرودگاه هیترو که مشخصا پیشخوان هواپیمایی BOAC و Qantas را در ترمینال شماره ی ۳ فرودگاه نشان می دهد .

پیشخوان شرکت های هواپیمایی در فرودگاه-1969

۱۲) عکسی که به خوبی یک هواپیمای پان اَمریکن ۷۴۷ را به خوبی نشان می دهد . تصویری که در مارس سال ۱۹۷۴ ، چهار سال بعد از راه یابی این هواپیمایی به فرودگاه هیترو گرفته شده است . این هواپیما می توانست با  324 مسافر بر فراز اقیانوس اطلس پرواز کند و از نیویورک به لندن بیاید .

هواپیمای پان اَمریکن با 324 مسافر-1974

۱۳) تصویری از هواپیمای کونکورد مربوط به خطوط هوایی بریتیش ایرویز که در تاریخ ۸ مه ۱۹۹۴ از فرودگاه هیترو به سمت نیویورک به پرواز در آمده است .

هواپیمای کونکورد در مسیر نیویورک-1994

۱۴) در دوم ماه ژوئن ۱۹۹۶ به مناسب تولد ۵۰ سالگی فرودگاه هیترو مراسم رژه ی هوایی با حضور هواپیماهای کونکورد متعلق به نیروی هوایی سلطنتی بر فراز آسمان فرودگاه به پرواز در آمدند .

رژه ی هوایی به مناسبت 50 سالگی فرودگاه هیترو-1996

۱۵) هواپیمایی که در این عکس می بینید ویکرز وایکانت نام دارد . این عکس در آخرین روز خدمت این هواپیما به فرودگاه هیترو در تاریخ ۱۸ آوریل سال ۱۹۹۶ گرفته شده است . هواپیمای ویکرز وایکانت پرکار ترین هواپیما در تاریخ در فرودگاه هیترو بود .

تصویری از هواپیمای ویکرز وایکانت در آخرین روز خدمات به فرودگاه هیترو-1996

۱۶) حضور کارکنان رودگاه هیترو در برج دیده بانی در ارتفاع ۲۸۵ فوتی از سطح زمین و تماشای طلوع آفتاب به همراه بررسی شرایط .

برج دیده بانی

۱۷) تصویری از ترمینال ۵ فرودگاه هیترو که در سال ۲۰۰۸ افتتاح شد. این ترمینال به طور اختصاصی توسط هواپیمایی IAG و BA مورد استفاده قرار می گیرد. ساخت این پایانه چیزی نزدیک به ۲۰ سال زمان برد و هزینه ای بالغ بر ۴ بیلیون یورو در بر داشت .

تکمیل ترمینال 5 فرودگاه-2008

۱۸) شاید این صحنه برای مسافران این فرودگاه آشنا باشد؛ تصویری از ترمینال شماره ی ۲ فرودگاه که در سال ۲۰۱۴ افتتاح شد و  که این امکان را دارد که در سال ۳۰ میلیون مسافر را جابه جا کند .

ترمینال شماره 2 هیترو-2014

۱۹) و در آخر تصویری از کتابی که این تصاویر را به مناسبت بیش از  7 دهه فعالیت فرودگاه هیترو منتشر کرده است .

کتاب هیترو

سخن کارناوال

نظرتان چیست ؟ شما روند پیشرفت این فرودگاه را به چه صورت می بینید ؟

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید .

هیترو | سفر در زمان به مقصد پر رفت و آمد ترین فرودگاه دنیا
4.6 15

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...