هرمزد رسام | کاشف منشور کوروش

هرمزد رسام | کاشف منشور کوروش

مشاهیر گردشگری

این بار در مشاهیر گردشگری با هرمزد رسام، باستان شناس وجهانگرد آشوری تبار و اهل بریتانیا و کاشف منشور کوروش آشنا خواهیم شد. 

دلیل شهرت

 هرمزد رسام به دلیل کشف منشور کوروش و لوح های گلی حماسه گیلگمش یکی از قدیمی ترین آثار حماسی، در سطح جهان مشهور بوده و آوازه ای جهانی دارد.

او در سال ۱۸۷۹ میلادی در حین کاووش های باستانی در نیایشگاه مردوک (خدای بزرگ بابلی ها) در میان رودان بین النهرین استوانه گلی را کشف کرد که مشخص شد متعلق به کوروش کبیر می باشد. وی این استوانه را به موزه بریتانیا تقدیم کرد.

( برای آشنایی بیشتر با منشور کوروش می توانید مطلب منشور کوروش | نخستین منشور حقوق بشر را بخوانید. )

در سال ۱۸۸۱ میلادی نیز او توانست معبد خورشید را در شهری تاریخی به نام سیپار در نزدیکی رود فرات کشف کند که در آن جا بیش از ۵۰٫۰۰۰ لوح گلی تاریخی کشف شد.

تولد

 هرمزد در سال ۱۸۲۶ میلادی در موصول در زمان امپراتوری عثمانی به دنیا آمد.

زندگی 

 ورود هرمزد به دنیای باستان شناسی از سال ۱۸۴۶ میلادی هنگامی که ۲۰ سال سن داشت، آغاز شد. آستن هنری لایارد او را برای کارهای باستان شناسی در محل حفاری متعلق به آشوری ها استخدام کرد. آستن آموزش های لازم را به هرمزد داد و به عنوان استاد وی نقش ایفا می کرد. ( آستن هنری لایارد از جهانگردان، باستان شناسان و دیپلمات های بریتانیایی بود که به دلیل  کتابخانه آشوربانیپال در نینوا شهرت دارد. ) 

هرمزد با آستن به کشورهای مختلف سفر می کرد و از طریق او وارد سیستم های حکومتی شد و بعدها از طرف ملکه بریتانیا به هرمزد ماموریت های سیاسی داده شد.

وی در نهایت از سال ۱۸۸۲ میلادی در برایتون انگلستان ساکن شد و مشغول به نوشتن کتاب هایی پیرامون زندگی خود و اکتشافات تاریخی اش شد.

مرگ 

 هرمزد در۱۶ سپتامبر سال ۱۹۱۰ میلادی درگذشت و در هوو انگلستان به خاک سپرده شد.

منشور کوروش

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

هرمزد رسام | کاشف منشور کوروش
4.91 7

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...