تندیس زرین مرد و بز | نمایشگر جامگان ۳۵۰۰ ساله ایرانی

تندیس زرین مرد و بز | نمایشگر جامگان ۳۵۰۰ ساله ایرانی

گنجینه تاریخ

 این تندیس در حال عبادت به همراه اشیا باستانی و با ارزش دیگری در تپه شوش و در نزدیکی معبد اینشوشیناک (خدایگان مورد عبادت آن زمان ایلامی ها) یافت شد. اشیاء یافت شده در این منطقه همگی از جنس زر، سیم، لاجورد و یا عقیق جگری بودند. با توجه به جزئیات این مجسمه زرین، همانند آرایش مو و صورتش می توان با قطعیت آن را تندیس یک پادشاه دانست. 

تندیس زرین مرد و بز بر روی پایه مستطیلی کوچکی ایستاده که در زیر آن زبانه کوچکی به چشم می خورد. این زبانه برای حمایت و ایستاده نگاه داشتن تندیس مورد استفاده بوده است. اگر به تندیس زرین مرد دقت کنید، می بینید که دست راست خود را به گونه ای بالا آورده که گویی در حال نیایش است و در دست چپ او نیز بزی کوچک با شاخ های مورب به چشم می خورد. 

مورد بعدی که باید به آن توجه کنید، جامه بلند، گشاد و حاشیه دار مرد بوده که پای او را پوشانده است. در بخش دامن دار و پایینی جامه، الگوهایی نقطه مانند و در قسمت بالا تنه نقوشی گل دار دیده می شود. باید بدانید که آثار بسیار کمی از پارچه بافته های مجلل و گران قیمت سرزمین های کهن غرب آسیا (به جز مصر) باقی مانده است و تنها اطلاعات ما از جامگان و لباس های اعیانی هزاره های پیش از میلاد به نوشته ها محدود می شود. تندیس زرین مرد و بز یکی از معدود نمونه هایی است که لباس های دوره ایلام باستان را به نمایش می گذارد. 

دوباره به سراغ تندیس زرین می رویم و با بررسی سرش متوجه می شویم که با دقت بسیاری قالب زده شده و با ظرافت تمام بر روی آن حکاکی شده است. صورت تندیس، مردی آرام با چشمان درشت و بیضوی، ابروهای پرپشت و ریش هایی بلند را به تصویر می کشد. کلاه و موهای مرد را با استفاده از خطوطی هاشور دار و متقاطع نشان داده اند. موهای نیم تاج شکل مرد، در دورتا دور سرش ادامه پیدا می کند.

 این تندیس در نزدیکی زیگورات چغازنبیل و معبد باستانی اینشوشیناک در شوش و توسط ژاک دو مورگان در سال ۱۹۰۴ میلادی کشف شد. امروزه این تندیس نیز همانند دیگر کشفیات دو مورگان در موزه لوور پاریش نگهداری می شود. 

دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

می توانید درباره برخی از مهم ترین آثار باستانی ایران در زیر بخوانید:

نشانی با صحنه عاشقانه | یادگار ۴۸۰۰ ساله ایرانی

نخستین پویانمایی جهان در شهر سوخته سیستان

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان

اولین چشم مصنوعی دنیا در شهر سوخته

ماهی طلا در گنجینه آمودریا

پیمانه با نقش بز کوهی

تندیس شاهدخت باختری

جام زرین مارلیک با نقش برجسته غزال


دوره تاریخی: دوره ایلام میانی

زمان ساخت: 1500-1200 پیش از میلاد

محل ساخت: ایران، آکروپولیس شوش

جنس: طلا و مس

محل نگهداری: موزه لوور، پاریس

تندیس طلایی مرد و بز
تندیس طلایی مرد و بز
تندیس طلایی مرد و بز
تندیس طلایی مرد و بز

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

تندیس زرین مرد و بز | نمایشگر جامگان ۳۵۰۰ ساله ایرانی
4.19 6

 دیدگاه ها

 • كامران

  ۱

  ۲

  میراثهای ایرانی تو موزه ی پاریس چیکار میکنه؟

 • بی نام

  ۰

  ۲

  باستانشناسان غرب تا توانستند به آثار باستانی ما دستبرد زدند .

 • nashenas

  ۰

  ۰

  با سلام خدمت شما سروران گرامی که به کشور باستانی و دارای تاریخ چند هزار ساله عشق میورزید باید عرض کنم که این بنده حقیر هرگاه از این گزارشات را در هر جا میبینم آهی جانکاه تمامی جانم را میسوزاند که چرا نباید این مجسمه ها و یا هر اشیایی که از از زمانهای قدیم برجای مانده است اینک نباید در کشور خودمان باشند و بچه هایمان ببیند و از گذشته های پر افتخار این کشور با خبر و افتخار کنند و مایه مباهات برایشان باشد نه اینکه برویم در کشور فرانسه , آمریکا و …… آنجا به میراث فرهنگی کشورمان نگاه کنیم و هرس بخوریم که چرا ……….

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...