گوشواره طلا اشکانی

گوشواره طلا اشکانی

گنجینه تاریخ

با آغاز فتوحات اسکندر کبیر، تعامل بین تمدن های ایران، میان رودان و یونان-روم آغاز شد. پس از آن نیز این تعاملات با ورود تاجران و مهاجران یونانی در طی دوره سلوکی در ایران؛ و سکونت گزیدن رومیان در دوران اشکانی ادامه یافت. این تعاملات میان تمدن ها، تأثیرات به سزایی در سبک، موضوع، روش به کارگیری و اجرای هنرهای منطقه ایران و میان رودان در هزاره اول پس از میلاد مسیح داشت. 

در قسمت بالای این گوشواره ظریف که بسیار ماهرانه ساخته شده، شمایلی از اروس (خدای عشق در اساطیر یونانی) به چشم می خورد. شمایل اروس در ظاهر مردی جوان و بالدار، با موهای بلند و مجعد به تصویر کشیده شده که بخشی از موهایش بر بالای سر بسته شده است. این خدا هر دو دستش را بر روی نشمینگاه خود نگاه داشته، یکی از بال های او به سمت عقب تا خورده و بال دیگرش نیز از دست رفته است. یک حلقه آویزان از قسمت پایین بدنه اروس به چشم می خورد که از آن نیز یک مشک شراب سه لوبی آویزان است. سطح این مشک سه لوبی از برآمدگی های ریزی پوشیده شده که در واقع این برآمدگی های ریز به صورت جداگانه ساخته شده و سپس بر روی سه لوب نصب شده اند. مشک شراب در این گوشواره نمادی از پرستش دیونیسوس، یکی از خدایان یونان است. ترکیب شمایل اروس و نمادهای دیونیسوس در این گوشواره طلا، نشان از وام گرفتن هنر دوره اشکانی از فرهنگ یونانی دارد. همان طور که گفته شد، از روی سبک و موضوع به کار رفته برای ساخت این گوشواره طلا، می توان گفت که گوشواره مربوط به دوره اشکانیست و احتمالا در منطقه میان رودان ساخته شده است. 

این گوشواره طلا ۴٫۶ سانتی متر طول دارد و توسط خانم و آقای توماس هوپ به مجموعه موزه اهدا شده. بر پشت گوشواره یادداشت هایی دیده می شود که جزئیات تاریخچه مالکیت گوشواره ها را شرح داده است. این گوشواره را آستین هنری لیارد، کاوشگر و باستان شناس انگلیسی در منطقه نمرود و نینوا و در سال 1845 کشف کرد. امروزه این گوشواره طلا در گالری ۴۰۵ موزه متروپولیتن نگه داری می شود. 

دوره تاریخی: اشکانی

زمان ساخت: قرن دوم تا اول پیش از میلاد مسیح  (2200 سال پیش)

جنس: طلا

ابعاد: طول ۴٫۶ سانتی متر

محل کشف: منطقه شوش و پاسارگارد، ایران

محل نگهداری: موزه متروپولیتن، نیویورک

گوشواره طلا اشکانی

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

گوشواره طلا اشکانی
4.01 13

 دیدگاه ها

 • و.صالحی

  ۴

  ۱

  با سلام
  اطلاعات ارائی قابل توجه است اما انتظار می رود وجدان تاریخی بیدارتری داشته باشیم که از اسکندر به نام “اسکندر کبیر” یاد نکنیم.

  • زينب شيرازی

   ۳

   ۱

   سلام دوست کارناوالی عزیز
   کارناوال نیز به سبب عرق ملی و وطن دوستی اش، تمایلی به استفاده از واژه «کبیر» برای اسکندر مقدونی ندارد
   اما از طرفی وظیفه ما آن است که تا حد امکان، اطلاعات را بدون جهت گیری و به شکل جهانی آن ارائه کنیم.
   اسکند کبیر نامیست که در تمام جهان شهرت دارد و برای یونانیان نیز این پادشاه به سبب کشورگشایی ها و دستاوردهای خود، کبیر محسوب می شود.
   با تشکر از توجه شما

 • مریم

  ۲

  ۰

  سلام وخسته نباشید
  من هم مخالف کاربرد واژه کبیر هستم حتی اگر کل جهان بکار ببرن
  به نظرمن چون برای ما ایرانیان ویرانگر بوده نباید القاب اینچنینی که دیگران بهش میدن رو تکرار کنیم و بکار نبردنش توهین هم نمیشه
  ممنون که تصحیح کنین
  از مطالب بسیاااار بسیااار آموزنده و زیباتون سپاسگذارم و همیشه دنبال میکنم
  با سپاس

  • زينب شيرازی

   ۱

   ۱

   سلام دوست عزیز کارناوالی
   همان طور که اشاره کردیم، ترجیح می دهیم مطلبی تاریخی را بدون جهت گیری ملی منتشر کنیم.
   همان طور که ملت ایران «کوروش کبیر» را دارد و این نام شهره جهانی دارد، در مقابل نیز در جهان اسکندر را این گونه می شناسند.
   با سپاس از توجه و لطف شما،
   ممنون از آن که دیدگاه خود را با ما در میان گذاشتید.

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...