تعریف و بررسی جغرافیای گردشگری

تعریف و بررسی جغرافیای گردشگری

دانشنامه گردشگری

گردشگری صنعتی است که بسیاری از رشته های مختلف از علوم گوناگون را در بر می گیرد. مطالعه ی هر یک از بخش های این صنعت نیازمند تخصص و علمی خاص است تا بتواند به خوبی همه ی زوایا را مورد بررسی قرار دهد. جغرافیای گردشگری یکی از علومی است که کمک شایانی به این صنعت می کند و امروز در کارناوال به بررسی آن می پردازیم.

جغرافیای گردشگری

جغرافیای گردشگری چیست؟ 

جغرافیای گردشگری مطالعه رابطه بین اشکال مختلف جهانگردی با محیط های طبیعی وفرهنگی و اثراتی که این فعالیت ها در نواحی مقصد به جا می گذارند را در بر می گیرد.

در واقع این علم به بررسی روابط انسان ها با محیط در هنگام فراغت و تأثیر متقابل آن ها بر یکدیگر می پردازد و فعالیت های گردشگری را نه به طور مجزا بلکه در قالب مکان و در ارتباط با دیگر عوامل محیطی شامل عوامل طبیعی و انسانی را بررسی می کند.

مفهوم کلی جغرافیای گردشگری را می توان به این شرح بیان نمود:

جغرافیای گردشگری مطالعه شرایط جغرافیایی جهانگردی و بررسی وابستگی ها بین شکل های مختلف وقت گذرانی با عوامل محیطی، تحقیق در مسئله وقت گذرانی و استفاده از تعطیلات جهت مسافرت به مناطق گوناگون طبیعی و فرهنگی  ومکان های مذهبی، بازرگانی، تفریحی و بهداشتی، بررسی در عوامل مختلف طبیعی را به همراه دارد.

جغرافیای گردشگری

نقش جغرافیا در گردشگری

جغرافیا در تعریف گردشگری از ارائه ی یک تعریف علمی فراتر می رود و گردشگری را به عنوان یکی از نقش های اساسی انسان محسوب می کند تا در چهارچوب کلی جغرافیای انسانی – اجتماعی به مطالعه آن بپردازد.

در جغرافیای انسانی علت وجودی انسان، یک سلسله نقش هایی مثل تولید مثل و بقا، سکنی داشتن، کارکردی، آموزش دیدن و پرورش یافتن، تامین نیازها، جابجایی در رفت و آمد و نقش فراغت و استراحت کردن را در بر می گیرد.شدت و ضعف این نقش های هفتگانه موجب تغییر فضای زیستی می شود.

در این میان یکی از نقش های مهم و اساسی، نقش فراغت و استراحت کردن است که بروز استعدادها و خلاقیت ها و…  را به دنبال دارد و در نهایت  پیدایش جهانگردی و گردشگری شده است. لزوم انجام این نقش توسط انسان، بستگی زیادی به درجه زمانی و درجه تمدن و فرهنگ و اشکال آن دارد. شهرها و روستاها نمونه بارز ایفای این نقش ها هستند که هم به عنوان مبدا و هم به عنوان  مقصد گردشگری محسوب می شوند. بیشتر شهرها و پایتخت های بزرگ به علت دارا بودن نقش های هنری، علمی، اقتصادی و مذهبی و روستاها با جاذبه های سنتی، فرهنگی، ییلاقی، و… جلوه ای بارز از جغرافیای گردشگری را ارائه می دهند.

جغرافیای گردشگری روابط انسان را با محیط در تعطیلات و  فراغت مطالعه می کند. اینجاست که دانش جغرافیا این وظیفه ی مهم را بر عهده می گیرد چرا که میان وقت گذرانی انسان در هوای آزاد و محیط طبیعی او رابطه محکمی وجود دارد و محیط های طبیعی خاص، تفریحات و امکانات ویژه ای خلق می کنند که با امکانات گردشگری نواحی دیگر تفاوت دارد.

دانشنامه گردشگری

با #مفاهیم و دانش گردشگری در کارناوال آشنا شوید.

تعریف و بررسی جغرافیای گردشگری
4.7 7

 دیدگاه ها

 • سمیرا مهرمنش AD

  ۱

  ۰

  سلام من خودم گردشگری میخونم این موضوع نباید دو دوتادونه پاراگراف باشه کمه اینی که گفتید کامل شه خوبه

 • فاطی

  ۱

  ۱

  سلام
  اینده شغلی یک فارغ التحصیل رشته جغرافیا گردشگردی کجا میشه؟
  یا بهتر بپرس شغل یک فرد تحصیل کرده در جغرافیای گردشگری چیه؟

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...