بررسی ژنتیک ساکنان ده هزار سال پیش لرستان

بررسی ژنتیک ساکنان ده هزار سال پیش لرستان

اخبار گردشگری

طبق بررسی هایی که اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان انجام داده و گزارشی که مدیر روابط عمومی آن منتشر کرده است ،  گفته می شود که ژنتیک ساکنان ده هزار سال پیش استان لرستان مورد بررسی قرار گرفته است.

در گزارشی که ایسنا در این باره تهیه کرده است ، حسن‌پور مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان گفت :

این پژوهش و تحقیقات به همت دکتر “فرناز بروشکی” از دانشگاه ماینس آلمان، دکتر مرجان مشکور از موزه تاریخ طبیعی پاریس، دکتر فریدون بیگلری از موزه ملی ایران، دکتر کامیار عبدی از دانشگاه کالیفرنیا و دکتر حسین داودی از دانشگاه تربیت مدرس انجام گرفته و حاوی اطلاعات انسان شناسی ارزشمندی در خصوص ساکنان اولیه لرستان است.

او صحبت هایش را اینگونه ادامه داد : 

این اطلاعات جدید با استخراج توالی ژنوم باستانی و ایزوتوپ نمونه‌های استخوان انسان از تپه عبدالحسین شهرستان دلفان بدست آمده و اطلاعات جدیدی درباره تبار و نوع تغذیه کشاورزان اولیه زاگرس حاصل شده است.

او ادامه داد :

در کاوش‌های باستان شناسی در این تپه که توسط باستان‌شناس انگلیسی، جودیت پولار در دهه ۱۳۵۰ انجام شد، تعداد هفت اسکلت انسانی از دوره نوسنگی کشف شد که همگی در موزه ملی ایران نگهداری می‌شوند. در مطالعات اخیر سه اسکلت نمونه‌برداری شده و به هدف استخراج دی‌ان‌ای باستانی مورد آزمایش قرار گرفتند. تاریخ‌گذاری‌های رادیوکربن که روی این اسکلت‌ها انجام شده نشان می‌دهند که آنها به تاریخی بین ۸۲۰۰ تا ۷۷۵۰ پیش از میلاد مربوط هستند. یکی از آنها اسکلت زنی است که براساس اندازه‌گیری استخوان‌ها، قامت وی حدود ۱۵۴ تا ۱۶۳ سانتی‌متر تخمین زده شده است.

مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی لرستان افزود:

فرسودگی مفصل در استخوان‌های کتف، زند زیرین و مچ دست، و پوسیدگی دندان‌ها به دلیل مصرف زیاد کربوهیدرات شناسایی شده است. نمونۀ دیگر با توجه به میزان رشد دندان و اندازۀ استخوان‌های بلند به کودکی بین ۶٫۵ تا ۸ سال تعلق دارد که دندان‌های شیری آن به شدت ساییده شده است. آزمایش ایزوتوپ استخوان‌ها نشان داده که خوراک ساکنان تپه عبدالحسین در حدود ۱۰ هزار سال پیش بیشتر متکی بر غلات بوده که نشانه کشت غلات و آغاز کشاورزی در این منطقه از لرستان است.

وی تصریح کرد:

نتایج مطالعات بقایای انسانی تپه عبدالحسین که توسط تیمی از پژوهشگران شامل ۳۲ متخصص ژنتیک، باستان شناس و باستان جانورشناس از کشورهای ایران، آلمان، فرانسه، انگلستان، سوئیس، ایرلند و سوئد انجام شده در روز پنج شنبه ۲۴ تیرماه ۱۳۹۵ در ژورنال معتبر علوم (Science) منتشر شد. انتشار این نتایج جدید بازتاب فراوانی در خبرگزاری‌های جهان داشت و نشان می‌دهد که برخلاف تصورات قبلی مبنی بر تک منشا بودن آغاز کشاورزی در هلال حاصل‌خیزی، این رویداد مهم تاریخ بشری در چندین نقطه و تقریبا بطور همزمان آغاز شده است.

بررسی ژنتیک ساکنان ده هزار سال پیش لرستان

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

بررسی ژنتیک ساکنان ده هزار سال پیش لرستان
4.26 6

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...