باغ بابر افغانستان | تفرجگاه زیبای کابل

باغ بابر افغانستان | تفرجگاه زیبای کابل

بناها و اماکن تاریخیافغانستان
خلاصه مطلب

اطلاعات کلی

باغ بابر بزرگ ترین باغ کابل است که از نظر تاریخی و طبیعی از ارزش بالایی برخوردار است، این باغ ۱۱ هکتار است و ساخت و استفاده از آن به زمان ظهیر الدین محمد بابر موسس سلسله ی گورکانیان هند باز می گردد.

بابر بعد از اولین سفرش به کابل به منطقه ی باغ بابر که در آن زمان محلی ییلاقی بوده است علاقه مند می شود تا حدی که وصیت می کند پیکرش را در این مکان دفن کنند.

پس از مرگ بابر در دهلی فرزندانش به صورت موقت او را در باغی در دهلی دفن می کنند و دوباره پیکرش را به باغ بابر می آورند که امروزه هم مقبره ی او در این باغ قابل مشاهده است و یکی از جذاب ترین مناطق توریستی کابل شده است، برخی می گویند بعضی از نوادگان او هم این باغ دفن هستند.

علاوه بر جازبه های طبیعی و مقبره ی سلطان بابری در این پارک کاروانسرایی کهن هم ساخته شده است که در بدو ورود به باغ قابل مشاهده می باشد و باید از آن عبور کرد تا به باغ رسید این کاروانسرا در گذشته محل اسکان فقرا بوده است اما در حال حاضر مکانی برای شرکت های دولتی و برگذاری نمایشگاه های مختلف از جمله صنایع دستی کابل است.

کاخی زیبا ساخته شده از خشت و گل هم در این باغ وجود دارد که در زمان های دور حرم سرای پادشاه بوده است اما هم اکنون محلی برای برپایی کنسرت و ساز و آوازهای شبانه است.

رستورانی هم در این باغ به نام رستوران باغ بابر وجود دارد که انواع غذاهای لذیذ افغانی را سرو می نماید ، خوب است بدانید این باغ در سالهای اخیر به یکی از منابع درآمدی کابل تبدیل شده و برای ورود به آن اتباع خارجی ۲۵۰ افغانی و اشخاص داخلی ۲۰ افغانی باید بپردازند.

آنچه در ادامه خواهید دید

در ادامه به موضوعات زیر می پردازیم:

۱ ) آشنایی با باغ بابر۲ )آشنایی با بابر شاه۳ ) تاریخچه ی باغ بابر۴ ) اماکن تاریخی باغ بابر۵) اماکن تاریخی باغ بابر۶ ) رستوران باغ بابر۷ ) مرمت باغ بابر۸ ) باغ بابر کجاست؟

موقعیت جغرافیایی

افغانستان، کابل، آزاد راه باغ، خیابان باغ، باغ بابر

مشاهده نقشه در سایز بزرگ

شاید به دلیل جنگ و نا آرامی های سیاسی سال های اخیر افغانستان و اوضاع سیاسی اجتماعی حاکم بر این کشور ، توریستی علاقمند به گشت و گذار در افغانستان و بخصوص پایتخت آن کابل نباشد.

افغانستان دارای تمدنی کهن و آثار تاریخی و هنری زیادی است که البته بسیاری از آن ها در طی جنگ و ناآرامی های اخیر از بین رفته اند، کارناوال امروز می خواهد به یکی از #اماکن دیدنی شهر کابل سفر کند ، جایی که با همه ی نا آرامی های منطقه تلاش شده که سالم بماند و نشانی باشد برای گذشته ی درخشانشان ، می خواهیم به باغ بزرگ بابر برویم و مهم ترین و زیباترین باغ تاریخی کابل را از نزدیک نظاره کنیم، این باغ بسیار دیدنی است و در دامنه ی کوه قرار گرفته است و آرامگاه بابر ، فرمانروای مغول هم در همین باغ قرار دارد، اینجا مکانی تفریحی، زیبا در عین حال تاریخی است و به سبک معماری اسلامی ساخته شده است.

با کارناوال همراه باشید تا به باغ بابر در قلب کابل برویم.

باغ بابر کابل

آشنایی با باغ بابر

باغ سرسبز بابر ( Gardens of Babur ) به دستور سلطان گورکانی ظهیرالدین محمد بابر زمانی که کابل را به تصرف خود درآورد سال ۱۵۰۴ ، این باغ از معدود #مکان های تفریحی و تاریخی افغانستان است که در طی سالهای جنگ سالم مانده و به مرور ترمیم شده است، باغ بابر در دامنه ی کوه شیر دروازه که به ورودی کابل معروف است قرار گرفته، این کوه زیبا در میانه ی شهر کابل قرار دارد و سمت غرب این کوه رود کابل جاری است.

باغ بابر جزو فهرست یونسکو ثبت شده است، این باغ حدودا ۱۱ هکتار است و بزرگترین فضای عمومی کابل می باشد، باغ بابر از سال ۱۹۳۰ در معرض استفاده ی عموم قرار گرفته است که متاسفانه در ابتدا محلیان صدمات زیادی به باغ زدند و آن را غارت کردند، همه ی میوه های باغ را کندند و درختانش را قطع کردند و از آن ها برای هیزم استفاده نمودند اما به مرور زمان غارت ها پایان یافت.

این باغ از دامنه ی پر شیب تر کوه تا کم شیب تر آن با پلکان کوتاه و ممتد با ۱۵ پاگرد به انتها می رسد، علاوه بر زیبایی های طبیعی یک کاروانسرای ساخته شده از خشت و گل هم در ابتدای ورودی آن قرار گرفته است علاوه بر کاروانسرا مقبره ی پادشاه بابر ، کاخ ملکه و مسجدی زیبا هم در این باغ قرار دارند که بر جذابیت های بوستان بابر افزوده است.

همراه کارناوال به زیباترین جاذبه ی کابل بیایید.

باغ بابر کابل
photo by azizullah karimi
باغ بابر کابل

مجازی به باغ بابر سفر کنید

در حال بارگذاری ویدئو ...

تاریخ ، عنصر جدانشدنی باغ بابر

باغ سرسبز بابر ( Gardens of Babur ) قبل از آن که یک باغ و یک مکان تفریحی باشد ، یک مکان تاریخی است و بازدید از آن نیاز به دانستن پیشینه ی آن دارد؛ اینکه در گذشته چه روزگارانی را پشت سر گذاشته و چه روزهایی را به خود دیده است. پس لازم است پیش از هر چیز تا در مورد تاریخچه شاه بابر و باغی که ساخته بدانیم.

آشنایی با بابر شاه

ظهیر الدین محمد بابر از نوادگان تیمور لنگ از سلسله ی تیموریان بوده است که خود سلسله ی گورکانیان را در هند تاسیس نمود ، او بین سال های ۱۴۸۳ تا ۱۵۳۰ می زیسته و او را آخرین پادشاه از دوران طلائی اسلامی می دانند.

محمد بابر دو همسر به نام های بی بی مبارکه یوسف زی و دلدار بیگم داشت و صاحب هفت فرزند به نام های همایون ، کامران میرزا، عسگری میرزا، هندل میرزا، گل بدن بانو، فخر النسا و التون بیشیک بود.

او در یازده سالگی پس از مرگ پدرش حکومت را به ارث برد و ۳۸ سال حکومت کرد و در سن ۴۹ سالگی در نور افشان هند درگذشت و پس از حدود ده سال یعنی سال ۱۵۴۴ استخوان هایش به مقبره ی بابر در کابل افغانستان منتقل گردید و پس از او پسر ارشدش همایون به سلطنت رسید، تا حدود ۱۵۰ سال پس از مرگ بابر شاه نسل های بعد از او برای زیارت مقبره اش به کابل می آمدند.

بابر شاه

مقبره ی همایون پسر بابر شاه | هند

مقبره ی همایون پسر بابر شاه|هند

تاریخچه ی باغ بابر

تاریخ دقیق ساخت باغ بابر مشخص نیست و گمان می رود شروع ساخت باغ به صورت امروزی سال ۱۵۲۸ بوده است ، اما می دانیم که بابر در سال ۹۱۰ قمری یا ۱۵۰۴ میلادی به افغانستان آمد و از دامنه ی کوه شیر به عنوان تفرجگاه تابستانی و منطقه ای ییلاقی استفاده می کرده است، اعتقاد بر این است که بابر وصیت کرده بود که پیکر او را در این ناحیه دفن کنند و ساخت باغ هم به دستور او انجام شده است برخی هم عقیده دارند جلال الدین اکبر نوه ی بابر این باغ را ساخت و بعد ها توسط موسسه ی آقاخان توسعه پیدا کرد، سبک ساخت این باغ معماری اسلامی است ، معماری ای که مفاهیم، معانی مذهبی و اسرار زیادی را در خود جای داده است، این باغ را با معماری برخی باغ های ایرانی و هندی مقایسه کرده اند مخصوصا باغ های شیراز که به دوران مغولان باز می گردد شباهت زیادی با باغ بابر از لحاظ ظاهری دارند.

تنها اشاره ای از طراح و سازنده ی اولیه ی مقبره و مسجد بابر شده است و او را فردی به نام چارلز مسون Charles Masson که سربازی انگلیسی بوده است می دانند، البته این بنا ها یک بار توسط زلزله به طور کامل و یک بار هم در جنگ تا حدودی تخریب و دوباره ساخته شده اند.

 باغ بابر در گذر زمان تغییرات زیادی کرده است در ابتدا تنها محلی کوچک برای استراحت پادشاهان بوده است و عموم اجازه ی ورود به آن را نداشتند اما با گذر زمان مدرن تر شده و با باغ بابر ابتدایی قابل مقایسه نیست، بنابر این تاریخچه ی این باغ می تواند دیدی کلی از پیشرفت و فراز و نشیب معماری چندین ساله ی افغانستان را به ما بدهد.

باغ بابر کابل
باغ بابر کابل
photo by mohammad hussaini

اماکن تاریخی باغ بابر

باغ بابر در واقع پارکی تاریخی است و به دلیل وجود اماکن تاریخی موجود در آن گسترش یافته است ، در ادامه با این اماکن تاریخی بیشتر آشنا می شویم.

۱ ) کاروانسرا

 در ابتدای ورود به باغ بابر باید از کاروانسرایی زیبا عبور می کنیم ، با گذر زمان این کاروانسرا تغییر کاربری داده است؛ در قدیم مکانی برای اسکان افراد فقیر بوده است اما امروزه اداره جات کابل در آن مستقر هستند و نمایشگاه هایی مثل صنایع دست ساز کابلی ها و نقاشی هم در همین مکان بر پا می شود و بازدیدکنندگان می توانند بر بالکن های کاروانسرا بروند و از آن جا مناظر را تماشا کنند.

باغ بابر کابل
کاروانسرا باغ بابر
کاروانسرا باغ بابر
کاروانسرا باغ بابر

۲ ) مقبره بابر

شاه جهان ظهیرالدین محمد بابر زمانی که در شهر دهلی، هند چشم از جهان فرو بست در همانجا دفن شد ، اما پس از ده سال به کابل نقل مکان داده شد و در مقبره ای زیبا و مرمرین آرام گرفت، هم اکنون افغان ها مقبره ی کهن بابر را نمادی از فرهنگ کهن خود میدانند و سعی در حفظ و نگهداری آن به عنوان مکانی اجتماعی، تاریخی که می تواند منبع در آمد عظیمی را برایشان در آینده تولید کند دارند، کابلی ها با بازسازی و زیبا شدن این مقبره امیدوارند غرور و عزت نفس باز هم به افغانستان بازگردد.

پس از دفن بابر در این مقبره و دور از هند فرزندان و نوادگانش همه ساله برای زیارتش به باغ بابر می رفتند و به این باغ رونقی دوباره می بخشیدند و تا چند سال محلی خوب برای تفرجگاه پادشاهان بود، از لحاظ ظاهری هم گور بابر شاه که با سنگ قبری سفید و هنرمندانه تراشیده شده در میان مقبره ای سفید قرار گرفته است ، این مقبره سقف ندارد و تنها دیواری دور تا دور آن کشیده شده که در دیوارهایش پنجره هایی زیبا تعبیه نموده اند. 

به طور کلی نقطه ی عالی باغ بابر مقبره ی بابر است و این که این پادشاه بزرگ آن قدر این مکان را زیبا می دید که دوست داشت در آن دفن شود و هم اکنون مقبره ی زیبایش به باغ بابر جلوه ی خاصی داده است ، در نهایت شکل ظاهری مقبره ی او در سال ۲۰۰۴ کامل شد که سقفش برداشته شد و سطوح اطرافش به صورت قدیمش نزدیک تر گردید.

مقبره بابر شاه
مقبره بابر شاه

۳ ) مسجد شاه جهان

ایین مسجد در سال ۱۹۴۷ توسط شاه جهان در باغ بابر ساخته شد، دین بیشتر مردم افغانستان اسلام است و جای خالی مسجد در باغ بابر کابل کاملا به چشم می آمد ، مسجدی بسیار زیبا و دیدنی ساخته شده از سنگ مرمر و گل هم در باغ بابر ساخته شد که کاملا نشان دهنده ی هنر سنگ تراشی افغانستان است، این مکان از معدود اماکن تاریخی باقی مانده در افغانستان است، شاه جهان و بابر ابنیه های زیبای دیگری هم در افغانستان ساخته اند که متاسفانه تا به امروز نابود شده اند یا با ساختمان های مسکونی جایگذین شده اند.

مسجد بابر
photo by james herzog
مسجد بابر شاه
مسجد بابر شاه

۴ ) قصر ملکه 

 در باغ بابر عمارت کهن دیگری قرار دارد که در قدیم یکی از حرم سرایان پادشاه بوده است ،این حرم سرا در جنوبی ترین نقطه ی باغ ساخته شده است، در حال حاضر در این قسمت از باغ رستوران برپا شده است و مکانی است برای پذیرایی از میهمانان خارجی و برپائی رقص و موسیقی شبانه .

قصر ملکه باغ بابر
قصر ملکه باغ بابر
قصر ملکه باغ بابر

تفریح در باغ بابر

اغلب بازدید کنندگان داخلی که به باغ بابر می آیند زیر سایه ی درختان می نشینند و با خانواده از فضای سبز و طبیعت زیبا و وسیع باغ استفاده می کنند ، اما در قصر ملکه هم موسیقی زنده و رقص و آواز به مناسبت های گوناگون برپا می گردد که اهالی منطقه و همچنین گردشگرانی که علاقه دارند با آداب و رسوم و فرهنگ غنی افغانستان آشنا شوند را به خود می کشاند.

بازدید از آثار تاریخی باغ و حتی دیواره های کهن آن هم یکی از تفریحات مورد علاقه ی گردشگران کابل است و از زمان مرمت این آثار بیشتر مورد توجه اقشار گوناگون قرار گرفته است، خانه های مسکونی اطراف باغ هم بسیار دیدنی هستند که از جای جای باغ قابل مشاهده اند.

می توان در این باغ یازده هکتاری بزرگ یک وعده ی غذائی خوب هم خورد رستوران باغ بابر در زمان نهار وشام آماده ی پذیرائی میهمانان است ، البته بیشتر بازدیدکنندگان محلی ترجیح می دهند با خانواده به صورت پیک نیک به بابر بیاید تا بیشتر از فضای سبز آن لذت ببرند.

خانواده ها و جوانان بیشتر برای گذران اوقات فراغت با خود وسایل بازی مثل شطرنج، تخته نرد و … را می آورند و ساعت ها با دوستان و آشنایانشان در باغ بابر خوش می گذرانند و شادی می کنند.

این تفریحات عبارت اند از :

تفریحات باغ بابر
بازی در باغ بابر

۱ ) استخر

در سال ۱۶۶۰ در محوطه ی قصر ملکه استخری زیبا ساخته شده است ، این استخر در زمان بازسازی و مرمت قسمت های دیگر باغ مثل مقبره، دیوار ها و… به مجموعه اضافه گرید، که بازدیدکنندگان می توانند در آن به شنا و آب بازی بپردازند.

استخر باغ بابر

۲) رستوران باغ بابر

در محل قصر ملکه یا همان حرم سرای کهن پادشاه رستوران لوکس و تمیزی برپا شده است که غذاهای محلی افغانستان در آن سرو می شود ، معروف ترین غذای افغانستان که در این رستوران هم طرفداران زیادی دارد قابلی پلو است که نوعی غذای برنجی با مخلفات شبیه هویچ پلوی ایرانی می باشد.

یک وعده غذا در این مکان حدودا ۲۰۰ افغانی هزینه دارد و به دلار حدودا ۱۱,۳۰ می شود، اگر به غذا های محلی افغانستان علاقه ندارید می توانید برای سرو چای یا شربت هم به این رستوران بروید، رستوران باغ بابر از ساعت ۱۱ صبح تا ۹ شب خدمات ارائه می دهد.

تلفن رستوران :  508-9900 (732)

غدا در باغ بابر
قابلی پلو باغ بابر
photo by زهره سادات

۳ ) حمام

همانطور که کمی قبل تر به آن اشاره کردیم باغ بابر سطحی شیب دار دارد و با پلکان شیب دار می توان از شمال تا جنوبش را پیمود علاوه بر این پلکان نهرهایی زیبا هم از ناحیه ی پر شیب باغ به مناطق پست آن در جریان است و در انتهای آن و نزدیک به قصر ملکه حمامی کوچک برای استفاده ی عمومی ساخته شده است که از تفریحات این باغ میباشد.

باغ بابر
حمام باغ بابر

مرمت باغ بابر

به مرور زمان و وقوع جنگ و درگیری در کابل همچنین کم اهمیت شدن اماکن گردشگری و تاریخی برای افغان ها در سال های اخیر باغ بابر نیاز به مرمت و بازسازی پیدا کرده بود، در طی زمان های گوناگون این باغ بارها و بارها مرمت و بازسازی شد تا در نهایت در سال ۲۰۰۸ میلادی پس از پانصد سال فرو رفتن این باغ در گم نامی توسط موسسه ی فرهنگی آقاخان AKTC باری دیگر بازسازی شد و توجه گردشگران را به خود جلب کرد.

افغانستان در لیست کشورهای مناسب برای گردشگری جایی ندارد و کمتر کسی برای لذت بردن از #منابع طبیعی افغانستان به این کشور سفر می کند اما پس از بازسازی ، این بوستان موفق شد توجه توریستان را به خود جلب کند، متاسفانه اغلب بازدیدکنندگان این باغ به اماکن تاریخی آن علاقه ای ندارند و برای استفاده از طبیعت باغ به این مکان می آیند اما پس از مرمت بابر برخی توریستان خارجی به بناهای تاریخی باغ توجه می کنند.

باغ بابر دیوار کشی شده است و اغلب دیوارهایش گلی می باشد و زمان ساختش حتی به قرن ۱۹ بازمیگردد برای ساخت این دیوارها از روش سنتی ساخت و ساز افغانستان استفاده شده است که این دیوارها هم یک بار طی سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ میلادی توسط صدها نیروی ماهر و غیر ماهر ترمیم شد، جالب است بدانید برای مرمت و بازسازی این باغ مطالعاتی روی دیگر باغ های زمان مغولان و تاریخ ساخت این باغ انجام گشت و پس از ان مرمت و بازسازی آغاز شد.

این باغ با همکاری آلمان و افغانستان با بودجه ی مشترک وزارت امور خارجه ی آلمان و AKTC افغانستان ترمیم و باز سازی شده است و در سال ۲۰۰۸ به صورت امروزی به حکومت افغانستان تحویل داده شده است.

در مرمت های انجام شده در سالهای اخیر حوضچه ای زیبا هم در محوطه ی روبه رویی مسجد باغ بابر ساخته شده است که بر زیبایی این مسجد افزوده است، علاوه بر بازسازی اماکن تاریخی و دیوارهای باغ ، سیستم آبیاری و لوله کشی های بابر و همچنین درختان باغ هم سروسامان داده شدند و درختان نو میوه مثل گیلاس ، سیب ، زالزالک و درختان تزئینی همچون سرو هم در باغ کاشته شدند.

با اتمام مرمت بازدیدکنندگان باغ هم افزایش یافتند ، در سال ۲۰۰۸ میلادی ۳۰۰,۰۰۰ نفر از این باغ دیدن کردند که نسبت به سال های قبلش افزایش قابل توجهی داشت.

بازسازی باغ بابر

باغ بابر کجاست؟

باغ بابر به یکی از منابع اصلی در آمد افغانستان و پایتخت افغانستان تبدیل شده است به همین منظور برای ورود به آن اگر از اتباع خارجی هستید باید ۲۵۰ افغانی و اگر از افغان ها هستید باید ۲۰ افغانی بپردازید.

آدرس: افغانستان، آزاد راه باغ، خیابان باغ، باغ بابر.

.Address: babur Garden, Garden state PKWY, W park ave, babur Garden

کابل
photo by james herzog

توصیه کارناوال

افغانستان کشوری است مقصد گردشگران نیست اما مکان هایی بسیار دیدنی و خوب در آن نهفته است که هنوز هم بعد از ناآرامی های محلی تلاش می شود از آنها حفظ و نگهداری شود، پیشنهاد می کنیم تست غذاهای محلی افغانی را از دست ندهید.

باغ بابر

کلام آخر

آیا به کابل سفر کرده اید؟

آیا باغ بابر را از نزدیک دیده اید؟

منتظر نظر و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

باغ بابر افغانستان | تفرجگاه زیبای کابل
4.86 8

 دیدگاه ها

 • پاک روش

  ۱

  ۰

  با سلام خدمت خانم میرزایی عزیز
  سپاس فراوان بابت به اشتراک گذاشتن مطلب فوق در خصوص گردشگری کشور افغانستان.

  من خودم خیلی علاقه مند به گردشگری و همچنین موضوع گردشگری افغانستان هستم و خوشحالم که از این بابت این جذابیت گردشگری رو خواندم و با آن آشنا شدم.

 • هانیه

  ۰

  ۰

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  در سال ۱۳۸۴ برای تعمیر و بازسازی باغ بابر در کابل هنگام ساخت حوضچه و آب نمای پلکانی از ساروج استفاده شده‌است
  یه سوال داشتم با توجه به متن بالا از ساروج برای مرمت استفاده شده میخواستم بدونم ساروج چیه وچطور درست میشه
  کسی که ساروج رو درست کرده کی هست وهنوز در قید حیات هست؟ اگه شماره تلفنی از مسئولین این باغ دارید ممنون میشم در اختیار من قرار بدید.
  باسپاس فراوان

  • زهرا میرزایی

   ۰

   ۰

   سلام دوست عزیز کارناوالی
   ساروج ماده ای است که ایرانیان در زمان های کهن آن را ابداع کرده اند، مواد تشکیل دهنده ی آن خاک رس و آهک است که نسبت استفاده از این دو ماده به ترتیب ۶ و چهار می باشد. ماده ی به دست آمده را حدود ۲ روز ورز می دهند و آن را با خاکستر کوره های حمام و ماده ی لوئی مخلوط می کنند (لوئی پرز و تخمه های نوعی نی می باشد) در نهایت این ماده را به چوب هایی خوب می کوبند و سفت می کنند تا به خورد هم بروند، این خلاصه ای از چگونگی ساخت ساروج بود.
   متاسفانه اطلاع دقیقی از کسی که این ماده را برای اولین بار ساخت در دست نداریم اما احتمالا در قید حیات نیستند زیرا قدمت این ماده زیاد است.
   برای تماس با مسئولین باغ بابر نیز می توانید با این شماره تماس بگیرید:
   ۵۰۸-۹۹۰۰ (۷۳۲)
   با تشکر از این که دیدگاهتان را با ما در میان گذاشتید.

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...