آبشار گنجنامه همدان | رقص آب در کنار گنجینه هخامنشی

آبشار گنجنامه همدان | رقص آب در کنار گنجینه هخامنشی

آبشارها و دریاچه های ایران و جهانهمدان
خلاصه مطلب

اطلاعات کلی

چرا آبشار گنج نامه؟

_  آبشار گنج نامه یکی از دیدنی های بسیار شاخص استان همدان می باشد که در کنار یک جاذبه ی تاریخی قرار دارد.

_ این آبشار مقصد محبوب یخ نوردان و صخره نوردان کشورمان می باشد.

دیدنی ها و تفریحات

تماشای زیبایی های آبشار ،عکاسی، میدان میشان، کتیبه های تاریخی، جاده گنج نامه به تویسرکان

کجاست؟

استان همدان – ۵ کیلومتری غرب شهر همدان –  ضلع شرقی میدان گنج نامه

کِی بریم؟

در همه ی فصول سال

کجا بمونیم؟

هتل، ویلاهای کوهستانی، سوییت های اقامتی

ملزومات سفر

در صورت تمایل به یخ نوردی و صخره نوردی تجهیزات لازم را به همراه داشته باشید.

آنچه در ادامه خواهید دید

۱- چرا آبشار گنج نامه ؟  ۲- آبشار گنج نامه |   ۳- دیدنی ها و تفریحات ( صخره نوردی، یخ نوردی، کتیبه های گنج نامه، میدان میشان، مسیر گنج نامه به تویسرکان، گشت و گذار و عکاسی )    ۴- خوشگذرانی در نزدیکی آبشار   ۵- ملزومات سفر  ۶- بهترین فصل سفر   ۷- کجا بمونیم؟   ۸- راه دسترسی و سایر اطلاعات

موقعیت جغرافیایی

ایران – همدان

مشاهده نقشه در سایز بزرگ

در هر تکه از سرزمینمان، ایران، جاذبه ای دیدنی سر برآورده و چشمانی را مجذوب خود ساخته است. جاذبه هایی که گاه از شهرت بسیاری برخوردار می شوند و گاه ترجیح می دهند در کُنجی، زیبایی و بکر بون خود را حفظ کنند و کمی ناشناخته تر باقی بمانند. با هم راهی بسیاری از این مناطق شدیم و همه ی دیده ها و شنیده هایمان را با شما به اشتراک گذاشتیم تا از جاذبه های کشورمان لذت ببریم.

این بار قصد سفر به جایی را داریم که تاریخ و طبیعت را گرد هم آورده تا خودش را به مقصدی متفاوت برای علاقه مندان بی شمارش تبدیل کند. در راه سفر به منطقه ای به نام گنج نامه هستیم تا لحظاتی لذت بخش را برای خود رقم بزنیم. این بار گوشه ای از زیبایی های این مقصد را برایتان به تصویر می کشیم و در مطالب بعدی به طور مفصل تر همه ی قسمت های آن را از نظر می گذرانیم.

با هم راهی استان همدان می شویم جایی که به پایتخت تاریخ و تمدن ایران شهرت دارد و زیبایی هایی در هر گوشه اش جا خوش کرده اند که می توانید در ویدئو زیر آن ها را به تماشا بنشینید :

ویدیو HD از سفر به جاذبه های همدان | یادگاری از دوران کهن

کوله بارتان را ببندید و با ما به آبشار گنج نامه بیایید.

کارناوال را در این سفر همراهی کنید.

آبشار گنج نامه

چرا آبشار گنج نامه؟


_  آبشار گنج نامه یکی از دیدنی های بسیار شاخص استان همدان می باشد که در کنار یک جاذبه ی تاریخی قرار دارد.

_ نورپردازی های شبانه نیز جلوه ی تازه ای به این پدیده ی طبیعی می دهند.

_ این آبشار مقصد محبوب یخ نوردان و صخره نوردان کشورمان می باشد.

_ به دلیل وجود امکانات رفاهی مناسب از جمله پارکینگ، سرویس های بهداشتی و فضای سبز زیبایی که در محوطه ی آبشار قرار دارد، این مکان، مقصد بسیار مناسبی برای خلق یک روز به یادماندنی در کنار خانواده و دوستان به شمار می رود.

آبشار گنج نامه
آبشار گنج نامه

آبشار گنجنامه | رقص آب در کنار گنجینه هخامنشی

در مسیر صعود به ارتفاعات کوه الوند و در کنار جلوه ای که کتیبه های تاریخی گنج نامه به نمایش گذاشته اند، یکی از زیبایی های طبیعت ایران خودش را به بینندگان می نمایاند. آبشار گنج نامه نام جایی است که در آن، آب از ارتفاع ۱۲ متری سقوط می کند و تصویری شکوهمند را خلق کرده است. در چهار فصل سال این آب با متوسط میزان آبدهی ۲۰۰ لیتر در ثانیه، جاری می شود و با گذر از دره زیبای عباس آباد و گنج نامه، طراوت و تازگی را مهمان منطقه می کند.

نام آبشار گنج‌نامه به عنوان بیست‌ویکمین اثر طبیعی ملی ایران ،توسط سازمان میراث فرهنگی در تاریخ  ۱۵ دی ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت گردیده است.

آبشار گنج نامه
photo by Saeed Seyrofi Afkham
آبشار گنج نامه
photo by Payam Ezat pour

دیدنی ها و تفریحات

در این سفر دیدنی ها و تفریحاتی انتظار شما را می کشند تا رنگی تازه را به سفرتان ببخشند:

۱- صخره نوردی

در فصول گرم سال این آبشار و صخره های اطرافش تبدیل به مقصد محبوبی برای سنگ نوردان و صخره نوردان می شوند. بسیاری از علاقه مندان این ورزش به سوی این منطقه می آیند تا علاوه بر لذت بردن از طبیعت، فعالیتی مفرح را نیز تجربه کنند.

آبشار گنج نامه

۲- یخ نوردی

آب این آبشار در هیچ فصلی از جریان نمی ایستد و در هر فصل زیبایی خاص خود را دارد. در فصل زمستان به دلیل برودت هوا آب در قالب قندیل ها و یخ های دیدنی از آبشار جاری می شود و بسیاری از یخ نوردان را به سوی خود می کشاند.

آبشار گنج نامه
photo by Pouria Pakizeh
آبشار گنج نامه
photo by Pouria Pakizeh
آبشار گنج نامه
photo by Pouria Pakizeh

۳- کتیبه های گنج نامه

در نزدیکی آبشار، کتیبه های معروفی از دوره هخامنشی دیده می شود که یادگاری از دوران داریوش و خشایار شاه هخامنشی به شمار می روند. این کتیبه ها به زبان پارسی باستان ایلامی و بابلی و برای نمایش عظمت شاه و اصل و نسب وی برای کاروانیان نگاشته شده اند و تاریخ این سرزمین را نشان می دهند. به دلیل تقدس آب در زمان هخامنشیان این کتیبه ها نزدیک آبشار حکاکی شده اند.

آبشار گنج نامه

۴- میدان میشان

در پشت آبشار دشتی پوشیده از گل ها خودش را در دامنه کوه الوند پهن کرده است که به میدان میشان شهرت دارد. بهار که از راه می رسد علاقه مندان کوه و طبیعت راهی این دیار می شوند تا دمی را در میان این دشت بیارامند. در میان صخره های اطراف دشت میشان، آبشارهای فصلی دیگری نیز جریان می یابند که به نوبه ی خود دیدنی و چشم نواز هستند.

آبشار گنج نامه

۵- مسیر گنج نامه به تویسرکان

به هنگام بهار، تصاویر دیدنی زیادی به منطقه افزوده می شود. در نزدیکی آبشار گنج نامه، مسیری پیچ در پیچ و رویایی وجود دارد که با گذر از دامنه کوه الوند و دشت های مرتفع به شهر تویسرکان ختم می شود و شما را به مرکز گردوی ایران می رساند.

آبشار گنج نامه

۶- گشت و گذار و عکاسی

محوطه ی اطراف آبشار مکان مناسبی برای لذت بردن از طبیعت است. سوژه های بسیاری در این محوطه برای عکاسی وجود دارند و نورپردازی شبانه ی آبشار این امکان را به شما می دهند که تصاویر متقاوتی را از این سفر به ثبت برسانید.

آبشار گنج نامه
photo by Navid Telori
آبشار گنجنامه
photo by Mehdi Basirat

خوشگذرانی در نزدیکی آبشار

آبشار گنج نامه در یک منطقه ی تفریحی شاخص در استان همدان قرار دارد که امکانات تفریحی مناسبی را در اختیار شما قرار می دهد. از میان آنها می توان به شهربازی، سورتمه ریلی، مجموعه ی تیرول، پیست اسکی، بانجی جامپینگ و … اشاره نمود که هریک می توانند لحظاتی سرشار از هیجان را برایتان به ارمغان بیاورند.

در نزدیکی آبشار پارکی طبقاتی و بزرگ وجود دارد که با داشتن آلاچیق های متعدد میزبان خوبی برای لحظات شاد شما است. می توانید پیک نیک در کنار همسفرانتان را تجربه کنید و بر شیرینی سفر خود بیافزایید.

آبشار گنج نامه

ملزومات سفر

برای آنکه به دیدن این آبشار بروید و از زیبایی هایش لذت ببرید، احتیاج به وسیله ی خاصی ندارید اما اگر قصدتان از سفر انجام ورزش هایی همچون یخ نوردی و صخره نوردی است باید تجهیزات مناسب را با خود همراه کنید و همراه یک گروه راهی سفر شوید.

آبشار گنج نامه

بهترین فصل سفر

این که دلتان بخواهد کدام تصویر این آبشار را ببینید بهترین فصل سفر شما به آبشار گنج نامه را مشخص می کند.

بهار: شکوفه باران طبیت و هوای دل انگیز منطقه و دشت پوشیده از گل در مجاورت آبشار زیبایی های بی بدیلی را به نمایش می گذارد.

تابستان: سر سبزی منطقه و هوای مناسب صخره نوردان را راهی این آبشار و صخره های اطرافش می کند.

پاییز: لباس هزار رنگ بر تن طبیعت می نشیند و بر زیبایی هایش می افزاید.

زمستان: آبشار پوشیده از یخ و قندیل می شود و جلوه ای دیگر از طبیعت را به شما نشان می دهد.

آبشار گنج نامه
آبشار گنج نامه

کجا بمونیم؟

در نزدیکی آبشار سوییت های اقامتی مربوط به دهکده ی توریستی و ویلاهای کوهستانی جهت اقامت وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید. علاوه بر این می توانید در هتل ها و مهمانسراهایی که در شهر های اطراف هستند، اقامت داشته باشید.

آبشار گنج نامه

راه دسترسی

آبشار گنج نامه در ۵ کیلومتری غرب همدان و در نزدیکی کتیبه های تاریخی قرار گرفته است. برای آنکه به آبشار برسید باید وارد منطقه ی توریستی گنج نامه شوید که در ضلع شرقی میدان گنجنامه قرار دارد.

پارکینگ

نگران پارک کردن خودروهایتان نباشید. مجموعه ی گنج نامه دارای پارکینگ طبقاتی روبازی است که ظرفیتی برای ۶۰۰ خودرو دارد و می توانید از آن استفاده کنید.

آبشار گنج نامه

موقعیت آبشار گنج نامه بر روی نقشه

پیشنهادات کارناوالی

در سفر به استان همدان از لذت خرید سوغاتی های خوشمزه و صنایع دستی همدان غافل نشوید و یادگاری های خوبی را به همراه بیاورید.

مراقب طبیعت و گنجینه ای که با سخاوت در اختیارتان قرار دارد، باشید و خاطرش را نیازارید.

از دیگر دیدنی های منطقه و جاذبه های دیدنی همدان نیز بازدید کنید.

آبشار گنج نامه

سخن آخر

تا به حال سفر به همدان را تجربه کرده اید؟

به دیدن آبشار گنج نامه رفته اید؟

تجربیات خود را با دوستان کارناوالی خود در میان بگذارید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

آبشار گنجنامه همدان | رقص آب در کنار گنجینه هخامنشی
4.39 4

 دیدگاه ها

 • حاتم

  ۰

  ۰

  اگه اهل چای کوهی باشین در بعضی جاهای سرسبز و مرطوب باید کوهنوردی کنید تا به یه نواحی بریسید که چای کوهی و پونه توش سبز میشه. چند ساقه بچینید و چای کوهی دبش دم کنید بزنید بر بدن می چسبه.

 • fariba

  ۱

  ۰

  سلام بله به همدان زیاد سفر کردیم ولی واقعا جای تاسف داره کنار گنج نامه دست فروشها هستن خیلی کثیف هست اگر کمی دقت بشه در اونجا خیلی منظره زیباتری پیدا میکنه واقعا حیف است همدان بسیار زیبا و مردم خون گرمی داره

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...