ایران از نگاه گردشگران خارجی

ایران، کشور هزار رنگ و چهار فصل، کشوری که هر گوشه اش تحفه ای برای پیشکش دارد؛ از کویر و زیبایی هایش تا سواحل دریای خزر و خلیج همیشه فارس گرفته تا جنگل های شمال ایران و حتی بناهای تاریخی که در جای جای ایران، داستان ها از روزهای گذشته در سینه دارند. اما این همه زیبایی تا زمانی که نروی و از نزدیک آن ها را نبینی، معنایی برای زندگی ندارند، باید کسی باشد تا گوش به داستان هایشان دهد وگرنه انگیزه ای برای تاب آوردن روزها برایشان باقی نمی ماند.

ما به عنوان یک ایرانی و فردی که در این خاک زندگی می کند، سفر و بازدید از این جاذبه ها شاید خیلی برایمان اتفاق تازه ای نباشد، اما وقتی یک گردشگر خارجی از یک فرهنگ دیگر برای دیدن زیبایی ها به ایران می آید، داستان فرق می کند؛ داستان این بار با تبلیغات و فضاسازی های سوء علیه ایران رنگی دیگر به خود می گیرد. خود را به جای یک گردشگر خارجی بگذارید، فردی که هیچ ذهنیتی از چهره ی خوب ایران ندارد و می خواهد به کشورمان سفر کند. به او می گویند ایران امن نیست، مردمان نامهربانی دارد و نباید به آن سفر کرد. عده ی زیادی تحت تاثیر این صحبت ها قرار می گیرند و با همین تصویر نادرست، برای همیشه فکر سفر به ایران را فراموش می کنند، و عده ای اما به چشم یک ماجراجویی و کشف واقعیت به آن می نگرند. درست مثل کاری ایسا ( Asa ) و آندری ( Andri )، زوج ایسلندی کردند.

این زوج قرار نبود به ایران بیایند، می ترسیدند، ایران را کشوری نا امن می پنداشتند و با آن که قصد سفر به دور آسیا را داشتند، اما چیزی نمانده بود که از سفر به ایران منصرف شوند. اما راه ایران را پیش گرفتند و آن طور که می گویند تا به خود آمدند، یک ماه از اقامتشان در شهرهای مختلف کشورمان گذشته بود.

اما در طول سفرشان چه اتفاق هایی برایشان پیش آمد؟ از چه جاهایی دیدن کردند و در نهایت چه تصویری از ایران را با خود به یادگار بردند؟ این ها سوالاتی است که تنها با خواندن خاطرات سفرشان میسر می شود؛ کاری که اگر در ادامه همراه کارناوال باشید، آن را انجام خواهیم داد…

سفر توریست ها به ایران

همه ی ما به خوبی از دیدنی ها و زیبایی های کشورمان آگاهی داریم و می توانیم ساعت ها درباره ی آنها سخن بگوییم. اما آیا ساکنان دیگر کشورها هم تصویری خوب از ایران دارند؟ آیا همه ی آنها درباره ی دیدنی های کشورمان اطلاع دارند؟

متاسفانه پاسخ این سوال ها منفی است. بسیاری از گردشگران خارجی هیچگونه شناختی از ایران ندارند و حتی آن را کشوری خطرناک و غیر امن برای سفر می دانند. آنها تحت تاثیر تبلیغات منفی رسانه ها قرار می گیرند و به راحتی قید سفر به یک سرزمین کهن را می زنند. در این میان کسانی هستند که توجهی به این تبلیغات ندارند و دوست دارند خودشان همه چیز را از نزدیک لمس کنند. آنها به هشدارهای اطرافیان توجهی نمی کنند و برای دیدن تصویر واقعی ایران راهی این کشور می شوند.

پیش از این تجربه ی سفر تعدادی از این گردشگران را در اختیار شما قرار دادیم و در مطالب زیر خاطراتشان را برای شما بازگو کردیم:

خاطرات زوج گردشگر اروپایی از سفر به ایران

خاطرات زوج گردشگر کانادایی از سفر به ایران

تعطیلات در ایران | نظرات گردشگران خارجی در مجله گاردین

نکاتی برای سفر به ایران از نگاه یک گردشگر زن آمریکایی

این بار باز هم به سراغ یک زن گردشگر انگلیسی به نام ربکا لاو ( Rebecca Lowe ) می رویم و پای صحبت هایش در مورد ایران می نشینیم. او برایمان از مردم ایران و رفتارشان می گوید و گوشه ای از خاطراتش را با ما به اشتراک می گذارد.

با کارناوال همراه باشید.

کشور زیبا و پهناور ما ایران، به دلیل گستردگی در تاریخ و جغرافیا سرمنزل بسیاری از مردم جهان برای سفرهای دل انگیز و لذت بخششان است. بهانه های فراوانی در این مرز و بوم وجود دارد تا افراد متفاوتی را از هر اقلیم و با هر فرهنگی به سمت خود بکشاند و خاطره ای فوق العاده، برای همیشه در ذهنشان ثبت کند. برخی برای تماشای تاریخی به قدمت حضور انسان بر زمین پا به این سرزمین می گذارند، بعضی برای گذران روزهای مطبوع زمستانی از کشورهای سرد خود به سراغ ایران می آیند، عده ای نیز تعریف غذاها و خوراکی های ایرانی را شنیده اند و شوق خوردن غذای ایرانی امانشان را بریده و البته بسیاری از آن ها معتقدند مجموعه ای از همه این ویژگی ها، دلیل مهمی برای بازدید چند باره از ایران است.

امروز هم، سفر خاطره انگیز و جالب یک زوج افغان-هلندی به ایران بهانه ای شد تا دوباره زیبایی های کشورمان را به تماشا بنشینیم. این زوج دوست داشتنی با نا های فرهنگ دهزاد (Farhang Dehzad) و مرسل احمدی ( Mursal Ahmadi ) که هر دو متولد افغانستان و بزرگ شده کشور هلند هستند، حدود دو سال پیش سفر ویژه و متفاوت ماه عسل خود را به دور دنیا آغاز کردند و در مدت پانزده ماه بیش از پنجاه کشور دنیا را از نزدیک ملاقات کردند. ایران جزء آخرین انتخاب های ایشان برای سفر بوده و دلیل اصلی آن هم تبلیغات منفی رسانه های غربی از خطرات کشورمان برای گردشگران خارجی بوده است. با این وجود آن ها تصمیم می گیرند این ریسک را بپذیرند و مانند سفر به کشورهای مخاطره آمیز دیگر، پا به ایران بگذارند. آقای فرهنگ این سفر را این گونه توصیف می کند:

در ادامه همراه کارناوال باشید تا همسفر با این زوج به ایران بیاییم و بدانیم آن ها از چه اماکنی در ایرن بازدید کرده اند.

تاریخ کهن، معماری چشم نواز، طبیعتی کم نظیر، مردمانی مهمان نواز و فرهنگی دیرینه تنها بخشی از هزاران دلایلی هستند که بسیاری از ساکنان سایر کشورها را راهی ایران عزیزمان می کند.

آنها به ایران می آیند و تمام تلاش خود را می کنند تا در مدت زمانی کوتاه از همه ی زیبایی های این کشور بهره ببرند و خاطرات خوشی را برای خودشان رقم بزنند. خیلی از آنها تصویر درستی از ایران ندارند و بسیاری نیز بر اثر تبلیغات منفی رسانه ها چهره ی زشتی را از ایران برای خودشان ترسیم کرده اند. اما تعدادی بدون توجه به شنیده ها تصمیم می گیرند راهی سفر شوند و  همه چیز را از نزدیک لمس کنند.

تا به حال از تجربیات تعدادی از گردشگران خارجی برایتان سخن گفتیم و در مطالب زیر گفته های آنها را با شما به اشتراک گذاشتیم:

بهترین جاذبه های ایران از نظر زوج گردشگر اروپایی

نظرات زوج گردشگر کانادایی درباره مردم ایران

تجربه گردشگر آمریکایی از خرید سوغات در بازارهای ایران

تعطیلات در ایران | نظرات گردشگران خارجی در مجله گاردین

هر کدام ار این گردشگران به شهرهای متفاوتی سفر کرده بودند و تصاویر متفاوتی از ایران در ذهن داشتند اما وجه مشترک میان همه ی آنها، شیرینی سفر به کشوری تاریخی با فرهنگ غنی بود که لحظه ای از خاطرشان نمی رفت.

این بار یک زوج گردشگر اروپایی در میان سفرهایشان به کشورهای مختلف، به ایران نیز آمده اند تا تجربه ای تازه از سفر به دست آورند. قصد داریم تا گوشه ای از سفر آنها را با شما به اشتراک بگذاریم تا از خواندن آن لذت ببرید…

با کارناوال همراه باشید…

ایران با زیبایی های چشم نواز و منحصر به فردش همواره سرزمینی مورد توجه برای گردشگران خارجی به شمار آمده است. هرچند که دلایل متعددی از جمله تبلیغات منفی و مغرضانه ی رسانه های غربی باعث شده تا مردمان جهان کم تر سراغی از ایران بگیرند و به نوعی عطای آن را به لقایش ببخشند، اما خوشبختانه در دو سه سال گذشته و اتفاقات سیاسی مفیدی که در مورد ایران در جهان پیش آمد و لغو تحریم ها سبب ساز حضور گردشگران بیشتری در کشورمان شد.

امروز با تصاویری از ایگور شاورسکی Igor Shaversky ) و اولنا پتروسیوک Olena Petrosyuk  زوج ماجراجوی اوکراینی همراهتان هستیم.
این زوج خوش ذوق و ماجراجو در تابستان سال ۲۰۱۴ تصمیم گرفتند تا زندگی خود را دگرگون کنند و با کوله پشتی های غول پیکر و حجم زیادی از شور و شوق و جاه طلبی، بزرگترین ریسک زندگی را تجربه کنند؛ پس راهی سفر شدند آن هم به روش بک پک یا کوله گردی.

در این میان اتفاقات عجیب و ناراحت کننده ای هم برایشان پیش آمده که از آن ها هم با ذوق و قریحه ای خاص یاد می کنند؛ مثل به سرقت رفتن اموالشان در آتن، یا ریختن لیوان چای به روی مک بوک عزیزشان و حتی راننده تاکسی های ایران که می خواستند پول بیشتر از آن ها بگیرند. کشف بازار سیاه تهران، گشت و گذارر یواشکی در پاکستان، سرگردانی در کوچه پس کوچه های استانبول یک وعده غذای گرم در مسجدی ایرانی، تجربه پروازی هیجان انگیز و مجانی و شرکت در مراسم عروسی در گُوا (Goa) خاطراتی هستند که هرگز فراموش نمی شوند.

در ادامه تصاویری می بینیم که حاصل سفر این زوج به ایران است. آن ها این مجموعه را با عنوان ۱۰ مکانی که باید در ایران دید، منتشر کردند. البته لحظات خوب آن ها در ایران تنها شامل این تصاویر نمی شود، به زودی تصاویر بیشتری از سفر آن ها به ایران را در اختیارتان می گذاریم.

با کارناوال همراه شوید تا به همراه این زوج اوکراینی گشت و گذاراری در ایران را تجربه کنیم.

سفر گردشگران خارجی به ایران

بسیاری فکر می کنند به دلیل تبلیغات منفی که در رسانه های غربی در مورد ایران وجود دارد، کمتر گردشگر خارجی میل سفر به کشورمان را پیدا می کند. اما با این حال بسیاری از گردشگران ماجراجو، بار سفر می بندند و راهی این سرزمین کهن می شوند تا خودشان چهره ی واقعی ایران را کشف کنند. برای مثال هر روزی که برای دیدن آثار تاریخی به اصفهان بروید، حتما گردشگرانی را خواهید دید که با اشتیاق به معماری ایرانی خیره شده اند. تصور نکنید که گردشگران خارجی تنها در اصفهان هستند، حتی در بازار تهران، بازار تجریش و صدها مکان دیگر وجود آن ها احساس می شود.

اما ایران از نظر این مسافران و خارجی هایی که با ذهنی مخدوش به کشورمان آمده اند، چگونه است؟ زیبایی های بی نظیر ایران در نظرشان چه طور نقش می بندد؟ این ها سوالاتی است که شاید در مواجه با توریست های خارجی در ذهن مان شکل بگیرند. برای یافتن پاسخ این پرسش ها می خواهیم ایران و زیبایی هایش را از لنز دوربین مسافران خارجی آن به تماشا بنشینیم. با کارناوال همراه شوید تا زیبایی های ایران را در تصاویر گرفته شده توسط توریست های خارجی بنگریم.

Nick و Dariece ( نیک و داریس ) زوج جوانی هستند که از ۸ سال پیش تصمیم گرفته اند زندگی خود را در سفر بگذرانند و از دیدن جاذبه های دنیا لذت ببرند. آنها تا کنون موفق شده اند به ۵۵ مقصد مختلف در اقصی نقاط جهان سفر کنند و تجربیاتی متفاوت را برای خودشان رقم بزنند. اما این تمام هدف و رویای آنها نیست، این زوج تمام دیده ها و شنیده و تجربیات خود را در اختیار دیگر دوستداران سفر می گذارند و معتقدند این گونه انسان های بیشتری در چهار گوشه ی دنیا به سفر ترغیب می شوند و فرصت کشف دنیایی تازه را پیدا می کنند.

ایران، از جمله کشورهایی که این زوج به آن سفر داشته و روزهای خوشی را در آن گذرانده اند. از نظر آنها ایران کشوری است غنی از فرهنگ و تاریخ که به بدترین شکل ممکن به ساکنان قاره های دیگر معرفی شده است. این زوج امیدوارند با انتشار تجربه ی سفرشان به ایران ذهنیت های منفی در باره ی این کشور را کاهش دهند و بتوانند آن را به خوبی معرفی کنند.

پیش از این در مطلب خاطرات زوج گردشگر کانادایی از سفر به ایران توصیفی که آنها از ایران و سفرشان به این سرزمین پهناور داشته اند را بیان کردیم. حالا این زوج، به ویژگی های مردم ایران و رفتارشان با گردشگران می پردازند و درباره ی آن چنین می گویند:

اگر تا به حال به ایران سفر کرده و یا در اطراف آن به گشت و گذار پرداخته باشید قطعا برخورد با مردمان این سرزمین را تجربه کرده و یا شایعاتی را در مورد آنها شنیده اید. گردشگران بیشماری در سراسر جهان درباره ی مهمان نوازی، سخاوت و طبع خالص مردمان ایران حرفهایی را زده اند و یا در سفرنامه های خود به این مقوله پرداخته اند. ما تصمیم گرفتیم همه ی این شنیده ها را لمس کنیم و از نزدیک ببینیم، پس راهی ایران شدیم و ۳۱ روز را در آنجا و در میان مردمانی مهربان سپری کردیم. پیشنهاد ما به شما این است که قبل از اینکه در مورد مهمان نواز بودن یا نبودن مردمان یک سرزمین تصمیم بگیرید، حتما سفر به ایران را تجربه کنید.

در ادامه به ارائه ی نظرات این زوج گردشگر می پردازیم…

با کارناوال همراه باشید …

کشورمان ایران به دلیل وجود آثار تاریخی و طبیعی منحصر به فرد همواره مورد توجه گردشگران از سراسر دنیا بوده است اما برخی از این گردشگران به دلیل تبلیغات منفی و ذهنیت اشتباهی که درباره ی ایران دارند ترجیح می دهند به این کشور سفر نکنند. در این میان هستند کسانی که می خواهند خودشان واقعیت را بسنجند و با آن آشنا شوند.

Nick و Dariece ( نیک و داریس ) زوج جوانی هستند که از ۸ سال پیش تصمیم گرفته اند زندگی خود را در سفر بگذرانند و از دیدن جاذبه های دنیا لذت ببرند. آنها تا کنون موفق شده اند به ۵۵ مقصد مختلف در اقصی نقاط جهان سفر کنند و تجربیاتی متفاوت را برای خودشان رقم بزنند. اما این تمام هدف و رویای آنها نیست، این زوج تمام دیده ها و شنیده و تجربیات خود را در اختیار دیگر دوستداران سفر می گذارند و معتقدند این گونه انسان های بیشتری در چهار گوشه ی دنیا به سفر ترغیب می شوند و فرصت کشف دنیایی تازه را پیدا می کنند.

ایران، از جمله کشورهایی که این زوج به آن سفر داشته و روزهای خوشی را در آن گذرانده اند. از نظر آنها ایران کشوری است غنی از فرهنگ و تاریخ که به بدترین شکل ممکن به ساکنان قاره های دیگر معرفی شده است. این زوج امیدوارند با انتشار تجربه ی سفرشان به ایران ذهنیت های منفی در باره ی این کشور را کاهش دهند و بتوانند آن را به خوبی معرفی کنند.

در ادامه قصد داریم توصیفی که آنها از ایران و سفرشان به این سرزمین پهناور داشته اند را به شما ارائه دهیم.

با کارناوال همراه باشید …

نطر توریست ها درباره ایران

همه ساله تعداد زیادی از گردشگران قصد سفر دارند اما میان شهر ها و کشورهای گوناگون در سراسر جهان هاج و واج و حیران می مانند. هر کشوری سعی دارد با امکاناتی که به توریست ها می دهد آن ها را به سوی خود جذب کند و همین دلیلی شده برای هرچه سردرگم تر شدن گردشگران.

این بار وبسایت بیزینس اینسایدر ( businessinsider ) دست به کار شده و کشورهای مختلف را از نظر جذابیت های توریستی بررسی نموده است؛ بیزنس اینسایدر نام وب‌گاه خبریِ آمریکایی است که در خصوص تجارت و اخبار فناوری فعالیت می کند و مقر اصلی در آن در نیویورک می باشد. این وب گاه ۵۰ کشور را به عنوان برترین اماکن برای سفر در سال ۲۰۱۷ میلادی معرفی نموده. خوشبختانه کشور عزیزمان ایران هم در فهرست معرفی شده قرار گرفته و رتبه ی خوبی را هم از آن خود کرده است.

ایران به عنوان یازدهمین کشور در این لیست به جهانیان برای سفر در سال ۲۰۱۷ میلادی پیشنهاد شده است. کارناوال هم امروز قصد دارد که این فهرست و کشورهایش را مورد بررسی قرار دهد. باعث افتخار همه ی ایرانیان است که کشورمان در این لیست جهانی جای گرفته و امیدواریم که بتوانیم به خوبی از گردشگرانی که قصد سفر به ایران را دارند پذیرایی نماییم.

پیشنهاد می کنیم از دیگر مطالب مرتبط کارناوال هم دیدن نمایید:

بهترین کشورها برای سفر در سال ۲۰۱۷ 

بهترین شهرها برای سفر در سال ۲۰۱۷

با کارناوال همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم به فهرست برترین اماکن برای سفر در سال ۲۰۱۷ میلادی از نظر بیزینس اینسایدر.

ایران در میان مقاصد برتر گردشگری

جوزف کیلی طراح و گرافیست و مدیر هنری که به بسیاری از نقاط جهان سفر کرده و در طی سفرهاش به دنبال الهامات خلاقانه و کشف بصیرتی فرهنگی است! او در مورد خودش این گونه می نویسد:

به دنیا آمدم تا عاشق سفر باشم و این داستان از آن جا شروع شد که مادرم قاره اروپا را به مقصد کالیرفنیا ترک گفت. اما درهای مسافرت از زمانی به روی من باز شدند که خانواده ام برای ۲۵ مین سالگرد ازدواج شان به پاریس بازگشتند. همان جابود که عشق سفر در من جوانه زد و با کوله گردی تمام جهان را زیر پا گذاشتم. از غربی ترین نقاط اروپا بگیرید تا دشت های دورافتاده تبت.

جوزف دو سال پیش نیز سفری به ایران داشت و از این سفر خاطرات و یادگاری های زیبایی برای خودش به ارمغان برد. امروز تجربیات او را در مورد سوغاتی های ایرانی می خوانیم:

همه ما در مورد زیبایی و کیفیت قالی های ابریشمین ایرانی با طرح های پیچیده و درهمش شنیده ایم. اما واقعا چقدر در مورد این که چه عاملی باعث خوب شدن فرش های ایرانی می شود، می دانیم؟ درباره دیگر سوغاتی های شگفت انگیز ایرانی چطور؟ این کشور اعجاب انگیزی که اغلب مورد بدفهمی قرار گرفته است.

بازدید من از بازارهای سنتی ایرانی چشمانم را به روی زیبایی و فنون این صنایع دستی خارق العاده گشود. شما بازارها را در اغلب شهرهای ایران خواهید یافت اما باید بدانید که شهر اصفهان پایتخت خرید و صنایع دستی ایران محسوب می شود. شهری بی نظیر و باشکوه به همراه خیابان های سه لاینه و رودخانه پرپیچ و خمش که به آرامی از زیر پل به یاد ماندنی خواجو روان شده است.

همراه کارناوال و از دید یک گردشگر خارجی به درون بازارهای ایران بیایید.

سوغات در بازارهای ایرانی

ایران به دلیل غنای آثار فرهنگی، تاریخی و طبیعی همواره مورد توجه جهانگردان و گردشگران از سراسر دنیا بوده و هست. شاید به دلیل تبلیغات منفی بر علیه این کشور بسیاری از گردشگران پیش از ورود به آن احساس تردید کنند و یا تصویر مبهمی از آن داشته باشند اما با ورود به ایران و گشت و گذار در چهارگوشه ی آن به شناختی متفاوت به آن می رسند و غرق در زیبایی های آن می شوند.

این بار یکی از نشریه های معتبر بریتانیایی به نام گاردین فضایی را به انتشار نظرات و تجربیان گردشگران در مورد ایران اختصاص داده است تا همگان با مراجعه ی به آن بتوانند دیده های خود را در مورد این کشور چهارفصل به اشتراک بگذارند. این مجله پیش از این نیز در مطالب و گزارشاتی به معرفی ایران پرداخته و تجربیات سفر به این کشور را از زبان گردشگران منتشر کرده بود تا تصویری واقعی از ایران را در ذهن مردم سراسر جهان شکل دهد.

در این دیدگاه ها نکات شیرین و متفاوتی در مورد کشورمان به چشم می خورد که دانستنشان حس خاصی را برایمان به ارمغان می آورد. در ادامه این نظرات و تجربیات را با یکدیگر مرور می کنیم تا حس خوب آنها را با یکدیگر شریک شویم….

با کارناوال همراه باشید…

مدیر پیشین نمایندگی صلیب سرخ در ایران، اولیویه مارتین می گوید: شناخت جهان از ایران به واقعیت نزدیک نیست… . او به واسطه ی ماموریتی که داشته، در ایران بسیار سفر کرده و با ایران و ایرانی آشنا شده. او ایرانی ها را علاقه مند به کارهای بشردوستانه، اصفهان را مسحور کننده و شیراز را بینظیر توصیف می کند.

شناخت جهان از ایران به واقعیت نزدیک نیست

به نقل از ایرنا؛ یک گروه ۱۰ نفره از گردشگران فرانسوی در قالب یک تور ۱۱ روزه به ایران سفر کرده و از زیبایی ها و جاذبه های آن دیدن می کنند. نظر آن ها در مورد سفر به ایران جالب است؛ آن ها می گویند: ایران، کشوری امن برای گردشگران اروپایی و سفر به آن با احساس خوشایند غیرقابل توصیفی همراه است.

نظر گردشگران فرانسوی در مورد ایران

به نقل از ایرانا؛ یک ایران شناس آلمانی با نام هارتمون نیمان در مورد ایران گفت: با توجه به علاقه ای که به فرهنگ، آداب و رسوم مردم ایران پیدا کرده ام در حد توانم تلاش می کنم تا این سرزمین را به آلمانی ها و دیگر اروپاییان معرفی کنم.هارتمون نیمان که سرپرست یک گروه گردشگری است و به ایران و تربت حیدریه سفر کرده است.

منظره ای سرسبز را تصور کنید که چشم اندازی زیبا از مزارع چای، شالیزارها و زیتون را پدید آورده است. سرزمینی که می توانید صبح زود به سمت آبشارهایی زیبا حرکت کنید و صبحانه ای محلی را در کنار ان میل کنید. زمانی که در جنگل ها قدم می زنید می توانید از درخت ها هلو و زرد آلو بکنید و طعم شیرین این میوه ها را در دهان خود تجربه کنید. این ها سخنان یاسمین خان ( Yasmin Khan ) از مجله ی بریتانیایی گاردین بود که درباره ی سفر خود به ایران و تجربه ی گردشگری غذایی در این کشور بیان کرده است. وی از شمال تا جنوب کشورمان را سفر کرده و بیشتر غذاهای محلی را امتحان کرده است.

در ادامه با او همراه می شویم و گوش به سخنان و خاطراتش از سفر به ایران می سپاریم.

همراه با کارناوال باشید.

همراه کارناوال به خوانش روایتی از گاردین نسبت به ایران می پردازیم. این نوشته ها را یکی از خبرنگاران ایرانی گاردین خطاب به دوستان بریتانیایی اش نوشته و از آن ها دعوت کرده تا به ایران بیایند. خبرنگار گاردین دعوت وسوسه آمیز خود را این گونه آغاز می کند:

دوستان عزیزم! از میهمانی خداحافظی من در شهر بریکستون و شبی که با ته چین زعفرانی از شما خداحافظی کردم، بیش از ۲۵ سال می گذرد. زمان درازی بود که در کنارتان زندگی کرده بودم و راستش، شما بخش مهمی از زندگی من بودید. از نخستین روز وارد شدنم به انگلستان، که دخترک دلتنگ و ۱۲ ساله ای بودم، بگیرید تا روزهای مدرسه، سال های تحصیل دانشگاه و مقطع کارشناسی ارشد، تمامی این اوقات در کنارم بودید.

با این حال و پس از گذشت یک ربع قرن، هنوز دعوتم را نپذیرفته اید و نخواسته اید که اینجا هم را ملاقات کنیم. از آن جا که سیاست های کشور ایران با نظرات و تمایلات شما هماهنگی ندارد، تصویر ایران بدجوری نزد شما مخدوش شده و علاقه ای ندارید حتی برای سرگرمی خودتان به ایران بیایید. این آخرین تلاش من برای دعوت شما به ایران است: شاید بر موانع روانی خود غلبه کرده و در نهایت آن پرواز شش ساعتی به مقصد تهران را انجام دهید.

گرچه برخلاف مردم دیگر کشورها لازم است برای ویزا اقدام کنید، اما آن هم اتفاق دشوار و سختی نیست و امروزه بریتانیایی ها و امریکایی های بسیاری با گرفتن ویزا، به ایران سفر می کنند. خوب است بدانید که بنا بر توافقات قبلی، از همین دوشنبه خطوط هوایی انگلیس، روزانه پروازهایی را به مقصد تهران خواهند داشت…

در ادامه همراه کارناوال باشید تا توصیفات این خبرنگار از ایران را با هم بشنویم.

اصفهان

در نظر بسیاری از خارجی ها ایران گزینه ی مناسبی برای سفر به حساب نمی آید؛ طرز فکری که بدون شک می توان با قاطعیت گفت از ریشه اشتباهی بیش نیست. ایران کشوری است که ۲۱ سایت باستانی آن در یونسکو به ثبت رسیده و به تعداد آن نیز در سال های آتی افزوده خواهد شد. ( میراث ثبت شده ایران در فهرست یونسکو | بخش اول و میراث ثبت شده ایران در فهرست یونسکو | بخش دوم )

شاید در اخبار خارجی و رسانه ها خیلی چهره ی خوبی از ایران معرفی نشود ولی هر گردشگر خارجی که به ایران سفر کرده به جز خوبی و خاطرات خوش هیچ ندیده و بعد از سفر از تصمیم خود و بازدید از کشورمان بسیار خرسند بوده است.

همه ی ما این موضوع را می دانیم که ایران سرزمینی است زیبا که دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی می باشد و مردم آن نیز بسیار مهمان نواز هستند. با کمرنگ تر شدن تحریم های بین المللی شاهد رشدی تازه در صنعت گردشگری هستیم و امیدواریم این رشد ادامه پیدا کند.

در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به چگونگی سفر آمریکایی ها به ایران و شرایطی که برای سفر آن ها وضع شده است و ببینیم به عنوان یک آمریکایی چطور باید به ایران سفر کرد.

همراه با کارناوال باشید.

ایران را این بار از لنز دوربین یک عکاس بلژیکی، با نام پاسکال منرت ( Pascal Mannaerts ) ببینید.

پاسکال که امروز در بروکسل زندگی می کند نزدیک به ۱۰ سال است که سفر به دور دنیا و عکاسی را پیشه کرده است. او به کشورهای زیادی در اقصی نقاط دنیا از جمله، آمریکا، آسیا، آفریقا و شرق میانه سفر کرده است و لحظه های ناب سفرش را در قاب تصاویری زیبا به ثبت رسانده است.

او هدفش از عکاسی این است تا مردمان کشورهای مختلف و فرهنگ هایش را به جهانیان معرفی کند و همه را از زیبایی هایی که در دنیا وجود دارد آگاه سازد.

برای آشنایی با پاسکال همین بس که تصاویر او در نشریه ها و وب سایت های معتبری نظیر نشنال جئوگرافیک، بی بی سی، ژئو، گاردین و … منتشر شده اند و همچنین نمایشگاه های بسیاری هم در کشورهای مختلف برپا کرده است.

یکی از سفرهای او به مقصد ایران بود. بد نیست تا نظر او را در مورد ایران بدانید:

به دنبال سفری جالب هستید؛ پس باید به ایران سفر کنید. ایران شما را شگفت زده می کند؛ آنقدر زیبایی دارد که شاید با ارزش ترین و بهترین مقصد برای سفر روی زمین باشد. اگر می خواهید به جایی بروید که نه شرقی باشد و نه غربی، در عین حال عجیب و متحیر کننده هم باشد، همزمان امن هم باشد بدون شک باید ایران را ببینید. این را بدانید که عاشق ایران خواهید شد…

ایران، ملتی متشکل از قومیت های مختلف که تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و امروز پیشکش های فراوانی برای مسافرانش دارد؛ اگر تاریخ بخواهید شما را به سفری در زمان می برد و اگر طبیعت بخواهید شما را در رویایی بی انتها غرق خواهد کرد.

و اما مردمان ایران؛ مردمانی نجیب و دوست داشتنی که از هیچ کمکی مضایقه نمی کنند و هم صحبتی با آن ها لذتی بی مثال دارد.

ایران با آنچه که می گویند فرق دارد؛ تنها راه کشف این تفاوت دیدن از نزدیک است.

برای آنکه با ایران واقعی آشنا شوید تصاویر سفرم را با شما به اشتراک گذاشتم.

همراه پاسکال و کارناوال به ایران بیایید.

یک گردشگر زن آمریکایی به نام سیلویا لارنس ( Silvia Lawrence ) چندی پیش سفری به ایران داشت؛ بعد از بازگشت از سفر ایمیل های زیادی از سوی طرفداران خود مبنی بر به اشتراک گذاری خاطرات سفرش دریافت کرد. همین بهانه ای شد تا او بر آن شود تا نکاتی را درباره ی سفر به ایران بنویسد. وی مهم ترین و کار آمدترین نکاتی را که هر گردشگر باید در سفرش به ایران رعایت کند را از دیدگاه خود بیان می کند. او که ۲ هفته در ایران بود مطمئنا تجربه ی کافی از سفر به ایران را دارد و به همین دلیل می تواند نکات زیادی را با دیگر گردشگران به اشتراک بگذارد.

در این مطلب با این گردشگر زن آمریکایی که به دلیل علاقه ای که به نروژ و زیبایی هایش دارد، علاقه دارد تا خود را یک نروژی معرفی کند، همراه می شویم و نکاتی را از دیدگاه او از سفر به ایران مطالعه می کنیم و نظراتش را درباره ی مردم و فرهنگ کشورمان می شنویم و شگفت زده خواهیم شد.

همراه با کارناوال باشید.

روزنامه ال موندو ( دومین روزنامه بزرگ کشور اسپانیا )، در ویژه نامه سیر و سیاحت خود جاذبه های گردشگری ایران را به قلم «زاهیدا ممبرادو»، خبرنگار این روزنامه در تهران، تشریح کرده است.زاهیدا ممبرادو در ادامه ی توصیفاتش از ایران به توصیف تبلیغی جذابیت های گردشگری ایران پرداخته است.

تخت جمشید
صفحه 1 از 212
This is search results
در حال بارگذاری ...