چهره بطلمیوس دوم

چهره بطلمیوس دوم

گنجینه تاریخ

تراشیدن سنگ و مجسمه سازی از صورت بزرگان و افراد ارزشمند جامعه جزو فرهنگ و آداب و رسوم کهنی است که تا به امروز هم ادامه دارد و اغلب برای زنده نگهداشتن یاد و خاطره ی آنان و گاهی برای به رخ کشیدن ابهت این افراد پیکرشان به صورت سنگی ساخته می شد، اینجا هم نگاهی داریم به یکی از صورت های تاریخی که از زمان های دور برایمان به یادگار مانده است.

صورتی که در در تصویر مشاهده می کنید قسمتی از یک مجسمه ی کامل بوده است. این سنگ تراشه متعلق به بطلمیوس دوم فرزند بطلمیوس اول سوتر بوده است، این فرد همان کسی است که کتابخانه ی اسکندریه مصر را گسترش داد. وی دومین پادشاه از دودمان بطلمیوسیان ( ۲۴۶ تا ۲۸۵ قبل از میلاد ) بوده است.

برخی هم عقیده دارند این مجسمه صورت بطلمیوس سوم بوده است، در هر حالت پادشاهان بطلمیوسی یا بطالسه پس از اسکندر مقدونی پایه گذاری شد و حدود ۳۰۰ سال بر مصر به عنوان فرعون حکومت کردند.

این مجسمه کمی با دیگر آثار زمان خودش متفاوت است در آن چشم ها گرد، گونه ها گوشتی، دهان بزرگ و چانه نیز برجسته می باشد که کاملا با چهره ی فراعنه ی دیگر فرق دارد، البته برخی از محققین عقیده دارند این اختلافات شاید به دلیل سبک نویی باشد که در آن زمان در مجسمه سازی، باب شده بود.

دوران تاریخی: این مجسمه متعلق به دودمان بطلمیوس می باشد، یعنی حدود ۲۴۶ تا ۲۸۵ پیش از میلاد مسیح.

ابعاد: ارتفاع این صورت ۱۶٫۲ سانتی متر و عرض آن ۱۰٫۸ سانتی متر و عمقش ۶ سانتی متر می باشد.

محل کشف: مجسمه در مصر، منطقه ی ممفیس، هلیوپولیس و در حفاری سال ۱۹۱۲ میلادی کشف شد.

محل نگهداری: در حال حاضر این صورت کهن در موزه ی متروپولیتن نیویورک حفظ و نگهداری می شود و در معرض دید عموم قرار دارد.

ganjine0

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

چهره بطلمیوس دوم
4.82 5

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...