کاوش مشترک ایران و آلمان در بقایای شهری از دوران هخامنشی

کاوش مشترک ایران و آلمان در بقایای شهری از دوران هخامنشی

اخبار گردشگری

محمد سویدانلویی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان شمالی از آغاز فصل چهارم کاوش باستان شناسی در محوطه ریوی شهرستان مانه و سملقان ( از شهرستان‌های استان خراسان شمالی ) با همکاری ایران و آلمان در این خصوص خبر داد.

آن طور که ایسنا به نقل از  روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی گزارش می دهد، محمد سویدانلویی در این خصوص می گوید:

 

طی پژوهش‌های باستانشناسی که از سال ۱۳۹۱ در محوطه تاریخی “ریوی” واقع در نزدیکی روستای نجف شهرستان مانه و سملقان آغاز شده است، باستان شناسان به بقایای یک شهر از دوران هخامنشی دست یافتند و با توجه به اهمیت این کشف، موسسه باستان شناسی آلمان در ایران با پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور تفاهم نامه همکاری مشترک منعقد کرده است.

او افزود:

طی سال ۱۳۹۴ با تلاش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی بازدیدها و جلسات مختلفی در خصوص نحوه این همکاری‌های بین المللی برگزار شد و در اردیبهشت سال جاری با حمایت و صدور مجوز پژوهشکده باستان شناسی کشور، این پژوهش‌ها آغاز شد.

سویدانلویی صحبت هایش را اینگونه ادامه داد:

در روند کاوش‌های باستان شناسی در شهرستان مانه و سملقان که در سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۳ در محوطه تاریخی ریوی انجام شد نتایج چشمگیری از وجود یک محوطه تاریخی بزرگ بدست آمد که از حدود ۹۰۰ سال پیش از میلاد تا اواخر دوران ساسانی، حدود ۱۵۰۰ سال تداوم استقرار داشته است. اهمیت محوطه ریوی در این است که وسعت آن در دوران هخامنشی به بیش از ۱۱۰ هکتار رسیده و به نظر می‌رسد یکی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق کشور بوده است.

وی توضیح داد:

بر اساس این پژوهش‌ها، از دوران اشکانی و ساسانی نیز شواهد معماری و باستان شناسی مختلفی از محوطه ریوی بدست آمده است که نشان از توالی استقرار پس از دوران هخامنشی در محوطه ریوی بوده است، بنابراین با توجه به اهمیت علمی و گردشگری این اثر تاریخی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با همکاری موسسه باستان شناسی آلمان، برنامه منظمی را تحت عنوان “پروژه باستان شناسی ریوی” جهت کاوش و پژوهش‌های باستان شناسی به مدت پنج سال برنامه ریزی کرد.

سویدانلویی بیان کرد:

با توجه به شواهد باستان شناختی، “ریوی” یکی از مهمترین محوطه های دوران تاریخی شمال شرق کشور است که پژوهش های باستان شناسی هدفمند در آن می تواند موجب ارتقاء شناخت ما از هویت تاریخی منطقه و رشد صنعت گردشگری در استان شود.

%d8%ae%d8%a8%d8%b10

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

کاوش مشترک ایران و آلمان در بقایای شهری از دوران هخامنشی
4.39 5

 دیدگاه ها

 • معنی کلمه

  ۱

  ۰

  آفرین خیلی خوب بود .

 • بله آقایان

  ۱

  ۱

  ببینیم نیاکان ما چگونه زندگی می کردند.خسته شده ایم از بسکه افسانه جومونگ و بانو سو یانگوم و شینگن ژاپنی و افسانه چینی ۳ پادشاه که همگی انها کافر و نامسلمان بودند به ما نشان داده شد.اگر نیاکان ما مسلمان نبودند خوب این اسطوره ها هم مسلمان نبودند.

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...