با فرا رسیدن بهار و آغاز جشن نوروز همه جای این سرزمین رنگ تازه ای به خود می گیرد و حال و هوای خاصی پیدا می کند. به هر گوشه که برویم مردمانی را می بینیم که به دید و باز دید عید رفته اند، لباس نو بر تن دارند و با شادمانی از این جشن لذت می برند.

در خیابان ها نشانه های آمدن بهار غوغا می کنند. درختان جوانه می زنند و سبز می شود و شکوفه ها و گل ها بر تن طبیعت می نشینند. آفتاب بیشتر از قبل می تابد و باران های گاه و بیگاه زمین را می شویند و درختان را سیراب می کنند.

پیش از این برایتان از آداب و رسوم آماده شدن برای این جشن بزرگ گفتیم و در مطلب زیر به طور فصل به آن پرداختیم:

آداب و رسوم پیش از نوروز در ایران | سنت استقبال از بهار

در چشم بر هم زدنی نوروز از راه رسید و شادی به سرزمینمان آمد. برای آنکه این کهن جشن باستانی را به خوبی بشناسید برایتان در مطلب زیر از آن سخن گفتیم:

آداب و رسوم جشن نوروز | از گذشته تا به امروز

نوروز آغاز شد و روزها یکی پس از دیگری آمدند و هر یک فرصت خوبی را برای لذت بردن از جشن آمدن بهار به ما دادند. اما این جشن بزرگ یک پایان خوش نیز لازم دارد تا همه چیزش کامل باشد. به همین دلیل در آخرین روز از جشن نوروزی مردم به دامان طبیعت می روند تا بهترین خاطره را از روز پایانی نوروز برای خود بسازند.

این مراسم هم مانند هر مراسم دیگری فلسفه ی خاص خود را دارد و از سابقه ای دیرینه برخوردار است. برای آشنایی بیشتر شما با جشن سیزده به در، آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

با کارناوال همراه باشید…

نفس های سال کهنه به شماره افتاده و دارد جای خودش را به سالی نو می دهد. نوروز، این آیین کهن و باستانی ایرانی در راه است و با خودش سرسبزی و طراوت را سوغات می آورد. ننه سرما بار و بندیلش را جمع کرده و منتظر عمو نوروز نشسته است تا با او تجدید دیدار کند و با خاطره ای شیرین طبیعت را ترک نماید.

حاجی فیروزها در خیابان ها به راه افتاده اند و نوید برچیده شدن سرما و سیاهی شب های زمستانی را می دهند. بازار وسایل هفت سین داغ شده و آجیل و میوه ی شب عید هم از راه رسیده است. همه چیز بوی بهار را به مشام می رساند؛ فصل دلدادگی زمین و طبیعت…

این فصل سبز آغازی دوباره برای زمین است که با جشن و سرور همراه می شود و رنگی تازه به شهرها، روستاها و خانه ها می دهد. نوروز بهانه ی خوبی به دستمان داده تا همه چیز را بشوییم و نو کنیم. خانه ها را از آلودگی و نا پاکی و دل ها را از نفرت و کینه…

پیش از این برایتان از مقدمات این جشن بزرگ گفتیم و در مطلبی جداگانه به آداب و رسوم پیش از نوروز در ایران پرداختیم:

آداب و رسوم پیش از نوروز در ایران | سنت استقبال از بهار

 حالا وقت آن است که از نوروز و رسم رسومش بیشتر بدانید و این کهن‌جشنِ گره خورده با فرهنگ ایرانی را بیشتر بشناسید. می خواهیم برایتان از فلسفه ی پیدایش این روز بگوییم، گشتی در تاریخ برگزاری این مراسم دیرین بزنیم و سپس آداب و رسوم امروزه آن را مرور کنیم…

با کارناوال همراه باشید …

نوروز، جشنی باستانی که از دیرباز در دنیا برپا می شده است، از ماه ها پیش از فرارسیدن این عید بزرگ در کشورهای گوناگون همه در تکاپو هستند و کم کم آماده ی این جشن عظیم می شوند، در کشور عزیزمان ایران همه در جستجوی بهترین و زیباترین وسایل برای چیدن سفره ی هفت سین هستیم و خانه هایمان را برای ورود میهمانان نوروزی آماده می کنیم.

همیشه با شروع اسفند ماه، همه ی شهرهای ایران رنگ و بوی نوروز می گیرند و شوقی در دل ها شعله ور می شود که تا پایان این عید نیز ادامه دارد، اما می خواهیم امسال به برپایی این جشن با شکوه در سرزمین های دیگر بپردازیم و نوروزمان را در کشورهای دیگر جشن بگیریم.

در اماکنی مثل تاجیکستان، ازبسکتان، گرجستان، بخش هایی از عراق و… هم اعتقاد به عید نوروز ریشه ای کهن دارد و هنوز هم مردمان این سرزمین ها عید نوروز را مفصل و به بهترین وجه جشن می گیرند، اما شیوه ی انجام آداب و رسوم این ایام در دیار مختلف متفاوت است، به همین دلیل سفر به دیگر کشورها در ایام نوروز بسیار جالب و هیجان انگیز است.

کارناوال هم امروز تصمیم دارد به سرزمین هایی برود که مردمانش هنوز نوروز را به باشکوه ترین صورت ممکن برپا می کنند، پیشنهاد می کنیم حتما در این سفر پر ماجرا همراهمان باشید.

نوروز ازبکستان

نگاهی به فرهنگ های دیرینه در سراسر جهان در می یابیم که هر یک از آنها بنا به پیشینه، داشته های تاریخی، اقلیمی و قومی خویش، رسم و رسوم و آیین هایی نمادین را ارج می نهند که بیشترشان ریشه هایی چند صد ساله و چندین هزار ساله در قلب فرهنگ آن مرز و بوم دارند.

ایرانیان به عنوان ساکنان یکی از قدیمی ترین سرزمین های جهان، در هزارتوی فرهنگ و تمدن بشریت پیشتاز بوده و مراسم ها و جشن های باستانی متفاوتی را به پا داشته اند. یکی از این مراسم های باستانی، جشنی است که با نزدیک شدن به آخر سال حال و هوایش به خوبی حس می شود و در مراسم بدرقه زمستان و به استقبال بهار رفتن حضوری دیرینه دارد.

نامش چهارشنبه سوری است و در آخرین سه شنبه سال، با آغوشی  پر از نور و شادی به میان مردم می آید تا رنگی تازه به شب های آخر سالشان بپاشد. این جشن پایش را از مرزهای ایران نیز فراتر گذاشته و ایرانیان ساکن در سایر کشورها را نیز به تکاپو انداخته است.

هوا تاریک می شود اما شعله های آتش در هر کوی و برزن لشگری از نور را راه می اندازند تا سیاهی را شکست دهند. مردم از روی آتش می پرند و می خندند و زیر لب به هنگام پرش می خوانند : زردی من از تو ، سرخی تو از من …

بد نیست در کنار لذت بردن از این همه سرور و شادی، نگاه نزدیکتری هم به این جشن باستانی داشته باشیم.

همراه کارناوال باشید تا برایتان از این جشن باستانی سخن بگوییم…

خوزستان را همه ما به خوبی می شناسیم؛ سرزمینی با مردمان غیور و خونگرم و نخل هایی رفیع و سر به آسمان سپرده. اما این روزها هموطنان جنوبی ما از اوضاع نا به سامان آب و هوای شهرهایشان دل‌خون شده و زندگی برایشان سخت و طاقت فرسا. گرد و غبار رختی از نا امیدی بر تن شهر پوشانده و در آستانه بهارر نشانی از حال و هوای عید در آن دیده نمی شود. هر چند که روح زندگی همواره در رگ های این شهر جریان دارد اما این خاک پیر نیاز به مِهری جهانی دارد تا دوباره سر پا بایستد و برق امید در چشمان کودکان تنگ‌نفسش بنشیند.

دلایل آب و هوایی متعددی برای وضعیت اسف بار هوای خوزستان برشمرده شده و راهکارهایی چند نیز ارائه داده اند که به تازگی آن ها را در کارناوال با شما به اشتراک گذاشتیم. اگر پیش از این، مطالعه این مطلب را از دست داده اید اکنون برای شناخت بهتر مقوله ریزگردها سری به آن بزنید:

گرد و غبار در خوزستان | مهمان ناخوانده جنوب ایران

حال که در آستانه سال نو و بهاری جدید قرار داریم، می خواهیم همراه شویم با طبیعت و با قدردانی از روز ملی درختکاری، سری بزنیم به برگزاری مراسم امیدبخش کاشت نهال در شهر غبار گرفته اهواز؛ مراسمی باشکوه تر از همیشه به امید گامی موثر جهت رفع مشکل ریزگردها در کل استان.

به این منظور مراسم روز درختکاری در تاریخ پانزدهم اسفند ماه با حضور استاندار، سازمان های مردم نهاد و سازمان محیط زیست و البته حضور مشتاقانه مردم برگزار شد، آن هم در شرایطی که خستگی و ناامیدی از وضعیت آب و هوای این روزها می رفت که هموطنانمان را از پا درآورد اما کاشت دها اصله نهال امیدی دوباره به مردم و جانی تازه به شهر بخشید.

کارناوال شما را به اهواز دعوت می کند تا با میهمان نوازان خوزستانی در کاشت درختان شریک شوید.

جشن ها و مراسم های خاص در سراسر دنیا طرفداران خاص خود را دارند. هر یک از این جشن ها بر اساس فلسفه ای خاص به وجود آمده و در فرهنگ ریشه دوانده اند. همه ی این جشن ها شادی را به همراه می آورند و شعف را در دل مردمان هر دیاری می نشانند. ایران نیز به سبب داشتن تاریخ کهن، همواره جشن هایی را به خود دیده است. برخی از این جشن ها روز به روز جان بیشتری گرفته و به بهترین شکل به ما رسیده اند. برخی دیگر نیز زیر گرد و غبار فراموشی دفن شده و از یاد رفته اند.

سده نام یکی از همان جشن هایی است که هنوز هم شکوه خاص خودش را دارد و در میان جامعه زرتشتی از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. جشنی سراسر نور و گرما و شعف و شادی که همگان را به وجد می آورد و برخی را برای دیدنش راهی سفر می کند. زرتشتیان با برگزاری جشن سده به مقابله با سرمای زمستان و تاریکی شب می روند و با گرما و نور آتش آن را شکست می دهند.

امروز می خواهیم به سراغ این جشن کهن برویم و بیشتر با آن آشنا شویم…

با کارناوال همراه باشید…

جشن سده

از کودکی در میانه زمستان کارتون های تلویزیونی بسیاری دیدیم که بچه هایی موبور با اشتیاق از هدیه های پاپا نوئل حرف می زدند و می خواستند هر چه زودتر به تخت خواب بروند تا این بابابزرگ قرمز پوش و مهربان با گوزن ها و سورتمه جادویی اش هدیه ها را بیاورد و پای درخت کریسمس بریزد. شاید شما هم همان طور دست به زیر چانه محو رویا شدید و دلتان میان آویزهای رنگین درخت کریسمس گیر کرد و سرودهای نامفهوم و شاد سال نوی میلادی در سرتان تکرار شد و کادوهای زروق پیچ شده بچه ها چشمتان را گرفت و دلتان خواست شما هم قدری در این شادی شریک شوید.

از آن زمان و آرزوهای کودکی ام بسیار گذشته اما کریسمس و شب سال نو میلادی چون رویایی گرم و کمرنگ به خاطرم می آید، انگار من هم همیشه یکی از کودکان شاد فیلم ها بودم که با ذوق بالا و پایین می پریدند و منتظر هدیه بعدی بودند. هر چند جشن باستانی نوروز همیشه عطری شیرین داشت و جایش را هیچ چیزی نتوانست پر کند، اما تصاویر سحرآمیز و رنگین کریسمس هنوز هم وسوسه کننده به نظر می رسند.

امروز کارناوال همسو با هموطنان ارمنی خودش لباس شادی بر تن کرده، برای جشن سال نو میلادی آماده می شود و برای این اتفاق فرحبخش، گرم دوستان و آشنایان خودش را در آغوش می کشد.

اما جدا از تمام شکل و شمایل جذاب کریسمس که بارها دیده اید، از این واقعه مهم مسیحیان و مردمان دیگر کشورها چه می دانید؟ می دانید که کریسمس نخستین بار کی اهمیت یافت و یا بابانوئل از کجا در میان فرهنگ مسیحیان سر درآورد؟

همراه کارناوال شوید و بار دیگر به میان رویایی کودکانه و شیرین فرو روید و کمی از کریسمس بیش تر بدانید.

پاییز، این پادشاه فصل ها، این نقاشی هزار رنگ خداوند رخت بر بست و راهی دیار خودش شد تا سالی دیگر رنگارنگ تر از گذشته بیاید و عشوه گری کند. آنقدر این فصل زیباست و دل کندن از آن سخت که آخرین شب آن را یلدا نامیدند تا بهانه ای باشد برای دور هم بودن و هر چه بیشتر لذت بردن از آخرین لحظاتی که پاییز در کنارمان هست.

دیشب، شب یلدا بود؛ شبی که در آن به شیوه ی ایران باستان پاییز را بدرقه کردیم و به استقبال زمستان سفیدپوش رفتیم. اما آن شب نشینی و دورهمی در بلندترین شب سال، آن هم اگر شب یلدا مثل امسال در روز میانی هفته باشد، شروع روز بعد را سخت خواهد کرد. اما آداب و رسوم ایران باستان کامل تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید… پیشینیان ما برای این مشکل و کسالت روز بعد از شب یلدا هم چاره ای اندیشیدند. آن ها اولین روز از دی ماه، درست همان روزی که میلاد خورشید است را دیگان نامیدند و آن را استراحت کردند و جشن گرفتند تا لذت شب یلدا برایشان دوچندان شود.

همراه کارناوال باشید تا با هم به ایران باستان سفر و در این جشن شرکت کنیم و با فلسفه ی آن آشنا شویم.

دیگان

گیسوی سیاه یلدا بر سرخ ها و زردها می گسترد تا آن همه تلألو رنگ و تقلای برگ را به سکوت و آرامش برف فرا خواند. خط پایان طلایی پاییز برای راهی شدن به سرزمین سپید… . شب آرامی که با طمأنینه، رهسپار شدن و از راه رسیدنی را هم زمان شاهد است. ظلمت باشکوهی که نیاکانمان بزرگش داشته اند و فرصتی نیکو دانسته اند برای لذت حضور. آن را با سرخی انار در سفالینه های آبی و غزل حافظ پیوند زده اند و با گرمای وجودشان فصل رنگ را بدرقه کردند و این میراث گران مایه  و سنت زیبا را در ریشه های فرهنگیمان به یادگار نهادند.

یلدا شبی برای با هم بودن…برای آنکه یاد بگیریم می توانیم با خانه ای گرم از محبت به استقبال سرمای زمستان برویم. می توانیم در کنار هم خاطرات خوشی برای خود بسازیم و کام خود را برای روزهای باقیمانده از سال شیرین نگاه داریم.

یلدا می آید تا به ما ثابت کند چراغ عشق هنوز هم در میان قلبهایمان فروزان است و دستهایمان را گرم نگاه می دارد. همه گرد هم می آییم و این جشن کهن ایرانی را به زیبایی هر چه تمام تر برپا می داریم.

همراه کارناوال باشید تا با هم نگاهی به آئین شب یلدا و تاریخچه آن بیاندازیم.

روزها و شب ها در پی هم می آیند و می روند، بهار و تابستان با همه ی سرسبزی هایشان می گذرند و پاییز با لباس هزار رنگش قدم به هستی می گذارد. اما این پادشاهی آنقدرها هم ماندگار نیست و بالاخره به پایان می رسد. به هنگام وداع با پاییز دخترکی به نام یلدا سایه ی سیاه گیسوانش را بر زمین پهن می کند تا این پادشاه هزار رنگ را بدرقه نماید و به استقبال سپیدی برف زمستان برود. همین وداع و درود کمی طول می کشد و بر درازای آخرین شب پاییزی می افزاید.

یلدا دلش می خواهد فرصت بیشتری داشته باشد تا یک دل سیر پاییز را نگاه کند و تمام رنگ هایش را به خاطر بسپارد. از سوی دیگر باید به گرمی از زمستانی که نامش با سردی آمیخته شده است، استقبال کند تا او هم سپیدی و یک رنگی خود را بر زمین بنشاند. سایه ی موهای بلند یلدا بر زمین می افتد و طولانی ترین شب سال را رقم می زند. اما تنها دقایقی طولانی تر…

همین چند دقیقه بهانه ای شده تا باهم بودن را جشن بگیریم و لذت ببریم از این تغییر فصل…

همه ی تلاشمان را می کنیم تا کنار عزیزانمان این طولانی ترین شب را به بهترین و گرم ترین شکل بگذرانیم . انار خندان با آن دانه های کوچکش، طعم دیگری به این شب می دهد. غزلیات حافظ حال و هوای دیگری برایمان به ارمغان می آورد و هندوانه ای سرخ کاممان را شیرین می کند. همه و همه خبر از لحظات زیبای با هم بودن در این شب می دهند و خاطره ای به یاد ماندنی را برایمان رقم می زنند.

کارناوال می خواهد تصاویری از این جشن باستانی ایرانی را برایتان به نمایش بگذارد تا حس خوب حال و هوای یلدایی را با شما شریک شود…

با ما همراه باشید ….

تا به امروزه پیش آمده که به نوع زندگی و هدف هایتان در طول عمر بیندیشید؟ با خود آرزوهایتان را مرور کنید برای چند ساعتی غرق در رویاهایتان شوید؟

بزرگ ترین آرزوهای انسان ها می تواند چه چیز هایی باشد؟ حتما پاسخ می دهید ثروتمند شدن، سلامتی، سفر به دور دنیا و چیزهایی از این قبیل… اما با کمی ورق زدن برگ هایی از تاریخ متوجه می شویم که در جهان افرادی می زیستند که آرمان ها و رویاهایشان با همه ی عالم فرق داشت، دانشمندانی که با کشف هایشان دنیا را دگرگون ساختند یا شاعر و نویسندگان زبردستی که با خواندن آثارشان ما را به جهانی دیگر می برند، تعداد این افراد کم نبوده و نیست، کسانی که سبک زندگی و تفکراتشان با همه تفاوت دارد.

این بار می خواهیم کمی متفاوت تر به دنیای پیرامونمان نگاه کنیم و زندگی یکی از این افراد شایسته و شاخص در جهان را مرور کنیم. کسی که با آن که چند صد سال از آسمانی شدنش می گذرد همچنان مردم در سراسر جهان یادش را گرامی می دارند و برای زنده نگهداشتن یاد و خاطره اش مراسم هایی برگزار می کنند. این فرد بزرگ کسی نیست جز مولانا جلالدین بلخی یکی از بزرگ ترین شاعران فارسی که مایه ی افتخار همه ی جهانیان و بخصوص ایرانی ها است.

برای زنده نگهداشتن یاد این شاعر گران قدر همه ساله جشنی از بیستم آذر ماه مصادف با ۱۰ دسامبر با نام سماع در قونیه به مدت ۷ الی ۱۰ روز برگزار می شود که کارناوال می خواهد به این جشن برود و شما را کمی بیشتر با این مراسم آشنا کند، با ما همراه باشید.

جشن سماع

جهان هستی بسیار گسترده است و شاید درک همه ی جلوه هایش برای هیچ کس مقدور نباشد. طبیعت و موجوداتی که در آن زندگی می کنند نیز بخشی از این گستره را در بر می گیرند و هر روز با دیدنی هایی تازه تر انسان را وادار به تفکر می کنند. بارها و بارها در کارناوال راهی طبیعت شده و آرامشی کم نظیر را از آن هدیه گرفته ایم. به نقاط مختلف دنیا رفتیم و لذت سفر را با شما شریک شدیم. این بار اما مقصدمان خیلی هم دور نیست. کافیست کمی حواسمان را جمع کنیم و با نگاهی متفاوت دنیای اطرافمان را نظاره کنیم.

به سراغ بخشی از طبیعت می رویم که این روزها در زندگی شهری کمتر به آن توجه داریم. روزها از کنارش بی تفاوت می گذریم و شاید اصلا به آن فکر هم نکرده باشیم. موجوداتی که درکنار ما زندگی می کنند و هر کدام سهم کوچکی از هوا، زمین و هستی دارند : ” پرندگان “

موجوداتی که به این سو و آن سو پرواز می کنند و در میان درختان غبار گرفته ی شهر برای خودشان آشیان می سازند. شاید صدایشان در میان همهمه های شهر گم شده باشد اما موسیقی کم نظیرشان را کسی نمی تواند انکار کند. پنجم آذر ماه، روز ملی پرنده نگری است و می خواهیم به بهانه ی آن شما را با فعالیتی سرگرم کننده آشنا کنیم که لذت و آرامش عجیبی را برایتان به ارمغان می آورد. بعد از آن قصد داریم سری به گوشه و کنار ایران بزنیم و کمی از وقتمان را صرف آشنایی با محل های مناسب پرنده نگری نماییم.

با کارناوال همراه باشید…

ایران، مردمانی سپاسگزار و قدردان دارد که در طول تاریخ به شکرانه ی هر نعمتی، به داد و دهش و خیرات می پرداختند.

در روزهای دلنشین پاییزی، بیایید به گذشته برویم و در میان مردمان ایران باستان این روزها را سپری کنیم و از آداب و رسومشان باخبر شویم.

می دانیم که در روزگار قدیم، در این سرزمین جشن های گوناگونی به بهانه های مختلف در سراسر ایران برگزار می شده که هرکدام  دلیلی جالب داشته است مانند:

۹ آذر ، جشن آذرگان 

۱ دی | روز میلاد خورشید

روز بزرگداشت زن و زمین | سپندارمذگان

کارناوال امروز از گاهَنبار اَیاثْرِم ، جشنی در پاییز برایتان خواهد گفت. گاهَنبار اَیاثْرِم ، یکی از جشن های شش گاهان ایران زمین است که به شکرانه روزهای آفرینش جهان برگزار می شده است.

جشنی که شادیش، خوشحالی کردن نیازمندان و مستمندان بوده و شکرگزاری از اهورامزدا…

با کارناوال به این جشن جالب بیایید تا با پیشینه ی سرزمینمان بهتر  آشنا شویم.

از سال ۲۰۱۳ میلادی به بعد سومین شنبه اکتبر هر سال را در دنیا  “روز جهانی باشتان شناسی” نامیده می شود. روزی برای ارج نهادن به کار و تلاش سخت و پر زحمت باستان شناسان. در این روز برنامه هایی چون نمایشگاه باستان شناسی، تور  بازدید از محوطه های باستان شناختی محلی، بازسازی کاوش های باستان شناسی و … انجام می شود

سالهاست که گردشگری جای خود را در میان برنامه های اقتصادی دولت ها باز کرده است و کارشناسانِ برنامه ریزی، توجه ویژه ای به درآمدهای حاصل از آن دارند. به دلیل همین درآمدِ چشم گیر، امروزه گردشگری به عنوان یک صنعت پر رونق در نظر گرفته می شود.

شاید در نخستین روزهایی که انسان مبادرت به جابه جایی و سفر نمود، تصورش را هم نمی کرد که روزی یک سفر ساده ی خانوادگی یا دوستانه بخشی از یک صنعت مهم و حیاتی جوامع به حساب آید و استقبال از سفر به حدی برسد که کارشناسان به فکر کنترل پیامدهای افزایش سفرها بیافتند.

به دلیل اهمیت این صنعت، امروز ۲۷ سپتامبر برابر با ششم مهرماه روز جهانی گردشگری لقب گرفته است و در این روز در سراسر جهان برنامه های خاصی اجرا می شوند؛ برنامه هایی که سعی دارند راهکارهای مناسبی را برای استفاده از پتانسیل های گردشگری بررسی کنند و دغدغه ها و پیشنهاداتی را ارائه دهند تا پیشرفت روزافزون این صنعت را رقم بزنند.

قصد داریم در این مطلب شما را با تاریخچه ی این روز آشنا کنیم و مروری بر  برنامه ها و فعالیت های مربوط به آن داشته باشیم.

با کارناوال همراه باشید…

یکی از نگران کننده ترین چالش های امروزی دنیا ، بیابان زایی است.

افزایش سطح بیابانی در دنیا موجب شده تا نهادهای بین المللی برای مقابله با این معضل جهانی ، دست در دست هم دهند و بیابان زدایی را با راهکارهای علمی و اصولی پیش گیرند.

از این رو امروز برابر با ۱۷ ژوئن | ۲۸ خرداد را روز جهانی بیابان زدایی نام نهادند.

کارناوال نیز برای بزرگداشت این روز ، بیابان زایی و عوامل موثر بر آن و… را برای همراهان خود معرفی خواهد کرد.

همراه با کارناوال شویم تا با  یکی از نگرانی های بزرگ دنیا آشنا شویم.

امروز ۲۱ خرداد برابر با ۱۰ژوئن ، روزی برای ارج نهادن به آثاری هنری است که بازگو کننده روح ملت ها و اقوامست.

روزی برای بوسه زدن به دستان زنان و مردانی که با ذوقی سرشار از بافت فرهنگی خود ، آثاری را خلق می کنند که خاص سرزمین مادریشان است  و این هنر گرانقدر را از نسلی به نسل دیگر منتقل می کنند تا پایدار بماند و بر صفحه روزگار بدرخشد.

کارناوال ، روز جهانی صنایع دستی را با نگاهی گذرا به این هنر و صنعت ارزشمند قدر می نهد.

همراه کارناوال شوید و با روز صنایع دستی و صنایع دستی آشنا شویم.

بنابر تعریف یونسکو که موزه ها را موسسه ای همیشگی برای نمایش و آموزش و نگهداری  شواهد به جای مانده از انسان و اقلام فرهنگی و هنری هر ملتی می داند ، میتوان دانست که بدون هیچ چشم داشتی همگان آزادانه می توانند ازاین مکان های ارزشمند و مفید بهره برند.

با گذشت زمان و ارتقا سطح سواد و فرهنگ جوامع موزه ها افزایش یافته و ارتباطات و تبادلات میان آن ها نیز روز به روز گسترش یافت به همین منظور  ایکوم (کمیته‌ی بین‌المللی موزه‌ها) روز ۱۸ می هرسال را روز جهانی موزه نامگذاری کرد .

کارناوال نیز گامی در جهت بزرگداشت این روز برداشته و به  معرفی موزه و نقش آن در جامعه و نیز معرفی تعدادی از موزه های معروف ایران و جهان می پردازد .

امروز،۱۵ اردیبهشت ماه که  روز میانی فصل بهار نیز محسوب می شود با تصویب شورای شهر شیراز و تایید مجلس شورای اسلامی چند سالی است که با عنوان روز شیراز  نامگذاری شده است.این برای اولین بار است که برای بزرگداشت یکی از شهر های ایران زمین یک روز مخصوص نامگذاری شده است .

امروز ده اردیبهشت، روز عجیب و بزرگی است. روزی که هر ایرانی با قامتی استوار، عزتی پایدار، صدایی رسا، نام خلیج فارس را زمزمه می کند. نامی بلند آوازه در دنیا، نامی آشنا و غرور آفرین و البته رشک برانگیز برای قدرت پرستان و … .

صدای فارس از اعماق خلیج شنیده می شود که با هر نفسی خود را فارس می خواند. آرام باش ای خلیج همیشه فارس که اراده پولادین مردان غیور و شیر زنان سرزمینم تا ابد تو را فارس (پارس) نگاه خواهد داشت.

امروز و همیشه، روز غرورآفرینی و سرافرازی خلیج همیشه فارس خواهد بود.

با کارناوال به کنار خلیج فارس خواهیم رفت تا بشناسیم این مرز مقتدر نیلگون ایران زمین را.

روز ملی خلیج نیلگون فارس بر زنان و مردان این مرز بوم مبارک.برای آشنایی بیشتر با خلیج فارس، با کارناوال همراه شویم…

صفحه 1 از 212
This is search results
در حال بارگذاری ...