جهان هستی بسیار گسترده است و شاید درک همه ی جلوه هایش برای هیچ کس مقدور نباشد. طبیعت و موجوداتی که در آن زندگی می کنند نیز بخشی از این گستره را در بر می گیرند و هر روز با دیدنی هایی تازه تر انسان را وادار به تفکر می کنند. بارها و بارها در کارناوال راهی طبیعت شده و آرامشی کم نظیر را از آن هدیه گرفته ایم. به نقاط مختلف دنیا رفتیم و لذت سفر را با شما شریک شدیم. این بار اما مقصدمان خیلی هم دور نیست. کافیست کمی حواسمان را جمع کنیم و با نگاهی متفاوت دنیای اطرافمان را نظاره کنیم.

به سراغ بخشی از طبیعت می رویم که این روزها در زندگی شهری کمتر به آن توجه داریم. روزها از کنارش بی تفاوت می گذریم و شاید اصلا به آن فکر هم نکرده باشیم. موجوداتی که درکنار ما زندگی می کنند و هر کدام سهم کوچکی از هوا، زمین و هستی دارند : ” پرندگان “

موجوداتی که به این سو و آن سو پرواز می کنند و در میان درختان غبار گرفته ی شهر برای خودشان آشیان می سازند. شاید صدایشان در میان همهمه های شهر گم شده باشد اما موسیقی کم نظیرشان را کسی نمی تواند انکار کند. پنجم آذر ماه، روز ملی پرنده نگری است و می خواهیم به بهانه ی آن شما را با فعالیتی سرگرم کننده آشنا کنیم که لذت و آرامش عجیبی را برایتان به ارمغان می آورد. بعد از آن قصد داریم سری به گوشه و کنار ایران بزنیم و کمی از وقتمان را صرف آشنایی با محل های مناسب پرنده نگری نماییم.

با کارناوال همراه باشید…

%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d9%be%d8%b1%d9%86%d8%af%d9%87-%d9%86%da%af%d8%b1%db%8c110

ایران، مردمانی سپاسگزار و قدردان دارد که در طول تاریخ به شکرانه ی هر نعمتی، به داد و دهش و خیرات می پرداختند.

در روزهای دلنشین پاییزی، بیایید به گذشته برویم و در میان مردمان ایران باستان این روزها را سپری کنیم و از آداب و رسومشان باخبر شویم.

می دانیم که در روزگار قدیم، در این سرزمین جشن های گوناگونی به بهانه های مختلف در سراسر ایران برگزار می شده که هرکدام  دلیلی جالب داشته است مانند:

۹ آذر ، جشن آذرگان 

۱ دی | روز میلاد خورشید

روز بزرگداشت زن و زمین | سپندارمذگان

کارناوال امروز از گاهَنبار اَیاثْرِم ، جشنی در پاییز برایتان خواهد گفت. گاهَنبار اَیاثْرِم ، یکی از جشن های شش گاهان ایران زمین است که به شکرانه روزهای آفرینش جهان برگزار می شده است.

جشنی که شادیش، خوشحالی کردن نیازمندان و مستمندان بوده و شکرگزاری از اهورامزدا…

با کارناوال به این جشن جالب بیایید تا با پیشینه ی سرزمینمان بهتر  آشنا شویم.

%d8%ac%d8%b4%d9%86-%d9%85%db%8c%d8%a7%d9%86%d9%87-%d9%be%d8%a7%db%8c%db%8c%d8%b20

از سال ۲۰۱۳ میلادی به بعد سومین شنبه اکتبر هر سال را در دنیا  “روز جهانی باشتان شناسی” نامیده می شود. روزی برای ارج نهادن به کار و تلاش سخت و پر زحمت باستان شناسان. در این روز برنامه هایی چون نمایشگاه باستان شناسی، تور  بازدید از محوطه های باستان شناختی محلی، بازسازی کاوش های باستان شناسی و … انجام می شود

%d8%a8%d8%b5%d8%ab0

سالهاست که گردشگری جای خود را در میان برنامه های اقتصادی دولت ها باز کرده است و کارشناسانِ برنامه ریزی، توجه ویژه ای به درآمدهای حاصل از آن دارند. به دلیل همین درآمدِ چشم گیر، امروزه گردشگری به عنوان یک صنعت پر رونق در نظر گرفته می شود.

شاید در نخستین روزهایی که انسان مبادرت به جابه جایی و سفر نمود، تصورش را هم نمی کرد که روزی یک سفر ساده ی خانوادگی یا دوستانه بخشی از یک صنعت مهم و حیاتی جوامع به حساب آید و استقبال از سفر به حدی برسد که کارشناسان به فکر کنترل پیامدهای افزایش سفرها بیافتند.

به دلیل اهمیت این صنعت، امروز ۲۷ سپتامبر برابر با ششم مهرماه روز جهانی گردشگری لقب گرفته است و در این روز در سراسر جهان برنامه های خاصی اجرا می شوند؛ برنامه هایی که سعی دارند راهکارهای مناسبی را برای استفاده از پتانسیل های گردشگری بررسی کنند و دغدغه ها و پیشنهاداتی را ارائه دهند تا پیشرفت روزافزون این صنعت را رقم بزنند.

قصد داریم در این مطلب شما را با تاریخچه ی این روز آشنا کنیم و مروری بر  برنامه ها و فعالیت های مربوط به آن داشته باشیم.

با کارناوال همراه باشید…

jajavvc0

یکی از نگران کننده ترین چالش های امروزی دنیا ، بیابان زایی است.

افزایش سطح بیابانی در دنیا موجب شده تا نهادهای بین المللی برای مقابله با این معضل جهانی ، دست در دست هم دهند و بیابان زدایی را با راهکارهای علمی و اصولی پیش گیرند.

از این رو امروز برابر با ۱۷ ژوئن | ۲۸ خرداد را روز جهانی بیابان زدایی نام نهادند.

کارناوال نیز برای بزرگداشت این روز ، بیابان زایی و عوامل موثر بر آن و… را برای همراهان خود معرفی خواهد کرد.

همراه با کارناوال شویم تا با  یکی از نگرانی های بزرگ دنیا آشنا شویم.

روز بیابان زدایی0

امروز ۲۱ خرداد برابر با ۱۰ژوئن ، روزی برای ارج نهادن به آثاری هنری است که بازگو کننده روح ملت ها و اقوامست.

روزی برای بوسه زدن به دستان زنان و مردانی که با ذوقی سرشار از بافت فرهنگی خود ، آثاری را خلق می کنند که خاص سرزمین مادریشان است  و این هنر گرانقدر را از نسلی به نسل دیگر منتقل می کنند تا پایدار بماند و بر صفحه روزگار بدرخشد.

کارناوال ، روز جهانی صنایع دستی را با نگاهی گذرا به این هنر و صنعت ارزشمند قدر می نهد.

همراه کارناوال شوید و با روز صنایع دستی و صنایع دستی آشنا شویم.

صنایع دستی0

بنابر تعریف یونسکو که موزه ها را موسسه ای همیشگی برای نمایش و آموزش و نگهداری  شواهد به جای مانده از انسان و اقلام فرهنگی و هنری هر ملتی می داند ، میتوان دانست که بدون هیچ چشم داشتی همگان آزادانه می توانند ازاین مکان های ارزشمند و مفید بهره برند.

با گذشت زمان و ارتقا سطح سواد و فرهنگ جوامع موزه ها افزایش یافته و ارتباطات و تبادلات میان آن ها نیز روز به روز گسترش یافت به همین منظور  ایکوم (کمیته‌ی بین‌المللی موزه‌ها) روز ۱۸ می هرسال را روز جهانی موزه نامگذاری کرد .

کارناوال نیز گامی در جهت بزرگداشت این روز برداشته و به  معرفی موزه و نقش آن در جامعه و نیز معرفی تعدادی از موزه های معروف ایران و جهان می پردازد .

موزه0

امروز،۱۵ اردیبهشت ماه که  روز میانی فصل بهار نیز محسوب می شود با تصویب شورای شهر شیراز و تایید مجلس شورای اسلامی چند سالی است که با عنوان روز شیراز  نامگذاری شده است.این برای اولین بار است که برای بزرگداشت یکی از شهر های ایران زمین یک روز مخصوص نامگذاری شده است .

روز شیراز-karnaval.ir0

امروز ده اردیبهشت، روز عجیب و بزرگی است. روزی که هر ایرانی با قامتی استوار، عزتی پایدار، صدایی رسا، نام خلیج فارس را زمزمه می کند. نامی بلند آوازه در دنیا، نامی آشنا و غرور آفرین و البته رشک برانگیز برای قدرت پرستان و … .

صدای فارس از اعماق خلیج شنیده می شود که با هر نفسی خود را فارس می خواند. آرام باش ای خلیج همیشه فارس که اراده پولادین مردان غیور و شیر زنان سرزمینم تا ابد تو را فارس (پارس) نگاه خواهد داشت.

امروز و همیشه، روز غرورآفرینی و سرافرازی خلیج همیشه فارس خواهد بود.

با کارناوال به کنار خلیج فارس خواهیم رفت تا بشناسیم این مرز مقتدر نیلگون ایران زمین را.

روز ملی خلیج نیلگون فارس بر زنان و مردان این مرز بوم مبارک.برای آشنایی بیشتر با خلیج فارس، با کارناوال همراه شویم…

خلیج0

زمین ، این سیاره ی آبی رنگ که در خود زیبایی های فراوانی را جای داده است . ما و دیگر حیوانات بر روی آن زیست می کنیم ، هوا را تنفس می کنیم و از زیبایی هایش لذت می بریم . زمین سالیان سال است که حیات بر روی آن شکل گرفته و تا سال های زیادی در آینده در خود شکل فعلی حیات را نگاه خواهد داشت . دشت های وسیع و سرسبز ، کوه های بزرگ و با عظمت ، اقیانوس های پر عمق . آبی رنگ و … همگی از زیبایی های زمین به حساب می آیند .

امروز ، ۲۲ اآپریل است ، روز زمین . کارناوال این روز را گرامی می دارد و در همین راستا نگاهی نو به کره ی زمین خواهد انداخت .

همراه ما باشید تا در نگاهمان شریک شوید .

روز زمین0

همیشه آب به عنوان یک منبع زندگی شناخته می شده است به همین منظور هر سال در ۲۲ مارس برابر با ۲ فروردین در این سیاره جشن جهانی روز آب برگزار می شود. این روز به این دلیل است تا جهانیان  از مشکلات مرتبط با حفاظت از منابع آب آگاه شوند .

در سال ۲۰۰۶ حدود ۱,۱ میلیارد نفر از در اختیار نداشتن آب سالم ، خشکسالی و …. کشته شدند .

همراه کارناوال باشید .

روز جهانی آب 0

روز جهانی آب

- ۷ فروردین ۱۳۹۵

باز هم شوری دیگر، باز هم بهاری دیگر، سالی نو در راه است.

انگار بهار، گردی از شادی را در همه جا پراکنده که این روزها حتی گنجشک ها هم خوشحال ترند و  صبح ها را شلوغش می کنند.

در این روزها، باد و آفتاب و ابر هم با هم دست اندرکارند تا تو زیر رگبار بهاری قدم بزنی،حالا با این حس وحالی که داری، با نسیم  بهاری هم نفس شو و کارناوال را در واژه واژه این سرود سبز همراهی کن.

نوروز مبارک0

چهارشنبه سوری جشنی باستانی که از دیریاز ایرانیان در آخرین روز های زمستان آن را جشن می گرفته اند و می گیرند .

آتش روشن می کنند و با پریدن از روی آن خود و روح را از بدی پاک می کنند .

در این شب دل ها شاد می شود و لب ها خندان . همه خوش هستند و به استقبال بهار می روند .

همراه کارناوال باشید .

چهارشنبه سوری0

سپندارمذگان، جشنی باستانی، روزی به نام زن و زمین،
روز ابراز عشق و دوستی به نماد زمین، یعنی زن، مادر و دختر،
روزی که مردان کشورمان، به پاس عشق و محبت زنان ایرانی، این روز را جشن گرفته و خرد و اصالت ایرانی را جای فرهنگی غریبه ترویج می دهند.
مهمان کارناوال باشید، در گذری بر تاریخ و جشن سپندارمذگان …

اسفندگان www.karnaval.ir0

سال ۲۰۱۵ میلادی با تمام اتفاق های خوب و بدش به پایان رسید . هر چه بود دیگر تنها چند روز بیشتر از آن باقی نمانده .

امیدوارم در این سال نسبت اتفاق های خوب که برایتان پیش آمده به نسبت اتفاق های بد بیشتر باشد . در هر صورت الان هوا , هوای عید است , هوای سال نوی میلادی و برپایی جشن , جشنی به نام جشن کریسمس …

اما داستان این جشن چیست ؟! چقدر از آن می دانید ؟!

قرار است قبل  از اینکه امسال تمام شود و جشن بگیریم فلسفه ی آن را بدانیم .

جشن کریسمس -تاریخچه-karanavl.ir01...تاریخچه1110

یلدا را چگونه گذراندید ؟!

شبی در کنار خانواده که چند دقیقه ای  از سایر شب ها بلند تر است ، همین بهانه ای می شود برای با هم بودن ، برای لذت بردن از  این چند دقیقه ی اضافی

اما تا کی بیدار بودید ؟!

تا کی آجیل و هندوانه نوش جان کردید !؟

اما فردا چه کنیم ؟! این شب بیداری مطمئنا در روز بعد اثر خود را نشان خواهد داد ؟!

اما اگر مثل همیشه به آداب و رسوم ایرانی پایبندید باید این رسم را نیز به جا بیاورید …

روز میلاد خورشید-جشن دی گان -karnaval.ir121-روز اول دی0

گیسوی سیاه یلدا بر سرخ ها و زردها می گسترد تا آن همه تلألو رنگ و تقلای برگ را به سکوت و آرامش برف فرا خواند. خط پایان طلایی پاییز برای راهی شدن به سرزمین سپید .

شب آرامی که با طمأنینه ، رهسپار شدن و از راه رسیدنی را هم زمان شاهد است . ظلمت باشکوهی که نیاکانمان بزرگش داشته اند و فرصتی نیکو دانسته اند برای لذت حضور.

آن را با سرخی انار در سفالینه های آبی و غزل حافظ پیوند زده اند و با گرمای وجودشان فصل رنگ را بدرقه کردند و این میراث گران مایه  و سنت زیبا را در ریشه های فرهنگیمان به یادگار نهادند.

یلدا شبی برای با هم بودن…

karnaval.ir0

به بهانه اربعین حسینی می خواهیم نگاهی به مراسم سنتی تشت گذاری برخی نقاط ایران داشته و با فلسفه و نحوه برگزاری آن آشنا شویم…

روز بیست وششم ماه ذیحجه سال ۶۰ هجری بود. حسین بن علی (ع) و یارانش در مسیر کوفه به منطقه شراف رسیدند.

شراف ، محلی پرآب بود امام به جوانان کاروان امر کردند، مشک ها را پر و برای سفر خود آب ذخیره کنند.

فردای آن روز کاروان به منزلگاه “ذوحسم” رسید و با فرمان امام خیمه ها را در آنجا برپا کردند.

هنگام ظهر بود که سپاه حر بن ریاحی برای بستن راه امام و همراهانش به منزلگاه ذوحسم رفتند و  …

تشت-گذاریkarnaval.ir5_0

یکی از شعارهایی که همیشه ما ایرانیان می دهیم این است که ما فرهنگ و تاریخ غنی داریم، اما اگر یک سوال از تاریخمان از ما بپرسند نمی توانیم به درستی به آن پاسخ دهیم. اگر تمدن پر افتخاری داریم، که واقعا هم همینطور است پس باید آن را زنده نگه داریم، حفظ کنیم و به فرزندانمان هدیه دهیم!

تاریخ ایران پر است از رویدادها؛ رویدادهایی که گاه افتخار آفرین و گاه با طعم تلخ شکست همراه هستند. اگر نگاهی به گاه شمار تاریخی ایران بیاندازید درخواهید یافت که در آن روزها، ایرانی ها از هر فرصت و رویدادی برای برگزاری جشن و سرور و شکرگذاری از ایزدشان به پا برمی خیزیدند. به عنوان مثال در گاه شمار ایرانی به فرخندگی هم نامی روز و ماه یک جشن برگزار می کردند. یکی از این جشن ها آذرگان نام دارد؛ جنشی که در ۹ آذر به مناسبت گرامیداشت آتش و ایزد آن برگزار می شد.

امروز بر آن شدیم تا نگاهی به این روز و جشن آن بیاندازیم تا شاید این کمی بیشتر از تاریخمان و آنچه در آن می گذشته بدانیم.

همراه کارناوال باشید

جشن آذرگان-karnaval.ir0
This is search results
در حال بارگذاری ...