بوسه ابدی عشاق ایرانی در تپه حسنلو

گنجینه تاریخ

 تپه حسنلو در ۷ کیلومتری شهر نقده و  85 کیلومتری جنوب ارومیه یکی از  تپه های باستانی و مهم ایران می باشد که آثار و شواهد بسیاری در حفاری ها از آن به دست آمده است.

هیئت باستان شناسی ایران و آمریکا به سرپرستی دکتر دایسون در سال ۱۳۵۱ در حین کاوش در تپه حسنلو با اسکلتی جالب مواجه شدند. این اسکلت حکایت از یک معاشقه پیش از مرگ را دارد که زوج تپه حسنلو را ابدی ساخت. این اسکلت ها مرد و زنی را نشان می دهد که لحظه پیش از فرا رسیدن مرگشان، در حال بوسیدن هم بودند.

تحقیقات دانشمندان در دانشگاه پنسیلوانیا قدمت این اسکلت را ۸۰۰ پیش از میلاد تخمین زده اند. در مورد ماهیت اسکلت، برخی افراد غیر متخصص بر این باور بودند که هر دو اسکلت مرد هستند اما منابع و محققین دانشگاهی بعد از انجام بررسی ها، اسکلت ها را متعلق به یک زن و یک مرد دانستند.

در قبر زوج عاشق حسنلو که از مرگ خود آگاه نبودند، تنها تخته سنگی بالای سر شخص سمت چپ پیدا شد. بعدها با انتشار اخبار آن، لقب ” عشاق” را به خود اختصاص دادند.

 از لحظه کشف اسکلت دو دلداده ایرانی، عکسی در موزه دانشگاه پنسیلوانیا وجود دارد که هر بیننده ای را برای لحظاتی مبهوت می کند. 

لقبی دیگر چون “بوسه ۶۰۰۰ ساله” را برخی به این اسکلت ها داده اند اما باید این نکته را در نظر گرفت که قدمت آن در حدود سه هزار سال می باشد و این لقب نمی تواند عنوانی درست برای آن باشد.

در سال ۱۳۵۳ موزه دانشگاه پنسیلوانیا، عشاق ایرانی را در معرض  نمایش قرار داد. تصویر زمان کشف و حالت اسکلت ها به شماره ۹۷۴۸۲ موجود می باشد.

 کشفیات تپه حسنلو تنها به عشاق ایرانی ختم نمی شود؛ جام زرین حسنلو، دسته پرنده شکل، اتاقی با اسکلت هایی که در جهات مختلف جان خود را از دست داده اند و… نیز از کشفیات این منطقه است.

 سال کشف: ۱۳۵۱

محل کشف : حسنلو

کاشف: تیم مشترک ایرانی – آمریکایی به سرپرستی دکتر رابرت اچ دایسون 

قدمت: ۸۰۰ پیش از میلاد

محل نگهداری: موزه دانشگاه پنسیلوانیا

زوج عاشق حسنلو

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

 دیدگاه ها

 • پونه
  ۱
  ۰

  بسسسسیار جالب بود

 • محمود
  ۲
  ۱

  همه چیز را به عشق تعبیر می کنند . انسانها همیشه دنبال چیزی هستند که نداشته اند .

  • مریم
   ۲
   ۱

   حرفت واقعا خنده داره آقا محمود..اگه بوسه نیست پس چیه؟اگه انشانها از روی عشق و علاقه همدیگه رو نمی بوسن پس از سر چی میبوسن؟نکنه شا دشمناتو بوسه عاشقونه میکنی؟

  • شتر
   ۰
   ۰

   عشق هم که همه جا ریخته و انسان‌ها دنبالش نیستند!!!!

 • far
  ۰
  ۱

  تاریخچه ی آذربایجان در ارومیه و تبریز ۷۰۰۰ ساله هستش

  • حمیدرضا
   ۰
   ۰

   تبریز رو چرا قاطی حسنلو میکنید؟؟؟

   • sad
    ۰
    ۰

    نژاد پرستی!

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...