جهان هستی بسیار گسترده است و شاید درک همه ی جلوه هایش برای هیچ کس مقدور نباشد. طبیعت و موجوداتی که در آن زندگی می کنند نیز بخشی از این گستره را در بر می گیرند و هر روز با دیدنی هایی تازه تر انسان را وادار به تفکر می کنند. بارها و بارها در کارناوال راهی طبیعت شده و آرامشی کم نظیر را از آن هدیه گرفته ایم. به نقاط مختلف دنیا رفتیم و لذت سفر را با شما شریک شدیم. این بار اما مقصدمان خیلی هم دور نیست. کافیست کمی حواسمان را جمع کنیم و با نگاهی متفاوت دنیای اطرافمان را نظاره کنیم.

به سراغ بخشی از طبیعت می رویم که این روزها در زندگی شهری کمتر به آن توجه داریم. روزها از کنارش بی تفاوت می گذریم و شاید اصلا به آن فکر هم نکرده باشیم. موجوداتی که درکنار ما زندگی می کنند و هر کدام سهم کوچکی از هوا، زمین و هستی دارند : ” پرندگان “

موجوداتی که به این سو و آن سو پرواز می کنند و در میان درختان غبار گرفته ی شهر برای خودشان آشیان می سازند. شاید صدایشان در میان همهمه های شهر گم شده باشد اما موسیقی کم نظیرشان را کسی نمی تواند انکار کند. پنجم آذر ماه، روز ملی پرنده نگری است و می خواهیم به بهانه ی آن شما را با فعالیتی سرگرم کننده آشنا کنیم که لذت و آرامش عجیبی را برایتان به ارمغان می آورد. بعد از آن قصد داریم سری به گوشه و کنار ایران بزنیم و کمی از وقتمان را صرف آشنایی با محل های مناسب پرنده نگری نماییم.

با کارناوال همراه باشید…

%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d9%be%d8%b1%d9%86%d8%af%d9%87-%d9%86%da%af%d8%b1%db%8c110

اگر به خاطر داشته باشید چندی پیش به سراغ مسابقه عکاسی محیط زیست ۲۰۱۶ رفتیم و تصاویر برگزیده و برنده ی امسال را به شما معرفی کردیم. امروز به سراغ دومین بخش از عکس های برگزیده در مسابقه عکاسی زیست محیطی سال ۲۰۱۶ آمده ایم.

مسابقه ای که با محوریت مسائل زیست محیطی، توسعه پایدار، آلودگی هوا و . . .برگزار می گردد. این مسابقه انگیزه ای است تا عکاسان آماتور و حرفه ای به سراغ سوژه ها و موضوعاتی بروند که تاثیرات متقابل انسان و طبیعت را به نمایش بگذارد.

همان طور که پیشتر در بخش اول این مسابقه اشاره کردیم، Sara Lindstrom با ثبت عکس آتش سوزی از یک جنگل عکس برنده این دوره انتخاب شد. همچنین در بخش اول این مسابقه ۲ عکس از کشور ایران نیز وجود دارد.

برای دیدن بخش اول این مسابقه می توانید مطلب زیر را مشاهده کنید:

مسابقه عکاسی زیست محیطی سال ۲۰۱۶ 

برای دیدن تصاویر جالب و تکان دهنده این بخش نیز کارناوال را همراهی کنید.

shakhes0

امروز به سراغ مسابقه عکاسی ای آمده ایم که عنوان آن مستقیما با تاثیرات انسان بر محیط اطراف خود، در ارتباط است.

” مسابقه عکاسی زیست محیطی سال ۲۰۱۶ “

این مسابقه فرصتی را به وجود می آورد تا عکاسان حرفه ای و حتی آماتور به سراغ سوژه هایی از تاثیرات انسان بر دنیای اطراف خود بروند تا تصاویری را ثبت کنند که شاید از اثرات مخرب انسان در محیط زندگی خود، آگاه شویم. محوریت اصلی این مسابقه مسائل زیست محیطی، مسائل معاصر اجتماعی، آلودگی هوا، توسعه پایدار و . . . می باشد.

در ادامه تصاویر برگزیده شده در این دوره از مسابقات را خواهید دید و عکس برنده نیز در بین این تصاویر موجود می باشد. Sara Lindstrom با ثبت عکس آتش سوزی یک جنگل برنده این دوره شد. ۲ تصویر از کشورمان ایران نیز خواهید دید.

تصاویری موجود قطعا برایتان تکان دهنده خواهد بود. در عصر معاصر توجه به مسائل زیست محیطی اهمیت بسیاری پیدا کرده است. کارناوال تا کنون سعی کرده مطالبی آموزشی و مفید در این زمینه ها را برای خوانندگان عزیز مهیا کند. مطالبی همچون :

نگاهی به تاثیرات انسان و طبیعت بر یکدیگر 

نگاهی به تغییرات سطح آب های کره زمین

انرژی پاک | آینده این جا است

راه کارهایی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی

برای دیدن این تصاویر تامل برانگیز ما را همراهی کنید.

%d8%b4%d8%a7%d8%ae%d8%b50

در دنیای امروز شاهد هواپیماها در آسمان هستیم که تبدیل شده اند به انتخاب اول بسیاری برای سفر. با پیشرفت های تکنولوژیکی روز به روز استفاده از هواپیماها راحت تر و آسان تر می شود تا جایی که در حال حاضر شما می توانید در طول سفر در هواپیما راحت بخوابید، حمام کنید و حتی سوئیت داشته باشید. شاید در آینده ای نه چندان دور همگی ما از هواپیماها برای سفر کردن استفاده کنیم و دیگر خبری از قطار و اتومبیل نباشد.

ولی بیایید کمی دقیق تر به این نوع سفر کردن و پیامدهای محیط زیستی آن نگاه کنیم. مطمئنا سفرهای هوایی بسیار سریع تر و کم خطر تر می باشند ولی به چه اندازه می توانند برای محیط زیست خطرناک باشند؟

در این مطلب به موضوعی مهم و کم تر شناخته شده خواهیم پرداخت و آن تاثیراتی است که هواپیماها می توانند بر روی محیط زیست بگذارند، تاثیراتی که بسیاری از آن ها غیر قابل جبران می باشد.

همراه با کارناوال باشید.

%d9%87%d9%88%d8%a7%d9%be%db%8c%d9%85%d8%a70

سال ها می گذرد و ما انسان ها شاهد تغییرات زیادی در اطراف خوا هستیم. دریاچه ها از بین می روند، رودخانه ها کم آب می شوند و ممکن است در نقطه ای دیگر از سیاره ی زمین به قدیری باران ببارد که سیل راه بیفتد. دلیل این اتفاقات چیست؟ برخی بر این عقیده هستند که سیاره ی ما در دوره ی تغییر و تحول قرار گرفته و انسان ها نقش زیادی در آن ندارند ولی عده ای نظری بسیار متفاوت تر دارند.

این افراد می گویند از بین بردن درختان، استفاده از سوخت های فسیلی و پیشرفت در صنایع مختلف و … همگی باعث شده اند تا زمین به مشکلات زیادی بر بخورد و سعی در وفق دادن خود با شرایط کنونی داشته باشد و به همین دلیل خشکسالی ها و طوفان هایی سهمگین رخ می دهد.

دلیلش هرچه باشد بشر در حال مطالعه و کشف حقیقت است.

در این مطلب درباره ی سرزمین هایی که در طول چندین سال اخیر آب از دست داده اند و یا آب بدست آورده اند صحبت خواهیم کرد. جالب است که بدانید افزایش میزان سطح آب های آزاد امروزه به موضوعی پر بحث بدل گشته و نگرانی ها نیز افزایش پیدا کرده است. البته باید به این نکته اشاره کرد که با توجه به تحقیقات بسیاری از مناطق کره ی زمین شاهد از دست دادن منابع آبی خود و حتی برخی نیز به شدت در خطر به زیر آب رفتن قرار دارند. باید به این نکته اشاره کرد که تصاویری که در ادامه می بینید دارای نقاط رنگی می باشند. نقاط آبی رنگ به معنای بدست آوردن آب و نقاط سبز رنگ به معنای از دست دادن آب می باشند.

همراه با کارناوال باشید.

karnaval-ir0

در دنیای امروز تغییرات آب و هوایی تبدیل به بزرگترین نگرانی جامعه جهانی تبدیل شده است. البته متاسفانه تا جایی پیش رفته ایم که زمستان امسال گرمترین زمستان قرن اخیر خواهد بود. ( به گفته ی ناسا ) بیایید با دقت بیشتری به تغیرات آب و هوایی نگاه کنیم. مشکل از کجاست؟ چه دلایلی باعث شده که این اتفاق رخ دهد؟ برای نجات آینده چه کارهایی باید کرد؟

در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به نقش همه ی ما و دنیای اطراف برای نجات زمین از تغییرات آب و هوایی.

ابتدا از خودمان همه چیز شروع می شود و بعد جامعه. زیرا ما هستیم که یک جامعه و ملت را تشکیل می دهیم. در نتیجه بیایید به دنبال مقصر نگردیم و از خودمان شروع کنیم تا آینده ای روشن و پاک داشته باشیم.

همراه با کارناوال باشید.

karnaval0

حدود یک قرن پیش تنها منبع انرژی زمین را خورشید می دانستند تا زمانی که برق و استفاده از آن کشف شد. امروزه ولی همه چیز تغییر کرده است و می دانیم می توانیم از باد، آب و گرمای زمین انرژی به دست بیاوریم و این تبدیل به یک واقعیت شده است. البته باید به نقش تکنولوژی در این زمینه نیز اشاره کنیم. حتما برای شما سوال پیش می آید که چگونه؟

در پاسخ می توانیم به شما بگوییم اگر تکنولوزی پیشرفت کند استفاده از این انرژی های پاک نیز راحت تر و بهتر و همینطور با کیفیت بیشتری انجام می پذیرد.

در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به انواع انرژی های پاک و راه های استفاده از آن و آینده را نیز به همراه این انرژی ها برای شما ترسیم می کنیم.

همرا با کارناوال باشید.

انرژی پاک

طبیعت و انسان به گونه ای خاص به یکدیگر متصل هستند. بهتر است بگوییم تمامی موجودات به محیط اطراف خود وابسته هستند و بر روی هم تاثیر گذار می باشند. با پیشرفت و تغییر کردن سبک زندگی انسان ها متاسفانه میزان این تاثیرات بیشتر شده است، گاهی خوب و گاهی بد.

انسان ها بدون هیچ توجهی به زندگی خود ادامه می دهند و تصور می کنند که طبیعت برای همیشه همانگونه که باید باقی می ماند. ولی سخت دراشتباه هستند.

باید این نکته را یادآور شد که طبیعت به روند تکامل خود بسوی آینده پیش می رود و در این میان انسان ها و دیگر موجودات هستند که آسیب هایی شدید و غیر قابل جبرانی متوجه آنان می شود.

گرمایش زمین، بالا رفتن سطح آب های آزاد، انقراض برخی گونه های جانوری، طوفان های سهمگین و … تعدادی از تاثیرات طبیعت نسبت به محیط اطراف می باشد.

همراه با کارناوال باشید تا با برخی از این تاثیرات آشنا شویم.

زمین0

صنعت گردشگری مزایای زیادی از جمله افزایش ذخیره ی مالی ملی، آشنایی فرهنگ ها، به وجود آمدن شغل های بیشتر، پرورش حس غرور مردم به آداب و رسومشان و حمایت و رسیدگی مالی به منابع طبیعی و اکوسیستم دارد، اما سوال اینجاست که آیا همه ی بحث گردشگری خوبی و سود است یا بدی هایی هم دارد؟

در این مطلب می خواهیم با یکی از ضررهای این صنعت پر سود که حیوان آزاری توسط توریستان است بیشتر آشنا شویم ، در همین راستا سرنوشت ۱۰ حیوان که مورد آزار و شکنجه ی توریستان قرار گرفته اند را بازگو خواهیم کرد تا شاید عبرتی باشد و بیشتر مراقب رفتارمان با حیوانات باشیم ؛ با کارناوال همراه باشید.

شاخص0

با توجه به شرایط نامناسب محیط زیست در دنیای امروز و بدتر شدن شرایط سیاره ی زمین خبر این که لایه ی اوزون در حال ترمیم و بهبودی است بسیار خوش حال کننده خواهد بود . گرم شدن زمین ، از بین رفتن منابع آبی و … مشکلاتی هستند که هنوز پابرجا می باشند و برای حل آن ها باید فکری کرد .

دانشمندان و محققان اعلام کرده اند که لایه ی اوزون در حال ترمیم می باشد و سوراخ های بزرگی که بوجود آمده اند در حال بسته شدن هستند .

اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم سوراخ بزرگی که بالای قطب جنوب قرار گرفته بود در وضعیت مناسب تری قرار گرفته و در حال کوچکتر شدن است .

در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت .

با کارناوال همراه باشید .

اوزن0

در دنیای امروز سیاره ی زمین در وضعیت نا مناسبی به سر می برد . محیط زیست به دلیل فعالیت های بشری دچار تغییرات زیادی شده و جنگل ها و حیوانات در خطر هستند . اگر همین رویه ادامه پیدا کند در آینده ای نه چندان دور شاهد بروز فجایعی بس بزرگ تر و وسیع تر خواهیم بود . شاید بتوان این گونه برداشت کرد که زندگی بر روی این سیاره بسیار سخت و یا حتی غیر ممکن خواهد شد .

انسان ها ممکن است برای زندگی بهتر و راحت تر شدن توجهی به محیط زیست نکنند ولی این را باید خوب بدانند که همه ی موجودات زنده بر روی زمین زندگی می کنند و خانه ی همه ی ما مشترک است .

ما تنها نیستیم ، زمین فقط برای انسان ها نیست .

در این مطلب به همراه هم سفری خواهیم داشت به یک روستای ماهیگیری در کلمبیا و با زندگی این مردمان در زمان حال آشنا می شویم و خواهیم دید که آسیب زدن به محیط زیست چه پیامدهای منفی برای همگان خواهد داشت .

با کارناوال همراه باشید .

روستا0

شفق قطبی ، این پدیده ی زیبا که در مناطق قطبی و برخی دیگر از مناطق رخ می دهد سالیان سال است که بشر را مجذوب خود کرده است . بومیان آمریکا ، سرخپوستان افسانه ها و داستان های زیادی را از این پدیده نقل می کنند که شنیدن آن ها بس لذت بخش است و جالب . زمانی که شفق های قطبی را از نزدیک می بینید محال است غرق در زیبایی هایش نشوید . رنگ های سبز و بنفش و آبی در کنار هم جادو می کنند .

امروزه دانشمندان بر روی این پدیده تحقیقات زیادی را انجام می دهند و رازهای زیادی را کشف کرده اند .

کسانی که به دیدار شفق های قطبی می روند از صداهایی سخن گفته اند که به هنگام آغاز این پدیده به گوش می رسد و در زمان روشنایی کامل این پدیده به اوج خود ش می رسد . صداهایی عجیب و مرموز .

به همین دلیل تحقیقات برای کشف راز این موضوع آغاز شد و امروز به هدف رسیدند و دلیل بروز این صداها کشف شد .

در ادامه همراه با کارناوال باشید تا دلیل این صداها را بدانیم و یاد بگیریم چگونه می توان این صداها را با بالاترین وضوح شنید .

کارناوال دیدن این ویدیوی تایم لپس زیبا را به شما پیشنهاد می کند ، شاهکار طبیعت به سبک شفق های قطبی .

شفق های قطبی0

پیشرفت بشر ، صنعتی شدن و مشکلات متعدد شهرهای بزرگ مثل آلودگی هوا ، ترافیک ، سر و صدای های مزاحم و آزار دهنده، باعث شده انسان ها به دنبال گذران تعطیلات و زمان های استراحت خود در طبیعتی بکر و دور از زندگی ماشینی باشند.

امروز قصد داریم سفری ویژه به یکی از مناطق بکر و بسیار زیبای استان آذربایجان شرقی داشته باشیم.

کمپ آینالو در فاصله  ۲۲۵ شهر تبریز و ۵۵ کیلومتری کلیبر با طبیعتی جادویی بخش بسیار کوچکی از منطقه حفاظت شده ارسباران با مساحت ۸۰۶۵۴ هکتاری را تشکیل می دهد.

مهمترین بخش این کمپ ، فضای نگهداری از مارال ایرانی یکی از نقاشی های زیبای خداوند در طبیعت می باشد. مارال هایی که با دیدنتان از پشت تور های محافظ به آرامی به سمت شما گام بر می دارند و تجربه ای فوق العاده و فراموش نشدنی را برای شما می آفرینند.

با کارناوال همراه شوید تا دقایقی پر از آرامش را در قلب جنگل های ارسباران بگذرانیم.

شاخص-1

در طبیعت و جهان زیبای ما همواره مکان هایی وجود دارد که می توان از آنها با عنوان تکه و یا دری از بهشت یاد کرد . این مکان ها چنان دلفریبند که مدهوشمان می کنند .

در ذهن آدمی همیشه جهنم در نقطه مقابل بهشت بسیار هراس آور و وحشتناک بوده است . حالا در همین طبیعت شگفتی آفرین ، مکانی وجود دارد که از آن با عنوان دروازه جهنم یاد می شود که با توجه به شکل و ظاهر آن چندان هم بی ارتباط به نظر نمی رسد .

سری خواهیم زد به دروازه جهنم در کشور ترکمنستان که در تاریکی شب بسیار زیبا و البته کمی شیطانی است .

همراه کارناوال باشید تا سفری به این دروازه داشته باشیم .

دروازه جهنم0

 

امروزه با توجه به تغییراتی که بر روی کره ی زمین شاهد آن هستیم این انتظار را می توان داشت که در آینده زندگی بر روی این کره بسیار متفاوت تر از امروز خواهد بود و نوع تازه ای از زیست را در خود جای خواهد داد . تحقیقات نشان داده است در چند سال اخیر و بطور کلی در قرن های ۲۰ و ۲۱ تغییرات با سرعت بیشتری در حال رخ دادن هستند . طوفان ها ، سیل ها و … همگی به دلیل این تغییرات رخ می دهند .

گرمایش کره ی زمین یکی از مهمترین موضوعاتی است که باید به آن توجه کرد . ما روز به روز شاهد گرم تر شدن کره ی زمین هستیم و این اتفاق تنها بر روی زندگی بشر تاثیر نمی گذارد ، بلکه دیگر جانداران زمین را نیز شامل می شود .

گازهای گلخانه ای ، آلودگی شهرها ، کارخانه ها و قطع درختان از عواملی هستند که باعث می شوند زمین گرم تر شود و به دنبال خود مشکلات زیادی را بوجود آورد و نوع زندگی را دچار دگرگونی کنید . افزایش سطح آب های آزاد نیز دستاورد گرمایش زمین است . این اتفاق باعث می شود که بشر و دیگر موجوداتی که زندگی آن ها وابسته به دریا و اقیانوس است با مشکلاتی مواجه شوند ، مشکلاتی که شاید برای برطرف کردن آن ها نشود کاری انجام داد .

کارناوال قصد دارد تا برای شما درباره ی بالا رفتن سطح آب های آزاد سخن بگوید و شما را با مشکلات این واقعه آشنا کند .

همراه ما باشید ، خوب گوش دهید و بعد از خواندن این مطلب خوب فکر کنید ، باید راهی برای حل این مشکل پیدا کرد .

karnaval.ir0

در قرن ۲۱ ام زندگی می کنیم و با وجود پیشرفت تکنولوژی هنوز، ناگفته های بسیاری را از دنیای اطراف مان نمی دانیم.

هر روز زوایای جدیدی از دنیای اطراف مان را کشف می کنیم و انگار این کشف ها پایانی ندارد. هنوز هم راه درازی در پیش داریم تا درک کنیم آنچه در اطراف مان می گذرد.

در این مطلب کارناوال قصد دارد یکی از چندین هزار کشف جدید در این اواخر را برای شما بازگو کند. کشفی که در دنیای گرگ ها رخ داده و گونه ای جدید از آنها را رونمایی می کند.

با کارناوال همراه باشید، تا از گرگی که به تازگی خودش را نشان داده بیشتر بدانیم.

گرگ0

زمین ، این سیاره ی آبی رنگ که در خود زیبایی های فراوانی را جای داده است . ما و دیگر حیوانات بر روی آن زیست می کنیم ، هوا را تنفس می کنیم و از زیبایی هایش لذت می بریم . زمین سالیان سال است که حیات بر روی آن شکل گرفته و تا سال های زیادی در آینده در خود شکل فعلی حیات را نگاه خواهد داشت . دشت های وسیع و سرسبز ، کوه های بزرگ و با عظمت ، اقیانوس های پر عمق . آبی رنگ و … همگی از زیبایی های زمین به حساب می آیند .

امروز ، ۲۲ اآپریل است ، روز زمین . کارناوال این روز را گرامی می دارد و در همین راستا نگاهی نو به کره ی زمین خواهد انداخت .

همراه ما باشید تا در نگاهمان شریک شوید .

روز زمین0

رازهایی در زیر خاک این سرزمین وجود داردکه ما از بیشتر آن بی‌خبریم. رازهایی که بخشی از آن در پای سهند و نزدیک مراغه کشف شده‌اند.

همان‌جا که زمانی زرافه و کرگدن داشته‌ایم و طبیعت آن‌ها را منقرض کرد.

و زمانی بعدتر چون نتوانستیم ببر خزر را اهلی کنیم به غیر طبیعی‌ترین حالت ممکن منقرضش کردیم.

با کارناوال همراه باشید

karnaval.ir dandankhanjari shakhes0

همه­ ی ما وابسته به سفر ها، اگه کمی سفر خونِمان پایین بیاید بدون اغراق دیگر هیچ رمقی برای ادامه ­ی زندگی برایمان نخواهد ماند. پس قطعا بیشتر عمرمان را در سفر و طبیعت خواهیم بود و انگار سفر کردن رو داریم زندگی می کنیم. حالا تصور کنید توی این سبک زندگیمون، یک سری چیزا رو فراموش کنیم و یک جاهایی کمی خودخواه به نظر بیایم و از آن طرف شاید عواقب خوبی رو برای ادامه­ ی زندگی خودمان و دیگران به وجود نیاوریم…

همراه کارناوال  سفر مسئولانه؛ یک حس لذت بخش و آگاهانه را تجربه کنید.

سفر مسئولانه

دریاچه خالدار نام دارد، ار بلندی که نگاهش کنی مانند پارچه ای چهل تیکه می ماند و از نزدیک گویی پر از جزیره های کوچک و بزرگ است.

به کانادا می رویم تا راز این شگفتی را بیابیم، با ما همراه باشید …

دریاچه خالدار شاخص www.karnavl.ir0
This is search results
در حال بارگذاری ...