تا به حال دنیا را بدون وجود مخلوقاتش تصور کرده اید؟ دنیایی بدون گیاه و هیچ گونه ای از حیوان؟ حتی تصور وحشتناک و غیرقابل تحملی است. این که صبح ها را بدون شنیدن صدای پرندگان آغاز کنیم و اینکه درختان سبز و پرباری نباشند تا تابستان ها در زیر سایه شان بنشینیم و از خوردن میوه هایشان لذت ببریم و در زمستان دیگر خبری از درخت های عریان که با لباسی از برف پوشیده شده اند، نباشد. واقعا دنیای ترسناکی می شود!

شاید این تصورات بسیار تلخ و حتی غیر ممکن باشد اما بعید نیست با جفایی که آدمی به محیط پیرامونش می کند، روزی بیاید که فرزندان ما، در اسارت مطلق ساختمان ها و ماشین ها درآمده باشند و دیگر خبری از همزیستی مسالمت آمیز با آفریدگان دیگر خداوند نیست. اگر به یاد داشته باشید به تازگی مطلبی درباره حیوانات در حال انقراض را با شما به اشتراک گذاشتیم و از روزهایی حرف زدیم که فرزندان ما هرگز نمی توانند شاهد حضور این حیوانات در محیط طبیعی زندگی باشند و فقط باید به تماشای تصاویرشان در کتاب ها و فضاهای مجازی اکتفا کنند. هرچند که هنوز هم راهکارهای بسیاری برای نجات بقای این حیوانات وجود دارد و افراد بسیاری هستند که برای حفظ جان تک تک این موجودات تلاش های فراوان می کنند اما متاسفانه بشر بی توجه به این امر، از هیچ گونه ظلمی نسبت به محیط اطراف دریغ نمی کند و جان و زندگی گونه های بی شماری از حیوانات و گیاهان به دلیل شکار، آلودگی های زیست محیطی، تخریب زیست بوم و ده ها دلیل دیگر در معرض جدی نابودی است.

و در ادامه همراه کارناوال باشید با سری دوم مجموعه تصاویر حیوانات در حال انقراض:

امروز می خواهیم به سراغ یکی از زیباترین جلوه های طبیعت ایرن برویم که رنگ تازه ای به سرزمینمان بخشیده و حیات را به آن هدیه داده است و قصد داریم با نگاهی متفاوت آن را مورد بررسی قرار می دهیم. راهی یکی از دریاچه های آب شیرین کشورمان هستیم اما سفرمان طعم تلخ گزنده ای دارد. سفر می کنیم تا نابودی یک دریاچه را به تماشا بنشینیم و دردهایش را بشناسیم…

این اولین بار نیست که شاهد زوال یکی از جاذبه های کشورمان هستیم؛ بارها و بارها از گوشه و کنار این سرزمین خبر های بدی را شنیده ایم که شاید برای لحظاتی ما را در فکر فرو برده باشند و شاید هم بی تفاوت از کنارشان گذشته ایم.

چندی است که مشکلات زیادی به جان دریاچه زریوار در استان کردستان افتاده و  زخم های فراوانی را بر پیکرش زده اند. زخم هایی که روز به روز بزرگ و بزرگ تر می شوند و تا جان دریاچه را نگیرند، دست بردار نیستند. در این میان اگر بخواهیم به دنبال مقصر بگردیم باید انگشت اتهام را به سوی خودمان بگیریم و منشا همه ی این اتفاقات را در رفتار غلط خودمان جستجو کنیم.

بد نیست برای لحظاتی با ما همراه شوید و ببینید که چگونه یکی از مهم ترین سرمایه های طبیعی کشورمان در حال چشیدن طعم مرگ است…

با کارناوال همراه باشید…

دریاچه زریوار

عالم هستی قلمرو فرمانروایی خداوندی است که صاحب مطلق همه چیز در آن است و کره زمین به این بزرگی تنها یک ذره کوچک از این شکوه بی پایان است. آب، خاک، سنگ، گیاه، حیوان، انسان و هر چیز دیگری در این زمین نشانه ای از وجود برتر الهی است و شاید در راس همه ی این مخلوقات، انسان قرار داشته باشد. اما برتری انسان هرگز به این معنا نبوده است که ما اجازه داریم زندگی سایر موجودات زنده زمین را به خطر بیاندازیم. در این حال چگونه می توانیم پاسخگوی خداوندی باشیم که مخلوقاتش را دوست دارد و ارزش می نهد.

زمین در حال تغییر است و مهم تر از آن شاید تغییرات آدمی باشد و همین ها دلایل تهدید زندگانی سایر موجودات زنده است. امروز سوالی مطرح می کنیم که پاسخ دادن به آن نباید کار دشواری باشد، اما در عین حال عمل کردن به آن مطمئنا بسیار سخت خواهد بود؟ آیا ما حق داریم زندگی گونه ای خاص از طبیعت را به منظور دست یافتن به خواسته ها و تمایلات خود برای همیشه نابود کنیم؟ اگر پاسختان به این سوال مثبت نیست بهتر است در ادامه مطلب همراه ما باشید تا با تعدادی از حیوانات دریایی و خاکی و پرندگانی آشنا شویم که متاسفانه بقایشان در معرض خطر قرار دارد و دلیل اصلی آن زیاده خواهی بشر است، هر چند که دلایل دیگری هم در این مسائل دخیل هستند اما مطمئنا آسیب هیچ کدام به اندازه انسان نخواهد بود. موجوداتی که احتمالا نوه های ما باید آن ها را به وسیله تصاویرشان در کتاب ها و اینترنت بشناسند و هرگز شانس تماشای آن ها در محیط طبیعی زندگی نصیبشان نخواهد شد.

همراه کارناوال باشید.

جنوب ایران؛ سرزمینی آشنا با آفتاب و آب که ساکنانش با جان و دل پذیرای مهمانانشان می شوند.خوزستان، فرزند ایران که در برگ برگ تاریخ سرزمینمان جایگاهی ویژه دارد و رشادت ها و دلیری های مردمانش هنوز هم زبانزد خاص و عام است.

از زیبایی هایش هر چه بگوییم کم است؛ از تالاب ها و نخلستان ها که در طبیعتش جا خوش کرده اند تا جاذبه های تاریخی که در جای جای آن به چشم می خورند.

چند وقتی است که حال این فرزند ایران خیلی خوب نیست، درد می کشد و صدایش در نمی آید. ذره ذره جان می دهد و کسی به فریادهایش گوش نمی دهد. گرد و غبار باز راهش را به سوی این خطه کج کرده و خیال رفتن ندارد. گویی گرد و غبار نشسته بر تن این دیار آن را به خاطره ها سپرده است و خیلی ها فراموشش کرده اند. این مهمان ناخوانده به جای آنکه لبخند بر لب این ساکنان مهمان نواز بنشاند غصه ای دیرین را با خودش آورده و بغضی را در گلویشان نشانده است.

چهره ی امروز خوزستان، دیگر آن چهره ی همیشگی نیست؛ سکوت بر همه جا سایه افکنده و با همدستی گرد و غبار، جان این فرزند کهن ایران را می ستاند. لحظه ای را تصور کنید که نفس مادری به تنگ می آید، پدری با چهره ی غبار گرفته از راه می رسد و کودکی در میان بازی های کودکانه اش دیگر قادر به تنفس نیست…

تصویر دردناکی است اما واقعیت از این هم دردآورتر است…

تلخی این اتفاق به حدی است که بسیاری از هموطنانمان برای همدردی با ساکنان خوزستان گروه ها و کمپین هایی را به راه انداخته اند اما زخم های این سرزمین عمیق تر از این حرف هاست…

چراییِ این ماجرا سوالی است که به جان خیلی ها افتاده؛ به همین علت کارناوال می خواهد کمی از این درد را به تصویر بکشد و آن را مورد بررسی قرار دهد..

ما را در این راه همراهی کنید…

با وجود طعم تلخ بسیاری از خبرهای زیست محیطی که در هر روز از گوشه و کنار کشورمان می شنویم، خبرهای شیرینی هم هستند که حال و هوایمان را عوض می کنند.

امروز، اولین روز از اسفند ماه سال هزار و سیصد و نود و پنج است. بوی بهار به مشام می رسد و نوروز قدم به قدم به ما نزدیک تر می شود. در این روزهای پایانی سال، طبیعت هم با یک عیدی شیرین، بر بستر خشک دریاچه مهارلو، باریده و لبخندی فراموش نشدنی را بر لب مردمان شیراز نشانده است تا شور و هیجان را مهمان دلهایشان کند. امروز در کارناوال رخ دادن این اتفاق شیرین را جشن می گیریم تا در شادی ساکنان شیراز، سهیم گردیم و شکر خداوند را به جای آوریم.

مدت ها بود که طبیعت این شهر، چهره ی غمگینی به خود گرفته و عزادارِ نبودِ یکی از زیباترین جلوه های خود بود. دریاچه مهارلو، یکی از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی این شهر پس از دست و پنجه نرم کردن با مرگ، طعم تلخ تسلیم را چشید و همه ی زیبایی هایش را به دست نمکزاری بی آب و علف داد.

حالا با سخاوت آسمان و بارش های چند وقت اخیر، خون در رگ های بدن بی جان این دریاچه جریان یافته است؛ خونی به رنگ آبی و از جنس حیات و زندگی که می توانیم تا ابد به خاطرش شکرگزار خداوند باشیم.

می خواهیم برایتان از سرنوشت تلخی بگوییم که ذره ذره، جان این دریاچه را گرفت و بعد با به تصویر کشیدن حال خوب امروزِ دریاچه، شما را در شادی این اتفاق شیرین سهیم کنیم.

کارناوال را همراهی کنید…

وقتی از شلوغی های شهر و مشکلات روزمره خسته می شویم، آسان ترین راه برای تغییر روند زندگی سفر به دامان طبیعت است، سعی می کنیم رودی پیدا کنیم و ساعاتی را در کنارش شاد باشیم، اما متاسفانه گاهی در کنار رودخانه های زیبا رفتارهایی را انجام می دهیم که هم به خودمان هم به طبیعت آسیب های جبران نشدنی را وارد می کنیم، در این جا می خواهیم کمی بیشتر به عادات بدمان نگاه اندازیم و با عواقبشان آشنا شویم.

عواقب کارهایی که در بلند مدت دامن گیر خود ما و فرزندانمان می شود، فرزندانی که وظیفه داریم محیط زیستی سالم و پاکیزه را برای رشدشان فراهم آوریم، این بار قصد داریم به رفتارهای بدمان در کنار رودخانه ها بیشتر توجه کنیم، عاداتی که شاید بی توجه از کنارشان رد می شویم، کارهایی که در کنار رودخانه ها انجام می دهیم و باعث آلودگی و به بار آمدن هزاران فاجعه ی جبران ناپذیر می شوند.

رودخانه ها نقش بسزایی در زندگی ما دارند و نهایتا آب آشامیدنی ما را تشکیل می دهند، همان آبی که هر روز می نوشیم… پس خوب است کمی بیشتر به این عادات زشت توجه کنیم تا شاید جلوی فجایعی بزرگ را بگیریم، چه فجایعی؟ با کارناوال همراه شوید تا بدانیم اگر در رودها زباله بریزیم چه سرانجامی خواهند داشت و اصلا این کار چه اشکالی دارد.

زباله در رودخانه

شاید تا به امروز درباره ی گرم شدن کره زمین زیاد شنیده و به گوشتان رسیده باشد که این پدیده سبب نگرانی دانشمندان در سراسر دنیا شده است، اما درباره ی این موضوع چقدر اطلاعات دارید؟

اصلا چند درجه گرم تر شدن کره ی زمین چه عواقبی در پیش دارد و چرا این موضوع به یکی از مهم ترین دغدغه های فعالان محیط زیست تبدیل شده؟

همه جا صحبت از آن است که کره ی زمین آرام آرام، هر روز گرم تر می شود و یخ های قطبی بدون صدا آب شده و فرو می ریزند. این گرمایش زمین در سال ۲۰۱۶ میلادی به اوج خود رسید تا این که ناسا ( سازمان فضایی ملی ایالات متحده ی آمریکا )، ۲۰۱۶ را گرم ترین سال ثبت شده ی کره زمین تا به امروز اعلام کرد. به همین دلیل اینبار قصد داریم درباره ی خطرات گرم شدن زمین و عواقب این اتفاق و خبر تاسف بار سازمان ناسا بیشتر بدانیم.

هر کسی برای گرم شدن زمین علتی را نام می برد، مثلا گازهای گلخانه ای، ازدیاد جمعیت، محیط زیستی آلوده و … . ما می خواهیم کند و کاو کنیم و بدانیم ناسا چه تحقیقاتی درباره ی این موضوع انجام داده و از همه مهم تر این که در حال حاضر کدام نقطه از دنیا با روند سریع تری در حال گرم شدن است.

با کارناوال همراه باشید تا در تحقیقات ناسا درباره ی گرمایش کره زمین در سال ۲۰۱۶ میلادی سرک بکشیم و بیشتر بدانیم.

زمین در حال گرم شدن است و همه ما به خوبی می دانیم که طبعات این اتفاق تا چه اندازه برای تمام گونه های زیست محیطی خطرناک است و بودن و نبودن تمام جانداران را تحت الشعاع قرار می دهد. اما این که بشر با وجود آگاهی نسبت به این مسئله برای رفع این مشکلات چه می کند، سوالی است قابل تامل. شاید بشود به این مسئله، به چشم یک روند طبیعی نگاه کرد و گرم شدن زمین را غیر قابل پیشگیری دانست اما بد نیست نگاهی هم به انبوه تولید گاز کربن دی اکسید در جهان داشته باشیم؛ گازی که بیشترین تاثیر را در گرمایش زمین دارد و تاثیرات مخرب آن به جز خود ما گریبان گیر محیط زیست و دیگر جانداران زمین نیز می شود. از جمله این موجودات زنده، پنگوئن های دوست داشتنی هستند که شاید همین چند درجه گرم تر شدن زمین آسیب جدی به حیات و بقایشان بزند.

این پرندگان سرمازیست و بانمک بهانه امروز ما هستند تا علاوه بر نگاهی گذرا که به محیط زندگی و زیست بومشان داریم، کمی هم راجع به مشکلات پیش آمده در روند زندگانی آن ها صحبت کنیم. به همین خاطر باری دیگر به سراغ تصاویری ازماسیمو رومی ( Massimo Rumi) رفته ایم تا شما را هم در این سفر هیجان انگیزز و البته نگران کننده به قطب جنوب همراهی کنیم.

امروز با ماسیمو راهی قطب جنوب می شویم تا در حین تماشای عکس های او، تاثیر گرم شدن کره زمین را بر روی زندگی پنگوئن ها به تماشا بنشینیم.

با کارناوال در این سفر عجیب و نگران کننده همراه باشید.

قطب جنوب

شاید میلیون ها سال پیش، هنگامی که انسان اولیه با بر هم زدن دو سنگ موفق به کشف آتش شد، به فکرش هم نمی رسید که این اقدام آغاز گر یکی از مهم ترین فجایع زیست محیطی در جهان شود. پس از آن بارها و بارها سنگ ها بر هم زده شدند تا آتشی برپا شود، هیزمی بسوزد و انرژی و گرمای حاصل از آن باعث سهولت انجام بسیاری از امور زندگی شود.

روزها، ماه ها و سال ها گذشتند و همزمان با تکامل انسان اولیه و تغییرات ظاهری، روحیه ی جستجوگر، به او این اجازه را داد تا محیط اطرافش را کشف کند. سپس به یکجا نشینی روی آورد و توانست روستاها و شهرها را ایجاد کند.

زمان به سرعت گذشت و تحولاتی عظیم از راه رسیدند که بسیاری از جوانب زندگی بشری را دگرگون ساختند. کشف زغال سنگ و سوخت های فسیلی آغازی برای ورود انسان به عصر صنعتی و پیشرفت چشم گیر شهرها بود. در همین زمان، انسان به واسطه ی مزایای زندگی در شهر که مفهومی تازه در آن دوران بود، روز به روز بیشتر از طبیعت فاصله گرفت و غرق در دنیای ماشینی خودش گردید.

 

امروز در وضعیتی قرار داریم که مردم کشورمان در بسیاری از نقاط این مرز و بوم دلتنگ آسمان آبی و نفس عمیقی سرشار از اکسیژن هستند. شاید بدترین قسمت این ماجرا این است که برای بسیاری از مردم، آلودگی هوا به شکل یک مساله روزمره درآمده و روز به روز توجه کمتری به آن می کنند.

کارناوال قصد دارد تا شما را با این فاجعه تلخ بیشتر آشنا کند تا شاید این بار که خواستید با اتومبیل تک سرنشین خود از خانه خارج شوید به عواقب کار خود بیشتر بیاندیشید…

با ما همراه باشید…

آلودگی هوای تهران

سال ۱۳۷۹ بود که برای نخستین بار زاینده رود در میان اصفهان از جوش و خروش افتاد. آب در آن رودخانه ی رقصان از حرکت باز ایستاد و تنها خاطره ی زمزمه اش را در ذهن ها باقی گذاشت.

آن روزها کسی باورش نمی شد که زاینده رود هم مرگ را تجربه کند. هیچ کس نمی توانست باور کند که آن همه زیبایی و سرزندگی به یک باره از نصف جهان رخت ببندد و برود. عابرانی که هر روز از روی سنگ فرش های پل ها عبور می کردند و از صدای پای آب لذت می بردند، حالا چشم انتظار بازگشت دوباره ی حیات  به  زنده رود بودند. روزها گذشت تا اینکه پس از گذشت ماه ها در سال ۱۳۸۰ نوای آب بار دیگر در میان شهر نواخته شد و صدای شادی مردمان، تبدیل به یکی از به یادماندنی ترین موسیقی ها گردید.

این همه خوشی و شادمانی نتوانست بساط خود را در اصفهان ماندگار کند و در سال ۱۳۸۷ باز هم سکوت در میان زاینده رود طنین انداز شد. باز هم انتظار در چشمان مردمان این دیار خانه کرد و ماند. چندی بعد در سال ۱۳۸۸ باز هم صدای شادی عبور آب از زاینده رود، لبخند را بر صورت ها نشاند. این بار هم ماجرا ختم به خیر شد…

با وقوع این جریانات، خشکسالی و پرآبی زاینده رود هر بار تیتری تازه برای خبرها شد. آنقدر این ماجرا ادامه یافت که امروز کسی آخرین رقص آب را در زاینده رود به خاطر نمی آورد…
آنچه که از این جلوه ی خدادادی بر جای مانده تنها ترک هایی است که از شرم بر چهره ی زاینده رود خودنمایی می کنند. پل هایی که هر یک روایتی تاریخی برای خود دارند و شکوه و عظمت این شهر باستانی را به نمایش گذاشته اند دیگر نمی توانند خود را در آب نظاره کنند و از دیدن بازتاب زیبایی هایشان لذت ببرند.

امروز می خواهیم دغدغه ای تلخ را در کارناوال به نمایش بگذاریم؛ دغدغه ای که گویی دارد به فراموشی سپرده می شود…

با ما همراه باشید…

اصفهان

آلودگی، پدیده خطرناک و مرگباری که این روزها مردم را در سراسر جهان کم و بیش درگیر خود کرده است. آلودگی های زیست محیطی تنها شامل هوای آلوده نمی شود که البته بخش عظیمی از مشکلات جوامع پیشرفته امروز درگیر این نوع از آلودگی است. اما تبدیل دریاها و رودخانه ها به محل دفن زباله ها و فاضلاب و از آن طرف تبدیل خشکی ها به زباله دان های غول پیکر سبب بروز هزاران مشکل برای تمامی موجودات زنده بر روی کره زمین شده و بخش تاسف بار این ماجرا، آنجایی است که تنها دلیل این همه نا امنی و پلیدی های زیست محیطی، انسان است؛ انسانی که برای بهتر کردن زندگی خودش در حال نابودی دنیاست.

چندی پیش برای آشنایی با کثیف ترین شهرهای دنیا سفری داشتیم به دور دنیا که بد نیست با آن ها آشنا شوید.

کثیف ترین و آلوده ترین شهرهای جهان

از میان شهرها و کشورهای آلوده دنیا این بار به سراغ چین می رویم؛ ابَر شهری که نامش به عنوان یک غول تجاری و صنعتی در دنیا شهره است. اما فعالیت های صنعتی سبب شده تا آلودگی راه نفس مردمان آن را ببندد. هر چند که این کشور در زیبایی های طبیعی چیزی کم ندارد

و این تصاویر نشان می دهد که مردم با چه حجم از آلودگی دست به گریبانند. پکن و دیگر شهر های بزرگ چین به خاطر ابرهایی از دود شهرت دارند و زندگی مردم در این مناطق به شدت در خطر است. همچنین ریختن زباله در رودخانه ها امری کاملا عادی تلقی می شود و متاسفانه از بین رفتن موجودات آبزی آنچنان مشکل مهمی به نظر نمی آید. البته این نکته نا گفته نماند که رهبر چین قول داده تا معضل آلودگی هوا را حل کند، هرچند در کشوری که صنعت آن با سرعت رو به رشد است این امر بسیار مشکل خواهد بود.

این تصاویر از سایت های خبری رویترز (Reuters)، فلیکرز (Flickr)، دنورپست (denverpost) و پتاپیکسل (petapixle) انتخاب شده اند و در اختیارتان قرار می گیرند.

در این سفر وحشتناک و بی رحم با کارناوال همراه شوید.

 

جهان هستی سرشار از زیبایی هایی است که خود را در گوشه و کنار دنیا پراکنده اند. این زیبایی ها به کشورمان، ایران که رسیده اند به هر شهر و دیاری قدم نهاده و بساط خود را در آنجا پهن کرده اند. امروز قصد داریم گوشه ای از این زیبایی ها را برایتان به تصویر بکشیم و با شما از یک گل زیبا و نادر که خاک کشورمان را به حضورش مزین کرده است با شما سخن بگوییم.

جالب است بدانید که بیش از ۱۵ درصد از گونه‌های گیاهی ایران در نوع خود منحصر به فرد و بومی ایران بوده و در هیچ نقطه ای از دنیا به صورت طبیعی رشد نمی کنند. در این میان لاله های ایران از شهرت خاصی برخوردارند و  لاله واژگون همچون نگینی درخشان در میان خاک ایران می درخشد. نگینی که لباس تازه ای را در بهاران بر تن طبیعت می نشاند و چشم همکان را به خود خیره می سازد.

بهار که از راه می رسد در هوای لطیف دامنه های سرسبز کوهستان های سربه فلک کشیده که غرور خاصی را به نمایش گذاشته اند، لاله ی واژگون آن صورت خجل و شرمسارش را نشان می دهد و به جای آنکه چشم به آسمان بدوزد سر به زیر می افکند و زمین را نظاره می کند.

با هم به سراغ این زیبای بی بدیل می رویم و با آن آشنا می شویم…

کارناوال را همراهی کنید…

جهان هستی بسیار گسترده است و شاید درک همه ی جلوه هایش برای هیچ کس مقدور نباشد. طبیعت و موجوداتی که در آن زندگی می کنند نیز بخشی از این گستره را در بر می گیرند و هر روز با دیدنی هایی تازه تر انسان را وادار به تفکر می کنند. بارها و بارها در کارناوال راهی طبیعت شده و آرامشی کم نظیر را از آن هدیه گرفته ایم. به نقاط مختلف دنیا رفتیم و لذت سفر را با شما شریک شدیم. این بار اما مقصدمان خیلی هم دور نیست. کافیست کمی حواسمان را جمع کنیم و با نگاهی متفاوت دنیای اطرافمان را نظاره کنیم.

به سراغ بخشی از طبیعت می رویم که این روزها در زندگی شهری کمتر به آن توجه داریم. روزها از کنارش بی تفاوت می گذریم و شاید اصلا به آن فکر هم نکرده باشیم. موجوداتی که درکنار ما زندگی می کنند و هر کدام سهم کوچکی از هوا، زمین و هستی دارند : ” پرندگان “

موجوداتی که به این سو و آن سو پرواز می کنند و در میان درختان غبار گرفته ی شهر برای خودشان آشیان می سازند. شاید صدایشان در میان همهمه های شهر گم شده باشد اما موسیقی کم نظیرشان را کسی نمی تواند انکار کند. پنجم آذر ماه، روز ملی پرنده نگری است و می خواهیم به بهانه ی آن شما را با فعالیتی سرگرم کننده آشنا کنیم که لذت و آرامش عجیبی را برایتان به ارمغان می آورد. بعد از آن قصد داریم سری به گوشه و کنار ایران بزنیم و کمی از وقتمان را صرف آشنایی با محل های مناسب پرنده نگری نماییم.

با کارناوال همراه باشید…

اگر به خاطر داشته باشید چندی پیش به سراغ مسابقه عکاسی محیط زیست ۲۰۱۶ رفتیم و تصاویر برگزیده و برنده ی امسال را به شما معرفی کردیم. امروز به سراغ دومین بخش از عکس های برگزیده در مسابقه عکاسی زیست محیطی سال ۲۰۱۶ آمده ایم.

مسابقه ای که با محوریت مسائل زیست محیطی، توسعه پایدار، آلودگی هوا و . . .برگزار می گردد. این مسابقه انگیزه ای است تا عکاسان آماتور و حرفه ای به سراغ سوژه ها و موضوعاتی بروند که تاثیرات متقابل انسان و طبیعت را به نمایش بگذارد.

همان طور که پیشتر در بخش اول این مسابقه اشاره کردیم، Sara Lindstrom با ثبت عکس آتش سوزی از یک جنگل عکس برنده این دوره انتخاب شد. همچنین در بخش اول این مسابقه ۲ عکس از کشور ایران نیز وجود دارد.

برای دیدن بخش اول این مسابقه می توانید مطلب زیر را مشاهده کنید:

مسابقه عکاسی زیست محیطی سال ۲۰۱۶ 

برای دیدن تصاویر جالب و تکان دهنده این بخش نیز کارناوال را همراهی کنید.

امروز به سراغ مسابقه عکاسی ای آمده ایم که عنوان آن مستقیما با تاثیرات انسان بر محیط اطراف خود، در ارتباط است.

” مسابقه عکاسی زیست محیطی سال ۲۰۱۶ “

این مسابقه فرصتی را به وجود می آورد تا عکاسان حرفه ای و حتی آماتور به سراغ سوژه هایی از تاثیرات انسان بر دنیای اطراف خود بروند تا تصاویری را ثبت کنند که شاید از اثرات مخرب انسان در محیط زندگی خود، آگاه شویم. محوریت اصلی این مسابقه مسائل زیست محیطی، مسائل معاصر اجتماعی، آلودگی هوا، توسعه پایدار و . . . می باشد.

در ادامه تصاویر برگزیده شده در این دوره از مسابقات را خواهید دید و عکس برنده نیز در بین این تصاویر موجود می باشد. Sara Lindstrom با ثبت عکس آتش سوزی یک جنگل برنده این دوره شد. ۲ تصویر از کشورمان ایران نیز خواهید دید.

تصاویری موجود قطعا برایتان تکان دهنده خواهد بود. در عصر معاصر توجه به مسائل زیست محیطی اهمیت بسیاری پیدا کرده است. کارناوال تا کنون سعی کرده مطالبی آموزشی و مفید در این زمینه ها را برای خوانندگان عزیز مهیا کند. مطالبی همچون :

نگاهی به تاثیرات انسان و طبیعت بر یکدیگر 

نگاهی به تغییرات سطح آب های کره زمین

انرژی پاک | آینده این جا است

راه کارهایی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی

برای دیدن این تصاویر تامل برانگیز ما را همراهی کنید.

در دنیای امروز شاهد هواپیماها در آسمان هستیم که تبدیل شده اند به انتخاب اول بسیاری برای سفر. با پیشرفت های تکنولوژیکی روز به روز استفاده از هواپیماها راحت تر و آسان تر می شود تا جایی که در حال حاضر شما می توانید در طول سفر در هواپیما راحت بخوابید، حمام کنید و حتی سوئیت داشته باشید. شاید در آینده ای نه چندان دور همگی ما از هواپیماها برای سفر کردن استفاده کنیم و دیگر خبری از قطار و اتومبیل نباشد.

ولی بیایید کمی دقیق تر به این نوع سفر کردن و پیامدهای محیط زیستی آن نگاه کنیم. مطمئنا سفرهای هوایی بسیار سریع تر و کم خطر تر می باشند ولی به چه اندازه می توانند برای محیط زیست خطرناک باشند؟

در این مطلب به موضوعی مهم و کم تر شناخته شده خواهیم پرداخت و آن تاثیراتی است که هواپیماها می توانند بر روی محیط زیست بگذارند، تاثیراتی که بسیاری از آن ها غیر قابل جبران می باشد.

همراه با کارناوال باشید.

سال ها می گذرد و ما انسان ها شاهد تغییرات زیادی در اطراف خوا هستیم. دریاچه ها از بین می روند، رودخانه ها کم آب می شوند و ممکن است در نقطه ای دیگر از سیاره ی زمین به قدیری باران ببارد که سیل راه بیفتد. دلیل این اتفاقات چیست؟ برخی بر این عقیده هستند که سیاره ی ما در دوره ی تغییر و تحول قرار گرفته و انسان ها نقش زیادی در آن ندارند ولی عده ای نظری بسیار متفاوت تر دارند.

این افراد می گویند از بین بردن درختان، استفاده از سوخت های فسیلی و پیشرفت در صنایع مختلف و … همگی باعث شده اند تا زمین به مشکلات زیادی بر بخورد و سعی در وفق دادن خود با شرایط کنونی داشته باشد و به همین دلیل خشکسالی ها و طوفان هایی سهمگین رخ می دهد.

دلیلش هرچه باشد بشر در حال مطالعه و کشف حقیقت است.

در این مطلب درباره ی سرزمین هایی که در طول چندین سال اخیر آب از دست داده اند و یا آب بدست آورده اند صحبت خواهیم کرد. جالب است که بدانید افزایش میزان سطح آب های آزاد امروزه به موضوعی پر بحث بدل گشته و نگرانی ها نیز افزایش پیدا کرده است. البته باید به این نکته اشاره کرد که با توجه به تحقیقات بسیاری از مناطق کره ی زمین شاهد از دست دادن منابع آبی خود و حتی برخی نیز به شدت در خطر به زیر آب رفتن قرار دارند. باید به این نکته اشاره کرد که تصاویری که در ادامه می بینید دارای نقاط رنگی می باشند. نقاط آبی رنگ به معنای بدست آوردن آب و نقاط سبز رنگ به معنای از دست دادن آب می باشند.

همراه با کارناوال باشید.

در دنیای امروز تغییرات آب و هوایی تبدیل به بزرگترین نگرانی جامعه جهانی تبدیل شده است. البته متاسفانه تا جایی پیش رفته ایم که زمستان امسال گرمترین زمستان قرن اخیر خواهد بود. ( به گفته ی ناسا ) بیایید با دقت بیشتری به تغیرات آب و هوایی نگاه کنیم. مشکل از کجاست؟ چه دلایلی باعث شده که این اتفاق رخ دهد؟ برای نجات آینده چه کارهایی باید کرد؟

در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به نقش همه ی ما و دنیای اطراف برای نجات زمین از تغییرات آب و هوایی.

ابتدا از خودمان همه چیز شروع می شود و بعد جامعه. زیرا ما هستیم که یک جامعه و ملت را تشکیل می دهیم. در نتیجه بیایید به دنبال مقصر نگردیم و از خودمان شروع کنیم تا آینده ای روشن و پاک داشته باشیم.

همراه با کارناوال باشید.

حدود یک قرن پیش تنها منبع انرژی زمین را خورشید می دانستند تا زمانی که برق و استفاده از آن کشف شد. امروزه ولی همه چیز تغییر کرده است و می دانیم می توانیم از باد، آب و گرمای زمین انرژی به دست بیاوریم و این تبدیل به یک واقعیت شده است. البته باید به نقش تکنولوژی در این زمینه نیز اشاره کنیم. حتما برای شما سوال پیش می آید که چگونه؟

در پاسخ می توانیم به شما بگوییم اگر تکنولوزی پیشرفت کند استفاده از این انرژی های پاک نیز راحت تر و بهتر و همینطور با کیفیت بیشتری انجام می پذیرد.

در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به انواع انرژی های پاک و راه های استفاده از آن و آینده را نیز به همراه این انرژی ها برای شما ترسیم می کنیم.

همرا با کارناوال باشید.

انرژی پاک

طبیعت و انسان به گونه ای خاص به یکدیگر متصل هستند. بهتر است بگوییم تمامی موجودات به محیط اطراف خود وابسته هستند و بر روی هم تاثیر گذار می باشند. با پیشرفت و تغییر کردن سبک زندگی انسان ها متاسفانه میزان این تاثیرات بیشتر شده است، گاهی خوب و گاهی بد.

انسان ها بدون هیچ توجهی به زندگی خود ادامه می دهند و تصور می کنند که طبیعت برای همیشه همانگونه که باید باقی می ماند. ولی سخت دراشتباه هستند.

باید این نکته را یادآور شد که طبیعت به روند تکامل خود بسوی آینده پیش می رود و در این میان انسان ها و دیگر موجودات هستند که آسیب هایی شدید و غیر قابل جبرانی متوجه آنان می شود.

گرمایش زمین، بالا رفتن سطح آب های آزاد، انقراض برخی گونه های جانوری، طوفان های سهمگین و … تعدادی از تاثیرات طبیعت نسبت به محیط اطراف می باشد.

همراه با کارناوال باشید تا با برخی از این تاثیرات آشنا شویم.

صفحه 1 از 212
This is search results
در حال بارگذاری ...