آذربایجان شرقی

فرش بافی صنعتی است غرق در رنگ و عشق و هنر که اثری خیره کننده از خود برجای می گذارد؛ اثری که به زیر پایتان می نشیند و جلوه ای تازه به خانه تان می دهد و یا بر دیوار خانه تان سال های سال خودنمایی می کند.

نقش ها و رنگ ها در هم می آمیزند تا مهر افتخاری را بر سینه ی فرهنگ و هنر این مرز و بوم بزنند. هنرمندان نگاه هایشان را به نقش های قالی و نخ های رنگین می دوزند و دستانشان با ظرافت بر روی دار قالی نقش می زند تا آبروی فرش ایرانی را بخرند. تار عشق و پود هنر در هم تنیده می شوند تا شگفت انگیزترین طرح ها به تصویر کشیده شوند و روحتان را نوازش دهد.

البته فرش قسمتی از زیبایی اش را را مدیون دست رنگرز است که با حوصله و با رنگ های تماشایی، به نخ ها جانی تازه می بخشد تا بر تن دار قالی بنشیند و اثری قیمتی را بیافریند. گاهی هم باید دعا به جان رفوگر کند که دوباره زنده اش می کند و به آن ارزش می دهد.

به هر گوشه از این کشور که بنگری از یک خانه ی کوچک قدیمی در یک روستای دورافتاده گرفته تا مرکز شهرها هنوز هم صدای قالی بافی به گوش می رسد. در این میان، تبریز یکی از مراکز مهم این صنعت در کشور به شمار می رود و تنوعی کم نظیر در میان قالی های آن وجود دارد. دستان هنرمندان قالی بافان از پیش از دوره ی صفوی تا کنون به خلق اثراتی چشم نواز مشغول بوده و باعث شده اند تا تبریز از سوی شورای جهانی صنایع دستی با عنوان شهر جهانی بافتت فرش شناخته شود.

این هنر به حدی زیباست که وسوسه مان می کند سری به دکان های فرش فروشی و کارگاه های قالی بافی بزنیم و حس و حال این فضا را با شما به اشتراک بگذاریم

با کارناوال به دنیای رنگین فرش تبریز بیایید و غرق در تماشا شوید…

فرش بافی در تبریز

تبریز یکی از شهرهای پربازدید و زیبای ایران زمین است، شهری با دلاور مردانی چون ستارخان و باقرخان و ادیبانی چون شهریار و …

باید به این شهر تاریخی سفر کرد و از نزدیک جاذبه های تاریخی و طبیعی آن را دید تا با هموطنان هنرمند و دوست داشتنیمان بیشتر آشناشویم.

به تبریز که سفر می کنیم، همه می پرسند که آیا به ائل گلی ؛ گل سر سبد جاذبه های گردشگری تبریز رفته اید؟ آیا از موزه های فوق العاده آن بازدید کرده اید؟ موزه های تبریز هرکدام جذابیت های خاص خود را دارند و باید با طیب خاطر به بازدید آن ها رفت چرا که اشیا و اقلام منحصر به فرد و فووق العاده ای را خواهید دید که شاید تصور دیدنش را هم نداشته اید. مانند: موزه مشروطه تبریز| به جا مانده از عصر قاجار، خانه و موزه سفال تبریز.

یکی دیگر از این موزه ها، موزه ی قرآن و کتابت تبریز است که به نمایش انواع قرآن های خطی، کتب خطی و قلمدان ها و … می پردازد. در میان این اشیای نفیس، قرآنی وجود دارد که به خط علی بن موسی الرضا (ع) می باشد. کارناوال به بازدید از  این موزه می رود.

با کارناوال همراه شوید.

شهر و شهر نشینی گاه امان آدمی را می برد…

گاه دلت میخواهد از هر چه که در شهر است دل بکنی و بروی تا شاید کمی از روزمرگیهایت را به فراموشی بسپاری .

کوله باری آماده داری و جاده ای پیش رویت است اما نمی دانی به کدام سو بروی . دلت طبیعت میخواهد با چاشنی آرامش . می خواهی دور شوی و برسی به آنجایی که دمی را با آسایش بگذرانی و خستگی هایت را به در کنی . دوست داری بنشینی و مناظر بکر را تماشا کنی .

مناظری که بوی تازگی بدهند و هر لحظه تو را بیشتر در خود غرق کنند . دلت سفر می خواهد و نمی دانی مقصدت کجاست . شاید دلت هوای یک روستا را کرده با محصولات محلی و آب وهوایی که بشود در آن عمیق نفس کشید . روستایی ییلاقی با آب و هوایی دلپذیر…

پیش از این روستاهایی را با معماری پلکانی به شما معرفی کردیم. این بار نیز به سراغ یکی دیگر از آنها می رویم اما این روستا پلکانی بودنش را با خاک سرخی در هم آمیخته و گویی خانه هایش رنگی از معماری روستای ابیانه را نیز دارند.

میخواهیم شما را دعوت کنیم به یک مقصد منحصر به فرد. جایی در استان آذربایجان شرقی که زیبایی های زیادی را در خود جای داده است و با آغوش باز پذیرای شماست .

با ما به روستای زنوزق بیایید…

کارناوال را در این سفر همراهی کنید…

در سفر به نقاط مختلف کشورمان ایران ، زیبایی های چشم نوازی به چشم می خورند . زیبایی هایی که تا مدت ها تصاویر فراموش نشدنی خود را در ذهن ها به یادگار می گذارند. در هرجا دستان طبیعت  به یاد ماندنی ترین تصاویرشان را خلق کنند . گاه این زیبایی ها را در دشت و بیابان به تصویر می کشد ، در گوشه ای دیگر جنگلی پر درخت را به وجود می آورد ، و گاهی با عنصر حیات بخش آب به زمین جلوه می بخشد .

آب با خودش زندگی و حیات می آورد .در رودخانه ها جریان می یابد و در گذر از مناطق گوناگون ، رنگ سبز به آنها می پاشد . در مسیر با جوش و خروش، خودش را به سنگ ها می کوبد تا نوای آهنگینش در همه جا بپیچد . چه زیباست موسیقی آب … گویی نت های موسیقی را به شکلی عجیب کنار هم می چیند و قطعه ای بی پایان را می نوازد…

گاهی همین رودخانه ی پر جوش و خروش خودش را به پایین دست ها پرتاب می کند و اوج نوای آهنگینش را در طبیعت طنین انداز می کند . آب سر ریز شده از رودخانه می شود آبشار تا در گوشه ای از طبیعت زیبای خداوند جلوه ای خاص را به نمایش بگذارد .

می خواهیم به آبشاری زیبا در طبیعت استان آذربایجان شرقی برویم. قصد سفر به شهرستان جلفا را داریم . پس کوله بارتان را ببندید و آماده ی سفر شوید .

با کارناوال در سفر به  آبشار آسیاب خرابه همراه باشید.

امروز به تبریز سفر کرده ایم تا یکی از بزرگترین بازار های سرپوشیده دنیا را از نزدیک ببینم.

بازار تبریز کامل ترین سازمان اجتماعی را میان بازار های ایران دارد . بازاری که هنوز خون تاریخ و فرهنگ اصیل گذشته در رگ هایش جاریست.

تبریز به سبب موقعیت جغرافیایی اش که بر سر راه های غرب به شرق و شمال به جنوب قرار داشت، یکی از مراکز مهم ارتباطی و اقتصادی ایران بوده است.

مارکو پولو در بازیدش از شهر تبریز یادآور می‌شود که «شهر موقعیتی عالی دارد» و کالاهای تجارتی بسیاری از «هندوستان، بغداد، موصل، هرمز» و دیگر نواحی به آنجا وارد می‌شود.

این بازار شگفت انگیز به دلیل خصوصیت های کم نظیری که دارد در سال ۱۳۸۹ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت گردید.

بازاری که وسعت و نحوه کار افراد حاضر در این بازار شما را به حیرت وا خواهد داشت.

شاید خواندن گفته های ابن بطوطه سیاح مشهور در باره بازار تبریز نیز که در سال ۷۳۱ قمری از آن بازدید کرده است، خالی از لطف نباشد!

« بازار تبریز یکی از بهترین بازار هایی بود که من در همه شهر های دنیا دیده ام … من به بازار جواهریان رفتم ، بس که از انواع جواهرات دیدم چشمم خیره گشت »

کارناوال را در سفر به این بازار همراهی کنید.

دین یک بخش بسیار مهم و تاثیر گذار در تاریخ و فرهنگ کشورمان می باشد و ایران همواره میزبان ادیان مختلف و پیروان آن ها بوده است.

حتی پیامبران ایرانی همچون زردتشت و مانی نیز در تاریخ کشورمان مشاهده می کنیم.

هر یک از ادیان بناهای مخصوصی برای عبادات خود داشته اند که هر کدام از معماری و زیبایی های خاصی بهره مند می باشند.

امروز قصد داریم بازدیدی از یکی از زیباترین کلیساهای کشور یعنی کلیسای سن استپانوس در جلفا، داشته باشیم و محو تماشای زیبایی های معماری ترکیبی ایرانی-غربی این بنا شویم.

کلیسایی که در سال ۲۰۰۸ میلادی به همراه قره کلیسا و کلیسای زور زور در فهرست جهانی یونسکو ثبت گردید.

با کارناوال همراه شوید.

چند روزی است که دریاچه ارومیه لباسی سرخ به تن کرده است.

پدیده ای که دلیلش گرم شدن هوا و افزایش تبخیر آب سطح دریاچه است که سبب شده تا غلظت نمک آب دریاچه افزایش پیدا کند و بستری فراهم شود تا دریاچه ارومیه این بار با چالش جدیدی روبرو شود.

همراه کارناوال باشید تا علت این پدیده را مورد بررسی قرار دهیم.

باید کمی خوش شانس باشید تا عظمت یکی از زیباترین قلعه های کوهستانی ایران را در یک روز لذت بخش آفتابی بدون مزاحمت مه مشاهده کنید. قلعه ای با تاریخ پر فراز و نشیب که فتح آن آرزویی کابوس وار برای دشمنان ایران زمین بوده است.

قلعه ای که بیشترین شهرتش را مدیون یکی از بزرگترین جنگجویان آزادی خواه ایران می باشد :

بابک خرمدین

همراه کارناوال باشید تا  گشتی در بخشی از تاریخ این قلعه نفوذ ناپذیر داشته باشیم . . .

پیشرفت بشر ، صنعتی شدن و مشکلات متعدد شهرهای بزرگ مثل آلودگی هوا ، ترافیک ، سر و صدای های مزاحم و آزار دهنده، باعث شده انسان ها به دنبال گذران تعطیلات و زمان های استراحت خود در طبیعتی بکر و دور از زندگی ماشینی باشند.

امروز قصد داریم سفری ویژه به یکی از مناطق بکر و بسیار زیبای استان آذربایجان شرقی داشته باشیم.

کمپ آینالو در فاصله  ۲۲۵ شهر تبریز و ۵۵ کیلومتری کلیبر با طبیعتی جادویی بخش بسیار کوچکی از منطقه حفاظت شده ارسباران با مساحت ۸۰۶۵۴ هکتاری را تشکیل می دهد.

مهمترین بخش این کمپ ، فضای نگهداری از مارال ایرانی یکی از نقاشی های زیبای خداوند در طبیعت می باشد. مارال هایی که با دیدنتان از پشت تور های محافظ به آرامی به سمت شما گام بر می دارند و تجربه ای فوق العاده و فراموش نشدنی را برای شما می آفرینند.

با کارناوال همراه شوید تا دقایقی پر از آرامش را در قلب جنگل های ارسباران بگذرانیم.

تهیه و خرید سوغاتی از هیجان انگیزترین و دلچسب ترین قسمت های سفر است چرا که ارمغان سفر برای دوستان و آشنایان و نوید بخش این است که همواه به یادشان هستیم و در لذت سفر شریکشان کرده ایم. علاوه بر این، رسم کهن و زیبای تهیه سوغاتی سبب شناخت و آشنایی با آداب و رسوم  و فرهنگ دیگر اقوام کشورمان می شود.

به شهر تبریز برویم و با سوغات اصیل این شهر آشنا شویم.

همراه کارناوال باشید .

This is search results
در حال بارگذاری ...