کشف مخفیگاه زیرزمینی در دیلمان

کشف مخفیگاه زیرزمینی در دیلمان

اخبار گردشگری

«ولی جهانی»، مسئول باستان‌شناسی میراث‌ فرهنگی گیلان، از کشف مخفی گاهی زیر زمینی در دیلمان در استان گیلان خبر داد و آن را برگ زرینی در کارنامه باستان شناسی این استان بر شمرد.

«ولی جهانی» خبر کشف  یک مخفی‌گاه زمینی در روستای میکال از توابع بخش دیلمان شهرستان سیاهکل را منتشر کرد و در این باره به ایسنا گفت:

در بازدید اخیر از این سازه دست‌کند، راهروهایی که عمود بر هم در عمق ۱۰ تا ۱۲ متری زمین ایجاد شده، به طول ۱۵۰ متر مورد شناسایی قرار گرفت.

مسئول باستان‌شناسی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان  از طول بیشتر این سازه به نسبت بررسی های اخیر خبر داد و افزود :

به‌علت ریزش بخش ابتدایی و انتهایی آن امکان بررسی دیگر بخش‌ها در این مقطع از مطالعات امکان‌پذیر نیست و نیاز به آواربرداری بخش‌های فرو ریخته برای ادامه مطالعات دارد.

«ولی جهانی» اضافه کرد:

برای ورود به محوطه یافت شده تنها راه موجود، در شیب تپه ماهوری مشرف به روستای میکال قرار گرفته که بر اثر فرونشستن زمین نمایان شده، این ورودی به راهرویی به طول ۲۲ و عرض ۴ متر و با امتداد شرق به غرب راه دارد.

او ارتفاع فعلی کف محوطه تا سقف را حدودا ۳۲۰ سانتیمتر دانست و گفت:

در ابتدای این ورودی راهرویی به قطر ۱۲۰ سانتی‌متر دیده می‌شود که با سیر نزولی خود احتمالاً به فضاهای زیرین این سازه راه می‌یابد.

جهانی افزود:

این سازه دست‌کند در عمق زمین، در مجموع از ۵ راهروی اصلی که در منتهی‌الیه خود بر یکدیگر عمودند تشکیل شده و دو راهروی فرعی که یکی سیر نزولی و دیگری صعودی در طرفین راهروهای اصلی دیده می‌شود که عامدانه مسدود شده است.

این مسئول خاطرنشان کرد:

در دیواره‌ها محل‌هایی برای قرار دادن پیه‌سوز و در سقف سازه هواکش‌هایی ایجاد شده که احتمالاً این بخش‌ها نیز پس از ترک این محل عامدانه مسدود شده‌اند.

جهانی با توجه و اشاره به اینکه در تمام بخشهای این محوطه اثراتی از دودزدگی وجود دارد، توصیف سقف را به شکل جناغی تشریح کرد و افزود:

در حاشیه طول راهرو شیارهایی برای عبور آب ایجاد شده است.

جهانی افزود در سطح راهروها قطعات شکسته سفال مربوط به تمبوشه‌های سفالی برای انتقال آب وجود دارد و در این باره گفت:

بخشی از این سازه‌ها در زیر روستای فعلی میکال قرار دارد اما در دیگر بخش‌های این منطقه نیز موارد مشابه وجود دارد که برای درک آن‌ها و نحوه ارتباطشان با یکدیگر نیاز به مطالعات گسترده‌ای در این زمینه است.

وی از ادامه تحقیقات در حوزه این محوطه تاریخی خبر داد و یادآور شد:

کشف این مخفی‌گاه برگ زرینی در کارنامه باستان‌شناسی استان گیلان است.

برای آشنایی با دیلمان، مطلب دیلمان | ییلاقی در ارتفاعات گیلان را بخوانید.

کشف مخفی‌گاه زیرزمینی در دیلمان

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

کشف مخفیگاه زیرزمینی در دیلمان
4.73 2

 دیدگاه ها

 • سيدهاشم

  ۱

  ۱

  با سلام
  منطقه دیلمان آثار باستانی زیادی دارد غار دریاجان در شمال روستای گولک هم اگر سازمان گردشگری مرمت کند خوب و زیبا خواهد بود

 • لیلا

  ۱

  ۰

  شهر ما خرم آباد هم آثار تاریخی زیادی دارد و این نشانه قدمت این سرزمین است

 • لیلا

  ۰

  ۱

  ایران سرتا سر باستانی و تاریخیه هر جای ایران بری آثار تاریخی که نشانه قدمت این سرزمین است پیدا می شود ولی چه فایده با ارزشترینهایش در موزه های کشورهای خارجی می باشند به امید روزی که تاریخمان (آثار باستانی) به مرز خودمان برگردند

  • مسیح

   ۱

   ۰

   همونجا باشن بهتره جانم.بیاد اینجا،با جذب توریست بالایی که داریم احتمال داره با مشکل مدیریت جمعیت توریستها مواجه شیم و اینکه احتمالا اصلش دزدیده می شه و ب بازار سیاه می ره و یه نسخه از بدلش میره پشت ویترین.

 • مختار نوربخش

  ۱

  ۰

  درود بر گیلان سیاهکل و دیلمان

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...