چرخه ی زندگی انسان با وجود فراز و نشیب های زیاد، جنگ ها و نسل کشی های گوناگون هنوز هم ادامه دارد. اگر حتی ۵۰ سال پیش را هم تصور کنیم امرار معاش و سبک زیستن بسیار متفاوت بوده است. بعضی از کشورها با سرعت بیشتری رو به رشد هستند و برخی دیگر از دور رقابت خارج شده و بسیار کند تغییر می کنند.

کشورهایی مثل آمریکا یا امارات متحده و چین را نمی توان با ۱۰۰ سال پیششان مقایسه کرد اما در مقابل بسیاری از کشورهای آسیایی و آفریقایی طی صد سال گذشته پیشرفت چشم گیری نداشته اند.

خیلی از مکان های آفریقا هنوز ناشناخته هستند و همین دلیلی شده تا توجه گردشگران به سوی این قاره جلب شود و برای کشف رازهای نهفته در آن اقدام نمایند. در این قاره ی پهناور هنوز هم انسان ها و قبایلی زندگی می کنند که هیچ بویی از تکنولوژی و فناوری های روز نبرده اند و همچون آدم های اولیه گذر عمر می کنند.

بررسی آداب و عقاید این قبیله ها جالب و سرگرم کننده است به همین علت کارناوال امروز به دیدار یکی از عجیب ترین قبیله های آفریقایی می رود که هنوز شبیه به انسان های بدوی هستند و با کمترین امکانات روی عقایدشان پایبندند. می خواهیم با قبیله ی سورما آشنا شویم.

مردمان سورما در مناطق سودان جنوبی و جنوب غربی کشور اتیوپی ساکن هستند و نامشان به عنوان یکی از عجیب ترین گروه های انسان های زنده در دنیا طنین انداز شده است. آن ها آداب و مناسکی دارند که شاید در تصورتان هم نگنجد.

اگر علاقمند هستید با اقوام و ملل مختلف آشنا شوید روی لینک های زیر کلیک نمایید:

سیاه پوستان سپید دل، قبیله ماسایی | Maasai Tribe

عشایر بدوین | تجربه زندگی با یکی از قدیمی‌ترین قبایل

۲۰ روز در تانزانیا ; همراه با قبایل بادیه نشین

عکاسی | قبایل نامرئی !

تا از نزدیک به دیدار آن ها نرویم عمق تفاوت آن ها را با انسان های امروزی متوجه نخواهیم شد، پس با کارناوال همراه شوید تا یک روز پر هیجان را در کنار قبیله ی سورما آغاز کنیم.

ایران سرزمینی پهناور است که مامن امنی برای اقوام و گروه های مختلف به شمار می رود. مردم در چهار گوشه ی این سرزمین در نهایت صلح و آرامش در کنار یکدیگر زندگی می کنند و مجموعه ای کم نظیر از فرهنگ ها و روحیات مختلف را به نمایش می گذارند. این تنوع علاوه بر آنکه زیبایی های بسیاری دارد، همبستگی ایرانیان را در عین تفاوت به تصویر می کشد و نشان از وحدت ساکنان این سرزمین دارد.

برای شناخت این گروه های متنوع باید به میان آنها رفت و رفتار و روحیاتشان را کشف کرد تا بتوان ارتباط خوبی را با آنها برقرار کرد. پیش از این به مردمان ساکن در برخی نقاط مختلف ایران زمینن سر زدیم و در مطالب زیر از ویژگی های رفتاری و روحیات آنها برایتان سخن گفتیم:

ویژگی های رفتاری خاص قوم غیور لر

ویژگی های رفتاری خاص قوم بزرگ کرد

ویژگی های رفتاری خاص آذری های غیور ایران

ویژگی های رفتاری مردمان مرکز ایران

ویژگی های رفتاری مردم جنوب ایران | ساکنان دیار آب و آفتاب

این بار ایل قشقایی را انتخاب کرده ایم تا قدم به میان مردم آن بگذاریم و رفتار ها و روحیاتشان را مورد بررسی قرار دهیم.

با کارناوال همراه باشید…

یکی از جاذبه های کشورمان ایران در تنوع قومی و فرهنگی آن نهفته است. با سفر به هر خطه از این سرزمین کهن با مردمی از اقوام مختلف برخورد می کنیم که در عین وجود تفاوت های بسیار در صلح و آرامش و در کنارهم زندگی می کنند و زیبایی خاصی را ایجاد کرده اند؛ همچون رنگ های رنگین کمان که در عین تفاوت زیباترین صحنه را در طبیعت به نمایش می گذارند.

مجموعه ای از عوامل فرهنگی، سیاسی، طبیعی و تاریخی دست در دست یکدیگر داده اند تا رفتار و روحیات مردم در جای جای ایران با یکدیگر متفاوت باشد. مردمانی که با برخورداری از ارزش و احترام یکسان و بدون تعرض یا تحقیر با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و جامعه ای مسالمت آمیز به نام ایران را تشکیل می دهند.

چندی پیش بررسی ویژگی های رفتاری ایرانیان را آغاز کردیم و در ابتدای این مسیر از ویژگی های کلی رفتار ایرانیان برایتان سخن گفتیم:

عوامل تاثیرگذار بر الگوهای رفتاری ایرانیان 

۱۰ ویژگی رفتاری ایرانیان

در ادامه به اقصی نقاط ایران رفتیم و در مطالب زیر ویژگی های رفتاری مردمانی از اقوام و شهر های مختلف را مورد بررسی قرار دادیم:

ویژگی های رفتاری خاص قوم غیور لر

ویژگی های رفتاری خاص قوم بزرگ کرد

ویژگی های رفتاری خاص آذری های غیور ایران

ویژگی های رفتاری مردمان مرکز ایران

ویژگی های رفتاری مردم جنوب ایران | ساکنان دیار آب و آفتاب

این بار راهی خطه ی سبز سرزمینمان می شویم؛ دیاری که همه ی ما خاطراتی خوش از سفر به آن داریم.

به نواحی شمالی ایران سفر می کنیم و و مردمان این دیار را از نظر می گذرانیم . از گیلان به سوی مازندران می رویم و از گلستان گذر می کنیم و همنشین با مردمانی شاد و سرزنده می شویم…

 کارناوال را برای آشنایی با ویژگی های رفتاری مردمان شمال ایران همراهی کنید.

 

ویژگی های رفتاری مردم شمال ایران |

به هر شهر و دیاری که سفر کنید علاوه بر اینکه اوقاتی را در کنار جاذبه های دیدنی آنها می گذرانید قطعا با مردمان ساکن در مقصد نیز برخورد خواهید داشت و تلاش خواهید کرد تا با آنها ارتباط برقرار کنید.دانستن نکاتی درباره ی ویژگی های مردمانی جدید که هر یک خلق و خویی متفاوت دارند، به برقراری هر چه بهتر ارتباط با آن ها کمک خواهد کرد و تعاملی رضایت بخش را رقم خواهد زد.

پیش از این در مطالب زیر ویژگی های کلی رفتار ایرانیان را مورد بررسی قرار دادیم:

عوامل تاثیرگذار بر الگوهای رفتاری ایرانیان  

۱۰ ویژگی رفتاری ایرانیان

در ادامه به اقصی نقاط ایران رفتیم و ویژگی های رفتاری مردمانی از اقوام و شهر های مختلف را مورد بررسی قرار دادیم و در مطالب زیر از این ویژگی ها با شما سخن گفتیم:

ویژگی های رفتاری خاص قوم غیور لر

ویژگی های رفتاری خاص قوم بزرگ کرد

ویژگی های رفتاری خاص آذری های غیور ایران

ویژگی های رفتاری مردمان مرکز ایران

این بار قصد داریم به گوشه ی دیگری از ایران عزیزمان سر بزنیم؛ خطه ای که مردمانی سخت کوش را در آغوش گرفته و با گرمای آفتاب از آنها پذیرایی می کند. به جنوب ایران سفر می کنیم و به میان ساکنان این دیار می رویم. از خوزستان، بوشهر و هرمزگان گذر می کنیم و در کنار لذت بردن از زیبایی ها، همنشین مردمان ساکن در آنها می شویم.

 کارناوال را برای آشنایی با ویژگی های رفتاری مردمان جنوب ایران همراهی کنید.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری و ازدیاد شهر نشینی اغلب از فرهنگ و تمدن گذشتگانمان فاصله گرفته ایم و حتی شاید اطلاعات چندانی در رابطه با آداب و رسوم آنان هم نداشته باشیم. این داستان غم انگیزی است که متاسفانه اغلب ما با آن دست و پنجه نرم می کنیم.

اما در جای جای دنیا هنوز هم قبایل و اقوامی هستند که رسومات کهنشان را حفظ کرده اند و با تعصب زیادی همانند پدرانشان زندگی می کنند. کارناوال تصمیم گرفته است نزد این قبایل قدیمی برود و با آداب و رسومشان آشنا شود. قطعا نکات جالبی در شیوه ی زندگی آنان وجود دارد که هنوز هم می تواند راهنما و الگوی ما باشد.

مردمانی را برگزیدیم که محل زیستشان در نقطه ای دور افتاده در کشور پاکستان است. این ملت که هنوز هم کاملا مانند اجدادشان امرار معاش می کنند کالاش نام دارند؛ قومی با آداب و رسوم و اعتقادات جالب و فوق العاده که ریشه ای آریایی دارند.

همچنان با کارناوال همراه باشید تا سفری پر محتوا به کشور دوست و همسایمان پاکستان داشته باشیم.

جامعه ای را تصور کنید که بانوان آن تقریبا کنترل همه چیز را در دست دارند و در طبقات جامعه ی خود نسبت به مردان در مرتبه ی بالاتری قرار گرفته اند. شاید برای شما کمی درکش سخت باشد که چگونه ممکن است چنین مردمانی وجود داشته باشند. منظور این نیست که جامعه ی مرد سالار خوب است بلکه زن سالاری نیز خوب نیست. به احتمال زیاد شما نیز موافق تعادل میان ارزش های مردان و زنان در یک اجتماع باشید. آیا این امکان وجود دارد؟

در این مطلب سری می زنیم به قوم مینغکاباو که یکی از اقوام کشور اندونزی محسوب می شوند و در سوماترای غربی زندگی می کنند.

از ویژگی های این قوم باید به زن سالاری یا مادر سالار بودن آن ها اشاره کرد که ریشه ای تاریخی دارد و باز می گردد به سال های پیش، زمان شکل گیری اولیه قوم مینغکاباو در اندونزی.

با کارناوال همراه باشید در این سفر جالب و متفاوت به کشور اندونزی و سوماترای غربی.

در گذشته عوامل تاثیرگذار بر الگوهای رفتاری ایرانیان و ۱۰ ویژگی رفتاری ایرانیان که بین تمامی اقوام عمومیت داشت را بررسی کردیم و قرار بر این بود که ویژگی و رفتارهی ویژه هر یک از اقوام ایرانی را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم.

تا کنون اقوام بزرگ لر، کرد و آذری زبان را مورد بررسی قرار دادیم که می توانید آن ها را در مطالب زیر مطالعه کنید:

ویژگی های رفتاری خاص قوم غیور لر

ویژگی های رفتاری خاص قوم بزرگ کرد

ویژگی های رفتاری خاص آذری های غیور ایران

امروز نیز قصد داریم به بخش های مرکزی ایران سفر کنیم و با ویژگی های رفتاری مردمان مناطق اصفهان، کاشان، خوانسار، کرمان، یزد و قم آشنا شویم.

 کارناوال را برای آشنایی با ویژگی های رفتاری مردمان ایران مرکزی همراهی کنید.

امروز کارناوال با مطلب بسیار جالبی در کنار شماست. Marysia توریستی اهل لهستان است که به کشورهای مختلفی سفر می کند. وی پس از سفر به کشور ایران در سایت خود دانستی های جالبی را از آنچه که از مردم ایران در طول سفر دیده بود، منتشر کرد.

او در وبسایت خود نوشته که پیش از سفر به ایران مطالب و داستان های بسیار وحشتناک، بد و عجیب و غریبی را در مورد ایران و مردمان آن شنیده بود اما پس از سفر متوجه می شود که تمام این تفکرات منفی، تنها “تصورات غلط و اشتباه” می باشد.

بدون شک این نگاه غلط از روی تبلیغات منفی علیه ایران توسط کشورهای دیگر شکل گرفته است و از طرفی دیگر تمام تقصیرها را نمی توان گردن دیگران انداخت و خودمان نیز تا کنون فعالیت زیادی در تبلیغ و معرفی زیبایی های تمام نشدنی ایران به جهانیان، نداشته ایم. اما اکنون فراگیر شدن اینترنت و فضاهای مجازی باعث شفاف سازی واقعیت ها می شود. همانند کاری که Marysia در مورد ایران انجام داده است.

همراه کارناوال شوید تا با هم با ۱۰ ویژگی ایرانیان از نظر این توریست لهستانی آشنا شویم.

پس از بررسی عوامل تاثیرگذار بر الگوهای رفتاری ایرانیان و ۱۰ ویژگی رفتاری ایرانیان که بین تمامی اقوام عمومیت داشت، شروع به بررسی ویژگی های خاص رفتاری هر یک از اقوام ایرانی کردیم.

تا کنون قوم های کرد و لر را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دادیم و امروز نوبت به دومین قوم بزرگ ایرانی یعنی آذری های غیور رسیده است. مردمان غیوری که علاوه بر بخش های شمال غربی ایران، در سرتاسر ایران زندگی می کنند، مردمانی که تاریخ پر فراز و نشیبی داشته اند و در برخی از وقایعِ تاریخی نقش قهرمان و محوری را ایفا کردند. برای مثال تجسم انقلاب مشروطه بدون حضور این مردان و زنان امکان ناپذیر است.

این نکته را نیز فراموش نکنیم که هدف اصلی ما معرفی ویژگی های رفتار هر قوم می باشد، اقوامی که همه آن ها ایرانی بوده و به ایرانی بودن خود می بالند و در تاریخ جانفشانی های بسیاری در راه وطن خود ایران کرده اند.

کارناوال را برای آشنایی با ویژگی های رفتاری آذری های غیور ایران همراهی کنید.

نکته مهم : مطالب مربوط به سرگذشت تاریخی و زبان از منابع معتبری که مربوط به پژوهش های علمی پژوهشگرانی همچون ( دکتر کیومرث فلاحی و . . .) می باشد، گردآوری شده است و هریک از نظریه ها و عقیده ها موافقان و مخالفانی دارد. کارناوال سعی کرده نظریه ها با دیدهای متفاوتی را به شما ارائه دهد و هیچ گونه جهت گیری موافقت و یا مخالفتی با نظریه ها و عقاید ندارد.

پس از بررسی عوامل تاثیرگذار بر الگوهای رفتاری ایرانیان و ۱۰ ویژگی رفتاری ایرانیان که بین تمامی اقوام عمومیت داشت، شروع به بررسی ویژگی های خاص رفتاری هر یک از اقوام ایرانی کردیم.

ابتدا به سراغ غیورمردان لر آمدیم که می توانید آن را در مطلب ویژگی های رفتاری خاص قوم غیور لر مطالعه کنید.

امروز قصد داریم ویژگی های رفتاری مشهور و مختص به قوم بزرگ کرد را به شما کارناوال دوستان عزیز معرفی کنیم.

پس از آشنایی کلی با تاریخ، سرگذشت و زبان بزرگ مردان کرد به سراغ ویژگی های شاخص رفتاری آن ها خواهیم رفت.

پیشنهاد می کنیم، روایت تصویری عکاس کانادایی از سفر به نگین کردستان در کارناوال را نیز حتما مشاهده کنید.

این نکته را نیز فراموش نکنیم که هدف اصلی ما معرفی ویژگی های رفتار هر قوم می باشد، اقوامی که همه آن ها ایرانی بوده و به ایرانی بودن خود می بالند و در تاریخ جانفشانی های بسیاری در راه وطن خود ایران کرده اند.

 کارناوال را برای آشنایی با ویژگی های رفتاری خاص کردهای بزرگ همراهی کنید.

در گذشته عوامل تاثیرگذار بر الگوهای رفتاری ایرانیان و ۱۰ ویژگی رفتاری ایرانیان که بین تمامی اقوام عمومیت داشت را بررسی کردیم و قرار بر این بود که ویژگی و رفتارهی ویژه هر یک از اقوام ایرانی را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم.

کارناوال همیشه به وعده های خود عمل می کند!

امروز به سراغ یکی از شجاع ترین اقوام ایرانی یعنی لرها آمده ایم. یکی از قدیمی ترین و خالص ترین اقوام ایرانی و شجاعانی که همیشه در دوره های سخت به کمک سرزمین ایران آمده و نقش یک قهرمان را ایفا کرده اند.

یکی از مهمترین فعالیت های این قوم در سده اخیر شرکت پر اثر در انقلاب مشروطه بوده است.

همانطور که گفتیم قصد داریم پس از آشنایی کلی با سرگذشت و زبان لرها به سراغ ۳ ویژگی مهم و خاص آن ها رفته و با آن ها آشنا شویم.

اگر دوست دارید با لباس های سنتی لرها نیز آشنا شوید مطلب بی نظیر پوشاک سنتی مردمان لرستان | زیبایی در عین سادگی را از دست ندهید.

 کارناوال را برای آشنایی با ویژگی های رفتاری خاص غیور مردان لر همراهی کنید.

زن لر

امروز تصمیم داریم عواملی که در الگوهای رفتاری ایرانیان تاثیر دارد را به صورت کلی بررسی کنیم و با این عوامل و چارچوب های آن آشنا شویم تا در آینده نزدیک به بررسی الگوه های رفتاری هر یک از اقوام ایرانی بپردازیم.

اگر درباره الگوهای رفتاری ایرانیان بحث می کنیم، قطعا ریشه ای ترین بخش این صحبت ها و بحث ها، چگونگی شکل گیری این الگوهای رفتاری می باشد.

با کارناوال هم نظر نیستید؟

ممنون که با ما موافقید! به زبان ساده عوامل مختلفی در طول تاریخ باعث می شود که قومی یا گروهی ویژگی های رفتاری خاصی داشته باشند، اگر همین قوم یا گروه در شرایط دیگری قرار می گرفت قطعا تغییراتی در رفتارهای معمول و ویژگی های رفتاریشان مشاهده می کردید.

این عوامل پیشینه قومی، تاریخی، فرهنگی، محیط جغرافیایی، اقتصادی و . . . را شامل می شود.

کشورمان ایران به دلیل پیشینه تاریخی زیادش، اقلیم های جغرافیایی متفاوت و هزاران دلایل دیگر از اقوام گوناگونی که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند، تشکیل شده است.

این گوناگونی قوم ها هرگز باعث نمی شود که فراموش کنیم همه ما یک ایرانی هستیم و به آن با تمام وجود افتخار می کنیم.

در ادامه به عوامل تاثیرگذار در شکل گیری الگوهای رفتاری و رفتار ایرانیان خواهیم پرداخت.

با کارناوال دقایق زیبایی را در این کندوکاو فرهنگی و تاریخی، سپری کنید.

عوامل تاثیرگذار بر الگوهای رفتاری ایرانیان

آرام بخوان،با دقت ببین
از آنجا که خاص است،
هم خودمان و هم دیدگاهمان..
چنین خواندیمش : شراب چرده
قول می دهیم،
وجودت با محتوایش اجین گشته و
گَردی سرخ بر تنت نشیند
و حیرتی سبز،
سراپایت را فرا گیرد
ما، کارناوال هستیم.

تلاش بی وقفه مان سبب گشت تا برایتان انفجاری سرخ را کنار دیوانی سبز پدید آوریم. قلمِ بلیغ خود را دل انگیز مالیدیم بر صفحه نمایشگرتان؛ چون ایمان داریم، لایقش هستید.

پوشش افراد و اقوام مختلف به عوامل زیاد و متفاوتی بستگی دارد. این عوامل محیط زندگی، فرهنگ افراد، آب و هوا، دین و . . . را شامل می شود.

در این میان پوشش بانوان همیشه از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. نکته جالب و مهم در پوشش مردان و زنان ایرانی در تاریخ، عدم برهنگی آن ها در تمام زمان ها می باشد.

اهمیت پوشش ایرانیان در طول تاریخ از آنجا قابل بررسی است که برخی از پژوهشگران معتقدند ریشه حجاب در دنیا از پوشش کامل ایرانیان نشات گرفته است.

در این سفر تاریخی قصد داریم لباس و پوشاک بانوان ایرانی را در دوره های مختلف همچون مادها، هخامنشیان، پارتیان و . . . بررسی کنیم و با هنر طراحی لباس و ظرافت های این طرح ها آشنا خواهیم شد.

قطعا با دیدن این تصاویر به پیشینه ی تاریخی و فرهنگی ایران افتخار خواهید کرد.

آیا آماده مشاهده این نمایشگاه تاریخی از لباس های بانوان ایرانی هستید؟

پس با کارناوال همراه شوید.

لباس زنان ایرانی در تاریخ

کشور ایران از دیرباز به دلیل حضور در یک منقطه استراتژیک و مهم، شاهد بسیاری از جنگ ها و کشمکش ها، عبور بازرگانان و جهانگردان بسیار و ۱۰ ها مورد دیگر بوده است.

به دلیل این ویژگی هایی که در بالا برشمردیم، شناخت و  آشنایی با فرهنگ و نوع زندگی مردم ایران دغدغه دولتمردان و بسیاری از پژوهشگران کشورهای دیگر بوده است.

این موضوع را می توان از فرستاده شدن بسیاری از افراد و جهانگردان برای شناخت دقیق ایران زمین، متوجه شد.

در طول قرن های گذشته سیاحان بسیاری از ایران بازید کرده اند و مشاهدات خود را در قالب کتاب های سفرنامه نویسی یا کتاب هایی با موضوعات دیگر همچون شناخت علم پزشکی ایران، شناخت گیاهان ایران و . . .، ثبت کرده اند.

آن بخش از نوشته های ایشان که می تواند به ما در بررسی تغییرات رفتاری یا رفتارهای کنونی و کهنه خود کمک کند، “رفتارشناسی ایرانیان” از دیدگاه این افراد می باشد.

با مطالعه این نوشته ها و تجزیه و تحلیل آن ها می توانیم نقاط ضعف و قوت رفتارهای خود را بررسی کرده و سعی در بهبود و یا غنی تر کردن ویژگی های مثبت خود کنیم.

با کارناوال همراه شوید تا ۱۰ ویژگی رفتاری ایرانیان را از نگاه جهانگردان و پژوهشگران خارجی بررسی کنیم.

نظر گردشگران خارجی در مورد رفتار ایرانی ها

در میان ما ایرانیان ازدواج و آداب و رسوم آن یکی از بهترین و با ارزشترین مراسم است و در هر نقطه از این سرزمین آداب و سنن متفاوتی را در میان اقوام مختلف خواهیم دید. بر خلاف شهرهای بزرگ که روز به روز ازدواج و شادی و سرور آن کمرنگ می شود و تنها تجملات و زرق و برق بی فایده آن افزون می شود، در میان اقوام اصیل ایرانی همچون بختیاری ها، به جوانب اصلی و مهم این پیوند توجه می شود و برای آغازی شیرین و فرجامی نیکو تمامی افراد طایفه تلاش می کنند و خود را در این بزم سهیم می دانند.

از این رو کارناوال به میان اقوم بختیاری می رود  برای همراهان از مراسم ازدواج در این طایفه می گوید. مراسمی که سراسر با تعاون و یاری  افراد طایفه برگزار می شود و همه افراد خود را در برگزاری آن سهیم می دانند و اجازه تحمل سختی و فشار مالی و روحی را به پسر و دختر جوان نمی دهند تا بتوانند زندگی شیرین و بادوامی را آغاز کنند.

با کارناوال همراه شوید در این سفر شاد…

چندی پیش به کرواسی سفری داشتیم و به مردمانی برخورد کردیم که خودشان را از تبار ایرانیان می دانند . اگر مطلب کروات ها ؛ ایرانی تباران اروپا را خوانده باشید کاملا در جریان موضوع قرار می گیرید  که چگونه یک فرضیه می تواند منجر به تحقیقات علمی پیرامون یک موضوع عجیب شود.

امروز باز هم قصد داریم به سراغ مردمانی برویم که ادعای ایرانی تبار بودن دارند. این بار قاره اروپا را ترک کرده و به ایران نزدیک می شویم . مقصدمان این بار روسیه است . در گشت و گذار در روسیه به شهری می رسیم که نامش همه را یاد یک تفرجگاه در پایتخت ایران می اندازد : “دربند ”

اشتباهی در کار نیست…

دربند قدیمی ترین شهر روسیه و تنها منطقه شیعه نشین آن است .شهری که به دست قباد یکم ساسانی تجدید بنا شد و پسرش انوشیروان با احداث دیوار دفاعی به آن استحکام بخشید و ….

تاریخ ایران باستان در این شهر قابل لمس است و در جای جای آن آثار ایرانی – اسلامی به چشم می خورند …

همراه کارناوال  باشید تا سفری به شهر دربند داشته باشیم و این ادعا را بررسی کنیم.

دربند روسیه

اگر دانشنامه ی گردشگری کارناوال رو دنبال کرده باشید حتما مطلب مربوط به اکوتوریسم رو دیدید! و اگر خاطرتون باشه اونجا اشاره شد که یکی از انواع اکوتوریسم تورهای عشایری بود.

امروز قراره در کارناوال با عشایر  بِدو Bedu آشنا بشیم.  عشایری که فضای فرهنگی اونا در پترا و وادی‌رام اردن ( Petra & Wadi Rum ) ثبت جهانی میراث معنوی یونسکو شده.

قبایل بدوین ( Bedouin ) نامی هست که به این گروه از عشایر عرب گفته می‌شه و پیشینه تاریخی کوچ‌نشین بودن این قوم در خاورمیانه به چند هزار سال می‌رسه. این نام از کلمه عربی بَدوی به معنای ساکن بیابان برگرفته شده. در تاریخ دو گروه از بدوین وجود دارند؛ یکی اون‌هایی که باقی‌مانده مهاجرین در جایی هستند که یمن امروز قرار داره و گروه دوم بر اساس کتاب انجیل باقی ماندۀ قوم بنی اسرائیل هستند.

با کارناوال همراه باشید.

باید به میان اقوام ایرانی رفت و با آداب و رسوم و پوشش سنتی و دیرینه آنها آشنا شد. چرا که ریشه در تاریخ این سرزمین دارد و پوشش نیز رابطه ای تنگاتنگ با شرایط اقلیمی، شرایط اجتماعی و… و نشان از  فرهنگ و نوع زندگی آن قوم دارد.

کارناوال به لرستان سفر می کند و برای همراهان خود از لباس های سنتی این قوم می گوید.

لباس مردمان لرستان با رنگهای شاد و سرزنده و سادگی نمادی از پوشش اصیل ایرانی و پیشینه کهن و غنای فرهنگی این خطه از سرزمینمان است.

همراه کارناوال شوید…

کرواسی ؛ کشوری متفاوت در جنوب مرکزی اروپا است. کشوری که در کنار کشور های صربستان ، بوسنی و هرزگوین و مونته نگرو قرار دارد و از سال ۱۹۹۱ ، استقلال خود را از یوگسلاوی سابق تجربه می کند. کشوری غنی از مناظر طبیعی و جاذبه های فرهنگی که ساکنان آن را کروات می نامند.

همه چیز در این کشور زیبا ، عادی به نظر می رسد تا اینکه می فهمیم  در برخورد با این کشور با مردمی رو به رو هستیم که خود را ایرانی تبار و از ریشه ایرانیان باستان می دانند.

کارناوال شما را به بررسی این ادعای جنجالی دعوت می کند.

صفحه 1 از 212
This is search results
در حال بارگذاری ...