کروات ها ؛ ایرانی تباران اروپا

کروات ها ؛ ایرانی تباران اروپا

جالب انگیزهای جهانجاذبه های توریستی اروپا
خلاصه مطلب

اطلاعات کلی

در سفر به کرواسی با مردمی سر و کار داریم که ادعای پیشینه ای ایرانی دارند . فرضیه ای که از ۲۰۰ سال پیش همچنان بحث برانگیز است . اما وجود نشانه هایی مانند کتیبه های باستانی ، شواهد تاریخی ، نشانه های ظاهری ، نام ها و  ادبیات کرواسی درستی این ادعا را غیر قابل انکار می کند . با کارناوال در بررسی این ادعا همراه باشید .

آنچه در ادامه خواهید دید

۱- فرضیه ای جنجالی۲- آنچه شواهد تاریخی نشان می دهد۳- کروات ها ؛ اقوام مهاجر۴- تحقیقاتی که به مزاج اسلاو ها خوش نیامد۵- زبانی که دستخوش تغییر شد۶- نام های ایرانی۷- کروات ها و پوشش ایران باستان۸- ظاهری ایرانی

#کرواسی ؛ کشوری متفاوت در جنوب مرکزی اروپا است. کشوری که در کنار کشور های صربستان ، بوسنی و هرزگوین و مونته نگرو قرار دارد و از سال ۱۹۹۱ ، استقلال خود را از یوگسلاوی سابق تجربه می کند. کشوری غنی از مناظر طبیعی و جاذبه های فرهنگی که ساکنان آن را کروات می نامند.

همه چیز در این کشور زیبا ، عادی به نظر می رسد تا اینکه می فهمیم  در برخورد با این کشور با مردمی رو به رو هستیم که خود را ایرانی تبار و از ریشه ایرانیان باستان می دانند.

کارناوال شما را به بررسی این ادعای جنجالی دعوت می کند.

کرواسی

ایرانی بودن کروات ها ؛ فرضیه ای جنجالی !

این فرضیه ی  جالب و بحث بر انگیز که ۲۰۰ سال پیش توسط پرفسور یوسیپ میکوزی‏ بلومنتال ( Josip sluznice Blumenthal ) مطرح شد ؛ تاکنون منجر به ارائه‏ 249  مقاله تحقیقی، علمی و چاپ آن در نشریات مختلف‏ توسط ۱۲۰ استاد کروات و غیرکروات شده است.

 پرفسور یوسیپ میکوزی‏ بلومنتال در پایان نامه خویش در سال ۱۷۹۷ ، ریشه ایرانی‏ بودن کروات‏ها را مورد بررسی قرار داد و نتیجه گرفت‏ که کروات‏های امروزی از بخش غربی ایران باستان‏ مهاجرت کرده‏ اند.

کروات ها

آنچه شواهد تاریخی نشان می دهد

یکی از مهمترین کتیبه ها درمورد تاریخ کشور کرواسی و بهترین دلیل و سندی که بر تقویت این تئوری می پردازد ، کتیبه تانائیس می باشد.  این کتیبه  توسط یک باستان شناس روسی به نام پل میخایلوویچ ( Pavel Mihajlovič ) در بین سالهای ۱۸۲۲ تا ۱۸۷۴ کشف شده است.

 این کتیبه متعلق به قرن سوم میلادی و به خط یونانی  و کتیبه عمومی است که به مناسبت بازسازی شهر تانائیس نوشته شده است. کتیبه تانائیس متشکل از دو کتیبه نیز می باشد که کتیبه اولی تا حدود زیادی تخریب شده است، اما کتیبه دوم به خوبی حفظ شده است و تاریخش به ۲۲۰ میلادی بر می گردد که در آن با تعدادی اسم برمی خوریم که بر طبق نظرات کارشناسان این اسم ها می بایست ترسیمی از نام کرواسی باشد. این کتیبه دقیقا در محلی کشف شده است که اقوام ایرانی در آن مستقر بودند. پدیدار شدن این نام های غیر یونانی در  این محیط زبانی و شکل آوایی آن نشان می دهد که می توان در مورد ایرانی بودن آن نظر داد.

دست نوشته هورتیکس پادشاه‏ دوشارتا میتانی از سال ۱۳۷۰ قبل از میلاد مسیح نشان‏ می‏ دهد که وی ملت و زبان خویش را HURRVUHE عنوان نموده است که شبیه نام HRVATI (کروات ) می‏باشد. در زمان پادشاهی #هخامنشیان و قبل از همه ، داریوش و کورش اول ، نام استان شرقی‏ ایران را HARAUVATYA  ذکر کرده‏ اند .

تصویری از کتیبه تانائیس

کتیبه تانائیس

کروات ها ؛ اقوام مهاجر

پژوهشگر انگلیسی، نوئل مالکوم معتقد است واژه کراوات، یا هراوات ( Hravat ) در زبان صربی، ریشه در این زبان ندارد. این واژه از واژه ای شبیه به نامی ایرانی ‌است که ریشه آن نام ، خراوات ( Khoravat ) در اوستا به معنای “دوستانه” است. مطالعات تاریخی نشان می‌دهد که نژاد فعلی کرواسی، کرواتها، از ۱۷۰۰ سال پیش شروع به مهاجرات از سرزمین مادریشان، ایران، به سمت کرواسی، صربستان و بوسنی  نموده‌اند. احتمالاً علت این مهاجرت سرکوب مومنین به آئین مانوی در دوران ساسانیان بوده است.

کروات ها

تحقیقاتی که به مزاج اسلاو ها خوش نیامد

همواره کرواتها سعی در متمایز کردن خود از سایر کشور های همپای اسلاوی خود داشته اند . اکثر اندیشمندان  کروات ، نیاکان خود را مردمان اسلاو نمی بینند؛ بلکه عقیده دارند که اجداد آنها اقوام ایرانی تبار هستند و برای این ادعا ، فرضیه هایی را مطرح کرده اند. اما در کنار این محققان ، نظریه های اسلاو بودن کرواتها با روی کار آمدن اسلاو گراهای افراطی رو به افزون بود و آنها به نابود سازی تمام شواهد و مدارک و اسناد مختلف می پرداختند و حتی کسانی که در این مورد به تحقیق می پرداختند را شکنجه می دادند. حتی ۴ نفر از محققین حوزه ایرانشناسی  در زمان تسلط اسلاو ها جان خود را از دست دادند.

کروات ها

زبانی که دستخوش تغییر شد

دکتر ز.گروبیشیچ (Z. Grvbyshych ) به بررسی‏ تشابهات در زبان امروزی ایران و کرواسی پرداخته است. او در تحقیقات خود تشابهات ریشه ای بسیاری از واژگان رایج در زبان کروات و فارسی باستان را یافته است .

پروفسور کاله (Calais) این مسئله را مطرح می کند که این امکان وجود دارد که کروات‏های قدیم به عنوان بخشی از ایرانیان‏ باستان در زمان امپراطوری فارس‏ها بوده‏ اند که به اروپا مهاجرت کرده و زبان آنها به زبان اسلاو تغییر یافته است.

پروفسور اس.ک.ساکاچ ، معروف ترین ایران‏شناس ، به مراحل مختلف اجبار و زور برای پذیرش زبان اسلاو و اتصال آن به یوگسلاوی سابق، پرداخته است. این امر توسط ووک کاراجیچ ، ملی‏ گرای‏ بزرگ صرب ،تحقق یافت . وی در اواسط قرن نوزدهم میلادی‏ تمام صرب‏های متعصب اسلاویست را برای توافقات‏ سیاسی و زبان به کنگره #وین دعوت نمود تا برای آینده‏ یوگسلاوی سابق تصمیم‏ گیری نمایند. پس از توافقات‏ به عمل آمده در این گردهمایی، از سال ۱۸۹۰ میلادی‏ عملیات اسلاویست‏های ووک ( گروه منتسب به ووک‏ کاراجیچ ) برای از بین بردن تفاوت‏های فرهنگی و زبانی‏ میان صربها و کروات‏ها تمام کلمات با ریشه هند و ایرانی‏ که در زبان صربها وجود داشت را حذف نمودند و این امر با اعمال زور و فشار از سال ۱۹۱۸ میلادی با تاسیس‏ یوگسلاوی نیز ادامه یافت.

کروات ها

نام های ایرانی

ام.ان.چوریچ ( M.N. Chvrych ) در سال ۱۹۹۱ در کتاب خود‏ پیرامون ریشه ایرانی بودن کرواتها از #آسیا مطرح کرده است که حدود ۱۹۰ نام فامیلی کروات ها ،شبیه یا حتی کاملا عین نام فامیل‏های ایران‏ قدیم می‏باشد.

کروات ها

کروات ها و پوشش ایران باستان

بام.گوشیچ ، مردم‏ شناس موزه مردم‏ شناسی شهر زاگرب در مقاله خود ، رسوم مردم کرواسی تحت عنوان LJELJA  را تجزیه و تحلیل نموده و آن را با برخی از موارد بدست آمده از زمان ساسانیان مشابه دانسته است . به عنوان مثال بسیاری از لباسهای محلی زنان‏ LJELJA  را کاملا شبیه لباس‏های رایج در امپراطوری قدیم ایران باستان می‏ داند.

LJELJA
LJELJA

مراسم  LJELJA را به تماشا بنشینید

در حال بارگذاری ویدئو ...

ظاهری ایرانی

در کل آریایی ها را نژادی با دماغ دراز و باریک قلمی ، قوی هیکل ، موی مشکی ، استخوان بندی بزرگ ، پوستی سفید و موهای صاف توصیف کرده اند. این ویژگی در میان ایرانیان و کردها پیدا می شود . این علم کمک زیادی به یافتن ریشه کرواتهای ایرانی می کند ، کرواتها ، همچنین  اسلاوهای غربی در کل ویژگیهای نژاد ایرانی را نشان می دهند. حتی امروزه اکثریت کرواتها تمایل به بلند قد بودن با ویژگی صورتی باریک را دارند.

کرواتها از نظر قد ،بلند هستند ( ۱۸۰ سانتی متر ) . سری دراز دارند ، اما جمجمه آنها در سرشان کوتاه است ، چنانکه وقتی از جلو به آنها نگاه می شود سری دراز دارند اما پیرامون سرشان کوتاه است.

این ظاهر عمده  نوع خاص ایرانی است ، البته این ویژگی به همان اندازه در میان ارمنی ها نیز رایج است که به عنوان نژاد ایرانی به آنها  نگریسته می شود. محققین سوئدی معتقدند چیزی بالغ بر ۷۰ تا ۷۵ درصد کروات ها از نژاد ایرانی هستند و بر آن تاکید دارند.

کروات ها

سخن آخر

درآخر چیزی که در این نظریات مشخص است نقش برجسته ایرانی ها در این منطقه است . همچنان ایرانی تبار بودن کروا تها  فرضیه ای بیش نیست, اما کاملا مشخص است که ایرانی زبانها بر آنها تاثیر گذاشته اند  و امروزه داده های باستانی موید این نظر است. از سوی دیگر اگر باور به ایرانی تبار بودن صرب ها و کروات ها   موجودیت نداشته باشد پس علت حضور واژه های ایرانی چه پاسخی خواهد داشت ؟ برخی از محققین گذر ایرانی زبانان را در منطقه ریشه دار نمی دانند , اما سوال اینجاست که چگونه ممکن است که زبان قومی که در یک منطقه حضور ناکافی دارد رد پا و اثرهای کنونی را از خود به جا بگذارد؟

کروات ها ؛ ایرانی تباران اروپا
4.14 25

 دیدگاه ها

 • اسد

  ۲

  ۲۷

  چه تحلیل مسخره!!!!!!!!!!!! مگه در گذشته زبان فارسی هم داشتیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • بهاره فلاح

   ۲۱

   ۰

   با سلام خدمت شما دوست کارناوالی
   ممنون که دیدگاه خود را با ما و دیگران به اشتراک گذاشتید .
   منظور از زبان فارسی در این پست ، زبان فارسی باستانی می باشد .

   • محمدجواد جعفری

    ۲

    ۰

    آفرین

  • محمد

   ۱۹

   ۲

   اسد جان دلبندم ، تو اگه دو کلاس سواد داشتی ادبیاتت این مدلی نبود ، ۲۵۰ تا مقاله اساتید و چندین قرن تحقیقات پشت این قضیه ست ، تویی که حتی نمیدونی قدمت زبان فارسی چند هزار ساله دلیلی نداره بی سوادیتو به رخ بکشی و درباره هر موضوعی اظهار فضل کنی…

  • دوست

   ۳

   ۰

   پدیده مهاجرت و جا به جایی اقوام در زمان های قدیم به دلیل شرایط بحرانی ناشی از جنگ، بدی آب و هوا، فشارهای مذهبی و نژادی بوده است و نمونه های آن نیز در همین روزها مشاهده می شود (مانند فرار و مهاجرت سوری تباران به کشورهای مختلفه؛ به ویژه اروپا). پس این نظر که تبار و نژاد ایرانی در بین کروات ها باشند به هیچ عنوان مردود نیست. تبار ایتالیایی ها به مراکش باز می گردد. اسپانیایی ها و پرتغالی ها هم همین طور. شاید دوست عزیز ندانید که مردم لهستان نام های ایرانی دارند (نام یکی از دوستان بنده در آلمان داریوش بود). حتی در زمان جنگ دوم جهانی نیز از مردم لهستان پناهده و مهاجرین زیادی به ایران آمدند و در زمان رضاشاه به ایرانیان پناه آوردند.
   مردم آلبانی بیشتر کولی تبار هستند. کولی ها تا غرب اروپا رفته اند. آنان نژادشان هندی است و در قرن های گذشته به ایران و به اروپا مهاجرت کردند.پیشنهاد می کنم که به جای بازخوردی تند نسبت به یک پژوهش علمی، به اندیشیدن و تحقیق در باره راستی و نادرستی یک موضوع پرداخته شود. هم چنین نیازی هم نیست دانستن و ندانستن یک دیگر را به تمسخر بگیریم. ما همه ایرانی هستیم و عضو یک خانواده می باشیم. پس شایسته است که به یک دیگر احترام بگذاریم.

  • bahram

   ۷

   ۱

   آره عزیزیه بی سوادم داشتیم زبان پارسی ۳۷۰۰ سال تاریخ مکتوب داره. کهنتر از ریگ ودا و یونانی و لاتین. البته شما مغول بچه ها هم تاریخ مکتوب زبان دارید ناراحت نشوید. با کمک الفبای روسی و لاتین مال شما ۷۰ سال عمر داره. اگه اردوغان و الهام علی اف سوال دیگه ای هم داشتن بگو با من تماس بگیرن.

 • آریا

  ۶

  ۰

  ما توانستیم

 • علي

  ۰

  ۱۵

  بیشتر شبیه کولی ها هستند تا ایرانی!!!!

  • Mojy

   ۰

   ۰

   رنگ چهره ی کلی ها که اینقدر روشن نیست. خاستگاه اصلی کلی ها ایالت پنجاب پاکستان کنونی است

 • حسین

  ۰

  ۸

  حالا که چی ؟ هیچ شباهتی به ایرانی امروزی ندارن. تا چند روز پیش هم میگفتن آلمانی های بلوند هم ایرانی هستن!!! مهم اینه که اونا خودشون رو اروپایی میدونن و ما رو خاورمیانه مسلمان.ما بیشتر به همسایه هامون شبیه.انقدر خودمون رو به این کله زردها نچسبونیم

  • بابک

   ۱۰

   ۰

   نه عزیز جان ما ایرانی هستیم و به اعراب هم شبیه نیستیم. همه همسایه ها که می فرمایید متعلق به ایران باستان هستند یعنی ایرانی هستن.

  • MHD

   ۸

   ۰

   به نام یزدان بخشاینده بخشایشگر
   اگه نگم دلم می‌سوزه!
   یعنی این بنده خداها کلی وقت گذاشتن تحقیق کردن و …
   بعد ما تو ایران پرفسورهایی امثال این آقا حسین داریم که تحقیق نکرده و بی علم و عمل همه چیز رو می‌دونن!
   الله اکبر از این همه علم و دانشی که این انسان‌های پرفسور در ایران عزیزمان دارند و رو نمی کنند!
   خدایا ما رو از این دانشمندان به حساب نیاور! ما اهل تحقیق و فکر هستیم
   طرف فکر می‌کنه … ولش کن ! خدا شفا بده

 • ماریا

  ۳

  ۰

  خیلی خوبه کسانی هستند که وقت میذارن ودر مورد موضوعات مختلف تحقیق میکنن.
  ولی کاش یاد میگرفتیم که به کار هم ارزش بذاریم و ندانسته نظر ندیم. و کار دوستان رو بی ارزش نکنیم. مطالب درج شده همه بر مبنای تحقیقات و مطالعه بوده ، کسانی که به تمسخر میگیرن، زحمت بکشن تحقیق کنن بعد نظر بدن.
  در نهایت ممنون از مطلب جالبی که گذاشتین

 • سید محمد رضا حجت

  ۳

  ۰

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت همه کارناوالی ها

  متنی که در مورد کروات ها نوشته شده خیلی خیلی زیبا بود و به نظرم خیلی خوبه که اینگونه مطالب خیلس مخاطب بیشتری داره و جذاب تره. فقط تنها انتقادی که دارم اینه کاش راجع به فوتبال کروات ها و طریقه بازی که خیلی شباهت به ایرانی ها داره کمی مطلب نوشته میشد… ولی بازم در کل به نظرم خیلی خوب بود و موفق باشین و البته از این مطالب بیشتر بزارین.

  با تشکر

  • بهاره فلاح

   ۳

   ۰

   با سلام خدمت شما دوست کارناوالی
   ممنون ازاینکه دیدگاه خود را با ما و دیگران به اشتراک گذاشتید .
   تمامی مطالبی که در کارناوال قرار می گیرند بر اساس منابع موثق نوشته می شوند . متاسفانه در بررسی های خود به منبع تایید شده ای در مورد شباهت فوتبال ایران و کرواسی برخورد نکردیم.
   بی نهایت خوشحال می شویم اگر منبع موثقی در این رابطه به ما معرفی کنید تا به وسیله آن بتوانیم مطلب کاملتری را به شما و دیگر دوستان کارناوالی ارائه دهیم .

 • مجید

  ۱

  ۰

  بسیار زیبا و ارزشمند بود مطلب . فهم اشتراک بین ملت ها فوق العاده مهمه و مطمئن باشید وطن ما مادر فرهنگ و تمدن کشورهای زیادی هست که ممکنه زیاد اطلاع نداشته باشیم . واقعا به همچین مطالبی نیاز داریم برای فهم و درک بیشتر از پیشینه بزرگ خودمون .
  ممنون از گرد آورنده
  وتشکر از کسانی که همچین مطالبی منتشر میکنند

 • عادل

  ۱

  ۰

  لباس سنتی زنان کروات به لباس سنتی زنان ابیانه شباهت دارد….

 • فلاح ازیزد

  ۱

  ۰

  البته رقص انها نوعی خفیف از رقص کردها می باشد که ریشه در ایین ایرانی های قدیم دارد .البته رقص همراه با شمشیر هم کمی شباهت به رقص عربها دارد.

 • کریم

  ۰

  ۰

  کرواتھا خودشان را از نسل مادھا میدانند واگر بە اسم کروات و کرد ،اکراد ،کرت ، میبینید خیلی بھم نزدیکند ،رقس انھا خیلی بە کوردی نزدیک است د ن ی نیشان دادە کە ٧٠٪بە کردھا نزدیک ھستند

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...