دنج ، مثل شهر زیرزمینی کاریز

دنج ، مثل شهر زیرزمینی کاریز

اماکن و بناهای تاریخی ایرانکیش
شهر زیرزمینی کاریز

امروز با کارناوال به یک مکان حیرت انگیز و جالب در #جزیره کیش می رویم . به #شهر زیرزمینی کاریز .

قناتی ۲۵۰۰ ساله که در ابتدا منبع تامین آب شیرین برای بومیان منطقه بوده اما امروز با توجه به ویژگی های منحصر به فرد آن به شهر زیرزمینی کاریز کیش معروف شده است .

سقف این کاریز از صدف ها و مرجان های طبیعی است که با گذر میلیونها سال به وجود آمده اند و جالب تر آن که تنها کاریز مرجانی در دنیا است .

حتما سفر جذابی خواهد بود، با کارناوال همراه شوید .

شهر زیرزمینی کاریز
شهر زیرزمینی کاریز

وقتی قصد #سفر به جزیره کیش را داری، همه راجع به تفریحات دریایی، #ساحل، مراکز خرید و … برایت می گویند. اما کمتر کسی از شهری زیرزمینی در این جزیره می گوید. مکانی که هر بازدیدکنندگی را حیران و شگفت زده می کند .
نزدیک محوطه #کاریز می شویم، گرمای هوای #جزیره بسیار است و دلت می خواد وارد سرزمینی خنک و باطراوت شوی، در همین فکری که ورودی کاریز را میبنی و با دوستان وارد می شوی.

حیرت برانگیز است . اتفاقی که به آن می اندیشیدی، رخ می دهد، انگار وارد بهشت شده ای. هوای خنک و فرح بخش داخل کاریز سرزنده و پر انرژیت می کند و مشتاق دیدن و شناختن شهر زیرزمینی کاریز می شوی و دوست داری بدانی که کاریز چیست و چه امکاناتی دارد .

در حال بارگذاری ویدئو ...
شهر زیرزمینی کاریز
شهر زیرزمینی کاریز

قنات یا کاریز

کانال هایی که برای جمع آوری آب سفره‌های زیرزمینی و انتقال آن به سطح زمین برای مصارف روزمره انسان از قبیل آب مورد نیازکشاورزی، دامی و آشامیدنی و … در در دل زمین حفر می شوند کاریز یا قنات می گویند.

چاه مادر معمولا از ارتفاعات شروع شده و در نهایت به مظهر کاریز، جایی که آب از دل خاک بیرون می آید، ختم می شوند .

شهر زیرزمینی کاریز
شهر زیرزمینی کاریز
شهر زیرزمینی کاریز

کاریز کیش

ساکنان بومی منطقه در گذشته آب شرب مورد نیاز خود را از این قنات ۲۵۰۰ ساله که در عمق ۱۶ متری زیر زمین قرار داشت، تامین می کردند. در ساخت این قنات از پیشرفته ترین امکانات زمان خود استفاده شده چرا که شیب جزیره بسیار کم است و هدایت آب های زیرزمینی به سطح زمین امری مشکل است .

شهرزیرزمینی کیش دارای سه رشته قنات و ۲۷۴ حلقه چاه است. طول آن حدود ۱۵ کیلومتر است و در طول مسیر شش پایاب به منظور برداشتن آب در نظر گرفته شده است که قدمتی ۸۰۰ساله دارند .

در حال حاضر قنات کیش به یک مرکز دیدنی و تفریحی در سه فاز، رستوران های سنتی و مجموعه موزه کاریز و قسمتی نیز برای گشت با قایق در داخل کاریز تبدیل شده و هرسال تعداد زیادی گردشگر برای بازدید از آن به جزیره کیش سفر می کنند.

معمولا دمای داخل شهر زیرزمینی ۱۰ تا ۱۲ درجه خنک تر از فضای بیرون است و مکانی بسیار دلچسب و لذت بخش برای بازدیدکنندگان است .

شهر زیرزمینی کاریز
شهر زیرزمینی کاریز

جریان آب کاریز کیش

آب حاصل از بارندگی های فصلی جزیره از مرجان ها که یک فیلتر طبیعی است عبور کرده و در لایه گل مارن (نوعی گل رس که در حالت طبیعی نرم و قابل  انعطاف است و بعد از اینکه در معرض هوا قرار می گیرد، خشک و محکم می شود ) جریان پیدا می کند و به آب شیرین کاریز تبدیل می شود .

جریان آب بسیار آرام است و گاهی احساس می شود که آب راکد و فاقد جریان است. چاه مادر از پشت بازار عرب ها شروع می شود و رشته های دیگر از سمت روستای باغو و از سمت جنوب غربی و کشتی یونانی همراه با رشته سوم که از حدود بازار مریم می آید و همه در مجموعه ی کاریز به هم می رسند و راهی شهر حریره می شوند چون مظهر چاه قنات در شهر باستانی حریره قرار دارد .

ماهی های کوچکی به نام گامبوزیا در آب زندگی می کنند که درحال حاضر توسط مسئولین کاریز در آب ریخته شده اند .

شهر زیرزمینی کاریز
شهر زیرزمینی کاریز

مرجان های سقف کاریز

سقفی به قطر هفت متر از مرجان و مملو از صدف ها و آبزیانی که درحال حاضر به صورت فسیل سقف مرجانی مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیرزمینی کیش را تشکیل می دهند. این سقف در گذشته بستر دریا بوده است .
در دانشگاه مونیخ آلمان آزمایش هایی بر روی فسیل هایی سقف مرجانی تونل انجام شد که قدمت این سقف را بین ۵۳ تا ۵۷۰ میلیون سال بر آورد کرد. در قسمتی از این سقف فسیل لاک‌پشتی را می‌بینید که ۵۷۰ میلیون سال سن دارد .

شهر زیرزمینی کاریز
شهر زیرزمینی کاریز

دسترسی و زمان بازدید از مجموعه

شهر زیرزمینی کاریز در جزیره کیش بعد از میدان المپیک، نرسیده به میدان فارور واقع شده است و همه روزه از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۹ شب آماده پذیرش گردشگران و بازدیدکنندگان می باشد.

هزینه ورودی آن 10 هزار تومان است .

شهر زیرزمینی کاریز
شهر زیرزمینی کاریز

سخن کارناوال

وارد شدن به یک فضای خنک و دلباز در یک شهر یا جزیره گرم، حس زندگی و طراوت تازه را به انسان القا می کند.

در جزیره کیش همه چیز زیبا و تماشایی و تحسین برانگیز است، کاریز هم خاطره سفر به کیش را زیباتر و پررنگتر می کند.

شما نیز از حس وحال خود بعد از وارد شدن  و قدم زدن در محوطه کاریز  به کارناول بگویید .

نظر شما درباره ی کاریز چیست ؟ دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید . 

دنج ، مثل شهر زیرزمینی کاریز
4.06 12

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...