ادعای محقق چینی در خصوص زادگاه زرتشت

ادعای محقق چینی در خصوص زادگاه زرتشت

اخبار گردشگری

به نقل از ایرنا؛ به تازگی یک گروه تحقیقاتی چینی به تازگی ادعا کردند که زادگاه دین زرتشت در یک منطقه تاجیک نشین در حومه شهر «تاریم» در قله پامیر  مجموعه بوده است.( قله پامیر مجموعه ای از رشته کوه های متصل به هیمالیا است و بخشی از آن در تاجیکستان و قرقیزستان و مابقی جزء افغانستان و پاکستان قرار دارد.)
سرپرستی این گروه را «وو شین هوا» مسوول تیم پژوهش «جامع کوه کونلون جاده ابریشم سال ۲۰۱۶» به عهده دارد و می گوید در بررسی ها و کاووش های اخیر این نتایج به دست آمده اند.
اما جالب آن که او بدون ارائه ی مستندات دقیق از کشفیات خود در این زمینه ادعای خود را مطرح و تنها به انتشار چند عکس بسنده می کند و می گوید این ویرانه ها متعلق به اماکن مذهبی دین زرتشت با قدمت ۲۵۰۰ ساله است.
او همیچنین در گفتگویی که با رادیو فارسی بین المللی چین داشت، بدون ارائه کردن توضیحات بیشتر و دقیق تر و همینطور مستندات معتبر این ادعا را بار دیگر مطرح می کند که این خرابه ها، تاکنون قدیمی ترین ویرانه‎های کشف شده در رابطه با دین زرتشت هستند.
مناطقی که وو شین هوا از آن ها سخن می گوید در گذشته جزئی از امپراطوری ایران بوده و این نکته ای است که از نگاه او و گروهش دور مانده و در گزارش منتشر شده به آن اشاره ای نشده است.

«وو شین هوا» در قسمت دیگری از صحبتهایش می خواهد این موضوع را به نوعی با جاده ابریشم باستانی و منطقه «شین جیانگ» متصل کند، می گوید:

این موضوع نشان دهنده آن است که «شن جیانگ» به عنوان چهارراه تمدن جهان، نقش جایگزین ناپذیری در تبادلات تمدن های آسیا و اروپا داشته است.

خوب است بدانید که در مورد محل تولد زرتشت تا به حال تحقیقات بسیاری انجام شده و محققان سه نقطه مختلف را در ایران برای تولد زرتشت معرفی کردند اما با این حال هنوز محققان به نتایج نهایی در این خصوص نرسیده اند.

جالب آن که ادعای این محقق چینی در حالی مطرح می شود که قبل از این هم برخی از کشورها اقدام به تحریف آثار شاعران نامدار ایرانی کردند و خواستند تا با این حرکت هویت آنان را تغییر دهند.

ادعای محقق چینی در خصوص زادگاه زرتشت
ادعای محقق چینی در خصوص زادگاه زرتشت
ادعای محقق چینی در خصوص زادگاه زرتشت
ادعای محقق چینی در خصوص زادگاه زرتشت

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

ادعای محقق چینی در خصوص زادگاه زرتشت
4.66 4

 دیدگاه ها

 • علی

  ۱

  ۰

  جای شکرش باقیست که آذربایجان و ترکیه نگفتند که محل تولدش در این کشورهاست

  • تبریز

   ۰

   ۱

   افرین خودت خوب میدانی برا اذربایجان است….

 • بنده خدا

  ۲

  ۰

  با سلام
  ایشان از پیامبران خداوند هستتند و احترامشان واجب در نوشتن مقاله دقت فرمایید تا گرفتار عذاب خداوند نشوید

 • موغان

  ۰

  ۱

  زادگاهش اذربایجانه

 • ایرانی

  ۱

  ۰

  متولد هر جایی که هست دورود بر شرفش که ۱۱۰۰ سال تفکراتش اوج قدرت نظامی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی را در دنیا و در کشوری به پهنای ایران آن زمان به ارمغان اورد…

 • کوروش

  ۰

  ۰

  در همه کتاب هایی که من تا حالا خوندم زادگاه زرتشت و اذربایجان ایران نوشته شده . اطراف کوه سبلان در مشکین شهر

 • مهراب

  ۰

  ۰

  در آذربایجان محلی به نام گزاوشت به زبان اوستایی باستان هست درشهرستان بناب .اسمی بسیار کهن وبه معنای محل تولد زرتشت ومی دانیم تپه های شیز معروف در جنوب آذربایجان ومحل تولد وی درنزدیکی دریاچه ارومیه بوده است که اکنون خشکیده.این محل گزاوشت درچنین منطقه جغرافیایی قرار دارد واژگانی ازهمین قسم به نام های زاوشت وروشت که ریشه اوستایی دارند به نام زرتشت به صورت مخفف اشاره دارند اما محل گزاوشت به عنوان زادگاه زرتشت هرچند چندان مورد تحقیق زرتشت پژوهان قرار نگرفته ازبسیاری از جهات با نقل مشخصات محل تولد زرتشت هماهنگی دارد.محله قدیمی گزاوشت در نزدیکی تپه های باستانی قره تپه و دشت پررازورمز خوندولان قراردارد.

 • ایرانی

  ۰

  ۰

  بهترین مرجع برای درک این مسئله اشاره به معنی کوه ساوالان در مشگین شهر است که متشکل از دو واژه ساو(صدا)و آلان(دریافت کننده)است که به معنی گیرنده صدا می باشد و با توجه به اینکه در تاریخ نیز آمده است که حضرت زرتشت حدود ۳۰سال به دامنه کوهی بزرگ پناه برد و درآنجا به کمال رسید و وحی بر او نازل گردید.این دو مورد را میتوان دلیل قانع کننده ای بر این ادعا که زادگاه آن بزرگوار در آذربایجان و کوه سبلان و یا ساوالان بوده است.

 • اندیشمند

  ۰

  ۰

  روایات دیگری که می گویتد زرتشت اهل ری بوده است چطور؟ در روایات دیگر آمده که زرتشت اهل بلخ بوده و جای دیگر اهل اذربایجان.

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...