چهارشنبه سوری | زردی من از تو ، سرخی تو از من ….

چهارشنبه سوری | زردی من از تو ، سرخی تو از من ….

رویدادها و مناسبت های ملی و جهانیایرانگردی

آخرین چهاز شنبه ی سال فرا می رسد و بوی جشن می آید . جشنی پر سر و صدا و شاد ، چهار شنبه سوری و یا چهار شنبه ی سرخ . مردم ایران از گذشته های دور این جشن را برگزار می کردند و ریشه در تاریخ ایران دارد . آتش روشن می کردند و از روی آن می پریدند . چهره هایشان از نور آتش سرخ می شد و روحشان از بدی و پلیدی پاک . می خندیدند و زیر لب به هنگام پرش می خواندند : زردی من از تو ، سرخی تو از من …

ایرانیان باستان از دیرباز این جشن را هرسال در جهارشنبه ی آخر سال که همان شب سه شنبه می شود برگزار می کردند و امروزه نیز با تغییرات زیادی در برگزاری آن ادامه دارد و خواهد داشت . هیچ گاه ایرانیان رسم و رسوم خود را فراموش نکرده اند و نخواهند کرد . 

همراه کارناوال باشید تا از این جشن برایتان بیشتر بگوییم …

چهارشنبه سوری مبارک
تاریخ برای ما از این جشن باستانی می گوید

چهار شنبه سوری ، جشنی باستانی

ملل جهان هر یک بنا به پیشینه ، داشته های تاریخی ، اقلیمی و قومی خویش رسم و رسوم و آیین های نمادین را ارج می نهند ، که اکثر آن ها دارای ریشه هایی چند صد ساله و چندین هزار ساله هستند .

ایرانیان نیز از این اصل مجزا نیستند و حتی به جرات می توان گفت در هزارتوی های فرهنگ و تمدن بشریت پیشتاز نیز بوده اند .

یکی از این مراسم باستانی مربوط به جشنی است که به نوعی به پیشواز رفتن و سلامی دوباره به بهار کردن مربوط می شود .

نام این جشن چهارشنبه سوری است و پر از نور و شادی .

مردم امروزه به خیابان ها می آیند ، آتش روشن می کنند و از روی آن می پرند . در کنار آتش روشن کردن از مواد منفجره ی کم خطر و گاهی پر خطر نیز استفاده می شود که سبب بروز آسیب نیز می شود . چه خوب بود اگر به رسم گذشتگان آتشی روشن می شد و در کنار هم خندان و خوشحال از روی  آن می پریدیم و این روز را جشن می گرفتیم . به دور از آسیب ، جراحت …

هوا تاریک می شود شهر های ایران روشن می شوند ، در آسمان رنگین کمان هایی مصنوعی به چشم می خورند که با صدای مهیبی منفجر می شوند . در کوچه و خیابان مردم شادی می کنند و غم و غصه ها را می سوزانند .

پس پیش بسوی خیابان ها …

چهارشنبه سوری ، جشنی باستانی
چهارشنبه سوری ، جشنی باستانی

روز قبل از جشن چهارشنبه سوری

شهر شلوغ است و همه درگیر آماده شدن برای عید نوروز ولی در این میان و فردا جشنی قرار است برگزار شود و همه از این بابت ، چه کودک و چه مسن هیجانی در دل دارند و به این فکر هستند که فردا چهارشنبه سوری است . 

در گوشه و کنار دست فروشانی هستند که بر خلاف جمع آوری آنان از خیابان ها هنوز ترقه و فشفشه … می فروشند . بزرگ تر ها مشغول خرید ماهی دودی هستند تا فردا زن های خانه غذایی خوشمزه و آیینی شب چهارشنبه سوری را بپزند . خانواده ها کنار هم جمع می شوند ، رسم است در خانه ی بزرگ خاندان به رسم احترام بروند و از کنار هم بودن لذت ببرند . 

در کنار این حال و هوای نیک، اتفاقاتی هم می افتد که گاهی مرگبار هستند و آن ساخت مواد منفجره برای شب جشن است . جوانانی بر حسب کنجکاوی و یا شیطنت و یا حتی کسب در آمد اقدام به تهیه این نوع مواد منفجره می کنند و گاهی حوادث ناگواری برایشان رخ می دهد .  

همه از این که فردا جشن است خوشحال هستند و به هنگام خواب آخرین فکری که از ذهن آن ها عبور می کند این است ، فردا چهارشنبه سوری است  …

روز قبل از جشن چهارشنبه سوری

روز جشن فرا می رسد ، آتش ها افروخته می شوند

صبح است ، خیابان ها بار دیگر شلوغ می شود . مردم خرید های آخرشان را برای جشن چهارشنبه سوری امشب انجام می دهند . نزدیک غروب زمانی که هوا کم کم تاریک می شود صدا هایی به گوش می رسد . صدا های انفجار ، نه خیلی بزرگ . 

هوا تاریک شده و کوچه و خیابان شلوغ . در جلوی خانه ها آتش هایی روشن شده و بیشتر آن ها حاصل سوختن کاغذ ، کارتن و پلاستیک است و این موضوع صدمه ای زیاد به محیط زیست و هوا وارد می کند . مردم از روی آن ها می پرند . کوچک تر ها به کمک بزرگ تر ها این کار را انجام می دهند . در چشم آن ها هیجان را می شود دید ، انعکاس نور آتش که وجود آدمی را پاک می کند و گرمای آن دل ها را . 

در هوا بوی سوختنی پر است . بوی آشنا که هر ساله در این شب کوچه و خیابان را پر می کند . 

بوی ماهی دودی که پخته شده از هر کوچه ای به مشام می رسد . غذایی خوشمزه که یکی از سمبل های این جشن می باشد و در شب چهرشنبه سوری پخته می شود و بعد از جشن انرژی دیگری به آدم می دهد . 

به آسمان که نگاه می کنی روشن است ، گاهی به رنگ قرمز ، سبز و یا زرد . صدای شادی از همه جا می آید . 

کم کم آتش ها خاموش می شوند و مردم برای ادامه ی جشن به خانه هایشان می روند . در کنار هم شام می خورند و شب را با شادی و خنده ادامه می دهند . 

روز جشن فرا می رسد ، آتش ها افروخته می شوند
روز جشن فرا می رسد ، آتش ها افروخته می شوند
روز جشن فرا می رسد ، آتش ها افروخته می شوند
روز جشن فرا می رسد ، آتش ها افروخته می شوند
روز جشن فرا می رسد ، آتش ها افروخته می شوند

ویدیو هایی جذاب و زیبا ازمراسم چهارشنبه سوری

در حال بارگذاری ویدئو ...
در حال بارگذاری ویدئو ...

بالن آرزو ها

آرزو هایتان را به آسمان بفرستید و بالا رفتن آن ها را تماشا کنید که چگونه در سیاهی ، آسمان را روشن می کنند و به نقطه ای ریز بدل می شوند . این بالن ها به رنگ های مختلفی هستند ، زرد ، قرمز ، آبی ، سبز …

شب هنگام آسمان تاریک و سیاه است ولی آرزو های مردم شهر در آسمان ها شناور می شوند و بالای سر روشن . 

کودکان با شور و شوق نگاه هایشان را به آسمان دوخته اند و برقی در چشم هایشان دیده می شود . برقی که هیجان و خوشحالی را به ما نشان می دهد . قبل از بالا فرستادن این بالن ها قطعه ای که در زیر بالن قرار گرفته و الکلی هست را روشن می کنند و به سختی و بیشتر اوقات در میان وزش باد آن را راهی آسمان می کنند . 

شما نیز همین کار را کنید ، آرزو کنید و آن را به آسمان ها بسپارید . 

بالن های آرزو
بالن های آرزو
بالن های آرزو
بالن های آرزو

پایان جشن ، هیچ صدایی به گوش نمی رسد

چهارشنبه سوری به پایان رسیده است ولی هنوز جنب و جوشی در خیابان ها مشاهده می شود . بوی سوخته ی چوب و کارتن، دیگر به مشام نمی رسد ولی همه جا پر است از زباله و پس مانده های جشن . جنب و جوش درون خیابان تنها یک دلیل دارد و آن رفت و آمد رفتگران و ماموران شهرداری است . 

زمانی که مردم پس از جشن خسته هستند و خواب این انسان های زحمت کش در حال تمیز کردن شهر هستند تا زمانی که فردا از راه می رسد شهر تمیز باشد . چه کاری می شود کرد تا این اتفاق رخ ندهد ؟

جشن تمام شد … 

پایان جشن ، هیچ صدایی به گوش نمی رسد

رسم و رسومات چهارشنبه سوری

هر جشنی طبق سنت رسم و رسوماتی دارد که از گذشته تا به امروز ماندگار مانده است . شاید دیگر در جشن های امروزی به ندرت دیده شوند ولی یکی از مهمترین ویژگی های جشن ها به حساب می آیند . 

چهارشنبه سوری نیز همین طور . بسیاری از مراسم آن دیگر برگزار نمی شود . 

در ادامه درباره ی این ریم و رسومات صحبت خواهیم کرد …

۱) بوته افروزی 

از قدیم رسم بر این بوده تا هر خانواده کپه هیزمی را روی هم قرار دهد و با پریدن از روی آن و گفتن این که زردی من از تو ، سرخی تو از من از روی آتش می پریدند . عقیده بر این است که با پریدن از روی آتش انسان بیماری و بدی خود را به آتش می دهد و از گرما و نور آن نیکی و پاکیزگی را می گیرد . 

می گویند که خاکستر آتش نحس است . 

بوته افروزی

۲) کوزه شکنی 

بعد از درست کردن آتش و پریدن از روی آتش مقداری نمک به دلیل شور چشمی ، یک سکه به نشانه ی تنگ دستی و مقداری زغال به دلیل سیاه بختی در کوزه ای سفالی می اندارند . 

سپس هریک از اعضای خانواده کوزه را یکبار دور سرش می چرخاند و نفر آخر کوزه را به بام خانه می برد و می گوید : درد و بلای خانه را ریختم تو کوچه و این گونه بدی و زشتی را از خونه خارج می کنند . 

آتش بازی

۳) قاشق زنی

این رسم را دختران و پسرانی که حاجتی دارند انجام می دهند . قاشق در دست بر روی کاسه ای فلزی می کوبند و بر در هفت خانه می ایستند . صاحب خانه از آن جایی که می داند این افراد حاجتی دارند درون کاسه مقداری آجیل و یا پول و سکه می ریزد . 

بر طبق سنت اگر کسی نتواند از صاحب خانه ها چیزی نگیرد حاجت او تحقق نمی یابد . 

قاشق زنی
قاشق زنی

۴) آش چهارشنبه سوری

 اگر خانواده ای بیمار و یا حاجتی داشت آشی به نام آش بیمار درست می کرد و آن را به نیازمندی و یا بیمار دیگری نذری می داد و این گونه در پی رسیدن به حاجت یا بهبود بیماریش می رفت . 

در اصل مقداری از آن را به بیمار می دهند و باقی مانده ی آن را میان فقرا پخش می کردند . 

آش چهارشنبه سوری
آش چهارشنبه سوری

۵) آجیل چهارشنبه سوری

زنان در پی رسیدن به حاجت از دکان آجیل هفت مغز یا همان آجیل چهارشنبه سوری را می خریدند و میان خود و یا دیگران پخش می کردند . در حین پاک کردن آجیل داستان خارکن را به زبان می آوردند . 

امروزه این آجیل تبدیل به تنقلات شب چهارشنبه سوری شده است . 

در میان این آجیل ها بادام ، پسته ، تخمه و … به چشم می خورد که از دیرباز در این شب میل می شده است . هنگامی که خانواده ها دور هم می نشینند و گرم صحبت می شوند آجیل خوردن بسیار دلچسب تر می شود . 

در انتهای شب این آجیل ها میان افراد خانواده تقسیم می شود تا مبادا حیف شوند . 

آجیل ها شور و شیرین هستند . برگه های هلو و زرد آلو ، قیسی ، کشمش سبز ، فندق بو داده و مغز گردو بسیار خوشمزه می شوند . 

آجیل چهارشنبه سوری
آجیل چهارشنبه سوری

۶) غذا های خوشمزه ی چهارشنبه سوری

در این شب در کنار جشن گرفتن و شادی کردن غذا های بسیار خوشمزه ای توسط بانوان خانواده آماده می شود و همه در کنار هم از میل کردن آن لذت می برند . غذا هایی که از گذشته های دور طبخ می شده اند و امروزه نیز سفره ها را رنگین می کنند . 

یکی از معروف ترین غذا های شب چهارشنبه سوری ماهی دودی است که همراه با پلو میل می شود . دلمه ی برگ مو که بسیار لذیذ است از دیگر غذا های مربوط به این جشن می شود . 

نمی توان به این غذا ها به عنوان یک شام عادی نگاه کرد . از زمان های دور این غذا ها سرو می شده اند و ریشه در تاریخ و فرهنگ ایرانیان دارد . بوی ماهی دودی با این جشن باستانی در آمیخته و گویی یکی شده اند . 

غذا های خوشمزه ی چهارشنبه سوری
غذا های خوشمزه ی چهارشنبه سوری

تاریخ برای ما از این جشن باستانی می گوید

چهارشنبه سوری یکی از جشن های ایرانیان باستان بوده که آمیزه ای از چندین آیین گوناگون است و جشنی سوری است و سوری به معنی سرخی است و دلیل این نام آتشی می باشد که در این جشن روشن می شود . 

در تاریخ بخارا نوشته شده : 

چون امیر سدید منصوربن نوح به ملک نشست ، هنوز سال تمام نشده بود که در شب سوری چنان که عادت قدیم است آتشی عظیم افروختند .

در گذشته بر روی بام خانه ها و یا کوچه آتش هایی از کپه های هیزم و چوب درست می شده و از روی آن می پریدند . در ایران باستان مردمانی به نام آتش افروزان به شهر ها و روستاها سفر می کردند و با رقصیدن و آواز خواندن دل ها را شاد می کردند . این مردان و زنان هنرمند زمانی ک شب فرا می رسید در جای جای شهر آتش روشن می کردند و تا خود صبح زمانی ک خورشی در می آمد دل ها را رووشن نگاه می داشتند . 

این جشن به نوع های دیگری در بسیاری از کشورهای دیگر برگزار می شود . آریایی های قفقاز در این روز هفت کپه هیزم می گذارند و آن ها را به آتش می کشند و از روی آن ها می پرند . در کشور سوئد جشنی است که والبوری نام دارد ، در شب آتشی بزرگ درست می کنند و در اطراف آن به جشن و خوش گذرانی می پردازند ، این گونه خبر از آغاز بهار می دهند . در میان مردم روستاهای جنوب رومانی نیز جشن هایی همچون چهارشنبه سوری دیده شده است . 

امروزه به آیین آتش افروزی چهارشنبه سوری گفته می شود .

در شاهنامه اشاره به بزمی در چهارشنبه ی نوروز شده است و این به معنای کهن بودن این جشن است . 

چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری در دنیای امروز ، تغییرات فراوان

امروزه این جشن باستانی دیگر رنگ و بوی گذشته را ندارد و دست خوش تغییرات بزرگی شده . شاید هنوز آتشی روشن شود و از روی آن بپرند ولی دیگر خبری از برگزاری دیگر آیین ها نیست . به جای انجام آیین های باستانی امروزه استفاده از مواد منفجره ، آتش بازی های بزرگ ، به خیابان آمدن و … جایگزین شده است و مردم به نوعی دیگر این شب را جشن می گیرند . 

شاد بودن و خوشی کردن بسیار لذت بخش است ولی به شرط آن که مزاحمتی برای دیگری بوجود نیاید . استفاده از این گونه مواد منفجره برای سالمندان و یا کسانی که مشکلی دارند به هیچ عنوان شادی آور نیست و ممکن است برای آن ها مضر هم باشد و باعث ناراحتی شود . 

چه خوب است که زمانی که شاد هستیم به فکر دیگران هم باشیم تا مبادا باعث ناراحتی ایشان شویم . 

هر ساله گزارش هایی مبنی بر سوختگی های شدید ، جراحات و یا حتی مرگ در شب این جشن هستیم . مطمئن باشید اگر این جشن هدفی به جز شاد کردن دل ها و پاک کردن روح از بدی و حس آرامش داشت در طول تاریخ از بین می رفت و امروزه به نیکی از آن یاد نمی شد . 

پس بیایید به ارزش های سنتی این جشن باستانی ایرانیان احترام گذاشته و همان طور که در اصل است برگزار شود . 

چهارشنبه سوری در دنیای امروز ، تغییرات فراوان

پیشنهاد کارناوالی

در این جشن شاد باشید و به این فکر کنید که سالیان سال است نزد ایرانیان این روز محترم بوده و آتش افروزی آیینی دیرین است . ما یعنی هر ایرانی باید به نسل های آینده از سنت های باستان بگوید و نسل های آینده به نسل های دیگر . 

از هر ملت چه نابود شده و ضعیف ، چه قدرتمند و پویا آیین ها و سنت ها هستند که داستان ها را بیان می کنند و باقی می مانند . 

بیایید در حفظ ارزش های ایرانی خود بکوشیم . 

مردی در حال آتش بازی

ویدئویی از چهارشنبه سوری

در حال بارگذاری ویدئو ...

کلام پایانی 

این جشن را ارج بنهید ، آیین های باستانی را با انجام دادن و زنده نگه داشتن یاد ان ها به آیندگان هدیه دهید . در راستای این کار نقش شما چیست ؟ 

چهارشنبه سوری | زردی من از تو ، سرخی تو از من ….
4.65 13

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...