انجیل رسولان | یکی از قدیمی ترین انجیل های جهان

انجیل رسولان | یکی از قدیمی ترین انجیل های جهان

گنجینه تاریخ

یکی از قدیمی ترین انجیل های دنیا نه تنها در یکی از کشورهای غربی و مسیحی نیست، بلکه در ایران و کتابخانه مرکزی تبریز نگه داری می شود. انجیل رسولان، یکی از دست نخورده ترین و اصیل ترین انجیل در دنیای مسیحیت است که با انجیل اصلی، تطابق بسیاری دارد. تا مدت ها گمان می رفت که این کتاب همان کتاب مقدس معروف (شامل انجیل، زبور، تورات، نامه‌هاى سلیمان و …) است تا آن که کارشناسان اروپایی با بررسی این انجیل و رد این گمان، اظهار داشتند که این کتاب از اصیل ترین کتاب های انجیل در دنیاست. جالب است بدانید که ارزش مادی این انجیل به قدری است که تا مدت ها به عنوان یکی از پشتوانه های پول ملی ایران محسوب می شد. ارزش کنونی این کتاب در جهان به میزانی است که مشتریان بین المللی پر و پا قرصی چون نمایندگان واتیکان دارد و تا به حال بارها برای خرید آن هزینه هنگفتی پیشنهاد داده اند. 

جنس برگه های انجیل رسولان از پوست ماهی بوده و متن آن با زبان آشوری قدیم یا سریانی نگاشته شده است. قدمت کتاب انجیل به ۱۲۰۰ سال پیش بر می گردد و در کل ۱۲۰ صفحه دارد. 

گفته می شود ۸۰۰ سال پیش این کتاب توسط فردی به نام داوید بن ملک شاه در یکی از روستاهای آذربایجان غربی، مرمت شده است اما با این حال از تاریخ دقیق و نحوه ورود کتاب انجیل رسولان به ایران، اطلاعاتی در دست نیست. ۸۰ سال پیش زمانی که مالک کتاب قصد داشت انجیل رسولان را از ایران خارج کند و به فروش برساند، خوشبختانه مسئولین و دولت وقت متوجه شده و از این عمل جلوگیری کردند. در همان زمان انجیل رسولان به انجمن ایالتی آذربایجان تحویل داده می شود و بعدها به کتابخانه مرکزی شهر تبریز سپرده می شود. هم اکنون این کتاب ارزشمند در بخش نسخ خطی کتابخانه مرکزی تبریز قرار دارد و اخیرا به ثبت ملی نیز رسیده است. 

زمان ساخت: 1200 سال پیش

جنس: پوست ماهی

محل نگهداری: کتابخانه مرکزی تبریز

انجیل رسولان
انجیل رسولان
انجیل رسولان

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

انجیل رسولان | یکی از قدیمی ترین انجیل های جهان
4.42 7

 دیدگاه ها

 • التاس

  ۱

  ۰

  چرا دروغ می گویید این کتاب که به زبان هندی هست

  • زينب شيرازی

   ۰

   ۰

   با سلام دوست کارناوالی
   طبق اطلاعات منابع معتبر، این کتاب به زبان آشوری قدیمی نگاشته شده است.
   پایدار باشید

 • پارسی

  ۱

  ۲

  این کتاب باید در موزه ملی ایران نگاهداری شود.

 • هیرساد

  ۲

  ۰

  کجاش هندیه دوست عزیز.هر گردی که گردو نیست.شباهت که دلیلی بر هندو بودن خط نیست.

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...