ویژگی های رفتاری خاص قوم غیور لر

ویژگی های رفتاری خاص قوم غیور لر

فرهنگ ایرانایرانگردی
خلاصه مطلب

اطلاعات کلی

در گذشته عوامل تاثیرگذار بر الگوهای رفتاری ایرانیان و ۱۰ ویژگی رفتاری ایرانیان که بین تمامی اقوام عمومیت داشت را بررسی کردیم و قرار بر این بود که ویژگی و رفتارهی ویژه هر یک از اقوام ایرانی را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم.

امروز به سراغ لرها آمده ایم. یکی از قدیمی ترین اقوام ایرانی و شجاعانی که همیشه در دوره های سخت به کمک ایران آمده اند و  قصد داریم ویژگی های خاص و ویژه رفتاریشان را بشناسیم.

تاریخچه و سرگذشت قوم لر

لر ها را می توان به دو بخش تقسیم کرد:

۱) لر کوچک

۲) لر بزرگ یا بختیاری ها

گروه و عشیره های لر کوچک در غرب رشته کوه زاگرس، در منطقه جنوبی تر از کردستان سکونت دارند. نکته قابل توجه این است که لرها تنها محدود به منطقه لرستان نیستند برای مثال ۳ شهر مهم لر نشین به نام های ملایر، تویسرکان و نهاوند در استان همدان قرار گرفته اند.

ویژگی های رفتاری و روحیه لرها

الف) سرسختی

ب) شهامت زنان

ج) سادگی و بی پیرایگی

آنچه در ادامه خواهید دید

۱) تاریخچه و سرگذشت قوم لر ۲) زبان  ۳) زیست بوم و پراکندگی

۴) ویژگی های رفتاری و روحیه لرها : الف) سرسختی ب) شهامت زنان ج) سادگی و پیرایگی

۵) مشاهیر لر

در گذشته عوامل تاثیرگذار بر الگوهای رفتاری ایرانیان و ۱۰ ویژگی رفتاری ایرانیان که بین تمامی اقوام عمومیت داشت را بررسی کردیم و قرار بر این بود که ویژگی و رفتارهی ویژه هر یک از اقوام ایرانی را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم.

کارناوال همیشه به وعده های خود عمل می کند!

امروز به سراغ یکی از شجاع ترین اقوام ایرانی یعنی لرها آمده ایم. یکی از قدیمی ترین و خالص ترین اقوام ایرانی و شجاعانی که همیشه در دوره های سخت به کمک سرزمین ایران آمده و نقش یک قهرمان را ایفا کرده اند. 

یکی از مهمترین فعالیت های این قوم در سده اخیر شرکت پر اثر در انقلاب مشروطه بوده است.

همانطور که گفتیم قصد داریم پس از آشنایی کلی با سرگذشت و زبان لرها به سراغ ۳ ویژگی مهم و خاص آن ها رفته و با آن ها آشنا شویم.

اگر دوست دارید با لباس های سنتی لرها نیز آشنا شوید مطلب بی نظیر پوشاک سنتی مردمان لرستان | زیبایی در عین سادگی را از دست ندهید.

 کارناوال را برای آشنایی با ویژگی های رفتاری خاص غیور مردان لر همراهی کنید.

نکته مهم : مطالب مربوط به سرگذشت تاریخی و زبان لرها از منابع معتبری که مربوط به پژوهش های علمی پژوهشگرانی همچون آن لمبتون، دکتر کیومرث فلاحی و . . . می باشند، گردآوری شده اند و هریک از نظریه ها و عقیده ها موافقان و مخالفانی دارد. کارناوال سعی کرده نظریه هایی، با دیدهای متفاوتی را به شما ارائه دهد و هیچ گونه جهت گیری و موافقت و یا مخالفتی با نظریه ها و عقاید ندارد.

لرستان
photo by Sero

تاریخچه و سرگذشت قوم لر

لر ها را می توان به دو بخش تقسیم کرد:

۱) لر کوچک

۲) لر بزرگ یا بختیاری ها

گروه و عشیره های لر کوچک در غرب رشته کوه زاگرس، در منطقه جنوبی تر از کردستان سکونت دارند. نکته قابل توجه این است که لرها تنها محدود به منطقه لرستان نیستند برای مثال ۳ شهر مهم لر نشین به نام های ملایر، تویسرکان و نهاوند در استان همدان قرار گرفته اند.

نام سرزمین لرستان پیش از اسلام “پهله ” بوده و پهله شامل بخش بزرگی از ایران زمین کهن بوده است که پیش از آن یونانیان آن را “زاگرس” نامیدند.  زاگرس سرزمینی بود که ماد و پهله را شامل می شد و ظاهر واژه زاگرس از واژه زاگرتی مادی الهام گرفته شده است. نام پهله پس از فتح ایران توسط عرب ها به جبل یا جبال تغییر پیدا کرد و لرستان امروزی جز ایالت های جبال ( کوهستان ) به حساب می آمد.

به طور کلی نظریه های مربوط به وجه نام گذاری لرها را می توان به ٣ دسته تقسیم کرد:  

١) برخی لرها را از نسل شخصی به نام لر می دانند.  

٢) برخی دیگر واژه لر را برگرفته از نام های ایرانی همچون لهراسب و غیره می دانند. 

٣) نظریه سوم عقیده دارد واژه لر متعلق به مکان مشخصی می باشد که این نظریه خود به ٣ بخش تقسیم می گردد: 

الف) لر محلی بوده در ولایت “مانرود” یا “مایرود” که جایگاه اولیه تبار لرها بوده است.
ب) واژه لر مخفف اللور است که آن هم نام شهری در شمال غربی دزفول واقع شده است.
ج) برخی دیگر کلمه لر را تحریف شده از واژه لیر و یالیر به معنی کوه های پوشیده از جنگل تعبیر کرده اند.  

به سختی می توان گفت که کدام یک از نظریه ها درست می باشد اما این ٣ نظریه بر اساس پژوهش های انجام شده توسط صاحب نظران مختلف می باشد.
برخی از جغرافیدان ها مانند ” ابن بلخی”، “حمدالله مستوفی ” و “مینورسکی”، لرها را از کردها می دانند. با این تفاوت که لرها بیشتر از کردها پیرو مذهب شیعه هستند و شماری از آن ها اهل حق هستند.

در مقابل نظریه های دیگر برخی از پژوهشگران عقیده دارند  لرها با دیگر نژاد ها همچون ترک و سامی کمابیش درآمیخته اند. ” ان.لمبتون ” پروفسور ایرانشناس مخالف عقیده قبل بوده و آن را رد می کند و می گوید:

” از آن جایی که یکی از معناهای واژه کرد، بیابانگرد و چادرنشین می باشد، بنابراین تاریخ نویسان و جغرافیدانان سده های نخست دوره های اسلامی، به همه گروه ها و دسته های صحرانشین و بیابانگرد، عنوان کلی «اکردا» می دادند و به این منظور نیست که لران شاخه ای از کردها باشند. ولی احتمال بستگی لرها به کردان به مراتب بیشتر از سایر نژاد هاست، زیرا نه فقط زبان لری با زبان کردی شباهت دارد بلکه از نظر قیافه هم لرها بیش تر ویژگی های نژادی مشترک با کردها را دارا هستند. “

برخی از مورخین و پژوهشگران نیز معتقدند که لرها از خالص ترین اقوام ایرانی می باشند.

طایفه های لر

کریم خان زند از تبار لرها، بنیانگذار زندیه

کریم خان زند

زبان

زبان ساکنان پهله، پهلوی یا فهلوی بوده است و امروز نیز سروده های بازمانده از گویش های ملی و ترانه های بومی غرب ایران را فهلویات می گویند.

به طور کلی آنچه امروز به عنوان گویش های لری، لکی و بروجردی رایج است بخشی از واژه های کهن زبان پارسی است که از جمله گویش های پهلوی به شمار می روند و در زمره لهجه های نزدیک به زبان های ایرانی به خصوص پهلوی اشکانی و ساسانی به شمار می آیند که به دلیل موقعیت جغرافیایی و محصور بودن این قوم در محل های سختی که عبور از آن جا دشوار بود از آمیختگی با زبان های ترکی و عربی محفوظ مانده است.

پراکندگی لرها

پراکندگی لرها

زیست بوم و پراکندگی

اکثریت لرهای ایران در لرستان و باقی آن ها در بخشی از ایلام، چهارمحال بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد و بخشی دیگر در استان فارس و بوشهر زندگی می کنند. در مناطق دیگری همچون کرمان نیر طایفه ها و تیره های پراکنده لر وجود دارد.

در قرن ششم، همان طور که ذکر کردیم این سرزمین به لر بزرگ و کوچک تقسیم شده بود که حکومت مستقلی داشت که لرستان امروز همان منطقه لر کوچک است. براساس یک تقسیم بندی عشایری، لرهای لرستان و ایلام ” لر کوچک “ و منطقه بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد و لرهای ممسنی فارس را ” لر بزرگ “ نام نهاده اند.

لرستان
photo by Sohrab Niazi

آبشار بیشه در لرستان

سفر کارناوال به آبشار بیشه را از دست ندهید : آبشار بیشه لرستان | بر بلندای سرزمین غیور مردان ایران

آبشار بیشه
photo by Morteza Saftaj

ویژگی های رفتاری و روحیه لرها

در مطلب عوامل تاثیرگذار بر الگوهای رفتاری ایرانیان، 10 ویژگی مختص به ایرانیان را معرفی کردیم علاوه بر این ویژگی ها که در اقوام ایرانی عمومیت دارد، لرها ۳ ویژگی و روحیه ویژه دارند که آن ها را در ادامه خواهید خواند.

الف) سرسختی

اگر بخواهیم یک مثال قوی برای سرسختی لرها بزنیم می توانیم به دوران قاجار بازگردیم. در زمان حکومت مظفرالدین شاه تا اوایل سال ۱۳۰۰ هجری شمسی، دولت مرکزی نفوذی در لرستان نداشت و حتی ماموری به این منطقه فرستاده نمی شد! لرها هیچگاه زیر بار زور نرفته اند و همیشه در مقابل زورگویی و دشمنان با تمام قدرت به نبرد پرداخته اند.

دولت هنگامی که قصد داشت حاکمی را برای خوزستان بفرستد مجبور بود از مسیر و راه بغداد و بصره این کار را انجام دهد!

تا آن تاریخ مردم لرستان شهرنشین نبودند و مردمی که با شرایط بسیار سختی زیر آفتاب سوزان و سرماهای سخت زندگی می کردند و هرچندگاهی با حوادث طبیعی و غیر طبیعی روبرو بودند، سرسخت، شجاع و نترس بار می آمدند..

فراموش نکنید که این سرسختی با دیگر ویژگی ها و صفات ایرانیان همچون مهمان نوازی، راستگویی و وفای به عهد همراه بوده است.

لرها به حفط جان و مال و ناموس شان به شدت پایبند بوده و از دوران های قدیم به نگهداری اسلحه علاقه مند بودند.

هر مرد لر سعی می کرد که تفنگ یا شمشیر یا دست کم کاردی را تهیه کند تا در برابر هر دشمنی چه انسان چه حیوانات از خود دفاع کند و اگر توانایی نگهداری اسب داشت پس از اسلحه استفاده از مرکب برایشان بسیار اهمیت داشت.

در نتیجه تیراندازی و اسب سواری که ریشه در تاریخ ایران دارد در میان این قوم ارزش بسیاری زیادی داشت. 

مردم لر

ب) شهامت زنان

در تمامی مناطق عشیره نشین زنان نه تنها همانند مردها کار می کردند بلکه در مواردی نیز فراتر از مردها ظاهر می شدند. کارهای روزانه آن ها شیردوشی، تهیه خوراک، پخت نان و موارد دیگر را شامل می شد. زنان لر به هنگام کوچ ها شهامت و شجاعت زیادی از خود نشان می دادند عبور از کوه های پر از برف، رودخانه های پر آب و خروشان، بستن گهواره کودکان به خود و . . .تا چند دهه پیش امری عادی به شمار می رفت و با تمام این سختی ها زنان لر هیچگاه در زندگی روزمره خود بیکار نمی ماندند و بیکارترین زمان ها برایشان پشم ریسی بوده است.

سپهبد امیر احمدی ( نخستین سپهبد در حکومت رضاشاه ) در خاطرات خود از شجاعت و بی باکی زنان لر اینگونه یاد می کند:

” جسارت بی نظیر و بی اعتنایی غیر قابل تصوری که لرها در مقابل خطر و مرگ از خود نشان می دادند موجب حیرت نظامیان شده بود، حتی زنان لرهم ابدا باکی از گلوله و مرگ نداشتند.”

او در ادامه نوشته هایش از سیاه چادر فقیرانه ای که توجه اش را جلب کرده بود می گوید:

” در آن یک پیرزن و یک زن جوان با بچه اش آرام و خونسرد نشسته و در زیر گلوله های شرابنل و مسلس بدون تشویش خاطر مشغول کار معمولی خود بودند. “

زن لر
زن لر
photo by Nima Fazel

سپهبد امیر احمدی در لباس سنتی لرها (نخستین سپهبد در حکومت رضاشاه)

سپهبد امیر احمدی

ج) سادگی و بی پیرایگی

از دیگر صفات بارزی که به لرها نسبت داده می شود سادگی و بی پیرایگی آن هاست. لرها به دلیل زندگی طبیی از پیچیدگی های مردم شهرهای بزرگ دور بودند به همین دلیل زود اعتماد می کنند و بی شیله و پیله اند. هیجان و احساسات خود را به آسانی بروز می دهند در عین حال خوی افراط و تفریط نیز بین آن ها به چشم می خورد که می تواند علت و ریشه آن را در حالت های ایلی و عشیره ای دانست. 

دختر لر
photo by Misagh Jarrahi

مشاهیر لر

با چند تن از افتخارآفرینان و مشاهیر تبار لر در زمینه های مختلف (روحانیت، جامعه پزشکان، سینما، ورزش، موسیقی، افراد نظامی) از گذشته تا زمان معاصر آشنا خواهیم شد.

۱) بی بی مریم : سردار و مبارز بزرگ از مبارزان عصر مشروطه

۲) محسن رضایی : سیاستمدار و فرمانده نظامی

۳) سید حسین طباطبایی بروجردی : آیت الله و مرجع تقلید شیعیان

۴) نواب نصیرشلال : وزنه بردار و دارنده مدال نقره المپیک ۲۰۱۲ لندن

۵) مهرداد اوستا : نویسنده و شاعر

۶) مسعود رایگان : هنرپیشه سینما

۷) شهید محمد بروجردی : یکی از فرمانده سپاه پاسداران در جنگ با عراق 

۸) علی ملک‌حسینی : پزشک و پدر پیوند کبد در ایران

۹) حسین پناهی : شاعر، نویسنده و بازیگر

۱۰) یاسر بختیاری : خواننده سبک رپ

۱۱) علیمردان خان ملقب به شیرعلی مردان : مبارزه مسلحانه با ارتش رضاشاه

۱۲) نصرالله کسیرئیان : عکاس برجسته و مشهور

۱۳) فایز دشتی : شاعر

۱۴) مهرداد اوستا : شاعر و نویسنده

۱۵) رییس علی دلواری : سلحشور و جنگاور در زمان اشغال ایران توسط بریتانیا

۱۶) کریم خان زند : بنیانگذار زندیه

اسامی بسیار زیادی از افراد لر مشهور وجود دارد که کارناوال تعدادی از آن ها را به صورت تصادفی انتخاب کرده است.

بی بی مریم

بی بی مریم

نواب نصیر شلال

نواب نصیر شلال

حسین پناهی

حسین پناهی

سخن آخر

نظرتان درباره ویژگی های ویژه رفتاری لرها چه بود؟

آیا زمان آن نرسیده کمی وارد دنیای تاریخ و فرهنگ هریک از اقوام ایرانی شده و با واقعیات روبرو شویم و بیهوده گویی های فضاهای مجازی را کنار گذاشته و خود حقیقی مان را بشناسیم؟

به نظر وقت مناسبی می باشد . . . 

ویژگی های رفتاری خاص قوم غیور لر
4.24 23

 دیدگاه ها

 • مهدی

  ۲

  ۲۸

  بی مایه و پر از انحراف بود

 • لر

  ۱۲

  ۱۰

  رودخانه تیره در وسط شهر دورود حد میان لر بزرگ و لر کوچک می باشد که از دورود تا سد دز مرز بین انها ست و طبق گفته خودتان لر کوچک از کردها می باشد(که همان لک زبانهامی باشند) که شامل همان سمت غرب رودخانه تیره از بروحرد و دورودتا دزفول و ایلام تا کرمانشاه و ملایر و غرب دورود و خرم آباد الشتر و پلدختر تا اندیمشک و دزفول می باشد و از شرق رودخانه تیره تا خمین و غرب یزدواصفهان و کرمان و بنر عباس و بوشهر و تمام خوزستان و تمام استان فارس و بویر احمدتا مرز رودخانه تیره در دزفول را شامل می شودو لر کوچک به دلیل هم جواری با این بخش لر خوانده می شوند وگرنه لک هستند و در اصل تیره ای از کرد می باشند این را هنوز هم از اداب و رسوم و گویشهای انها قابل تشخیص می باشد

 • سعید

  ۲۴

  ۱

  درود بر قوم بزرگ لر

 • بختیاری

  ۱

  ۱۵

  آقای محقق محترم لطفا قبل از نشر مطالب تاریخی خصوصا در مورد قوم بزرگ لر بطور کامل تحقیقی کنید و بعد نشر دهید. آیا قوم بختیاری لر بزرگ نیست . آیا نمیتوان زنده یاد مسعود بختیاری را به عنوان یکی مشاهر این قوم نامیدآیا بانوی بزرگی همچون ببی مریم که از زنان غیور و نامدار قوم بختیاری میباشد نمتوان یاد کرد. آیا در خوزستان در شهرهای همچون گتوند مسجد سلیمان اندکا لالی و…….. آیا از چهارمحال بختیاری که نامش بیانگر حضور قوم بختیاری میباشد نباید نام برد.نشر ای چنین مطالب ناپختیه است که موجب اختلافات و گمراهی دیگر اقوام خصوصا لرهای غیور میشود. در ضمن دوست عزیز کهگلویه وبویر احمد ممسنی یاسوج از مردمان بزرگ قشقای میباشند.لطفا با نشر این چنین مطالب ضعیف باعث دو دستگی و جدای بین این قوم بزرگ نشوید(لر بزرگ و کوچک)

  • رضا قره غریبی

   ۱۰

   ۲

   سلام دوست کارناوالی عزیز.
   همانطور که از اسم مطلب “ویژگی های رفتاری خاص قوم غیور لر” برمی آید هدف ما بررسی ویژگی های شاخص این قوم بزرگ است و سعی کردیم به طور خلاصه مطالبی از منابع معتبر، تاکید می کنم تمامی مطالب از منابع معتبر تهیه و گردآوری شده تا دید کلی به مخاطب منتقل شود قطعا اگر بخواهیم بزرگی قوم لر را در چهارچوب مطالب بگنجانیم، بدون شک این امر امکان پذیر نخواهد بود.
   کارناوال هیچگاه قصد کوچک شمردن و ایجاد اختلاف میان هیچ یک از افراد را نداشته همه ما ایرانی هستیم و به آن می بالیم.
   دیدگاه های منفی و غرض ورزانه به مسائل باعث ایجاد این تفرقه ها خواهد شد ما در اینجا از مثبت ترین و بهترین خصیصه های اخلاقی و رفتاری قوم غیور لر نام بردیم، عدم توجه به این مسئله و پویش در مسائل حاشیه ای باعث این تفرقه ها خواهد شد.
   ( دوست عزیز بسیار از مواردی که مطرح کردید در مطلب وجود دارد و تقاضا داریم مطلب را باری دیگر با دقت مطالعه فرمایید و به دنبال زیبایی ها و نکات مثبت باشد تا ایجاد مسائل حاشیه ای.)
   گاهی به پختگی ذهن ها و نگاه مثبت نیازمندیم.
   می توانید مطالب آداب و رسوم مراسم ازدواج بختیاری ها و رقص بختیاری ها را در سایت کارناوال مطالعه فرمایید.
   پایدار باشید.

  • فهيمه

   ۰

   ۱

   بویر احمد و ممسنی ترک هستن؟
   چند کلاس درس خوندین؟
   ادمینی که این مطلبو نوشتن کاملا با اطلاعات نوشتن شمایین که هیچی نمیدونین.
   من بویراحمدی هستم و لر اصیل هستم و همه بویراحمدیا لر هستن.فقط فارس هست که ترکای قشقایی اونجا ساکنن

 • حسن

  ۱۶

  ۰

  از خراسان شمالی و به نیابت از اقوام کرد و ترک و فارس به تمامی مردم لر غیور و پاک سرشت درود و سلام میفرستم

 • بیرانوند

  ۱

  ۱۹

  دکتر هوشنگ اعظمی،علی مردان بیرانوند
  لطفا لک ها رو جزیی از لر ندونید.لک یه فرهنگ و زیان جدا از لر دارد.همه ی تاریخ بزرگ قوم لک را دزدیدند و به اسم لر ثبت کردند.زنده باد لکستان

  • لک

   ۲

   ۰

   اقای بان کرد برو جلوی یک بیرانوند این حرف رو بهش بزن ببین چیکار میکنه…

  • لک زبان ایلام

   ۲

   ۰

   لر کوچک همون لک هست عزیزم. منظور از لر کوچک هم ایل های ان هست که بیشتر هستند ولی ایل بختیاری یک ایل بزرگ هست و به همین خاطر به لرهای لرستان و ایلام و همدان و کرمانشاه و.. لر کوچک میگویند و لرهای بختیاری و کهکیلویه و بویر احمد و ممسنی و استان بوشهر و.. لر بزرگ چون از چند ایل بزرگ تشکیل شدند. من اکثر دوستام از ایل بیرانوند و خودشون لر میداند و بس.

 • مسعود

  ۳

  ۱

  با تشکر منطقه نزدیک دزفول الوار است نه اللور است.

  • رضا قره غریبی

   ۵

   ۰

   در بسیاری از منابع نام باستانی این منطقه، اللور ذکر شده و در برخی منابع نیز نام الوار وجود دارد.
   با تشکر از توجه شما دوست عزیز کارناوالی .

 • حسین

  ۱۰

  ۰

  سلام
  اقای بختیاری عزیز من یک لر اصیل هستم
  چرا با چنیین نگاهی زحمتی که یه گروه برای اشنایی با همشهریانمان را کشیده اند زیر سوال میبرید
  مگر میشود همه تاریخ و جزیییات یک قوم به بزرگی قوم لر را در یک مقاله گنجاند
  همین که چنین مطالبی که خصوصیات بارز لرها را برای ایرانیان تشریح میکند و ذهنیت مثبت ایجاد میکند بسیار جای خوشحالی دارد
  ای کاش کمی بی غرض و با نگاهی معتدل تر به مباحث نگاه کنیم و اینچنین همدیگر را محکوم نکنیم
  و یاد بگیریم اختلاف نظرها را بپذیریم و به همدیگر احترام بگذاریم
  من یک لر از ایل بزرگ بختیاری هستم اما عاشق وطنم هم هستم
  کردها ، ترکها ، شمالیها و جنوبیها همه را دوست دارم چون همه ایرانی هستیم
  یا علی مدد

 • فرهاد

  ۶

  ۰

  درودبرشما!استفاده بردیم ازاطلاعات ودیدگاههای شمادرموردقوم لربیشتراطلاع رسانی شود

 • علی

  ۸

  ۲

  خدا
  حفظ کنه کل لر
  چه لر بختیاری و چه لر خرم آباد

 • ارمین

  ۲

  ۱۰

  واقعا جای تاسف داره.

  طبق چه سند تاریخی لک های با اصالت را جدا از کورد و لر نمی دانید؟ قوم لک یک قوم کاملا جدا با زبان و فرهنگ خاص و اصیل ایرانی هست. ما لرها و کورد ها را اصیل نمی بینم چون توسط پارس ها و عرب دچار تغییر جغرافای زندگ ی شده اند.
  لک ها قم جداگانه ای لر و کورد هستند.

  قدمت مردم لک۱۲ هزار سال قبل می گرده.لک جدا از کورد و لر می باشد.

  • کارناوال

   ۳

   ۱

   دوست عزیز در این مطلب که راجع به قوم لک جز اشاره کوتاه به زبان لکی صحبتی نشده
   در اون قسمت هم کاملا به تفکیک گفته شده زبان لکی
   پایدار باشید

 • طاها

  ۷

  ۰

  غیورترین مردم جهان قوم لر

 • لر غیور

  ۵

  ۰

  بسیار عالی .ممنون از زحمات شما.

 • محمد

  ۳

  ۰

  درود
  دستتون درد نکنه
  کم بود اما خوب بود
  من خودم لر هستم اما از دوستانی که این نظرات رو میخونن خواهش میکنم این رو در نظر بگیرن که این نظرها فقط نظر ۵الی ۶ نفر ادم بیشتر نیست وگرنه قوم لر ( کوچک و بزرگ)با تمام اختلاف نظرها همه همدیگرو دوست دارن و خودشون رو یک لر میدونن.
  در پایان از طرف یک لر مینویسم
  به گفته فردوسی بزرگ “چو ایران نباشد تن من مباد ” سپاس

 • امیر

  ۲

  ۲

  او خانومه اسب سواره چرا تفنگ بادی دستشه 🙂

 • محمدرضا قانع فرد

  ۱

  ۰

  این همه درست ک یه افتخاره برای قوم اصیل ایرانی و افتخار می کنیم ک لر هستیم
  اما در اینجا ذکر نام هایی همانند کی لهراسب بویراحمدی ک در مقابل انگلیسی ها ایستاد خالی هست ک کم تر کسی ب او پرداخته است.

 • لر غیور

  ۵

  ۰

  با سلام.جناب اقای بختیاری به چه حقی مردم اصیل کهگیلویه و بویراحمد و ممسنی رو قشقایی میدونید.از هر کسی بپرسی میگن که لرن.اصلا تا به حال تو عمرت این طرفا اومدی.متاسفانه تو فضای مجازی همه شیر و نترسن و هر حرفی برای خودشون میزنن ولی تو واقعیت نه.اصالت بیشتر طوایف کهگیلویه و بویر احمد و ممسنی بر میگرده به بختیاری و لرستان.تاریخ رو اول بخونید بعد نظر بدید.این حرفتون دقیقا شبیه اینه که بگیم بختیاری ها قشقایی هستند ایا چنین چیزی امکان داره؟

 • بروجردی

  ۰

  ۵

  با عرض سلام در مورد بروجرد خودتون هم در یکی از قسمتها گویش بروجردی رو جدا از لری نوشته اید که این قضیه درباره فرهنگ بروجرد هم صدق میکنه و کاملا با فرهنگ عشایری لرستان متفاوت هست و بروجردیها دارای فرهنگ کاملا شهرنشینی هستن و هیچ شباهتی به لرها ندارن البته این خصیصه مربوط به شهر بروجرد و روستاهای شمالی اون هست وگرنه روستاهای جنوب بروجرد رو اکثرا لرها و حتی درصد کمی از لکها تشکیل میدن که عشایری بودن که در حدود سیصد سال پیش از همسایه ی آن زمان بروجرد یعنی لرستان به جنوب بروجرد اومدن و ساکن اینجا شدن در ضمن بروجرد از سال ۱۳۴۰ به استان لرستان ملحق شده که خودش حرف و حدیثهای مفصلی داشته و داره پس لطفا در مورد فرهنگ شهرها اول تحقیق کنید بعد بنویسید ضمنا مشاهیری مانند آیت الله بروجردی و اوستا و شهید بروجردی و زرینکوب و دکترشهیدی هم بروجردی هستن در مورد شهرهای دیگر لرستان ه باید بگم که درسته این استان اسم لرستان داره ولی الیگودرز و حدود نیمی از درود و ازنا رو بختیاری ها تشکیل دادن و شهرهایی مثل کوهدشت و الشتر و نورآباد و دلفان همگی لک هستند و فقط خرم آباد و پلدختر و قسمتهایی از درود و روستاهای جنوب بروجرد لر هستند لطفا بیشتر در مورد فرهنگ و گویشها تحقیق بفرمایید تا مردم نقاط دیگر اطلاعات درستی بدست بیاورند با تشکر فراوان از زحمات شما

 • فرهاد

  ۴

  ۰

  ازآذربایجان شرقی ازسرزمین آذری زبانها به قوم بزرگ و برادر وشجاع لر سلام ودرود میفرستم.امیدوارم همه اقوام ایران بارنگها وفرهنگهای مختلف همچون یک رنگین کمان زیبایی را به رخ جهانیان بکشند.ماهمه اعم از ترک ولر وکرد وفارس وبلوچ وتالشی وگیلکی وترکمن وبلوچ وعرب ولک و….برادرهستیم وبرادرخواهیم ماند زنده بادایران وایرانی.زنده بادوطنم عزیزترازجانم

 • a1

  ۱

  ۱

  باعرض سلام و درود
  بطور کلی متن مناسبی برای آشنایی با قوم بزرگ لر بود
  من از لرهای بختیاری ام ب امید اتحاد همه ی اقوام وشاخه های قوم لر

 • محراب

  ۰

  ۱

  اصالت لر بزرگ را از ستون های معبد چغازنبیل ، بر دشیر ها کوه فر و اشگف سلماس ، ایذ ه بجوید

 • محمود محتشمي (فولادوند)

  ۱

  ۰

  سلام عزیزان
  لر و کرد و لک و بختیاری هفت لنگ و چهار لنگ همه برادریم مهم اینه همشون غیرت دارن خواهشا اجازه ندین دیگران از اختلاف نظرات و دیدگاه های شما سو استفاده کنن.
  با سپاس

 • کرلور

  ۲

  ۰

  درودبرتمام لرها

 • میران

  ۱

  ۰

  سلام و درود لرستان سرمایه ایران زمین است شاخه ای بزرگ از فوم پارس لر چیزی جدا از پارس نیست. از نظر من اگر به واقعیت شجاعت لرها واقف شوند و به این خاصیت توجه. سرمایه گذاری هدفمند شود لرها همان قومی هستند که هر گردنی هر چند کلفت و هر پشتی هر چند ستبر را خواهند شکست لرها امروز گرسنه و لاغر شده اند ای سیاستمداران شیر ایران را فراموش نکنید

 • باجولوند

  ۲

  ۰

  سلام دوستان فقط درحیرتم چرا بعضیااصراردارن که لک ازلرجداست یاجزکردهستش؟دوستان ببخشیدهرکس بالرمشکل داره خواهشن کاسه کوزه شو جمع کنه بره پیش برادران نداشتش.لرستان انسان بی غیرت نمیخواد.دوستان شرمندام میشه بنده هویت ژرمنی یااسپانیشی یاچه میدونم حالاهرچی شدانتخاب کنم؟زنده بادلرباغیرت ننگت باد.ً…حرف نزن برو اصلاح کن خودتوبدو برو

 • خرم آباد

  ۱

  ۰

  هیچکس جرات نداره به خرم آبادی هازوربگه😈

 • اتحاد لر

  ۰

  ۱

  سلام
  درود برتمام مردم لر
  چه لر بزرگ چه لر کوچک(فیلی)
  نگذارید بین قوم اصیل لر اختلاف بندازن
  من لرم و افتخار میکنم لرم

 • اتحاد لر

  ۰

  ۱

  هیچ وقت نگید من بختیاری ام یا من لکم یا کلهری ام ویا …
  همیشه بگید من لر بختیاری ام من لر لکم من لر کلهری ام من لر ملکشاهی ام من لر ثلاثی ام و….

 • اتحاد لر

  ۰

  ۰

  همیشه ای لران
  مانند دیگر اقوام ایرانی هویت خودتونو پاس بدارید
  مثلا: موسیقی یا رقص یا اشعار یا نامها یا اسطورهها یا افتخارات خودتونو اشاعه بدید تا در دیگر اقوام هضم نشویدو شناخته شوید
  که دنیا قوم بزرگ لر را بشناسد
  مانند کردها و آذری های عزیز

 • لر بروجردی

  ۰

  ۰

  اون اقایی که میگه بروجردیها لر نیستند .من به عنوان یک بروجردی اتفاقا از روستاهای شمالی شهر هستم.و کاملا با نظر اون اقا مخالفم.به لر بودنم افتخار میکنم.زنده باد تمام طوایف لر از لک تا ثلاثی و بختیاری

 • بهمءی

  ۰

  ۰

  متن خوبی بود من از اهالی دشتستان هستمگذشتیم ما به همراه دوشهرستان گناوه و دیلم لر زبان هسنیم ولی تنگستان کلا ازهمه ما جداباید هستن و خودشونو لر نمیدونن شاید لباس اصیل و گویشی شبیه لر ها داشته باشند ولی اینکه بگوییماز رعیس علی دلواریخسروی لر است کاری اشتباه است

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...