تابلوی بانوی سرخ پوش

تابلوی بانوی سرخ پوش

گنجینه تاریخ

تابلوی بانوی سرخ پوش اثر مشهوری از آیدین آغداشلو است که در موزه جهان‌نما، مجموعه نیاوران نگه‌داری می‌شود. این تابلو پرتره‌ای از بانویی با لباس سرخ‌رنگ است و در سال ۱۳۵۶ به موزه منتقل شد. آیدین آغداشلو این اثر را از روی پرتره‌‌ی نقاشی بلژیکی به نام « یان وان آیک » کشیده است با این تفاوت که صورت این بانوی سرخ پوش در اثر آغداشلو مخدوش شده است. اثر اصلی در قرن ۱۵ میلادی کشیده شده و بانوی حاضر در اثر در واقع همسر نقاش بوده است. لازم به ذکر است که مخدوش شدن صورت این تابلو توسط خود نقاش و در حرکتی اعتراضی انجام شده است. می‌توان گفت آیدین آغداشلو صورت تابلوی بانوی سرخ پوش را به سبب اعتراض نسبت به رفتار ناشایست جهان معاصر با آثار هنری، مخدوش کرده است. 

کمی درباره آیدین اغداشلو: وی نقاش، گرافیست، نویسنده و منتقد فیلم است که از جمله هنرمندان سبک هنر نوگرا و معاصر ایران است. از جمله دلایلی که کارهای وی در ایران شناخته شده اند، بازآفرینی آثار مشهور کلاسیک در قالب سورئال و نوگرا است. 

او در سال ۱۳۱۹ در شهر رشت به دنیا آمد و نقاشی، طراحی و کارهای گرافیکی را از نوجوانی آغاز کرد. از جمله کارهای او در زمان جوانی می توان به تصویرگری کتاب‌های درسی ایران، موسسه های خصوصی و مجلات اشاره کرد. جالب است بدانید که وی پیش از انقلاب در دفتر مخصوص فرح پهلوی نقش مدیریت امور فرهنگی و هنری را به عهده داشت و در پس از انقلاب نیز از جمله مشهورترین استادان نقاشی برای نسل سوم نقاشان نوگرای ایرانی محسوب می شود. 

از جمله مجموعه نقاشی های معروف او می توان به: سال‌های آتش و برف، شفاعت فرشتگان، خاطرات انهدام، معما، فاجعه آخرالزمان و یادداشت‌های باغ ملک اشاره کرد.

نقاش: آیدین آغداشلو

تکنیک: گواش  

محل نگهداری: موزه جهان‌نما، مجموعه نیاوران

تابلوی بانوی سرخ پوش

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

تابلوی بانوی سرخ پوش
4.52 13

 دیدگاه ها

  • بی نام

    ۱

    ۰

    بسیار زیبا . افسوس که چهره مخدوش است .

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...