باقر آیت الله زاده شیرازی | پدر مرمت علمی ایران

باقر آیت الله زاده شیرازی | پدر مرمت علمی ایران

مشاهیر گردشگری

این بار در مشاهیر گردشگری با باقر آیت الله زاده شیرازی  پدر مرمت علمی ایران خواهیم شد. 

دلیل شهرت

وی به دلیل تحصیلات خود، مرمت علمی را وارد ایران کرده و به عناوین مختلفی مانند “پیشگام مرمت در ایران” و “پدر مرمت ایران” مشهور می باشد.

باقر آیت الله زاده شیرازی علاوه بر تحقیقات، کتب و مقاله های علمی بسیاری در باب مرمت، از بنیان گذاران سازمان میراث فرهنگی و مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی نیز می باشد.

از او بیش از ۱۱۰ مقاله علمی در مجلات معتبر داخلی و بین المللی منتشر شده است. تدریس دانشگاه، بنیان گذاری اولین دانشکده مرمت بنا و بافت های تاریخی و عضویت در هیت های علمی چند دانشگاه را نیز به افتخارات قبلی او اضافه کنید.

قطعا خدمات علمی وی نقش مهمی در بهبود وضعیت مرمت بناهای تاریخی بیشمار ایران زمین داشته و نقش مهمی در گردشگری کشور ایفا خواهد کرد.

تولد

او در نخستین روز شهریور سال ۱۳۱۵ در شهر نجف به دنیا آمد، پدربزرگ او «آیت الله میرزای شیرازی» روحانی مشهوری است که در دوران قاجاریه حکم تحریم تنباکو را داده بود. 

زندگی 

 او دوران کودکی را در فضایی کاملا علمی، فرهنگی و دینی سپری کرد. وی دیپلم ریاضی خود را از دبیرستان دارالفنون ، کارشناسی ارشد معماری خود را از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دکتری خود را در رشته مرمت بنا و بافت های تاریخی از دانشکده معماری دانشگاه رم ایتالیا اخذ کرد.

باقر آیت الله زاده شیرازی رساله دکتری خود را زیر نظر و راهنمایی معماری مشهور ایتالیایی ” De Angelis d’Ossat ” به پایان رساند.

پس از اتمام تحصیلاتش به ایران بازگشت و فعالیت های متعددش در زمینه های مرمت و توسعه گردشگری آغاز شد.

مرگ 

متاسفانه در ۲۸ مرداد ۱۳۸۶ خورشیدی این استاد گرانقدر در تهران چشم از جهان فرو بست و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا خاکسپاری شدند.

باقر آیت الله زاده شیرازی

باقر آیت الله زاده شیرازی در حین تحصیل در مقطع دکتری، ایتالیا

باقر آیت الله زاده شیرازی

به همراه برخی از دانشجویان

باقر آیت الله زاده شیرازی

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

باقر آیت الله زاده شیرازی | پدر مرمت علمی ایران
4.51 4

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...