آستن هنری لایارد | جهانگرد و باستان شناس مشهور

آستن هنری لایارد | جهانگرد و باستان شناس مشهور

این بار در مشاهیر گردشگری با آستن هنری لایارد، جهانگرد و باستان شناس انگلیسی آشنا خواهیم شد. 

دلیل شهرت

 آستن هنری لایارد به دلیل تعدادی از اکتشافات باستانی، در سطح جهان مشهور می باشد. مهم ترین اکتشاف او، کتابخانه و قصر آشوربانیپال در نینوا پایتخت باستانی آشوریان بود.

او علاوه بر سفر و باستان شناسی در کشورهای مختلف، کتاب های زیادی از خود به یادگار گذاشته است که در این میان سفرنامه های او بسیار ارزشمند می باشند.

یکی از مشهورترین سفرنامه ها آستن ” ماجراهای اولیه در ایران، شوش و بابلمی باشداو بین سال های ۱۸۴۰ الی ۱۸۴۲ میلادی به ایران سفر کرد و خاطرات و ماجراهای  آستین در ایران بخش مهمی از این کتاب را شکل می دهد. این سفرنامه در ایران برای اولین بار سال ۱۳۷۶ به چاپ رسید.

این کتاب را نظر کیفیت مطالب می توان یکی از معتبرترین کتاب های تاریخی مربوط به دوران قاجار دانست. او به دقت موارد مختلفی همچون وضعیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، نظامی، اداری، سیستم مالیاتی و . . . مورد برسی قرار داده است.

تولد

 او در ۵ مارس سال ۱۸۱۷ در شهر پاریس چشم به جهان گشود.

زندگی 

 آستین در یک خانواده پروتستان و رشه دار به دنیا آمد و تحصیلات خود را در کشور ایتالیا به پایان رساند. پس از آن با سفر به انگلستان و ۶ سال کار در دفتر عموی خود تصمیم می گیرد به آسیا سفر کند. این سفرها از سال 1839 میلادی آغاز می شود. او پس از بازدید از کشورهای آسیایی و ایران به استانبول کنونی سفر می کند و با سفیر بریتانیا آشنا شده و پس از آن به انجام ماموریت های دولتی نیز می پردازد.

او بعدها به توصیه سفیر بریتانیا به مناطق تاریخی و باستانی آشور در عراق (موصل) رفته و مشغول به فعالیت های باستان شناسی می شود و تبعیت بریتانیا را نیز دریافت می کند.

آستن بین سال های ۱۸۷۷ الی ۱۸۸۰ سفیر بریتانیا در امپراتوری عثمانی بود.

مرگ 

 آستن  5 جولای ۱۸۹۴ میلادی در لندن درگذشت.

آستن هنری لایارد
آستن هنری لایارد

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

آستن هنری لایارد | جهانگرد و باستان شناس مشهور
4.11 1

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...