آرتور پوپ | ایرانشناس مشهور آمریکایی

آرتور پوپ | ایرانشناس مشهور آمریکایی

مشاهیر گردشگری

این بار در مشاهیر گردشگری با آرتور پوپ، ایرانشناس مشهور آمریکایی  آشنا خواهیم شد. 

دلیل شهرت

 آرتور از مورخان مشهور و ایران شناسان بزرگ در زمینه های هنر و معماری می باشد. او یکی از بنیانگذارن موسسه آسیایی دانشگاه شیراز کنونی در پیش از انقلاب بود و در حدود ۲۴ سال هدایت این موسسه بر عهده وی بود. او نقش بسیار مهمی در معرفی هنر و معاری ایرانی به جهانیان بود برای نمونه در سال ۱۹۴۰ میلادی آرتور با همکاری موزه های بزرگ آمریکا، نمایشگاهی باشکوه از ۲۸۰۰ شی کشف شده در ایران را بانام ” شش هزار سال هنر پارسی ” برگزار کردند. کاتالوگ فهرست اشیای این نمایشگاه ۳۵۰ صفحه بود!!

تولد

 آرتور در ۷ فوریه سال ۱۸۸۱ میلادی در فنیکس آمریکا چشم به جهان گشود.

زندگی 

 او در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد و پدرش یک کشیش بود. او در دانشگاه های براون، کرنل و هاروراد به تحصیل فلسفه مشغول شد و در سال ۱۳۰۴ خورشیدی با دعوت او به ایران برای مقامات دولت در زمینه هنر ایرانی سخنرانی کرد. پس از این سخنرانی از سال ۱۳۰۴ الی ۱۳۱۴ خورشیدی به عنوان مشاور افتخاری ایران و عضوی از فرهنگستان ایران انتخاب شد.

 او به کشورهای مختلفی سفر می کرد و در مورد ایران سخنرانی های زیادی را انجام می داد. یکی از مشهورترین سخنرانی های وی در مورد ” سهم ایرانیان در پیدایش معماری گوتیک ” در کشور فرانسه بود. همچین او به کمک همسرش نمایشگاه های زیادی را برای معرفی آثار هنری ایران در نقاط مختلف جهان برگزار کردند.

 در سال ۱۹۶۵ با درخواست رسمی از وی خواسته شد تا برای زندگی و انجام فعالیت های پژوهشی به ایران نقل مکان کند، این درخواست از طرف آرتور پذیرفته شد و در یکی از کتاب هایش جریان این نقل مکان را اینگونه توضیح داده است:

” با عزم و شوق به ایران آمدم تا به زیارت سرزمین رویاهایم، ایران، بروم.” 

مرگ

 در نهایت آرتور در روز سوم سپتامبر سال ۱۹۶۹ میلادی در شیراز در گذشت و سپس در آرامگاهی که به دست محسن فروغی  در اصفهان ساخته شده بود، یه خاک سپرده شد.

آرتور پوپ

آرامگاه آرتور و همسرش در اصفهان

آرتور پوپ

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

آرتور پوپ | ایرانشناس مشهور آمریکایی
4.67 3

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...