آنتونی اسمیت | جهانگرد و جانورشناس انگلیسی

آنتونی اسمیت | جهانگرد و جانورشناس انگلیسی

مشاهیر گردشگری

این بار در مشاهیر گردشگری با آنتونی اسمیت، جهانگرد و جانورشناس انگلیسی آشنا می شویم.

دلیل شهرت

آنتونتی مجری مشهور برنامه دنیای فردا بود و مقالات و کتاب های او در سطح جهان شهرت داشت تا حدی که برخی از آن ها در روزنامه های معتبر دنیا از جمله دیلی تلگراف منتشر شده است. علاوه بر این ها جهانگردی را نیز به کارنامه وی اضافه کنید!

او برای تکمیل پایان نامه دانشگاه خود نخستین سفرهایش را آغاز کرد و برای پیدا کردن ماهی سفید کور، نوع خاصی از ماهی که در غار ها و آب های سرد زندگی می کند به ایران و شهر کرمان ( چوپا ر) سفر کرد. آنتونی در این سفر نتوانست ماهی کور را بیابد اما حاصل این سفر، سفرنامه ای ۲۳۲ صفحه ای با عنوان “ماهی سفید کور در ایران ”  بود که در سال ۱۹۵۳ میلادی به چاپ رساند. این کتاب به شکل عجیبی به شهرت رسید به چندین زبان اروپایی ترجمه شد.

عجیبترین اقدام او هم سفر در اقیانوس اطلس با یک قایق بادی در سن ۸۲ سالگی بود!! هدف آنتونی از این سفر جلب توجه جهانیان به نیاز میلیون ها انسان به آب بهداشتی بوده است. علاوه بر این قصد داشت ۵۰ هزار پوند برای امور خیریه جمع آوری کند.

تولد

آنتونی در ۳۰ مارس سال ۱۹۲۶ میلادی در انگلستان چشم به جهان گشود.

زندگی

اسمیت در کوران جنگ جهانی دوم قصد داشت یک خلبان نظامی شود و دوره های خود را آغاز کرد. اما با پایان جنگ آموزش خلبانی وی نیمه تمام ماند و او فرصت شرکت در این جنگ بزرگ را به دست نیاورد. پس از جنگ در دانشگاه آکسفورد انگلستان به تحصیل در رشته جانورشناسی مشغول شد.

همان طور که پیش تر ذکر کردیم برای تکمیل پایان نامه خود به ایران سفر کرد و مستندی نیز درباره ی قنات در ایران ساخت که هنوز هم یکی از بهترین مستندهای این حوزه می باشد.

پس از سفر به ایران به نقاط مختلفی از جهان از جمله قطب شمال و آفریقا سفر کرد. 

اسمیت در سال ۱۳۸۵ باری دیگر به ایران و کرمان سفر کرد و خود را به قنات گوهر ریز در جوپار رساند. وی بلافاصله پس از رسیدن به قنات به دلیل علاقه زیادش به آن خود را در آب قنات انداخت!

او بسیار به جوپار علاقه مند بود. هنگامی که علت آن را جویا شدند اینگونه پاسخ داد :

” جوپار دروازه دنیا را به روی من باز کرد. از این جا بود که به ۷۰ کشور سفر کردم و ۳۰ جلد کتاب نوشتم. جوپار عشق اول من بود و کسی یافت نشده که عشق اول خود را فراموش کند. “

مرگ

آنتونی در ۷ ژوئن سال ۲۰۱۴ میلادی به دلیل مشکلات تنفسی در شهر آکسفورد انگلستان درگذشت.

آنتونی اسمیت

آنتونی اسمیت در جوانی

آنتونی اسمیت

اسمیت در داخل قنات گوهر ریز

آنتونی اسمیت

آنتونی اسمیت و ماکت قایق بادی

آنتونی اسمیت

قایق بادی آنتونی اسمیت 

آنتونی اسمیت

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

آنتونی اسمیت | جهانگرد و جانورشناس انگلیسی
4.17 7

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...