گردنبند زرین هخامنشی

گردنبند زرین هخامنشی

گنجینه تاریخ

این گردنبند یکی از زیباترین نمونه های شناخته شده در #زیورآلات هخامنشی است که به طور کلی از سه بخش مختلف تشکیل شده است. سه بخش عبارت اند از: آویزی که در جلوی گردنبند است، بخش یقه مانند گردنبند که به صورت تخت بر روی گردن قرار می‌گیرد و در نهایت بخش قلاب مانند دراز و لوله‌ای شکلی که در انتها به سر دو اردک می‌رسد. بر روی بخش صاف گردنبند و آویزش صحنه هایی از درگیری های جنگی به تصویر کشیده شده است. در زمان امپراتوری هخامنشی، گاهی پادشاه به همراهانش جواهراتی از طلا هدیه می‌داد. این هدایا نه تنها با گیرنده ی هدایا تناسب داشتند بلکه نشانی از وفاداری به پادشاه بودند. بر همین اساس وجود تصاویر جنگی حاکی از آن اند که بر خلاف تصور رایج، گردن آویز زرین به یک مقام عالی رتبه مرد تعلق داشته و نه یک بانو.

در قسمت بالایی آویز و در میان تصویر دو اردک، موجودی نیم انسان نیم پرنده به چشم می‌خورد که به اهورا مزدا خدای #ایران باستان اشاره دارد. همچنین دور تا دور آویز گردنبند، تصویر مشابهی از اهورامزدا ولی بدون بال در دایره هایی نقش بسته شده است (عکس دوم) . جالب آن که اهورامزدای وسطی به تزئینات کریستالی بسیاری آراسته شده که نشان از نبوغ و تکنیک هنرمند دوره هخامنشی دارد. 

دوره تاریخی: اواخر امپراتوری هخامنشیان

زمان ساخت: اواسط قرن ۶ تا ۴ قبل از میلاد

جنس: طلا، با تزئیناتی از سنگ لاجورد، فیروزه، عقیق و کریستال

ابعاد: ارتفاع ۲۶ سانتی متر؛ عرض 25.7 سانتی متر

داستان‌ها: استفاده از جواهرات زرین به قدری برای رومیان باستان نامأنوس و عجیب بود که به هنگام رویارویی با لشکر ایرانیان در جنگی و دیدن برق جواهرات طلایی شان، خیال کردند که با صفی از بانوان رو به رو شده اند!

محل نگهداری: موزه میهو، کوکا ژاپن

گردنبند زرین هخامنشی
گردنبند زرین هخامنشی
گردنبند زرین هخامنشی

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

گردنبند زرین هخامنشی
5 15

 دیدگاه ها

 • ایمان

  ۲

  ۰

  آخه این تو ژاپن چه غلطی می کنه؟

 • سالار

  ۱

  ۰

  که هر چه آثار تاریخی داریم در کشورهاست سوء مدیریت

 • مهدي

  ۱

  ۰

  چقدر سخت است که اصالت و قدمت سرزمینت که از همه تمدنها قدیمی تر است را در موزه ها و کشورهای دیگر جستجو نمائی حال آنکه کشورهایی که اصلا دارای تمدن نیستند سعی دارند برای خود تمدن سازی کنند و تو را(ایران) را کشوری وحشی و بربر نشان دهند با آن همه اصالت و تمدن و فرهنگ و هنر باید سطح سواد و فرهنگ کشور مان را بالا ببریم تا به آن ببالیم کاری که گذشتگان نمودن البته نه دوره قاجار و پهلوی که فقط ننگ از آن استخراج میشود وبس

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...