صورتکهایی که مهر سکوت بر لبانشان حکاکی شده

اماکن و بناهای تاریخی ایراناردبیل

«شهر یری» در مشکین شهر،آثار ارزشمندی چون سنگ افراشته هایی منقوش به صورت انسان از دوران پیش از تاریخ را در دل خود جای داده است. چهره هایی پر رمز و راز که دهانی برای گفتن وقایع ندارند. سکوتی پر معنی در محوطه یری طنین انداخته که ، سوالهای زیادی را به ذهن متبادر می سازد. سوالهایی که شاید حواب آنها را فقط صورتکها بدانند…

یریkarnaval.ir10
یریkarnaval.ir8

به دشت زیبای مشگین شهر خوش آمدید …

دشت مشگین شهر درشمال شرقی آذربایجان ایران یکی از مناطق مهم و ارزشمند تاریخی برای مطالعه و کنکاش  گذشته انسان پیش از تاریخ تا عهد پرشکوه اسلامی است. آثار تاریخی و طبیعی شهرستان، آن را به یکی از قطبهای گردشگری ایران تبدیل کرده است.

یریkarnaval.ir4
یریkarnaval.ir1

نگاهی به محوطه شهر “بورازما” یا “یری”

محوطه باستانی یری که امروز با سنگ چینی های معروف به “مکتب اوشاقلاری” (بچه های مکتب) در کناره قره سو جلوه نمایی می کند روزگاری از آبادیهای مهم منطقه بوده است.

شهر یری با وسعت حدود ۴۰۰ هکتار  شامل  قلعه ای وسیع با دیوار دفاعی سنگین از نوع خشکه چین، محلی برای برگزاری آئین های مذهبی، قبرستانی باستانی با حدود ۴۵۰ گور و یک غار باستانی و تپه ای متعلق به دوران اسلامی است. چارلز برنی اولین باستان شناسی است که در سال در سال ۱۹۷۸ میلادی به همراه هیات خود این منطقه را مورد بررسی و شناسایی قرار داد. او معتقد است که  بیشتر گورهای این محل مربوط به هزاره دوم و اوایل هزاره نخست پیش از میلاد است. بررسی های دیگر توسط دکتر هژبری نوبری در سالهای ۱۳۸۵-۱۳۸۳انجام شد.

 

یریkarnaval.ir3
یریkarnaval.ir2

نگاهی به پژوهشهای محوطه باستانی یری

پیش از شروع حفاریهای مجاز منطقه ، شوربختانه به وسیله قاچاقچیان عتیقه این محل تخریب شد و در سال ۱۳۸۳ فقط سفالهای عصر کالکوتیک توسط گروههای باستان شناسی کشف شد. این بررسی ، تاریخ شهر یری را به ۳۵۰۰ سال پیش از عصرآهن تغییر داد. سنگهای ابسیدین(شیشه برنده) که برای برش سنگهای سخت به کار می رفته در یری نشان از ارتباط قفقاز و آناتولی با این منطقه است.

در سال ۱۳۸۴ ابزار و وسایل مربوط به معبدی که در زیر دیوار دفاعی قرار داشت را یافتند. تیم حفاری به این نتیجه رسیدند که اهالی یری در دوره اورارتویی به اجبار یا اختیار از دین خط روی برگردانده و خدای اورراتویی را می پرستیده اند. علاوه برآن در زیر محوزه داخلی قلعه لایه ای از شهری متروک و قدیمی پیدا شد.

 

 

 

یریkarnaval.ir0

قلعه ای که به آتش کشیده شد….

جالب آنکه فصل بعدی حفاری، باستان شناسان دریافتند که دردوره اورارتوی قلعه به آتش کشیده شده است. محوطه باستانی یری با توجه به بررسی ها از ۷۰۰۰ تا دوره اورارتوییان به صورت مداوم محلی برای سکونت بشر بوده است.

سنگ افراشته های مسکوت که در نیایشگاه اصلی یری بودند، در سال  1385سر از خاک برداشته و حضور خود را بر مردمان عصر حاضر به اثبات رساندند.

چارلز برنی براین باوراست که یری متعلق به دوره هخامنشیان است و کارشناسان دیگری چون اینگرهام و سامرز آن را متعلق به به پیش از هزاره اول دانسته اند.

یریkarnaval.ir3
یریkarnaval.ir2

دشمنان از بورازما می هراسند …

“بورازما” یعنی “اینجا نیا” احتمالا این نام برای ترساندن دشمن بوده  و بعدها به نام روستای نزدیک آن یعنی پیرازمیان معروف شد. و در حال حاضر مردم محوطه را به نام های پیرآزمیان ، پیرازمان ، ارجق ، سنگ افراشته ، گورستان شهریری می شناسند.

یریkarnaval.ir16
یریkarnaval.ir14
یریkarnaval.ir15

نقش های که دهان ندارند …

این محوطه شامل ۲۸۰ سنگ افراشته باستانی با ارتفاع متفاوت۷۰ تا ۳۶۰ سانتی متری و منقوش به اشکال انسانی است. نقش این استل ها عبارت از کودکانی بدون دهان و با چشمانی باز و موهایی به موازات بینی که به یکدیگر خیره شده اند و بر کمرشان نقش شمشیری حجاری شده است. در وسط دیگر سنگ افراشت ها سنگی مستطیل شکل به ارتفاع ۳۲۵ سانتی متر مانند معلمی در مکتب خانه ایستاده است. جالب این که سنگ افراشته مانند کلاس درس روبه روی هم و چندتا از آنها بزرگتر از بقیه در ردیف جلو قرار دارند و بقیه در پشت سر قرار گرفته اند.

اهالی منطقه سنگ افراشته ها را نوعی مدرسه و مکتب می دانند، بهمین خاطر به این گورستان مکتب اوشاقلاری یا بچه های مکتب مدرسه می گویند.

یریkarnaval.ir12
یریkarnaval.ir10

کی و چطور به یری برویم؟

بهترین زمان سفر به این منطقه اواخر بهار و تابستان است.

برای دسترسی به محوطه باستانی یری اول به استان اردبیل رفته و و ۷۰ کیلومتری جاده اردبیل مشکین شهر به روستای پیرازمیان رسیده و از آنجا حدود ۱٫۵ کیلومتر از مسیر جاده خاکی به سمت یری بروید.

منطقه شهر یری از جاده اصلی حدود ۳٫۵ کیلومتر فاصله دارد که ۲ کیلومتر آن(تا روستای پیرازمیان) جاده آسفالته بوده و مابقی بطول ۱٫۵ کیلومتر آن خاکی است.

یریkarnaval.ir7
یریkarnaval.ir6

توصیه های دوستانه کارناوالی:

یری از محوطه های مهم تاریخی این مرز وبوم است فراموش نکنیم که در بازدید از این محوطه ارزشمند آسیبی به سنگها وارد نسازیم و زباله ای از خود در منطقه به جا نگذاریم. شوربختانه در سرمای شدید سال ۱۳۸۶ میزان زیادی از این محوطه از بین رفت و در حال حاضر نیز به مراقبت جدی نیاز دارد.

برای بازدید از این محوطه باید سفری به شهر اردبیل داشت و درکنار دیگر جاذبه های اردبیل به بازدید از یری رفت و در اردبیل یا مشکین شهر اقامت کرد.

یریkarnaval.ir0
یریkarnaval.ir0

ویدیو زیبای این مکان رو اینجا ببینید :

در حال بارگذاری ویدئو ...

به تن لحظه خود جامه اندوه مپوشان هرگز
تو به آیینه، نه، آیینه به تو خیره شده است
تو اگر خنده کنی او به تو خواهد خندید...

 دیدگاه ها

 • دکتربهاره دادرس
  ۱
  ۰

  بسیار عالی
  سپاس از معرفی زیبایی های کشور عزیزمان ایران 🙂

 • مهدیه شجاعت
  ۰
  ۰

  بسیار جالب بود. ممنون

 • رویاافشار
  ۰
  ۰

  مرسی از همراهی شما دوستان

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...