کویر مصر پهنه ای وسیع از آرامش در قلب ایران

دشت ها و بیابان های ایران و جهانایرانگردی
کویرمصرkarnaval.ir21

کویر…

کویر پهنه ای وسیع از سکوت و آرامش است، در زیر آسمانی نیلگون و پرستاره. کویر با آفتاب رفاقتی دیرینه دارد. سوز و سرمای شب را به شوق دیدار آفتاب، تحمل می کند. کویر زیبای بی ادعایی است که رازهای زیادی در سینه دارد و راز دل را تنها با انسان عمیق و نیک اندیش در میان می گذارد.

در قلب دشت کویر ایران، جایی دور از شهرهای شلوغ، کویری زیبا و آرام واقع شده است. کویر مصر، نامی آشنا و دلنشین برای طبیعت دوستان و گردشگران.

کویرمصرkarnaval.ir24
کویرمصرkarnaval.ir34

 جغرافیای روستای مصر…

روستای مصر با آب و هوایی گرم و خشک، در ۴۵ کیلومتری شرق شهرستان جندق و در ۳۰ کیلومتری شمال شهرستان خور (استان اصفهان)قرار دارد و با دو روستای کوچک امیرآباد و فرحزاد دریک خط شمالی– جنوبی به طول حدود ۶ کیلومتر واقع شده‌اند. بخشی از سلسله جبال کوههای فلات مرکزی از سمت غرب، جنوب غربی وجنوب شرق روستا مصر را در آغوش دارند و تپه های ماسه ای در کوهپایه آن، گردشگران و کویرنوردان را به خود می خواند.

روستای امیرآباد با تپه های شنی و درختچه های گز و تاق و نخلهای زیبایش منظره ای دیدنی را خلق کرده است و در آن طرف روستای فرحزاد در شمال مصر نخلستانهای زیبا دارد که شنهای روان آنها را محصور کرده اند.

مردمانی باصفا و مهمان نواز در میان شن‌های روان کویر مرکزی ، سکنی گزیده اند و از طریق کشاورزی و دامداری و نیز در سال های اخیر با اسکان و خدمات رسانی به مسافران زندگی را سپری می کنند. آب مورد نیاز اهالی از طریق قناتی که در ابتدای برپایی روستا توسط یکی از ساکنین حفر شد، تامین می شود.

کویرمصرkarnaval.ir39
مصرkarnaval.ir9

چرا این نام رو انتخاب کردن ؟

خب….

یوسف از اهلی روستا بود، زمانیکه قنات های روستا خشک شد، وی تصمیم به حفر چاه با موتور های دیزلی گرفت، چند سال اهالی از این آب این چاه بهره بردند  تا اینکه دوباره چاه کم آب و خشک شد. او بار دیگر چاهی عمیق تر حفر کرد، روستاهای اطراف اینجا را روستای “چاه دراز”  خواندند.

یوسف از این نام خوشش نیامد و از اهالی روستا خواست که به نام حضرت یوسف و داستان وی که در سرزمین مصر رخ داده، نام “مصر” را روی آن بگذارند . مردم نیز به احترام وی، پذیرفتند. یوسف پیش بینی این روزهای پر بازدید را کرده بود و از مردم روستا خواست تا خیابان عریضی را در وسط روستا احداث کنند.

کویرمصرkarnaval.ir15
کویرمصرkarnaval.ir8
کویرمصرkarnaval.ir14
کویرمصرkarnaval.ir17

ویدیویی از کویر مصر

در حال بارگذاری ویدئو ...


جاذبه های گردشگری کویر مصر

۱) دریاچه نمک سلکنون مصر

قسمت هایی از منطقه که نسبت به بقیه پایین تر است را چال می نامند. چال سلکنون واقع در شمال مصر و جنوب کویر  مرکزی واقع شده و تپه های شنی، آن را در بر گرفته اند. داخل این گودال هیچ گونه گیاهی نمی روید زیرا خاک کف سلکنون از جنس خاک های قلیایی است. باتلاقی کوچک در چال وجود دارد. شیبی در حدود۳۰درجه و پوشیده از سنگریزه دیواره چال را تشکیل میدهد.

در سال ۱۳۵۵ سیلی  در این منطقه رخ داد و دریاچه ای بزرگ در این منطقه به وجود آورد،و از آن پس اهالی آن را  سیل کنون خواندند.

 

کویرمصرkarnaval.ir20
کویرمصرkarnaval.ir22
مصرkarnaval.ir2

۲) نیزار مصر

سیلی که  در سال ۱۳۵۵رخ داد و دریاچه ای که حاصل این سیل بود به مرور زمان خشک شد وجای خود را به نیزاری زیبا بخشید. نی ها گاهی به ۴ متر نیز می رسند و جایی مناسب برای عکسبرداری از حیات وحش کویر مصر را به وجود می آورند چرا که نیزار امروز ، محل آبشخور حیات وحش کویر است. نیزار مصر در ۶ کیلومتری شمال شرقی مصر و ۲ کیلومتری شرق فرحزاد واقع شده است.

نیرازkarnaval.ir0
نیزارkarnaval.ir2

۳) دریاچه نمک خور

بزرگترین دریاچه نمک فصلی ایران با زمینی پوشیده از اشکال پنج ضلعی نمکی شکل منظره ای  شگفت انگیز و زیبا را به وجود آورده است که در زمستان با خاک رس در هم می آمیزند و به رنگ سیاه در می آید ، اما در تابستان زمینی است سراسر به رنگ سفید . نمک موجود در خاک منطقه اجازه رویش هیچ پوشش گیاهی را نمی دهد. خور در قسمت مرکزی تا جنوبی کویر مرکزی ایران واقع شده و از کم ارتفاعترین نقاط در فلات ایران می باشد.عمق نمک در این دریاچه بسیار نازک( ۵تا ۱۰سانتی متر) است.

نیرازkarnaval.ir1
نیزارkarnaval.ir3
مصرkarnaval.ir1

اینجا هیچ گیاهی رشد نمی کند ، تخت عباسی….

 کویر تخت به جایی گفته می شود که در ارتفاعی بالاتر از بقیه مناطق، صاف و هموار ، و بلندترین نقطه آن منطقه باشد. بادهای شدیدی که نوک قله می وزند تپه ها راصاف و هموار می کنند و خاک های نرم را با خود می برند و قلوه سنگها و سنگریزه ها را برجای می گذارند. از بالای تخت عباسی چال سکنون و روستای مصر و فرحزاد قابل مشاهده است. هیچ گونه گیاهی در تخت عباسی نمی روید. در گذشته از تخت ها در کویر برای جهت یابی و مسیریابی استفاده می کردند.

تخت عباسی در جنوب کویر بزرگ مرکزی ایران و شمال شرقی روستای مصر واقع شده است.

 

مصرkarnaval.ir1
مصرkarnaval.ir0
مصرkarnaval.ir1

تخت عروس…

مردمان کویر هرآنچه را که زیبا و دلنشین باشد، عروس نام می نهند. تخت عروس یکی از زیباترین مناطق کویری ایران است. برفراز تخت عروس از جنوب ، روستای مصر و چال سلکنون و از شمال تپه های شن های روان قابل دیدن است. خاک آن از جنس کارن، ماسه و خاکهای آهکی است. گیاهانی مانند اسفند، تاق، نسی و ترخ پوشش گیاهی تخت عروس را تشکیل می دهند.

کویرمصرkarnaval.ir18
مصرkarnaval.ir3

شترسواری و موتور سواری

یکی از جاذبه های مفرح و هیجان انگیز مصر شتر سواری در کویر و موتور سواری است. البته تورهای دوچرخه سواری به کویر مصر نیز برگزار می شود و ورزشکاران و طبیعت دوستان با دوچرخه از زیبایی های مصر دیدن می کنند.

کویرمصرkarnaval.ir41
کویرمصرkarnaval.ir6
کویرمصرkarnaval.ir12
مصرkarnaval.ir4

پیاده روی بر رمل ها…

ماسه بادی یا رمل ها با رنگهای زرد و نارنجی خود ، زیبایی خیره کننده ای دارند و مهمترین جاذبه کویر هستند. لذت پیاده روی با پای برهنه بر روی این رمل ها در جای دیگری حس نمی شود و تجربه ای دلچسب و فراموش نشدنی است.

کویرمصرkarnaval.ir1
رملkarnaval.ir0

شرایط آب و هوایی روستای مصر…

روستای مصر در قسمت جنوبی کویر بزرگ ایران قرار دارد.  این روستا دارای آب و هوایی گرم و خشک است. روزها هوای کویر گرم و از تابش آفتاب به شن ها منظره ای با رنگهای غنی گرم و شبها سرد و مهتابی است.

مصرkarnaval.ir0
مصرkarnaval.ir1

پوشش گیاهی و جانوری روستای مصر….

پوشش گیاهی روستی مصر، گونه های گیاهی شورپسندی مثل رمنه، قیچ، انواع گون و …است.

مصر منطقه حفاظت شده است و شکار در این منطقه اکیدا ممنوع می باشد. در فصل گرما، شبها انواع جانوران دوپای کوچک و کانگرویی دیده می شود. همچنین گربه شنی، روباه شنی، خرگوش و کارال و… را خواهید دید

کویرمصرkarnaval.ir13
شنیkarnaval.ir0
شنیkarnaval.ir1
مصرkarnaval.ir5
اسکان در کویر مصر

خانه (بارانداز)طباطبایی در روستای فرحزاد….

روستای فرحزاد با دو خانوار در دو کیلومتری شمال مصر قرار دارد. خانه طباطبایی ها در روستای فرحزاد پذیرای مهمانان کویر است. هاشم مالک این خانه ، منزل اجدادی خود را به سبک معماری اصیل ایرانی مرمت و به اقامتگاه مسافران تبدیل کرده وبعد از آن اقامتگاه دیگری نیز افتتاح کرده است. خانه طباطبایی ها، تعداد صد نفر ظرفیت دارداتاق های آن مجهز به حمام، آشپزخانه و سرویس بهداشتی است. قبل از سفر باید با مالک هماهنگ کرده و اتاقی را رزرو کنید. برای هماهنگی می توانید با شماره شماره ۴۳۴۲۱۸۸-۰۳۲۴ تماس برقرار کنید.

باراندازkarnaval.ir1
کویر مصر www.karnaval.ir0

خانه علی ابراهیم در روستای مصر…

جناب علی ابراهیم منزلی روستایی و بسیار زیبا و دلنشین دارد که با ۴ اتاق و یک ایوان شاه نشین و حیاطی که در وسط آن یک درخت نخل کوچک قرار دارد مکانی بسیار جذاب را برای اقامت تهیه کرده اند.  خانه علی ابراهیم مجهز به حمام آب گرم , سرویس بهداشتی و آشپزخانه می باشد. و نکته جالب و خاطره انگیز خانه، تهیه و طبخ وعده های غذایی توسط آقای علی ابراهیم است.

کویرمصرkarnaval.ir10
کویرمصرkarnaval.ir5
کویرمصرkarnaval.ir42

کی و چطور به مصر ایران برویم؟!…

ماههای اسفند، فروردین و نیمه اول اردیبهشت بهترین زمان سفر به کویر مصراست.

دسترسی به مصر….

روستای مصردر میانه راه دامغان به نائین و اصفهان قرار دارد و برای دسترسی به مصر اگر قصد همراه شدن با تورهای گردشگری را ندارید و ترجیح میدهید شخصی به آنجا روید، باید از تهران به سمنان و دامغان رفته و بعد به طرف جنوب و از جاده معلمان به سمت جندق و روستای مصر و فرحزاد بروید. از اصفهان نیز به سمت نایین و بعد روستای جندق و بعد مصر می توان رفت.


هزینه سفر….

هزینه اقامت در کویر با ،غذای محلی، نان داغ، تخم مرغ محلی، روغن حیوانی و هر آنچه لذت کویر را صد چندان می کند، و تفریحاتی چون شتر سواری و … بسیار ناچیز است چرا که مردمان کویر بیشتر از آنکه به اقتصاد خود بیندیشند به رفاه و آسایش مهمانانشان دل بسته اند. و امروز برای تمامی این امکانات مبلغی در حدود ۵۰هزار تومان در یک روز از شما دریافت می کنند.

 

کویرمصرkarnaval.ir2
کویرمصرkarnaval.ir28
کویرمصرkarnaval.ir23
کویرمصرkarnaval.ir37

توصیه های دوستانه کارناوالی…

قبل از سفر تجهیزات مورد نیاز مثل  کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی، کلاه،کفش مناسب پیاده روی، دمپایی، چراغ قوه، داروها و لوازم نطافت شخصی، لباس گرم ، زیرانداز، فلاسک چای،بطری آب و… داخل یک کوله چند روزه بزارید و آماده سفر به کویر شوید. اگر قصد چادر زدن و استراحت در چادر را دارید حتما ملحفه و پتوی مسافرتی و کیسه خواب همراه خود داشته باشید. اما داخل اقامتگاههای مسافرتی لوازم گرمایشی تمیز و مرتب در اختیار شما قرار داده می شود.

برای سفر به کویر، برنامه خود را طوری طراحی کنید که هم از تفریحات و زیبایی های روز کویر و هم از آسمان پرستاره و آرامش غیر قابل وصف آن در دل شب لذت ببرید.شب نشینی در کویر دور آتش و خوردن چای آتشی را فراموش نکنید.

تصاویر و عکس های بی نظیری را می توان از طبیعت کویر خلق کرد، اگر به عکاسی علاقه مندید، سه پایه و دوربسن خود را حتما همراه داشته باشید.

بسیاری از منجمین و علاقه مندان به نجوم از کویر برای دیدن ستارگان و دیدن دنیای آسمان استفاده می کنند، شما نیز اگر به آسمان و ستارگان علاقه دارید، تلسکوپ خود را برداشته و سفر به مصر را در اولویت قرار دهید.

کویرمصرkarnaval.ir33
کویرمصرkarnaval.ir25

کویر سرگذشت دریایی است که به آفتاب دل بسته بود

 دیدگاه ها

 • ریحانه تیزمغز
  ۰
  ۰

  سلام.
  خیلی خوب بود. فقط یک چیزی، عکس دومی که برای خانه طباطبایی گذاشتید اشتباه هست و مربوط به اقامتگاه آتشونی هستش و اون آقایی که در تصویر کنار ساز دمام نشسته هم صاحب آتشونی یعنی آقای مازیار آل داوود هستش.

 • رویا
  ۰
  ۰

  سپاس از توجه و دقت شما. اصلاح شد

 • سعیده
  ۰
  ۰

  خیلی خوب بود. مرسی از مطالب ارزنده
  اطلاعاتی از نقشه مسیر آب و قنات روستای مصر و نقشه خود روستا ندارین؟

  • رویا
   ۰
   ۰

   درود برشما
   سپاس ازینکه متن را با دقت مطالعه کردید. متاسفانه نقشه مسیرآب روستا را در حال حاضر ندارم. اما در اسرع وقت جستجو می کنم و درصورت یافتن نقشه، حتما به ادرس ایمیل شما ارسال خواهم کرد.

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...