پل طبیعت ; پلی میان تهران و طبیعت

معماری و دکوراسیونایرانگردی

وقتی می گوییم پل، اولین چیزی که به ذهن من متبادر می شود پل هوایی پیاده رو اتوبان ها و بزرگراه هاست که آرزو می کنم کاش پله برقی داشته باشند. شاید شما هم به یاد پل های بزرگ محل تردد خودرو ها بیافتید که برای حل مشکل ترافیک تهران سال هاست که میهمان ما هستند. اما این بار لیلا عراقیان، دختری از تهران شلوغ و پر ترافیک، پلی ساخته که هم ذهنیت ما را نسبت به پل ها تغییر داده و هم پیوندی شده میان ابر شهر تهران و طبیعت. این پل سه طبقه پیاده رو، اکنون یکی از نمادهای تهران است و در این پست اطلاعات مرتبط با آن و طراح جوانش را از نظر خواهیم گذراند. همراه باشید.

 

پلی میان تهران و طبیعت

karnaval.ir-پل طبیعت تهران13

photo by Hassan Ettefagh

karnaval.ir-پل طبیعت تهران1

photo by Hassan Ettefagh

پلی از جنس طبیعت متولد شد 

تولد این پل زیبا از فراخوانی از شرکت نوسازی عباس آباد کلید خورد . زمانی که مسابقه ای برگزار شد در قالب طراحی پلی که سازگار با طبیعت و محیط زیست باشد و بتواند پل های چند گانه بزرگراه مدرس را یکپارچه کند . طی این مسابقه از طراحان خواسته شد تا بهترین طرح و ایده ی خود را ارائه کنند تا این که یک ایده ی متفاوت مطرح شد . چیزی تلفیق شده از سنت و تکنولوژی…

برنده این مسابقه طراحی جوانی بود بنام لیلا عراقیان . بعد از تولد این طرح در سال ۸۸ ، عملیات اجرایی ساخت پل در سال ۸۹ آغاز و در سال ۹۳ ، تولد پل طبیعت تهران ، با حضور مسئولان تهرانی از جمله شهردار تهران ، رسما جشن گرفته شد . این سازه تازه متولد از بزرگراه های مدرس ، همت ، حقانی و رسالت قابل رویت است . پلی از دل کلان شهر تهران تا قلب طبیعتی زیبا بر قرار شد تا شاید بتواند این بار به نماد جدیدی از تهران تبدیل شود و هر تهرانی و یا حتی هر توریستی که به تهران می آید بخواهد که به این پل برود و چند دقیقه ای را تهران را از دید طبیعت ببیند .

karnaval.ir-پل طبیعت تهران5

photo by Hassan Ettefagh

karnaval.ir-پل طبیعت تهران20

photo by Hassan Ettefagh

این پل زنده است

پلی از جنس طبیعت، ساخته شده از چوب، سراسر پوشیده شده از گل و گیاه، پلی زنده که از قدم زدن بر آن لذت می برید.

هرچند که منظره اتوبان را در میان دارد اما در دو سمت آن پارک آب و آتش و پارک جنگلی طالقانی قرار گرفته است.
پا بر روی پل که می گذارید، سریعا تفاوت را احساس می کنید، لذت شنیدن صدای قدم هایتان بر تن چوب، آن هم بر بلندای اتوبان مدرس.
در همان ابتدا، مسیر دو قسمت می شود، یک راه مستقیم که شما را به فضای اصلی پل می رساند و یک سری پله که شما را به قسمت پایینی پل می برد. دیواره های این قسمت تماما از گیاهان سبز پوشیده شده است.
باغچه های کوچک و عمودی با سیستم آبیاری مخصوص برایتان کف تا سقف را سبز کرده.
این قسمت کوچک از پل شاید نمای آنچنانی از اطراف به شما ندهد اما یک تراس دنج، رستوران و کافه ای که غذا و قهوه را در فضای باز سرو می کند، میتواند خیلی ها را وسوسه به ماندن در همین ابتدای پل کند.
اما عجله نکیند، در ادامه نیز رستوران و کافه هایی با غذای ایرانی، ایتالیایی و فست فود وجود دارد، منظره ی بهتری هم دارند.
یکی از آن ها را انتخاب کنید و از خوردن بستنی میوه ای بر روی شلوغی و ترافیک اتوبان لذت ببرید.
اگر هم، میل به غذا ندارید، مسیر را ادامه داده و از طریق پلکان هایی که در مسیر قرار گرفته خودتان را به طبقه های بالای پل برسانید تا از مناظر اطراف لذت ببرید.

karnaval.ir-پل-طبیعت-تهران21
karnaval.ir-پل-طبیعت-تهران24

photo by Hassan Ettefagh

پل طبیعن www.karnaval.ir2
پل طبیعن www.karnaval.ir1
پل طبیعن www.karnaval.ir0

مشخصات فنی پل طبیعت

پل طبیعت که بزرگترین پل عابر پیاده در  ایران است به منظور دسترسی بهتر و عبور و مرور راحت تر میان دو پارک بزرگ در کلان شهر تهران در میان یکی از بزرگراه های اصلی شهر به نام بزرگراه مدرس ساخته شد . پل طبیعت با طولی در حدود ۲۷۰ متر , مساحتی در حدود ۷هزار متر مربع , وزنی بالغ بر دو هزار تن در زمینی به مساحت ۳٫۲۰۰ متر مربع بر فراز تهران خود نمایی می کند. عرض این پل بین ۶ تا ۱۳ متر در نقاط مختلف پل ، متغیر است. بدنه اصلی آن بروی سه پایه بنا نهاده شده است و برای ساختن آن  14.000 قطعه فولادی که در ابعاد مختلف برش خورده اند در ارتفاع ۴۰ متری از سطح اتوبان مدرس ، جوشکاری شده اند.یک ساختار بی نظیر…

برای قطعات مورد استفاده در این پل از مصالحی مخصوص با ضریب اطمینان بسیار بالا استفاده شده است که طول عمر این پل را ۱۰۰ سال برآورد کرده و گفته شده با توجه به نوع ساخت و مصالح به کار گرفته شده در این پل در برابر زلزله ۷ ریشتری نیز مقاوم خواهد بود . این پل در سه طبقه طراحی و ساخته شده است . طبقه اول ۱۴۵۰ ، طبقه دوم ۲۸۷۰ و طبقه سوم ۵۷۱ مترمربع مساحت دارد. همین سه طبقه بودن پل باعث شده تا به جای این که یک پل به طور مستقیم به پارک دیگر زده شود بتوان از ۳ نقطه ی مختلف به سه نقطه ی دیگر رفت !

 

تصاویری از طرح پل طبیعت

پل طبیعت تهران-karnaval.ir0
پل طبیعت تهران-karnaval.ir1
karnaval.ir-پل طبیعت تهران37
پل طبیعت در تهران-karnaval.ir0
karnaval.ir-پل طبیعت تهران27

photo by Sina Ahmadi

karnaval.ir-پل طبیعت تهران26

photo by Sina Ahmadi

از ایده تا واقعیت 

طراحی و ایده پردازی پل طبیعت اثری است از یک زن جوان ایرانی با نام لیلا عراقیان . او که تحصیلاتش را در رشته ی معماری در دانشگاه شهید بهشتی به پایان رسانده در سال ۸۹ تنها زمانی که ۲۶ سال سن داشت طرحش تائید شد و نمونه ی واقعی آن چه در ذهنش بود را در سال ۹۳ به عنوان یک گذرگاه برای برقراری ارتباط دوستی میان تهران و طبیعت به چشم دید . خانم عراقیان که با کمک جمعی از همکارنش با نام های علیرضا بهزادی , سحر یساعی , هما سلیمانی و مینا نیکو و همچنین با همکاری یک کمپانی ایتالیایی بنام Maffeis که در بخش تکنیکی سازه همراه آنها بود ,  پروژه ی پل طبیعت را به اتمام رساند و بعد از آن موفق شد با کمک جمعی از همکارانش شرکتی با نام سازه های پارچه ای دیبا ( Diba Tensile Architecture ) راه اندازی کند . اگر می خواهید بیشتر با خانم عراقیان و پروژه هایی که انجام داده بیشتر آشنا شوید به وب سایت او سری بزنید .

طراح پل طبیعت  , خانم لیلا عراقیان درباره ی طراحی این پل می گوید :

“دلم نمی خواست پلی را طراحی کنم که مردم صرفا از آن برای قدم زدن و رفتن از یک پارک، به پارک دیگری استفاده کنند؛ مایل بودم طرحی را ارائه کنم که مردم را کمی بر روی خود نگه دارد و آنها را به تفکر وادارد . “

خانم عراقیان  با وجود سن کمش و نداشتن تجربه ی کاری حرفه ای در این زمینه , امروز که طرحش به یک سازه در تهران تبدیل شده است , می گوید ” این برای من بسیار با ارزش است که با وجود تمام این مسائل , مقامات ایرانی و مسئولان تهرانی به من و ایده ی من اعتماد کردند . این برای من بسیار ارزشمند است . “

همچنین او در مصاحبه اش با خبرگذاری گاردین در مورد طرحش گفت :

” هیچ وقت فکر نمی کردم که ایده ای که در ذهن داشتم روزی به عنوان یک سازه در تهران قد علم کند . 

این احساس خوبی است , زمانی که می بینم مردم روی نیمکت های این پل می نشینند و به تهران نگاه می کنند . همین موضوع انگیزه و اعتماد به نفس من را برای این کارهای بعدیم در آینده بیشتر می کند. “

karnaval.ir-پل طبیعت تهران0
karnaval.ir-پل طبیعت تهران3

پل طبیعت از نظر طراحی 

این هم یک پل است مثل همه ی پل ها , اما طرح آن خاص و منحصر به فرد است و همین باعث شد تا در دنیا در زمره ی بهترین ها قرار بگیرد . در طراحی آن هم از معماری سنتی ایرانی الهام گرفته شده است و هم از آن چه در امروز دنیای معماری می گذرد . اولین نکته در طرح آن این است که چون میان دو پارک ساخته شده است , هدف این بود تا با محیط اطرافش سازگار باشد , این سازگاری در ابتدا در ظاهر باید نمایان می شد و همین طور هم شد . ظاهر پل به صورت یک درخت شاخه شاخه است . درختی با یک قوس  که دارای چندین مسیر برای طی کردن عرض بزرگراه مدرس است . 

پل طبیعت،  در پیکر بندی الهام گرفته از سی و سه پل اصفهان است با آن قوس های زیبایش . اما وقتی روی آن قدم می زنید بی شباهت به پل خواجو نیست . در واقع این پل تلفیقی است جذاب از معماری سنتی ایرانی  و معماری کلاسیک مدرن در سطح کلاس جهانی .

مساحت کلی  این پل ۷۰۰۰ متر مربع است که ۷۲۰ متر آن به فضای سبز و ۴۸۰ متر آن به رستوران‌ ها، کافی‌شاپ و دیگر فضاهای فرهنگی و تفریحی اختصاص دارد. کفپوش‌ های چوبی پل با مساحتی در حدود ۵۱۰۰ متر مربع محلی است مناسب برای پیادهروی، دوچرخه و یا کالسکه سواری. بعلاوه فضاهایی به عنوان فضای مکث روی پل تعبیه شده است که میتوان روی آنها استراحت کرد و زمان خوشی را با دیدن منظره های طبیعی تهران گذراند. همچنین این پل دارای چند میدان با عرض حدودا ۵۵ متری است که از آن به عنوان یک محل استراحت استفاده می شود .

 

تصاویری از قسمت های مختلف پل

karnaval.ir-پل طبیعت تهران22

photo by Hassan Ettefagh

karnaval.ir-پل طبیعت تهران23

photo by Hassan Ettefagh

تصاویری از قسمت هایی که به نام محل عبور ساخته شده اند 

karnaval.ir-پل طبیعت تهران11

photo by Hassan Ettefagh

karnaval.ir-پل طبیعت تهران10

photo by Hassan Ettefagh

karnaval.ir-پل طبیعت تهران7

photo by Hassan Ettefagh

karnaval.ir-پل طبیعت تهران6

photo by Hassan Ettefagh

karnaval.ir-پل طبیعت تهران28

photo by Sina Ahmadi

تصاویری از راه پله هایی که سه طبقه ی پل را به هم متصل می کنند . 

karnaval.ir-پل طبیعت تهران8

photo by Hassan Ettefagh

karnaval.ir-پل طبیعت تهران4

photo by Hassan Ettefagh

karnaval.ir-پل طبیعت تهران2

photo by Hassan Ettefagh

تصاویری از صندلی هایی که به زیبایی برای استراحت و نشستن روی پل طراحی شده اند 

karnaval.ir-پل طبیعت تهران29

photo by Sina Ahmadi

karnaval.ir-پل طبیعت تهران25

photo by Hassan Ettefagh

karnaval.ir-پل طبیعت تهران19

photo by Hassan Ettefagh

karnaval.ir-پل طبیعت تهران17

photo by Hassan Ettefagh

دلیل قوس دار ساختن پل طبیعت

یکی از نکات خاص در طراحی پل طبیعت قوس و انحنایی است که این پل دارد . این انحنا بی دلیل نیست . شاید اگر از طراح دلیلش را بپیرسیم جوابی بدهد که خیلی به مسائل فنی و علم معماری ربطی نداشته باشد . دلایل او از این قرارند :

اول این که با قدم زدن روی این پل یک چشم انداز زیبا از تهران داشته باشیم و انتهای مسیر را نبینند و پایان برایشان یک راز باشد , همین موضوع باعث شود تا مسیر را تا انتها ادامه دهند . 

دوم این که با قدم زدن روی این پل با بالا و پائین های مختلف و گذشتن از مسیرهایی با عرض های مختلف , مردم مجبور شوند تا سرعت حرکت خود را کم کنند و خیلی سریع از پل عبور نکنند و چند دقیقه ای به شهری که در آن زندگی می کنند نگاه کنند . 

به نظر می رسد امروز خانم عراقیان به آن چیزی که در ذهنش بوده رسیده …

karnaval.ir-پل طبیعت تهران14

photo by Hassan Ettefagh

karnaval.ir-پل طبیعت تهران9

photo by Hassan Ettefagh

جوایز اهدایی به پل طبیعت تهران

پل طبیعت انتخاب اول مردم  ایران و جزو ۵ انتخاب برتر ۳۰۰ معمار برجسته جهان در مسابقه معمار شهری A+ ) architizer awards ) در سال ۲۰۱۵  در نیویورک بوده است . پل طبیعت در سال ۱۳۹۲ به‌عنوان سازه برتر فولادی ایران شناخته شد و در  سال ۱۳۹۳ جایزه بین‌المللی خشت طلایی به آن اختصاص داده شد. سال ۱۳۹۳ پل طبیعت در زمره ۶ پل برتر ایران قرار گرفت.

پل-طبیعت-تهران-karnaval.ir22
پل-طبیعت-تهران-karnaval.ir26

محل قرار گیری پل طبیعت (راه های دسترسی)

پل طبیعت در محل تلاقی بزرگراه‌ های مدرس، حقانی، همت و رسالت قرار گرفته است و بوستان آب و آتش را به پارک جنگلی طالقانی متصل می‌کند.  در واقع با عبور از روی پل طبیعت عرض اتوبان مدرس را طی می کنید. اگر  از بوستان آب و آتش از پل طبیعت گذر کنید باید از معابر فرعی ضلع شرقی خیابان آفریقا استفاده کنید یا بعد از گذشتن از چهار راه جهان کودک وارد خیابان دیدار جنوبی شده و به بوستان آب و آتش وارد شوید و یا  از بوستان طالقانی و از ایستگاه مترو حقانی استفاده کنید و یا از محور غرب به شرق بزرگراه حقانی به این بوستان جنگلی وارد شوید و پس از عبور از مسیرهای پیاده راه طراحی شده در این بوستان به پل طبیعت قدم بگذارید.

پل-طبیعت-تهران-karnaval.ir28

با هم ویدئویی جذاب از این پل که نمایی زیبا به تهران داده است را  ببینیم .

در حال بارگذاری ویدئو ...


اطلاعات تکمیلی در مورد پل طبیعت

در کنار خانم عراقیان و دیگر همکارانش که در طراحی و معماری این پل به او کمک کردند , متخصصان و مهندسان دیگری نیز در بخش های مختلف با هم همکاری کردند تا این که پروژه به سر انجام برسد . برخی از این افراد عبارت اند از :

مهندس مکانیک: آرام شهریاری

 مهندس برق: محمود ابوالحسنی

 استاد راهنما: علیرضا بهزادی ، عادل محمدی ، پیام گلفشان

 رئیس استاد راهنما: نادر نقی پور

 پیمانکار: شرکت شهید رجایی

 شرکت سازنده : آذر طیف سپاهان

 تیم اجرایی: علیرضا جعفریان , اکبر غلامی ,امیر نعیمی , میثم آل علی , آرش کمالی

 مدیر اجرایی ( بخش عمران ) : حسین صائمی

 مدیر اجرایی ( بخش ساختار ) : مجتبی کشتکار

 عکاسان: محمد حسن اتفاق ، سینا احمدی

چالشی که پل طبیعت را نپذیرفت

 در سال های اخیر یک مسابقه در لندن برگزار شد که در آن سازه هایی که بهترین معماری ها را داشتند شرکت می کردند اما دولت انگلیس به خانم عراقیان و طرحش اجازه ی ورود به این چالش را ندادند و دلیلش را هم تحریم بودن ایران عنوان کردند . خانم عراقیان در اظهار نظری در این باره گفت :

” این واقعا مسخره و تبعیض آمیز است . این یک کار و سازه ی فرهنگی است و هیچ ربطی به سیاست و حواشی آن ندارد . “

امید است روزی ایران آن طور که باید به دنیا معرفی شود تا تمام دنیا چهره ی واقعی ایران و ایرانی و هنر و قدرتش را بشناسند .

مصاحبه ای متفاوت با طراحان پل طبیعت همراه با تصاویری از عملیات ساخت و ساز

در حال بارگذاری ویدئو ...
پل-طبیعت-تهران-karnaval.ir11
پیشنهاد کارناوالی

شاید بد نباشد برای یکبار هم که شده کمی روی پل پیاده روی کنید. دفعه بعد که کسی از نداشتن جاذبه گردشگری در تهران به شما شکایت کرد می توانید، با تجربه ای که از این پیاده روی کسب کرده اید، او را به پل طبیعت ببرید و این شاهکار و یکی از نمادهای تهران را به او نشان دهید. پذیرایی  در کافی شاپ و یا رستوران های پل طبیعت هم که جای خودش را دارد.

karnaval.ir-پل طبیعت تهران16

photo by Hassan Ettefagh

 

مثل یک درنای وحشی تا افق پرواز کن قصه ای دیگر برای فصل سرما ساز کن زندگی تکرار  زخم کهنه دیروز نیست بال های قدرتت را رو به فردا باز کن

 دیدگاه ها

 • فهیمه شریفی
  فهیمه شریفی
  ۰
  ۰

  من این قدر این پل رفتم یعنی جز جزشو حفظم.خیلی زیباست .بهار که بود بعد کلاسام کجا میری؟پل طبیعت

  اون فضای سبز زیر پل، اون منظره؛خود پل همش عالیه…

  • سارا ذابح جمشیدی
   ۰
   ۰

   فهیمه جان خیلی خوب بود. 🙂

 • پریا صفایی
  ۰
  ۰

  واقعا زیباست ممنون از توضیحاتتون .واقعا عالی

  • سارا ذابح جمشیدی
   ۰
   ۰

   خوشحالم که این مطلب رو مطالعه کردید.

 • دکتربهاره دادرس
  ۰
  ۰

  بانو سارا
  عالی بود……من این پل رو خیلی دوست دارم
  خصوصا که طراحش یک بانوی ایرانی است 😉

  • سارا ذابح جمشیدی
   ۰
   ۰

   خانم دکتر عزیزم . خوشحالم که مقبول واقع شده

 • dfgf
  ۰
  ۰

  ولی برعکس اهواز فقط پل قورباغه درست می کنن آخر فرق ما اهوازیها با تهرانیا چیه ….(هزارها حرف مانده است)

  • سارا ذابح جمشیدی
   ۱
   ۰

   هر شهری از ایران زیبای من جاذبه خاص خودش رو داره. مثلا اهواز و کارون خروشانش

 • علیرضا
  ۰
  ۴

  مزخرفترین پل ایرانی هستش ! که تا حالا از ذهن هوطنم دیدم ! واقعا دانش و تخیلش ضعیف بوده ! یادم میاد یک مهندس طراح فرانسوی ایده ی نو در سال ۲۰۰۷ پلی فوق العاده زیبا و حیرت آور برای شهرعزیزمون تهران طراحی کرد. به نوعی با طرحش تهران رو دگرگون کرده بود چون فقط پل نبود! و در اینترنت به نمایش و اشتراک گذاشت. پس از چندی خبرش به گوش مسئولین کشور ما رسید به طوری که قرار بود طرحش با همکاری مهندسین معماران فرانسوی اجرا شود ولی بدلیل کمبود بوجه ایران برای اجرا این طرح! این پروژه متوقف شد !

 • یک ابرانی
  ۰
  ۲

  به جای این هزینه کردن این همه سرمایه کاش کمی به وضعیت ترافیک تهران رسیدگی میشد.
  انجام این کارا قشنگه ولی نه برای شهری مثل تهران که داره غرق در بی نظمی و ترافیک و آلودگی میشه….
  دقیقا شدیم آفتابه لگن هفت دست و شام و ناهار هیچی…

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...