توصیه هایی برای بهتر سفر کردن سالمندان

مقالات آموزشیاز همه جا

مسافرت میتونه یکی از بهترین هدیه هایی باشه که ، به پدر مادرها مون  میدیم.

این سفر ، می تونه برای دیدار خویشاوندان ، نوه ها یا نتیجه ها باشه.

یا اینکه سفری تفریحی ، هیجان انگیز و حتی به خارج از کشور باشه.

ممکنه ما خودمون همراه پدر مادرمون باشیم، اما اگه اونها هنوز استقلال و سلامت خوبی داشته باشن شاید دلشون بخواد تنها برن.

پس بیاین به ده نکته برای بهتر شدن سفرشون بپردازیم.

 

 

 1) از قبل برنامه ریزی و تحقیق کنید.

 

چه پدر مادرها تنها سفر کنن چه ما هم همراهشون باشیم ، توصیه میشه تحقیقات ، رزرو و تأیید کردن بلیت ها و هتل هرچه زودتر و قبل از شروع سفر انجام بشه. برای تمام مسیرهای هوایی ، زمینی و حتی دریایی هم کوتاه ترین و مستقیم ترین راه ها رو انتخاب کنید.

بعضی از خطوط هوایی هم تخفیفات ویژه ای برای مسافران جهاندیده قائل میشن. بگردین و اون ها رو پیدا کنید!

سالمندkarnaval.ir5

 

۲) درخواست خدمات ویژه کنید.

اگر والدین تان محدودیت برای حرکت دارن ، از قبل با آژانس مسافرتی هماهنگ کنید که می خواید صندلی شون در ردیف مخصوص این افراد باشه. همچنین با فرودگاه مبداء و مقصد برای استفاده از خدمات ویلچر رایگان ، صحبت کنید. اگر پدر یا مادرتون باید پرهیز غذایی خاصی داشته باشن ، این رو هم به آژانس مسافرتی بگید که برای وعده های در طول سفر، خوراک مختص ِ بیماری شون رو سفارش بدن.

اگر اونها تنها سفر می کنن، اطمینان حاصل کنید که برای انجام کارهای پیش از سوار قطار یا هواپیما شدن ، نیروی کمکی دارن و کسی هست که راهنمایی شون کنه.

اگر شما این درخواست ها رو در زمان رزرو و خرید بلیت مطرح نکنید ، در لحظه ی آغاز سفر فرودگاه و آژانس مسافرتی تعهدی برای تأمین خواسته شما ندارند.

سالمندkarnaval.ir7

 

۳) مدارک رو آماده کنید.

پاسپورت ، به عنوان معتبرترین مدرک شناسایی در تمام فرودگاه های بین المللی قابل قبوله. حواستون باشه از چند ماه قبل از سفر ، برای گرفتن یا تمدیدش اقدام کنید.

اگر والدین تان تحت نظر و درمان پزشکی هستن ، یک کپی از مدارک پزشکی شون رو در چمدان بگذارید.

برای اطمینان بیشتر، از همه ی مدارک اونها ۴ کپی تهیه کنید. یکی را در کیف دستی مادر یا پدر بذارید ، یکی در چمدانشون ، یکی رو برای خویشاوندی که در مقصد منتظرشونه پست کنید و آخری رو پیش خودتون نگه دارید.

اگر اونها خیلی به کار با تلفن همراه وارد نیستند ، شماره ی خودتون رو در بخش تماس های اورژانسی گوشی قرار بدید.

سالمندkarnaval.ir2

 

۴) وسایل و لوازم سفر رو درست بسته بندی کنید.

تا جایی که امکان داره ، سبک سفر کنید. سعی کنید فقط لوازم ضروری رو بردارید و اونها رو داخل یک کوله ی متوسط و یک چمدان کوچک جا بدید. این طوری ، والدین تون می توانند تمام لوازمشون رو با خودشون به داخل کابین هواپیما ببرن و بذارن داخل محفظه ی بالای سرشون. به این شکل در مقصد و مبداء ،  زمان شون هم  کمتر گرفته میشه.

حواستون باشه داروهای مورد نیازشون رو به همراه نسخه و توصیه ی پزشک داخل یک کیسه فریز زیپ لاک ، داخل کیف دستی شون بذارید. همه ی داروها رو یک جا بذارید ، اگر نه ممکنه از نظر حراست و محافظت فرودگاه به مشکل بخورن.

اگر اونها تنها سفر می کنن و شما دارید وسایل شون رو جمع می کنید ، خیلی خوب میشه اگر داخل چمدونشون براشون یک یادداشت این شکلی بذارید :” دوستت دارم” یا ” برای سفری که داری میری ،  من هم هیجان زده ام!”

سالمندkarnaval.ir6

 

۵) به امنیت و راحتی فکر کنید.

متأسفانه جیب برها همه جا هستن. خصوصاً جاهای شلوغی مثل اماکن دیدنی یا فرودگاه ها و ایستگاه ها.

 پس مادرتون نباید پولش رو توی کیف دستی اش بذاره. باید بذاره توی یک کیف کوچولو که بند داره و میشه بندازه گردنش و زیر پالتو ، مانتو یا بلیزش بمونه. پدرتون هم نباید کیف پولش رو توی جیب پشتی شلوارش بذاره. بلکه باید از کیف های مخصوصی استفاده کنه که با بند و سگک به کمربندش وصل میشه.

اگه اونها تنهایی سفر می کنن، بهشون بگید کوله یا ساک دستی شون رو وقتی جایی ایستاده هستن ، بذارن زمین بین پاهاشون. یا اگه روی صندلی نشستن ، کیف شون رو بذارن زمین و بندش رو بندازن دور یکی از پایه های صندلی.

برای راحتی شون ، یکی از این بالش های پشت گردنی بگیرید که بتونن توی مسیرهای رفت و آمد هم راحت بخوابن.

سالمندkarnaval.ir4

 

۶) از قبل فکر وعده های دارویی شون باشید.

خیلی از عزیزان جهاندیده ی ما ، روزی چند بار دارو مصرف می کنن. اما اگه تنها باشن ، ممکنه یادشون نمونه همه ی داروهاشون رو بخورن. شما باید از قبل با مسئولین تور یا هتل هماهنگ کنید که زمان داروها رو بهشون یادآوری کنند.

سالمندkarnaval.ir1

 

۷) در صورت لزوم ، با ایستگاه های حراست هماهنگ کنید.

اگر والدین تون ایمپلنت ، پلاتین یا عضو خارجی دیگه ای در بدنشون دارن که ممکنه آژیر دستگا های حراست و امنیت رو به صدا دربیاره ، باید از قبل با مسئولین اون قسمت هماهنگ کنید و گواهی جراح رو نشون شون بدین.

اگر اونها روی ویلچر می شینن ، دیگه از گیت امنیتی رد نمی شن. در عوض ، مسئول حراست با دستگاه مخصوص دستی ، اونها رو همون طور که روی ویلچرنشستن چک می کنه.

سالمندkarnaval.ir3

 

۸) امکانات سفر و مقصد رو بررسی کنید.

دنیای سفر ، آغوشش رو به روی همه باز کرده. حتی برای والدین سالمندی که نیازهای ویژه ای دارن. قبل از سفر ، با پدر و مادرتون صحبت کنید و ببینید خودشون دوست دارن در طول سفر چی کارها بکنند، کجاها برن و چه امکاناتی در اختیارشون باشه. اصلاً ببینید می تونن تنها برن ، یا دلشون میخواد شما هم توی این ماجراجویی همراهشون باشید.

سعی کنید آرزوهای اونها رو در مورد سفر برآورده کنید ، نه اینکه فقط برید و برای یک مقصدی بلیت بخرید.

سالمندkarnaval.ir0

 

۹) برنامه ی تورهای زمینی ، هوایی و دریایی رو بررسی کنید.

الان هزارها تور مختلف و گشت و گذار دریایی وجود داره.

هر کدوم هم برنامه ها، تفریحات و امکانات متفاوتی ارائه میدن.

ببینید کدوم یکی از اونها معتبرتر و خوش قول تره.

بعضی هاشون حتی برنامه های شاد و جالبی برای عزیزان سالمند ما دارن. اگر نه ، حتماً تورهایی رو انتخاب کنید که شخصی برای مراقبت های عمومی و نیمه تخصصی از سالمندان جزو پرسنل شون باشه.

سالمندkarnaval.ir8

 

۱۰) مطمئن شوید میزبانان در مقصد آماده هستند.

اگر والدین تون تنهایی سفر میرن تا با دوستان یا خویشاوندان دیداری تازه کنند ، حتماً از قبل با اونها هماهنگ کنید تا آماده رسیدن شون باشن. اگر لازمه امکاناتی مهیا کنند یا شرایط خاصی رو آماده کنند ، در جریان قرار بگیرند.

خوراک ها و فعالیت های مورد علاقه ی پدر و مادرتون رو بهشون بگید ، این جوری این دو عزیز بیشتر احساس راحتی و ”  تو خونه ی خودشون بودن ” رو تجربه می کنند.

از همه مهم تر ، در مورد داروها و شرایط پزشکی شون با میزبانان صحبت کنید.

روز حرکت ، حداقل دو ساعت زودتر با پدر و مادرتون به فرودگاه یا ایستگاه برید تا بتونید با خیال راحت برنامه ها رو برای بار آخر مرور کنید ، با هم یک میان وعده ای بخورید و بدون عجله خداحافظی کنید.

خوبه که در دقایق پیش از سوار شدن ، پدر و مادرتون رو به سرویس بهداشتی ببرید که اگر تنها هستند، در طول سفر کمتر به سرویس بهداشتی هواپیما یا قطار نیاز پیدا کنند.

 

سالمندkarnaval.ir1

 پیشنهاد کارناوال 

 با پدر و مادرتون سفر کنید.

درسته که اگر اونها دچار محدودیت و نیاز خاصی هستند و شما خودتون ازشون نگهداری می کنید، موقع سفر همچنان پرستارشون خواهید بود؛ اما با مسافرت روحیه ی خودتون هم عوض و نفس تون تازه میشه.

با کارناوال همراه باشید و ماجراجویی کنید!

 دیدگاه ها

 • فهیمه شریفی
  فهیمه شریفی
  ۰
  ۰

  خانم شجیعی چرا انقدر خوب بود آخه؟
  نکاتی که داخلش گفتی عالی بود،یادم میمونه دفعه بعدی اجراش میکنم!
  من فقط در مسافرت با سالمندا بلد بودم یه ساک قرص! فقط با خودم حمل کنم:) الان اما خیلی چیزا بلدم !ممنون ومتشکرم

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...