تخریب ۴ سال پیش اصالت تاریخی ابن بابویه را از بین می برد

اخبار گردشگری

قبرستان ابن بابویه نخستین قبرستان شهر ری و دومین در استان تهران می باشد . بسیاری از مشاهیر و افراد معروف در این قبرستان آرامیده اند و در آرامش ابدی غرق هستند . نام این قبرستان برگرفته از محمد بن بابویه معروف به شیخ صدوق که یکی از فقها و دانشمندان شیعه است برداشته شده است و خود او نیز در همین قبرستان به خاک سپرده شده است . 

از افراد مشهور که در قبرستان ابن بابویه دفن شده اند می توان به غلامرضا تختی ، علی اکبر دهخدا ، محمد علی فروغی و بسیاری دیگر اشاره کرد . 

متاسفانه این قبرستان تاریخی امروزه تغییراتی را متوجه خود کرده و در کنار این تغییرات تخریب هم شده است . تخریب سنگ قبر های قدیمی و دفن مردگان جدید از این تغییرات می باشد . 

البته شایان به ذکر است این تخریب ها نسبت به تخریب های سال های گذشته بسیار ناچیز است . 

رجبعلی خسروآبادی ، مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران در این رابطه به نقل از ایسنا گفت : براساس حقوق شخصی ، امکان دفن مردگان در قبرستان « ابن‌بابویه » وجود دارد ،‌ اما اگر چیزی را به هم نریزند و تخریب نکنند و قبور قدیمی دارای ارزش جابجا نشوند ، این امکان وجود دارد .

او در ادامه با ذکر یک مثال ادامه می دهد : اگر شخصیتی در یک قبرستان دفن شده باشد که آن قبرستان با نام آن فرد شناخته شده باشد ، باید براساس قوانین میراث فرهنگی از آن حفاظت شود ، وگرنه قبور عادی تاثیری در این بحث و حفظ قبور ارزشمند براساس ضوابط میراث فرهنگی ندارد .

خسروآبادی در ادامه می افزاید : براین اساس قواعد شرعی و نحوه ثبت شرعی برای دفن مردگان جدید ربطی به بحث‌های میراث فرهنگی ندارد ، ‌البته باید این قضیه را در نظر داشت که قواعد گورستان‌های قدیمی برای دفن مردگان در برخی موارد متفاوت است . در جایی مانند بهشت‌زهرا (س) اگر ۳۰ سال از زمان دفن کسی گذشته باشد که معمولا در بهشت زهرا (س) در قطعات اول تا پنجم این اتفاق رخ داده و کسی بخواهد در این قطعات خویشاوند خود را دفن کند ، اجازه دارند . او در رابطه با تعیین حریم و عرصه برای قبور تاریخی در قبرستان « ابن‌بابویه » می افزاید : 

قطعا همه‌ی قبرستان‌ها را ثبت ملی نمی‌کنیم ، چون ارزش تاریخی ندارند ، در چنین مکان‌هایی اگر عنصری مانند شخصیت دفن شده ، خشت ، سنگ قبر یا حتی درخت ارزش تاریخی وجود داشته باشند‌ و به عنوان مباحث تاریخی مطرح شوند ، باید مورد حفاظت قرار گیرند و بحث عرصه ، اعیان و حریم برای آن‌ها مدنظر قرار گیرد تا اصالت‌شان از بین نرود                                                                                                                                                                                  خسروآبادی در رابطه با تخریب ۴ سال پیش می گوید :  از دید من در ‌آن زمان ، بنای اصلی موجود در ابن‌بابویه مخدوش شد و بخشی از اصالت تاریخی این قبرستان از بین رفت .

مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران در اخر می افزاید :  اگر یک اثر ثبت می‌شود ، باید اصالت آن حفظ شود ، هر چند قبول داریم که در برخی موارد به دلیل مرور زمان ، آب و هوا و موارد دیگر مانند نیازمندی‌ها برخی موارد تغییر می‌کند . به عنوان مثال در ۴۰۰ سال پیش برق نبوده است تا بخواهند در هر ساختمان سیم‌کشی کنند ، اما امروز بنابر نیازمندی‌ها برخی از این تغییرات براساس ضوابط انجام می‌شود .

ابن باویه www.karnaval.ir0
ابن باویه www.karnaval.ir1

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید …..

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...