تاج محل | تاج مرمرین هند

بناها و اماکن تاریخیهند

تاج محل چکیده ای از تمام هنر مغولی و یکی از معروف ترین بناهای دنیاست 

تاج محل روایت عاشقانه ایست از داستانی کهن میان شاه و ملکه در سرزمین پهناور هند. مثالی بی بدیل از عشق، زمانی که معشوق از دست رفته بود و چیزی جز خاطره از او نمانده بود، اما پادشاه وفادارانه به خاظره می نگریست و می خواست مطمئن شود شمایل خاظراتش جاودانه در برابر چشمانش ایستاده است. این مرد کسی جز شاه جهان، امپراتور مغولی هندوستان نبود؛ کسی که از عشق ممتاز محل، بانوی زیبای ایرانی سر به بیابان گذاشته بود! 

رابیندرانات تاگور شاعر معروف هندی، تاج محل را به عنوان «اشکی بر گونه ابدیت» وصف می‌کند.

رودیارد کیپلینگ از آن به عنوان «تجسم هر چیز ناب» یاد می‌کند.

 خود خالق بنا امپراتور شاه جهان می‌گوید: «تاج محل آفتاب و ماهتاب را می‌گریاند».

سالانه گردشگرانی با جمعیتی دو برابر جمعیت  شهر آگرا به امید دست یافتن به نگاهی هر چند گذرا به یکی از زیباترین بناهای جهان، از ورودی های شهر عبور می‌کنند.

تاج محل هندوستان

چرا تاج محل؟ 


۱) یکی از باشکوه ترین و منحصر به فرد ترین بناهای دنیاست که تماما از مرمر ساخته شده و برای ساخت آن از معماری ایرانی اسلامی بهره گرفته شده است.

۲) بنای چشمگیر تاج محل در تاریخ ۲۰۰۷٫۷٫۷ به عنوان یکی از عجایب جدید جهان برگزیده شد. 

۳) سالانه بیش از سه میلیون گردشگر به بازدید از مقبره تاج محل می روند. 

تاج محل هندوستان

تاج محل | Taj Mahal

تاج محل مقبره مرمرین و باشکوهی است که در حاشیه جنوبی رودخانه یامونا در شهر آگرا هند واقع شده. این مقبره سپید رنگ در سال ۱۶۳۲ و به دستور شاه جهان، امپراتور مغولی برای همسر عزیز وی، ممتاز محل ساخته شد. مجموعه تاج محل از نظر بسیاری بهترین مجموعه معماری مغول است و به طور گسترده ای به نام «گوهر هنر اسلامی در هند» عنوان می‌شود. همچنین این مقبره مرمین یکی از مشهورترین سازه‌ها در دنیاست و به عنوان نمادی‌ از فرهنگ و تاریخ غنی هند شناخته می شود. 

تاج محل در واقع مجموعه بزرگی ست که وسعت آن ۱۷ هکتار بوده و شامل بخش هایی چون مقبره، مسجد، مهمان خانه و چهار باغ می شود. ساخت تمام مجموعه ۲۲ سال به طول انجامید و زیر نظر استاد احمد لاهوری و با معماری بی نظیری بنا شد. معماری تاج محل به قدری چشمگیر است که این مقبره مرمرین در سال ۲۰۰۷ در میان لیست عجایب هفتگانه جدید جهان جای گرفت. امروزه بسیاری برای بازدید از این بنای زیبا پا به شهر آگرا می گذارند که تعداد آن ها بیش از سه میلیون نفر در سال برآورد می شود. 

مجموعه تاج محل در سال ۱۹۸۳ در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.  

تاج محل هندوستان

تاریخچه تاج محل

همان طور که گفته شد، ساخت و ساز مقبره در سال ۱۶۳۲ آغاز شد و در سال ۱۶۴۳ تمام شد اما کار بر روی باقی بخش‌های پروژه ده سال بیش تر به طول انجامید. تصور بر این است که ساخت کل مجموعه تاج محل در سال ۱۶۵۳ به اتمام رسید. هزینه ای که برای ساخت تاج محل در آن زمان صرف شده، چیزی در حدود ۳۲ میلیون روپیه برآورده شده که در حال حاضر ارزشی برابر با ۵۲٫۸ بیلیون روپیه دارد و این یعنی در حدود ۸۲۷ میلیون دلار امریکا!!

۲۰۰۰ صنعتگر و هنرمند تحت سرپرستی استاد احمد لاهوری ایرانی ساخت مقبره مرمرین تاج محل را به عهده داشته اند. آرامگاه گنبدی شکل و مرمرین تاج محل بخشی از مجموعه ای یک دست بوده که شامل باغات، دو ساختمان قرمز و ماسه سنگی می شود. این مجموعه با دیوارهای کنگره ای از سه طرف محصور شده است.

تاج محل هندوستان
تاج محل هندوستان

الهام ساخت بنا

ممتاز محل شاهزاده زیبا روی ایرانی و مسلمانی بود که پیش از ازدواج ارجمند بانو بگوم نام داشت. شاه جهان تنها ۱۴ سال داشت که ارجمند بانو را دید و یک دل نه صد دل عاشقش شد و پس از ۵ سال توانست دل شاهزاده را به دست آورد و او را به همسری خویش درآورد. این چنین ممتاز محل به عنوان همسر دوم شاه‌جهان در آمد.  او با شاه جهان ۱۸ سال زندگی مشترک را تجربه کرد و  14 فرزند به دنیا آورد که در آن میان تنها ۷ فرزند زنده ماندند. از آن‌جا که شاه جهان به ممتاز محل علاقه ویژه ای داشت و طاقت دوری از همسر محبوب خویش را نداشت، بسیاری از مکان ها را به همراه ممتاز محل می رفت؛ به گونه ای که حتی در حمله‌های جنگی نیز ممتاز محل همراه شاه جهان بود. در یکی از همین مشایعت ها، ممتاز محل باردار بود و از قضا ماه‌های آخر بارداری خود را سپری می‌کرد. شاهزاده ممتاز محل در حین تولد ۱۴‌مین فرزند خود، گوهر بگوم از دنیا رفت. وی به هنگام مرگ تنها ۳۹ سال داشت.

در سال ۱۶۳۱ بود که امپراتور شاه جهان داغدار همسر عزیز و معشوقه خود، ممتاز محل شد. اندکی پس از سالگرد فوت ممتاز محل، ساخت مقبره تاج محل آغاز شد. شواهد تاریخی حاکی از آنند که غم جانگداز شاه جهان از باب از دست دادن همسرش، الهام بخش ساخت مقبره مرمرین تاج محل بوده است. ساخت مقبره اصلی در سال ۱۶۴۳ به پایان رسید و حدود ده سال بعد نیز ساخت بناهای اطراف و باغات مجموعه پایان یافت.

ممتاز محل، شاهزاده ایرانی

ممتاز محل
تاج محل هندوستان

طراحی و معماری تاج محل

تاج محل ترکیبی بسط داده شده از معماری پارسی و مغولی‌ست که الهامات به خصوصی از ساختمان‌های محبوب دوره تیموری و مغولی دارد. از آن جمله می توان به: «گور امیر» مقبره تیمور سر سلسه مغول در سمرقند، «مقبره همایون»، «مقبره اعتماد الدوله» (گاهی به نام بچه تاج معروف است) و خود مسجد جامع شاه جهان در دهلی نو اشاره کرد. 
جالب آن که تمام ساختمان‌های اولیه به سبک معماری مغولی مانند قلعه سرخ آگرا، از ماسه سنگ قرمز ساخته شده اند، امّا شاه جهان با ساخت تاج محل، استفاده از مرمر سفید منبت کاری شده با سنگ‌های نیمه قیمتی را رواج داد و بدین ترتیب سبک و معماری بناهای زمان خود را به سطح جدیدی از معماری ارتقا داد.

نزدیک ۲۲۰۰۰ کارگر و صنعتگر مختلف از جمله سنگ تراش، بنا، تراشکار، خطاط، نقاش، گنبد ساز و هنرمندان بسیار دیگری که همگی از سراسر ایران و آسیای مرکزی گرد آمده بودند، در ساخت تاج محل دخیل بودند. معماری تاج محل به قدری قابل توجه و باشکوه است که امروزه پس از گذشت چند صد سال هنوز هم مردم را در بهت و حیرت غرق می کند. 

در ادامه به معرفی بخش های مختلف تاج محل و جزئیات آن ها می پردازیم: ۱- مقبره ۲- مسجد  3-مهمان خانه  4- باغات تاج محل ۵- دروازه ها

تاج محل هندوستان

۱- مقبره اصلی تاج محل

مسلما مهم ترین بخش مجموعه تاج محل، مقبره آن است. سازه ای وسیع و از جنس مرمر سفید است که بر روی میدانی از ته ستون و سازه ای متقارن و ایوان دار قرار گرفته است. بر بالای مقبره گنبدی بزرگ به همراه گلدسته به چشم می خورد. عناصر معماری مقبره تاج محل نیز همانند دیگر مقبره های مغولی از اساس پارسی است. سازه زیرین مقبره مکعبی چند جداره است که در گوشه ها به صورت هشت ضلعی منحصربفدری ساخته شده است. هر ضلع این  قسمت زیرین و معکبی شکل ۵۵ متر است. طرح پیش طاق های بنا در هر ۴ گوشه مقبره تکرار شده که باعث شکل متقارن این مقبره شده است. 

در انتهای شمالی باغ، خود مقبره بر روی سکویی مرمرینی قرار گرفته که باعث می‌شود این شاهکار معماری در پس زمینه‌ای از آسمان بدرخشد. چهار مناره سفید ۴۰ متری در چهار گوشه سکو قرار گرفته‌اند. حال پس از گذشت بیش از سه قرن از عمر بنای تاج محل، مناره‌ها دیگر بسان قبل صاف نیستند، گرچه به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا اندکی به سمت بیرون سکو تکیه داشته باشند تا به مواقع زلزله به دور از تاج مرمرین فرو بریزند.

 2 و ۳- مسجد و مهمان خانه تاج محل

مسجد قرمز ماسه سنگی که در سمت چپ قرار دارد، اهمیت زیادی جهت اجتماع مسلمانان آگرا دارد. ساختمان یکسانی نیز در سمت راست به نام ساختمان «جواب» یا مهمان خانه به جهت قرینه بودن مجموعه ساخته شده است. مهمان خانه به جهت سکونت و پذیرایی از بازدید کنندگان مراسم سالگرد ختم ممتاز محل ساخته شده بود. البته بعدها در قرن ۱۸ و ۱۹ از مهمان خانه به عنوان سالن ضیافت و سرگرمی شاهزاده های هندی و افراد عالی رتبه انگلیسی استفاده می شد.

شکل دو ساختمان در سمت چپ و راست مقبره کاملا یکسان است، تنها آن که محرابی هشت ضلعی با طاقچه هایی مستطیلی بر فراز آن، مسجد را از میهمان خانه متمایز می سازد. سه گنبد محراب بر بالای سطح دو ساختمان به چشم می خورد. ورودی اصلی مجموعه با طاقی ناپیدا تزئین شده است! 

باید بدانید که تنها طبقه همکف ساختمان ها در دسترس و بازدید عموم قرار گذاشته شده است. 

تاج محل هندوستان

۴- باغات تاج محل و قسمت‌های بیرونی مقبره

هنگامی که داخل می‌شوید به موازات خطوط چهارباغ سنتی ایرانی، باغات زینتی را خواهید دید. حدود ۳۰۰ متر مربع از مجموعه را باغات تاج محل در بر گرفته اند. هر یک از ۴ قسمت باغ با استفاده از مسیرهای باریکی به ۱۶ باغچه گل تقسیم می‌شود. در نیمه راه میان ورودی و مقبره، درست وسط باغ حوضی مرمرین به چشم می‌خورد که طوری جای‌گذاری شده تا انعکاس مقبره را در آن ببینید. این حوض به «حوض کوثر» مشهور است و به حوض کوثر بهشتی اشاره دارد. حوض کوثر از آن روی ساخته شد تا نمازگذاران بتوانند در آب آن وضو بگیرند. 

و در اطراف و حاشیه باغ راه‌های محصور شده از درخت را خواهید دید.

۵- دروازه های مجموعه

تاج محل هندوستان
تاج محل هندوستان

 

تاج محل هندوستان
تاج محل هندوستان

ساختمان های قرمز رنگ سمت چپ و راست مقبره

تاج محل هندوستان
تاج محل هندوستان
تاج محل هندوستان

نمای خارجی مقبره تاج محل

ساختمان مرکزی مقبره از مرمر سفید نیمه شفاف با حکاکی‌های بسیار زیبای گل و منبت‌کاری با هزاران هزار سنگ‌ نیمه قیمتی بر روی آن است. اگر بر روی ساختمان مرمرین دقت کنید، می‌بینید روی ساختمان طوماری نوشته شده از قرآن با یشم منبت کاری را خواهید دید. بر بالای بنا علاوه بر گنبد اصلی، چهار گنبد کوچک دیگر در اطراف ساختمان دیده می‌شود.

تاج محل هندوستان
تاج محل هندوستان
تاج محل هندوستان

نمای داخلی مقبره تاج محل

درست در زیر گنبد اصلی، مقبره خالی ممتاز استادانه ساخته شده که حامل منبت کاری‌های بی نظیر است که مزین به  چندین تن سنگ‌های نیمه قیمتی است. در کنار آن نیز مقبره‌ای خالی برای شاه جهان ساخته شده است که اندکی بزرگ‌تر است.

مقبره‌ های اصلی در زیر زمین قفل شده ساختمان است که بازدید عمومی ندارد.

فضای داخلی مقبره بسیار زیباست که معماری و طراحی منحصر به فرد خود را دارد.

تاج محل هندوستان
تاج محل هندوستان
تاج محل هندوستان
تاج محل هندوستان
تاج محل هندوستان
تاج محل هندوستان
تاج محل هندوستان
تاج محل هندوستان
تاج محل هندوستان

بهترین زمان بازدید از تاج محل

بازدید از یک شگفتی جهانی مانند تاج محل زمان نامناسب بازدید ندارد و هر موقعی از سال زیبایی و شکوه خود را به رخ تمام جهان می کشد. اما از آن جا که تاج محل در شهر آگرا در منطقه ای قرار دارد که در طی ماه های تابستان گرمای هوا بسیار است، برای کسانی که طاقت تحمل گرما را ندارند، توصیه نمی شود. از طرفی تابستان ها نور خوبی برای عکاسی و بازدید از زیبایی های این مقبره مرمرین است. 

اگر گرما هوا برای شما عامل مهمیست، شش ماه دوم سال برای بازدید از تاج محل توصیه می شود.

تاج محل در نور طلوع

تماشای طلوع آفتاب بر فراز مقبره سپیدگون هندوستان بسیار جذاب است و در لحضاتی چند می توانید تبدیل رنگ های خاکستری و مات آسمان را که به رنگ های روشن و دل انگیز بدل می شوند را به وضوح ببینید. در همین حین انعکاس رنگین خورشید و آسمان را نیز بر روی تاج محل خواهید دید. عکاسی از تاج محل را در این زمان از دست ندهید.

تاج محل در نور غروب

یکی دیگر از اوقات تماشای دلپذیر از تاج محل، غروب هنگام است. در اینوقت رنگ های خورشید آتشین و تلالو زیبای شان بر شکوه تاج محل آمیخته می شوند و شما را به ناگاه به میهمانی بی نظیری دعوت می کنند. در این زمان می توانید عکاسی از تاج محل را با نوری دوست داشتنی امتحان کنید.

تاج محل زیر نور ماه کامل

شب هنگام و زمانی که ماه کامل در میان آسمان می درخشد، زیبایی تاج محل بر پهنه زمین به مشام می رسد. نور سیمین ماه به گونه ای وصف ناشدنی بر نمای دل انگیز تاج محل می فزاید که در باقی اوقات، زیبایی اش را می توان به دست فراموشی سپرد! 

 بهترین زمان برای رسیدن به تاج محل، درست پیش از طلوع و غروب است و بازدید شبانه از تاج محل هم فقط در هنگام وجود ماه کامل امکان پذیر است. 

تاج محل هندوستان

دو نفره با تاج محل

فکر می کنم به ندرت زوج ایرونی پیدا می‌شن که یه عکس دو نفره با حرم امام رضا، حافظیه یا میدون آزادی نداشته باشن. تاج محل هم یکی از اون جاهاس که به خاطر عشق ممتاز محل و شاه جهان زبانزد عام و خاصه. خیلی از دو نفره ها خواستن که باهاش یه عکس دو تایی خوشگل بگیرن. از هندی‌ها بگیرین تا توریست‌های خارجی و تااا پرزیدنت پوتین و خانومش!

یه عکس دو نفره با بک گراندی از تاج محل مرمرین و درخشان و دوست داشتنی.. 😉 

تاج محل هندوستان
تاج محل هندوستان

اطلاعات بازدید

بهای بلیت بازدید روزانه

۷۵۰ روپیه برای گردشگران خارجی (از جمله ایران)

۵۱۰ روپیه برای شهروندان کشورهای: بنگلادش، سریلانکا، پاکستان، نپال، مالدیو، میانمار، تایلند و بوتان

۲۰ روپیه برای هندی‌ها

ورود رایگان بچه‌های زیر ۱۵ سال

بهای بلیت بازدید شبانه

۷۵۰ روپیه برای بزرگسالان خارجی

۵۱۰ روپیه برای بزرگسالان هندی

۵۰۰ روپیه برای کودکان ۳-۱۵ سال هندی و خارجی

ورود رایگان کودکان زیر ۳ سال

تاج محل هندوستان

راه‌ های دسترسی به تاج محل

شما از طریق ورودی‌های شرقی، غربی و جنوبیمی‌توانید وارد تاج محل شوید. اغلب تورها از ورودی های شرقی و غربی وارد شده و اکثر مسافران مستقل نیز ورودی جنوبی که نزدیکترین ورودی به تاج گنج است را ترجیح می‌دهند. ورودی تاج گنج اتفاقا صف‌های کوتاه‌تری به نسبت ورودی غربی دارد.

خلوت‌ترین صف ورود به تاج محل را در ورودی شرقی خواهید دید که به دلیل فاصله یک کیلومتری و طولانی باجه فروش بلیط نسبت به ورودی است. در هر سه ورودی صف‌های جداگانه زنانه و مردانه وجود دارد. اجازه ورود دوربین‌های دیجیتال را دارید گرچه درون خود مقبره مجاز به عکس‌برداری نیستید و مناطقی که اجازه فیلم‌برداری دارید نیز کاملا محدود است.

شماره تماس: ۶۴۳۱ ۲۲۲ ۵۶۲ ۹۱+

آدرس: هند، شهر آگرا، تاج محل

Address: Agra, Uttar Pradesh 282001, India

تاج محل هندوستان

توصیه های کارناوال

۱- به هنگام ورود دریافت کاور کفش و بطری ۵۰۰ میلی لیتری آب رایگان را فراموش نکنید. (پول هر دو در هنگام تهیه بلیت پرداخت شده.) اگر بلیت خود را نگاه دارید می‌توانید اندکی تخفیف در همان روز به هنگام ورود به قلعه آگرا، فاتح سیکری، مقبره اعتمادالدوله یا مقبره اکبر دریافت کنید. شما همچنین می‌توانید به صورت رایگان وسایل خود را به اتاق امانت کنار باجه بلیت بسپارید و راهنمای شنیداری دریافت نمایید. (هزینه راهنمای شنیداری: ۱۱۸ روپیه است.)

۲- جمعه ها از ورود کسانی که در نماز جمعه تاج محل شرکت نمی‌کنند، جلوگیری می‌شود.

تاج محل هندوستان

موقعیت تاج محل روی نقشه 

ویدیویی از تاج محل هندوستان ببینید

در حال بارگذاری ویدئو ...

تور مجازی تاج محل

سخن آخر

بازدید از تاج محل چگونه بود؟

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید و بگویید کارناوال این بار به کجا سفر کند.

 دیدگاه ها

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...