افسانه های درخت کریسمس

جالب انگیزهای جهاناز همه جا

شاید خیلی از ماها سال نوی میلادی یا همان کریسمس را با درخت کریسمس بشناسیم , درختی که از چند روز قبل از سال نو در تمام خانه های مسیحیان تزئین و آذین بندی می شود و تقریبا حکم سفره ی هفت سین ما ایرانیان را دارد . اما تا به حال آنقدر که به زیبایی این درخت دقت کرده اید به تاریخچه و داستان به وجود آمدنش هم دقت و فکر کرده اید ؟!

در این مطلب به دل تاریخ می رویم و افسانه هایی که پیرامون درخت کریسمس وجود دارد را با هم می خوانیم .

فلسفه درخت کریسمس

فلسفه درخت کریسمس - karnaval.ir7

با درخت کریسمس آشنا شوید

تاریخچه ی پیدایش درخت کریسمس بر می گردد به پیش از ظهور مسیحیت . در آن زمان مردم به طبیعت و درختان سبز ، در فصل زمستان بسیار اهمیت می دادند و جلوه ی این اهمیت را می شد در آذین کردن خانه هایشان با گیاهان مختلف دید . طبق بررسی هایی که در زمینه ی زندگی مردمان باستان انجام شده , آن ها معتقد بودند که با تزئین خانه هایشان با گیاهان در فصل زمستان ارواح و شیاطین و بیماری ها را از خود دور می کنند .این اعتقاد از دوران پیش از مسیحیت همراه مردم بود تا به امروز که مردم قبل از سال نو ی میلادی خانه های خود را انواع درختان کاج و صنوبر ترئین می کنند و به آن لقب درخت کریسمس داده اند . کاری که امروز به یک سنت و عادت تبدیل شده و نماد یک سال جدید است .

فلسفه درخت کریسمس - karnaval.ir10

تاریخچه ی درخت کریسمس

چیزی که برای تاریخ شناسان و کارشناسان مسلم و واضح است این که درخت کریسمس امروزی حاصل تکامل چیزی است که از دوران رنسانس و زمانیکه آلمان به سمت مدرن شدن حرکت می کرد است.

اگر بخواهیم تقویم و تاریخ را در مورد درخت کریسمس بررسی کنیم به اوایل قرن ۱۶ میلادی می رسیم که برای اولین بار درختی به نمادهای مختلف شب سال نو ،  به خانه های مردم راه پیدا کرد . افسانه های زیادی در مورد پیدایش درخت کریسمس وجود دارد که با هم آن ها را بررسی می کنیم .

فلسفه درخت کریسمس - karnaval.ir10

افسانه های پیدایش درخت کریسمس | افسانه ی مارتین لوتر

یکی از افسانه هایی که در مورد پیدایش اولین درخت کریسمس وجود دارد مربوط به داستان فردی است به نام مارتین لوتر که یک کشیش آلمانی در قرن ۱۶ میلادی بود . داستان او می گوید که :

مارتین یک شب قبل از شب سال نو زمانی که از  یک جنگل سرد زمستانی عبور می کرد ، از لا به لای درختانِ کاج  همیشه سبز جنگل ، ستاره های آسمان را نگاه می کرد . این کار برای او بسیار جالب و زیبا بود ، باعث شد تا به خانه برود و همراه فرزندانش به جنگل بازگردند تا یک درخت کاج را به خانه بیاورند و  صحنه ای که مارتین لوتر دیده را با چراغ های خانه بازسازی کنند . بعضی ها معتقدند که او پایه گذار اولین درخت کریسمس است اما این طرز فکر با سایر مستندات تاریخ مغایرت دارد .(در ادامه به آن خواهیم پرداخت)

فلسفه درخت کریسمس - karnaval.ir11

 افسانه های پیدایش درخت کریسمس | افسانه ی سنت بونیفاس

یکی دیگر از داستان های درخت کریسمس بر می گردد به  فردی به نام سنت بونیفاس که در شهر کردیتون  در انگلیس زندگی می کرد .

او برای یک سفر مهم خانه اش را به مقصد آلمان ترک می کند .این سفر  از این جهت اهمیت داشت که سنت مسیحی بود و قصد داشت تا به آلمان برود تا کافران آلمانی را به دین مسیحیت تشویق کند . در این سفر به یک کافه بر می خورد که در آن گروهی از کافران قصد داشتند زندگی یک پسر جوان را به جرم پرستش درخت بلوط پایان دهند . او وارد این محاکمه می شود و پیشنهاد می دهد به جای این که جوان را قربانی کنند درخت را قطع کنند . این کار سنت بونیفاس باعث شد تا افرادی که در کافه بودند به همراه آن جوان به سنت بونیفاس علاقه مند شوند و صحبت های او را قبول کنند و به دین مسیحیت روی بیاورند . درخت قطع شد به دستور سنت بونیفاس با شمع ها و سایر چیزهای موجود تزئین شد تا به عنوان نمادی از دین مسیحیت در کافه قرار بگیرد و نظر سایر مردم را جلب کند تا مردم بیشتری به کافه بیایند و او  آن ها را به دین مسیحیت دعوت کند.

فلسفه درخت کریسمس-karnaval.ir100

 افسانه های پیدایش درخت کریسمس | افسانه ی پسر بچه ی یتیم

یک داستان دیگر در مورد درخت کریسمس بر می گردد به یک پسر بچه ی یتیمی که در شب قبل از سال نو ی میلادی در جنگل تنها مانده بود .

او که در جنگل سرگردان بود به یک کلبه می رسد و از صاحبان آن درخواست می کند تا او را تنها برای یک شب هم که شده پناه دهند . خانواده ای که درکلبه زندگی می کردند  پسر بچه را با آغوش باز قبول می کنند و از او مراقبت می کنند .صبح روز بعد که البته صبح کریسمس هم بود این خانواده با صدای فرشتگانی از خواب بیدار می شوند و در کمال تعجب کودک را به شکل کودکی حضرت عیسی می بینند . کودک برای این که از آن خانواده بابت این که به او پناه داده بودند تشکر کند به باغ جلوی کلبه می رود و یک درخت کاج کوچک را به آن ها می دهد .همین موضوع سبب شد تا آن خانواده از آن سال به بعد ، شب کریسمس یک کاج را به خانه بیاورند و آن را به یاد آن کودک تزئین کنند. این موضوع کم کم همه گیر شد و درختان کاج بیشتری هر سال به خانه های بیشتری راه پیدا کردند .

فلسفه درخت کریسمس - karnaval.ir6

قدیمی ترین درخت کریسمس

قدیمی ترین درخت کریسمس در کشور لتونی در میدان شهر ریگا واقع شده بود و قدمت آن به سال ۱۵۱۰ بر می گردد.

در واقع افسانه ی مارتین لوتر را نیز به این درخت نسبت می دهند و می گویند این همان درختی است که او برای اولین بار به عنوان درخت کریسمس استفاده کرده است.

اما این درخت در لتونی پیدا شده و او در آلمان زندگی می کرده همین تناقض سبب شده تا این ادعا را کمی بی اساس کند .

چیزی دیگری که این درخت را خاص می کند این است که روی آن نوشته ای به ۸ زبان دنیا  وجود دارد با این مضمون که  ” اولین درخت سال نو در ریگا ، سال ۱۵۱۰ “.

تصویر زیر مکانی است که نماد این درخت را در لتونی ساخته اند تا برای همیشه باقی بماند .

فلسفه درخت کریسمس-karnaval.ir1020
نوشته ی روی این نماد
فلسفه درخت کریسمس-karnaval.ir1021.0

ورود اولین درخت کریسمس به بریتانیا

سال ها طول کشید تا اولین درخت کریسس به بریتانیا بیاید .

از سال ۱۸۳۰ درختان کریسمس راه خود را به بریتانیا پیدا کردند و در سال ۱۸۴۱ در میان مرد محبوب شدند . این اتفاق زمانی رخ داد که  شاهزاده آلبرت همسر آلمانی ملکه ویکتوریا  اولین درخت کریسمس را در قلعه ویندسور به پا کرد ، تصاویرش در رسانه های آن زمان منتشر شد و همین اتفاق بر محبوبیت درخت کریسمس افزود و کم کم در کل بریتانیا به عنوان یک رسم سال نویی شناخته شد .

متاسفانه تصویر مشخصی از این درخت در دست نیست و نمی توان تصویر زیر را صد در صد به این درخت نسبت داد .

فلسفه درخت کریسمس - karnaval.ir0

تزئین درختان کریسمس از دوران باستان تا به امروز

همانطور که گفتیم درختان و گیاهان همیشه سبز در فصل زمستان برای مردم از گذشته تا امروز اهمیت ویژه داشته و از آن برای تزئین خانه هایشان بنا به مقاصد مختلف استفاده می کردند . اما انگار درختان کریسمس اولیه از درختان گیلاس و سایر گیاهان بودند که آن ها را در گلدان هایی می کاشتند و آن را با کاغذهای رنگی تزئین می کردند به امید آن که در شب کریسمس گل بدهند .

کسانی هم که به این درختان طبیعی دسترسی نداشتند هرم هایی با چوب به شکل درخت  می ساختند و آن را تزئین می کردند .

در سال های اولیه رواج پیدا کردن درخت کریسمس ،  آن را به صورت وارونه از سقف با زنجیر آویزان می کردند و تزئیناتی را روی آن قرار می دادند .
اما امروز یا از درختان کاج طبیعی و یا مصنوعی استفاده می کنند و آن را به شکل های مختلف و با اشیای مختلف به زیبایی تزئین می کنند .

درختان کریسمس امروزی با چراغ ها ، حلقه ها و کاغذهای رنگی زیبا تزئین می شوند .در بالاترین قسمت درخت هم یک فرشته می گذارند
که  در گذشته به جای این فرشته از ژست های پریهای کوچک ، به نشانه ارواح مهربان یا زنگوله و شیپور  که برای ترساندن ارواح شیطانی به کار می رفت ، استفاده می‌شد .

البته تزئین درخت کریسمس در کشورهای مختلف دنیا با آداب و رسوم مخصوص و با اشیای مختلف انجام می شود .مثل اوکراین که در تزئین درخت کریسمس از تار عنکبوت یا چیزهایی شبیه به آن  استفاده می شود . آن ها این کار را خوش یمن می دانند .

تصاویری از تزئین درختان کریسمس در اوکراین

فلسفه درخت کریسمس-karnaval.ir1021.-اوکراین0
فلسفه درخت کریسمس-karnaval.ir1021.-اوکراین1
تصاویری از تزئین درخت کریسمس در گذشته
فلسفه درخت کریسمس - karnaval.ir2
فلسفه درخت کریسمس - karnaval.ir8
فلسفه درخت کریسمس-karnaval.ir1021.-تزئین0
نمونه ای از درخت کریسمس که از سقف آویزان شده است ( البته این تصویر مربوط گذشته نیست )
فلسفه درخت کریسمس - karnaval.ir18
تزئین درخت کریسمس
فلسفه درخت کریسمس - karnaval.ir9
فلسفه درخت کریسمس - karnaval.ir3
فلسفه درخت کریسمس - karnaval.ir12
فلسفه درخت کریسمس - karnaval.ir5

استفاده از چراغ های رنگی در تزئینات درخت کریسمس

در سال های ابتدایی مرسوم شدن درخت کریسمس برای تزئین آن از شمع استفاده می کردند . اما این کار عواقبی بسیار خطرناک داشت .

اولین اتفاق تلخ در سال ۱۸۸۵ داخل بیمارستانی در شیکاگو رخ داد .  به دلیل وجود شمع در کنار درخت کریسمس ابتدا درخت و سپس تمام بیمارستان  آتش گرفت . همین موضوع سبب شد تا فردی به نام رالف موریس تصمیم بگیرد تا راه دیگری برای تزئین درخت پیدا کند که در نهایت به این نتیجه رسید که از چراغ های رنگی استفاده کند ، که امن تر و هم زیبا تر از شمع بود .

در نهایت در سال ۱۹۰۸ به طور رسمی استفاده از شمع در تزئینات درخت کریسمس توسط شرکت های بیمه ی ایالات متحده آمریکا ممنوع شد .

فلسفه درخت کریسمس-karnaval.ir1021.-تزئین442
فلسفه درخت کریسمس-karnaval.ir1021.-تزئین443

بلندترین درخت کریسمس دنیا

بلندترین درخت کریسمس دنیا با ۵۲ متر ارتفاع ( ۱۷۰٫۶ft)  به نام ” درخت صلح ” بود که توسط  Grupo Sonae Distribuição که یک طراح برزیلی بود ساخته شد و در پارک Moinhos de Vento  در  Porto Alegre برزیل از تاریخ ۱ دسامبر ۲۰۰۱ تا ۶ ژانویه ۲۰۰۲ در معرض نمایش قرار گرفت .

فلسفه درخت کریسمس - karnaval.ir21

 و اما درخت کریسمس امروزی

 امروز دیگر شاید کمتر به تاریخچه و افسانه هایی که درخت کریسمس آن ها را پشت سرگذاشته است فکر شود ، تنها این مهم است که برای سال نوی میلادی یک درخت کاج با بهترین تزئینات در خانه باشد که کودکان در شب سال نو  عیدی شان را  از پای درخت بردارند . هر سال با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال هر شخص بسته به وسع خودش یک درخت کریسمس برای خانه تهیه می کند . این درخت می تواند یا یک کاج طبیعی باشد یا یک درخت مصنوعی (اولین بار در آلمان در سده ی نوزدهم میلادی برای جلوگیری از قطع درختان رواج پیدا کرد . ) .

به غیر از اینکه در خانه ها درخت کریسمس وجود دارد ، هر سال در اکثر شهرهای دنیا در میادین یا خیابان های مهم شهر  ، یک درخت کریسمس طراحی و به نمایش گذاشته می شود که هم حال و هوای شهر را  نزدیکِ کریسمس کند ، و هم باعث جذب گردشگر شود ، به همین دلیل هر سال بر سر طراحی و اجرای این درختان رقابتی سخت وجود دارد تا بهترین مشخص شود . به عنوان مثال اگر می خواهید چند نمونه از چشمگیر ترین درختان کریسمس دنیا را ببینید باید از آلمان تا فرانکفورت سفر کنید.

جالب است این را هم بدانید که امروز درخت کریسمس به یک صنعت تبدیل شده که چیزی در حدود ۱۰۰٫۰۰۰ نفر کارمند و کارگر دارد .

فلسفه درخت کریسمس-karnaval.ir1021.-تزئین444
فلسفه درخت کریسمس-karnaval.ir1021.-تزئین441
فلسفه درخت کریسمس - karnaval.ir16

کلام آخر …

درست است که داشتن یک درخت کریسمس در خانه برای شب سال نو به یک رسم تبدیل شده و همه از چند روز یا چند هفته قبل از سال نو برای داشتن آن به تکاپو می افتند اما مهم تر از آن هم وجود دارد , خانه ای گرم , دلی شاد و صورتی پر از لبخند .

سال ۲۰۱۵ میلادی کم کم چمدانش را می بندد تا برود در لا به لای تاریخ آرام بگیرد و سال ۲۰۱۶ در راه است . امیدوارم در این سال دنیایی سرشار از صلح داشته باشیم صلحی بی پایان ….

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...