طبیعتی حیران کننده به نام گردنه حیران

طبیعتی حیران کننده به نام گردنه حیران

طبیعت ایراناردبیل
گردنه حیران
گردنه حیران
photo by Naser Barzegar

 بوی باران و نسیم خنک و دلنشین آن مرا با خود به گردنه حیران میبرد.  طراوات و زیبایی چشمگیری که انسان را یاد وصف بهشت می اندازد.

شاید قطعه ای است از بهشت در گوشه ا ی از ایران…

شاید  گذرگاهی است برای فراموشی هرآنچه سخت و تلخ گذشت و یا دآوری زیبایی های الهی.

باید از این گذرگاه عبور کرد و همه شگفتی ها و زیباییهای آن را حس کرد؛ چرا که کلمات قادر به وصف این تکه از بهشت نیستند.

گردنه حیران، گذرگاهی است برای ارتباط آستارا و اردبیل

گردنه حیران
گردنه حیران
گردنه حیران

روستای حیران

روستای سرسبز و ییلاقیه حیران در ۳۰ کیلومتری غرب شهرستان آستارا به وسعت ۲۲۰۰ هکتار  قرار دارد. روستای حیران در میان کوههای پوشیده از جنگل و دره های کم عمق واقع شده و رود آقچای از این دره عبور می کند. در این روستا  تعداد۷۰  خانوار زندگی می کنند و آب و هوای ییلاقی آن بسیاری از گردشگران را در فصول گرم سال  مجذوب خود می کند.

کشاورزی شغل اصلی اهالی روستای حیران است ، در سال های اخیر  گردشگران زیادی در فصل بهار و تابستان به این منطقه سفر می کنند، به همین دلیل ، اهالی ،  رستوران ها و مغازه هایی را درکنار جاده حیران برپا کرده اند که هم به مسافران خدمت رسانی می کنند و هم راهی برای کسب در آمدشان است. 

گردنه حیران
گردنه حیران

جاده ای رویایی

درمسیر ارتباطی آستارا به اردبیل ، گذرگاهی شگفت انگیز قرار دارد. گردنه حیران از میان جنگل های انبوه سرسبز و دره ای زیبا و روستاهای حاجی امیر بالا و حاجی امیربالا و  ونه بین عبور می کند.

سرسبزی و منظره بی نظیر گردنه با مه زیبایی که اغلب اوقات بر فراز آن قرار دارد ، جلوه ای خیره کننده به آن بخشیده است. دره ای که گردنه از کنار آن عبور می کند، پوشیده از گل ها و گیاهان مرتعی است.

ارتفاع گردنه خیلی زیاد نیست ، بلندترین قسمت آن ارتفاعش در حدود ۱۵۰۰متر از سطح دریاست . رطوبت دریای مازندران علت به جود آمدن مه غلیظی است که گردنه حیران را در آغوش گرفته است

جلوه هایی از رنگهای زیبایی پاییزی در جاده حیران

گردنه حیران
گردنه حیران
گردنه حیران
گردنه حیران
گردنه حیران
گردنه حیران

جاده ای سفیدپوش از برف زمستانی

حیرانkarnaval.ir11
حیرانkarnaval.ir12

طبیعتی حیران کننده

به هر طرف که نگاه میکنی منظره ای شگفت و خیره کننده است. گلها و بوته هایی که دره و کوهپایه آن را پوشانده ، رود آقچای در داخل دره که مرز میان ایران و آذربایجان مشخص می کند ، و همه زیبایی های این بهشتِ دنیایی ، اجازه گذر بدون تعمق را به مسافر نمی دهد. 

وقتی به این زیباییها و شگفتی های طبیعت خیره می شوی ، علت نامگذاری این منطقه را درک میکنی و خود نیز حیران و شگفت زده خواهی شد.

گردنه حیران
گردنه حیران
گردنه حیران

شرایط آب و هوایی گردنه حیران

قراگیری این روستا در شمال ایران، آب و هوایی دلچسب را نسیب آن کرده. در تابستان دارای آب و هوای معتدل و در زمستان سرد و کوهستانی است.

کی بریم؟! 

سرسبزی منطقه و هوای معتدل آن در تابستان و بهار ، بهترین فصل سفر است. اما اگر عاشق فصل پاییز و رنگارنگی طبیعت هستید، منظره فوق العاده گردنه در فصل پاییز نیز دیدنی است. در زمستان به خاطر سرما و کوهستانی بودن منطقه، رفت و آمد را سخت می کند.

چطور بریم؟!

گردنه حیران در ۳۰ کیلومتری آستارا قرار دارد(از جاده اصلی اردبیل به آستارا) و از روستاهای استان گیلان محسوب می شود.

 

گردنه حیران
گردنه حیران

اسکان در روستای حیران

در روستا ، ویلاها  ، منزل هایی محلی برای اسکان به مسافرین وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید ویا اگر اهل کمپینگ هستید، چادر مسافرتی با خود ببرید و شبی را در دل طبیعت به سر ببرید. لذت نوشیدن چای ایرانی را در طبیعت حیران فراموش نکنید.

گردنه حیران
گردنه حیران
گردنه حیران
گردنه حیران

توصیه های دوستانه کارناوالی

بی شک طبیعت گردنه حیران از زیباترین و سرسبزترین نقاط ایران است و برای همه گردشگران داخلی و خارجی محیطی فراموش نشدنی و جالب توجه است. اما در سال های اخیر بسیاری از افراد ناآشنا ، شروع به ساختن ویلاهایی در دل طبیعت آن کرده اند و اگر این ساخت و ساز ادامه یابد ، سالهای آتی فقط نامی از زیبایی های گردنه باقی می ماند.

در طول سفر حواسمان به نظافت و بهداشت منطقه باشد. اهالی را با خرید محصولاتشان در جاده تشویق به حفظ این منطقه گردشگری کنیم. از لذت چشیدن طعم تمشکی که اهالی در کنار جاده می فروشند، غافل نشوید.

اگر اهل گردش در طبیعت هستید حتما سری به آب گرمی که در دل جنگلهای نوار مرزی گردنه حیران قرار دارد  بزنید که  از میان صخره ای به درون حوضچه ای ریخته می شود. آب تنی در آن تجربه ای مفرح خواهد بود. این آب گرم از روستای گیلده حدود ۴ساعت پیاده روی دارد.

ودر آخر دوربین عکاسی خود را فراموش نکنید.

گردنه حیران
گردنه حیران
گردنه حیران
photo by M.Taheri

سخن کارناوال

تا به حال از این گردنه زیبا گذر کرده اید؟ تجربیات خود را ازین سفر با ما به اشتراک بگذارید.

طبیعتی حیران کننده به نام گردنه حیران
4 44

 دیدگاه ها

 • حمیدرضا

  ۱

  ۴

  سلام
  این گردنه یکی از زیباترین منطقه هایی هست که دیدم من اینجارو خیلی دوست دارم یه نکته هست که باید بگم این گردنه از گیلان محسوب ننی شه ولی گیلان با کمال پر روئیت تابلوی خود را در این گردنه قرار داده گیلان از جایی شروع میشه که تابلوش هست یعنی از اونجایی که دیگه چراغ نیست و تابلوی حوزه استحفاظی گیلان قرار داده شده حیران متعلق به اردبیل است
  خلاصه اینجا طبیعت بسیار زیبایی داره که کم کم بخاطر گرما داره رو به زردی می ره ولی اگه راه ها رو دنبال کنید به مناطق سرسبز خواهید رسید که زیبایی بلاتوصیف دارند مخصوصا وقتی مه گردنه را فرا می گیرد خوردن چای در بالای تونل می چسبد
  لطفا اگر به این گردنه اومدید توی حفظ اون کوشا باشید

 • ايمان

  ۳

  ۲

  آقای حمید رضا تو چقدر ساده ای گارداش تابلو را نه من می توانم بزنم نه شما ؟ اگر اهل اخبار باشی در سال ۹۴ کل منطقه حیران به استان گیلان الحاق شده پس گارداش سری به اخبار سال گذشته بزن و همیشه با مطالعه کامنت بگذار ؟

 • عسگر اردبیلی

  ۲

  ۳

  با سلام جناب اقای ایمان مثل اینکه شما اخبارو نخوندی گردنه حیران تا پل استارا چای جز حوزه استحفاظی استان اردبیله سال گذشته استان گیلان اقدام به نصب تابلو کرد که با هوشیاری مردم و مسولین اردبیل تابلو برداشته شد برادر یاشاسن گردنه حیران اردبیل

 • ايمان

  ۴

  ۱

  جناب عسگر اردبیلی حرف شما تا سال گذشته درست بوده ولی با توافق مجلس و وزارت کشور روستای حیران به استان گیلان الحاق شده شما می توانید از مسئولین حیران سئول کنید . سال گذشته قسمتی از حیرا ن گیلان و قسمتی اردبیل بوده که جدیداً حتی استاندار گیلان شورای اداری آستارا را در انتهای روستای حیران برگزار کرده بود وتابلو ی نصب شده توسط گروهی از مردم افراطی کنده شده بود وشما می توانید از طریق وزارت کشور کسب اطلاع کنید. چون کل روستای حیران از توابع بندر آستارا بوده و کندن تابلو و غیره دلیل نمی شود و بخاط مشکلات مردم حیران از نظر کارهای اداری بعضی گیلان و بعضی اردبیل بوده و حالا یکپارچه منطقه حیران به گیلان الحاق شده و اگر از استانداری اردبیل پیگیری کنید حتماً به شما پاسخ خواهند داد و همان مسئله تابلو کار بعضی از همین مردم ساده لو بوده همیشه قانون جواب همه مردم را خواهد داد موفق باشید و حتماً پیگیری کنید تمام ایران وطن ماست /

 • محمد

  ۲

  ۱

  این گردنه همواره متعلق به استان قدیمی و سرسبز گیلان بوده و هست. . زهی خیال باطل.

 • پوریا16/4/95

  ۳

  ۰

  گردنه حیران بسیار زیبا دیدنی و شگفت انگیز است هر موقع اسم گردنه حیران میاد یاد طبیعت بکر ان میافتم امید است این طبیعت همیشه ماندگار باشد و توسط افراد خودخواه و سودجو از بین نره

 • علیرضا

  ۳

  ۰

  من نمیدونم دوستان بر چه اساسی اظهارنظر میکنن تا بوده منطقه حیران متعلق به استان گیلان بوده.

  • محمد

   ۱

   ۱

   همه جای ایران سرای من است
   چه فرقی میکنه اردبیل یا گیلان.

 • ابوذر

  ۱

  ۱

  من لرم نه اردبیلی هستم نه گیلانی ولی تا جایی که یادم و تا جایی که شنیدم گفتن گردنه حیران اردبیل
  البته الان دیگه نمیدونم چه تصمیماتی گرفتن که جز کدوم استان باشه

 • مجتبی

  ۰

  ۰

  عجب

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...